НПАОП 10.0-5.03-04Інструкція з ведення вогневих робіт у підземних виробках і надшахтних будівлях

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказ Держнаглядохоронпраці України

від 26.10.2004р.№236

ІНСТРУКЦІЯ

З ВЕДЕННЯВОГНЕВИХРОБІТУ ПІДЗЕМНИХ

ВИРОБКАХІНАДШАХТНИХБУДІВЛЯХ

До пунктів 1.4.2, 6.3.1 Правил безпеки у вугільних шахтах

1. Загальнівимоги

1.1. Вогневі роботина діючих шахтах та тих, що будуються, реконструюються та ліквідуються, проводяться на підставі дозволу територіального органу Держнаглядохоронпраці (додаток 1).

Дозвіл видається строком на один рік на підставі оцінки готовності підприємства до ведення зазначених робіт, у разі подання таких документів:

а) наказу керівника підприємства;

б) відомостей, які оформлені за протоколом, про перевірку підготовленості електрозварників (газозварників) до ведення вогневих робіт у шахтах та надшахтних будівлях і копій спеціальних талонів на право проведення вогневих робіт у підземних виробках та надшахтних будівлях, які відповідають посвідченням, що мають робітники;

____________

Перелік надшахтних будівель, де ведуться вогневі роботи згідно з цією Інструкцією, погоджується з командиром ВГРЗ.

Довогневихробітвідносятьсязварюванняй різання металу або інші процеси, пов’язані з використанням (утворенням) відкритого полум’я.

в) копій посвідчень про проходження спеціального навчання (пожежно-технічного мінімуму) електрогазозварників, які допущені до проведення вогневих робіт наказом по шахті;

г) протоколу щорічної перевірки знань з питань пожежної безпеки;

ґ) протоколу щорічної перевірки знань з електробезпеки та відомостей про надану групу з електробезпеки;

д) копії протоколу засідання атестаційної комісії з атестації зварників;

е) дозволу територіального органу Держнаглядохоронпраці щодо експлуатації, транспортування, здачі до наповнення та одержання балонів, що наповнені;

є) копії посвідчення особи, відповідальної за експлуатацію кисневих балонів, про його навчання та проходження перевірки знань Правил обладнання та безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском, Правил безпеки під час виробництва та споживання продуктів розподілу повітря, Правил перевозу автомобільним транспортом інертних газів та кисню, стиснених та зріджених, і Типової інструкції з охорони праці під час наповнення киснем балонів та поводження з ними споживачів.

У разі порушення нормативних вимог з безпечного ведення вогневих робіт дозвіл відбирається територіальним органом Держнаглядохоронпраці, незалежно від наслідків.

Дозвіл на відновлення ведення вогневих робіт може бути надано тільки Радою територіального органу Держнаглядохоронпраці.

Вогневіроботи на шахтахпроводяться, як правило, в загальношахтні вихідні дні й ремонтні зміни. У робочі змінивогневіроботив підземнихгірничихвиробкахдозволяєтьсяпроводититільки для попередження аварій або ліквідації їхнаслідківзаписьмовимдозволом директора шахти.

Вогневіроботиповинніпроводитись у відповідності до заходів (додаток 2).Заходи із забезпечення безпечного ведення вогневих робіт повинні бути підписані головним механіком і начальником дільниці ВТБ,узгоджені з командиром (помічником) ВГРЗ, представником місцевого органу Держнаглядохоронпраці, затверджені директором шахти і знаходитися на місці ведення робіт.

Веденнявогневихробітшахтобудівельними або сторонніми організаціями в шахтах з єдиною системою провітрювання може бутидозволенодиректором шахти на підставі заходів, поданих технічним керівником сторонньої організації.

Головний механік шахти (механік сторонньої організації) або особа, що його заміщує,післязатвердження заходів видає узгоджений з начальникомдільниціВТБта державним інспектором Держнаглядохоронпраці, закріпленим за підприємством,письмовий наряддля виконанняробіт(додаток 3), в якомуповиннібути зазначені місце, час,характеріобсягрізання або зварювання металу, прізвища й посади виконавціввогневихробіт, представниківВТБі ДАРС /ДВГРС/.

Наряд на виконаннявогневихробітвидається окремо на кожну зміну під копірку в книзі бланків нарядів, яка зберігається протягом року.

Апаратура й обладнання дляведеннявогневих робіт можуть бути доставлені в шахту тільки з письмового дозволу директора або особи, що його заміщує, та при наявності наряду на виконання вогневих робіт (додаток 3).

1.2.Вогневіроботипроводятьсяпід керівництвом головного механіка шахти або особи, що його заміщує, в присутності представника ДАРС /ДВГРС/ і представникадільниціВТБ, що має прилад для безперервного контролю вмісту в атмосфері СН4та прилад для контролю СО. Указані особиповиннібезпосередньо на місці перевірити виконання заходів щодо забезпечення безпеки веденнявогневихробіт, зробити про це відмітки у наряді й тількипісляцього дати дозвіл на веденнявогневихробіт.

Білямісцявогневихробітповиненпроводитисьбезперервний контроль вмістуметану.

Для здійснення керівництвавогневимироботамина місці їх виконання посадова особа, яка видала наряд, призначає відповідального за ведення цихробіт.

Приведеннівогневихробіту вертикальнихстволахі шурфах безпосередньо в місці їх виконанняповинензнаходитисьголовний механік шахти або особа, що його заміщує, якийпісляперевірки дотримання заходів безпеки дає дозвіл на проведенняробіт. При тривалості цих робіт більш двох змін керівництво на місці їх провадження здійснюється особами, що призначаються наказом директора підприємства. ПредставникдільниціВТБповинензнаходитисяв приствольному дворі найближчого горизонту (за ходом вентиляційного струменя) і вестиспостереженняза вмістом в атмосфері СН4і СО. Працівники ДАРС /ДВГРС/повиннізнаходитисябілямісцяробіті в місці, куди можливепопадання(падіння) розплавленого або розжареного металу й електродів. Місцеспостереженняповиннебути забезпечене засобами подавання сигналу про припиненнявогневихробіт.

Під часпровадженнявогневихробітшахтобудівельнимита іншими підрядними організаціями на шахтах з єдиною системою провітрювання безпосереднє керівництвовогневимироботамиздійснюєтьсяголовним механікомшахтобудівельногоуправлінняабо механікомгірничоїдільниці, яким наказом директора шахтидозволенекерівництво вказанимироботами. Контроль за дотриманням заходів безпеки, забезпечення присутності посадових осібдільниціВТБі представника ДАРС /ДВГРС/ у цьому випадку входять в обов’язки директора шахти.

1.3. Для веденнявогневихробіту підземнихвиробкахістволах(шурфах) шахт слід, як правило, застосовувати електрозварювання. Під час електрозварювання забороняється використати якодинзелектрозварювальнихпровідниківтрубопроводи, рейки та інші металеві комунікації чи конструкції.Живленнязварювальних апаратівповинновідбуватися відмережііз захистом від витіканняструму. Забороняєтьсязастосуваннязварювальнихавтотрансформаторів.

Застосуваннягазовогозварюванняз використаннямацетилену,пропан-бутану та інших горючих вуглеводнівзабороняється.

В окремих випадках, коли не можна застосовувати електрозварювання,дозволяєтьсязастосуваннягасорізів.Привогневихроботахза допомогою гасорізівповиннідотримуватисьтаких додаткових заходів:

а) для ведення вогневих робіт повинен застосовуватися гас, передбаченийпаспортом завода-виготовлювача гасоріза і який має сертифікат відповідності;

б) гасорізиповиннібути оснащені:

блокувальним клапаном для перекриття вихідного отворуприрозриві шланга;

клапаном запобігання проникненнюзворотногоудару в кисневий шланг;

гумовими шлангами, що відповідають вимогам посібника з експлуатації: для гасу – діаметром 6,3мм, для кисню – діаметром 9 мм і довжиною 10–12м. Шлангповиненбути суцільним, безз’єднаньта тріщин на зовнішній поверхні. Місця приєднання шлангів добачкай різакаповинніматиподвійнекріплення;

в)бачокповинензаповнюватися не більш ніж на¾об’єму. Заправленнябачківслід робити тільки на поверхні шахти в присутностіособи, відповідальної за проведеннявогневихробіт;

г) манометрбачкагасорізуповиненбути додатково захищений металевимковпачком, щооберігаєйого від механічнихпошкоджень;

ґ)бачокі шланг, що подає гас,повиннібути випробувані на міцність гідравлічнимтиском1,0 МПа (10кгс/см2) із записом результатів ужурналі.

Випробуванняповинніпроводитися через кожні 6 місяців у ДАРС /ДВГРС/. Перевірка технічногостанузворотногоклапанаповиннапроводитись кожного разу перед видачею гасоріза вроботу;

д) під часроботибачокіз гасомповинензнаходитисяне ближче як 5 м від джерела вогню. У разі,якщоцю відстань неможливо витримати, необхідно встановлювати передбачкомекран ізнегорючого матеріалу;

1.4. До ведення вогневих робіт у гірничих виробках і надшахтних будівлях допускаються працівники, які входять в електромеханічну службу шахти і що пройшли атестацію відповідно до Правил атестації зварників (ДНАОП 0.00–1.16–96), затверджених наказом Держнаглядохоронпраці №61 від 19.04.96 і зареєстрованих Міністерством юстиції України під №262/1287 31.05.96 і що мають посвідчення і спеціальний талон (додаток 5) на право ведення відповідних вогневих робіт.

Перевірка підготовленості електрозварників (газозварників) до веденнявогневихробіту шахтах інадшахтнихбудівлях проводиться щороку комісією за участю представника ДАРС /ДВГРС/.Особам, що не склали екзамен на право ведення такихробіт, талон не видається.

1.5. Усі матеріали, що займаються (мастило, пакля, обтирочні матеріали, тріски та ін.)повиннібути зібрані допочаткувогневихробітна віддалі не менше за 20 м від місця проведення цихробіт, а також від місць, куди можливе падіння розплавленого й розжареного металу й електродів.

1.6. Під час виконаннявогневихробіту горизонтальних та похилихгірничихвиробкахпід деталь, що зварюється (розрізається),повиненбути підкладенийсталевийлист розміром не менше як 1000х1000мм, товщиною не менше за 1 мм. Останній покривається шаром піску товщиною не менше за 50мм. У вертикальнихстволахсталевийлистповиненуміщуватися під конструкцію, що зварюється (розрізається), без нанесення шару піску. Усі дерев’яні чи інші горючічастиникріплення,армуваннята іншіспоруди, щознаходятьсявід місця веденнявогневихробітна відстані до 2м,повиннібути захищеністалевимилистами.Потрібновжити заходів щодо запобігання падінню в нижчерозташованівиробкирозплавленого або розжареного металу й електродів.

Під часрізання йзварюваннярейок дерев’яні шпали, найближчі до стику,повиннібути покриті листами заліза розміром не менше ніж 250х500мм. Залізний лист покривається шаром піску товщиною не менше як 50мм.

Перед проведеннямвогневихробітнаємностяхі трубопроводах, в якихзнаходятьсяабознаходилисьрідкі або газоподібні речовини, що запалюються,повиннобути здійсненопромиванняцихємностейі трубопроводів каустичною содою і продуття з наступним аналізом повітряного середовища на вмістгорючих газів.Ємності, що зварюються, ітрубопроводиповиннібути ізольовані заглушками від усіх комунікацій.Вогневіроботиповинніпроводитисяобов'язковопривідкритихлядах, люках,пробках, вентилях тощо.

1.7. У процесівогневихробітза допомогою електрозварюваннязалишкиелектродів необхідно складати в металевий ящик, що встановлюється біля місця проведеннявогневихробіт.

1.8. Біля місця проведеннявогневихробітповиннобути не менше двох вогнегасників, пожежний рукавізстволом, приєднаний до найближчого пожежного крана, або вагонетка (бочка) із запасом води не менше ніж 1 м3і не менш двох відер із піском або інертнимпилом.

1.9. Передпочаткомвогневихробітгірничавиробка(ґрунт, боки й покрівля)повиннібути зволожені водою на протязі 10 м в обидва боки від місця проведення цихробіт, а також від місць, куди можливе падіння розплавленого або розжареного металу й електродів; по закінченніробітцідільницівиробокзновузволожуються.

1.10. Проведеннявогневихробітзабороняється:

якщоувиробках, в які можуть потрапити продукти горіння, що утворюються під часвогневихробіт,знаходятьсялюди;

у вертикальних і похилихвиробкахіз дерев'янимкріпленням, що мають вихід на поверхню.

У виняткових випадках (аварійніроботита ін.), з особливого дозволу технічного директора організації, до складу якої входить підприємство, за умови виконання додаткових заходів безпеки допускаються відступи від цих вимог.

Забороняється:

веденнявогневихробітв електрогаражахз акумуляторними електровозами під час зарядки батарей і протягом 30 хв.післязарядки;

проведення електрозварювальнихробітвід контактного проводу електровозноївідкатки.

1.11. У вертикальних і похилихвиробках, що мають вихід на поверхню, закріплених негорючимкріпленням, але таких, що мають дерев’яну відшивкуходовоговідділення абоармуванняздерева (провідники або розстріли), під час проведеннявогневихробітповиннівлаштовуватися запобіжні металеві помісти, які засипаються шаром піску товщиною не менше як 50мм, або іншіпристрої, що попереджують попадання іскор (крапель металу) на дерев'яні елементи.

1.12. На місці провадженнявогневихробітне менш 2 годинипісляїх закінченняповиннізнаходитисьвідповідальний за ведення вогневих робіт і представник ДАРС /ДВГРС/.

Післязакінченнявогневихробітвідповідальний за їх веденняповиненперевірити виконання профілактичних заходів, зробити відмітку в наряді йдоповістикерівниковівогневимироботами.

Головний механік шахти або особа, що його заміщує, що керуваввогневимироботами,одержавшиповідомленняособи, відповідальної за веденнявогневихробіт, і представника ДАРС /ДВГРС/ по закінченні чергування, зобов’язаний повідомити директора (головного інженера) шахти, априйого відсутності –гірничогодиспетчера про виконанняробітізаписатина копії наряду час їхпочаткуй закінчення, а також результати огляду місця провадження цихробіт.

1.13. На кожній шахті, згідно з наказом керівника підприємства,повиннібутиобладнаніспеціальні приміщення для централізованого зберігання електрозварювальнихапаратів і апаратіввогневогорізання (за винятком апаратів, встановлених на поверхні в спеціально пристосованих для вогневих робіт приміщеннях, обладнаних відповідно до пунктів 6.7.50, 6.7.51 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів (далі – ДНАОП 0.00–1.21–98)), а також призначатисяособи, відповідальні за ремонт, випробування, зберігання й видачу зварювальних апаратів, гасорізів і транспортних балонів із киснем.

Видача апаратівповиннапроводитися тількиособам, якіотрималиписьмовийнаряд на провадженнявогневихробіт,під розписку в Книзі обліку,видачі, прийому і збереження зварювальних апаратів (гасорізів) (додаток 4).

Післязакінченняробітапарати татранспортні балони з киснем повиннібути повернені на місця їх зберігання.

Відповідальність за організацію збереження й видачуелектрозварювальнихапаратів, гасорізівтатранспортних балонів із киснемпокладаєтьсяна головного механіка шахти.

Інвентаризація електрозварювальнихапаратів і гасорізівпроводитьсяне меншеодногоразу на рік і оформляється актом.

2. Додаткові вимоги для шахт, небезпечних за газом абопилом

2.1.Вогневіроботив шахтах, небезпечних за газом абопилом,дозволяєтьсяпроводити встволах, закріплених негорючим кріпленням, приствольних дворах, приствольних камерах, головнихквершлагах, а також у відкотнихвиробках, де Правилами безпекидозволяєтьсязастосуванняконтактних електровозів,якщоцимивиробкамипроходитьсвіжий струмінь повітря.

Допочаткувогневихробіту зазначених вищевиробкахповиннібути прийняті заходи щодовидаленнявугільногопилуз попереднім його зволоженням на протязі не менше як 10 м з обох боків від місцяробіт.

За наявності увиробцітрубопроводів дегазаційних систем необхіднопересвідчитисяу їх справності в місці провадженнявогневихробіт.

У місці ведення вогневих робіт слід робити безперервний контроль вмісту метану переносним автоматичним приладом. У разі перевищення концентрації метану 0,5%вогневіроботиповиннібути зупинені.

2.2.У стволах з вихідним струменем повітря для попередження аварій або ліквідації їх наслідків, ведення вогневих робіт проводиться за письмовим дозвілом директора шахти згідно з заходами (додаток 2). Прицьому:

весь вугільнийпилустволіта в прилеглихвиробкахприствольного двору (на відстані 50мвід ствола)повиненбути змитий або зроблено осланцювання;

вміст метану в повітрі, що проходить постволу(вимірюваний приладом безперервної дії на сполученні ствола з приствольними дворами і біля місця виконання вогневих робіт) неповиненперевищувати 0,5%;

керівництвовогневимироботамина місціповиненздійснюватиголовний механік шахти або посадоваособа, яка його заміняє.

3. Додаткові вимоги для шахт, небезпечних

загазодинамічними явищами

3.1. Проведеннявогневихробіту шахтах, небезпечних за раптовими викидами вугілля й газу,дозволяєтьсятільки в провітрюваних свіжим струменем повітря стволах, закріплених негорючим кріпленням, та у приствольних дворах.

3.2. На час веденнявогневихробіту шахтах забороняються будь-якіроботипо вугіллю та викидонебезпечному пісковику (у тому числі буріння свердловин і проведення інших заходів щодо запобігання викидам на пластах, небезпечних за раптовими викидами вугілля й газу), вибуховіроботиз підривання породи під час проведеннявиробокна цих пластах, а такожроботизрозкриттяпластів.

Дозвіл на поновлення цихробітпіслязакінчення різання абозварюванняметалу може бутиданийтільки головним інженером шахти.Вогневіроботиможутьпроводитисяне раніше ніж через 4 годинипісляструсних підривань.

3.3. У шахтах, де пласт, небезпечний за викидами вугілля й газу,розкриваєтьсявперше, до моменту підходурозкриваючоївиробкина відстань 10 м (занормаллю) до такого пласта, вогневі роботи проводяться при дотриманні вимог розділу 2 цієї Інструкції.

Приподальшому просуваннірозкриваючоївиробкитаприрозкриттіпласта, небезпечного за раптовими викидами вугілля й газу,крімтого, необхіднодотримуватись додатковихзаходів безпеки для шахт, небезпечних за викидами вугілля й газу.

3.4. Вогневі роботи у вертикальних стволах з вихідним струменем повітря повинні проводитися за порядком, викладеним в п. 2.2 даної Інструкції.

Керівництво проведенням вогневих робіт повинно здійснюватися головним інженером шахти.

4. Вимоги щодо проведеннявогневихробіт унадшахтнихбудівлях

4.1. Під час проведення вогневих робіту надшахтнихбудівлях необхідно дотримуватисьвимог, загальнихдля всіх шахт, викладениху пунктах 1.1–1.8, 1.12, 1.13 цієї Інструкції. Прицьому дозволяєтьсязастосовувати електрозварювання, гасорізи й автогенне зварювання(різання) з використанням ацетилену в балонах. Застосуванняагрегатів для отримання ацетилену забороняється. Місце ведення вогневих робіт повиннобути відгороджено негорючим матеріалом і зволожене водою до і післявиконання робіт.

4.2.Вогневіроботинакопрах,підшківнихмайданчиках, а також біля устяствола(в радіусі 10 м)дозволяєтьсяпроводитипіслявиконання таких додаткових заходів:

а) перевірки справності споруджень для створення водяних завіс в устістволай системи пожежогасіння накопрішляхом їх випробовування;

б) закриття пожежнихлядстволай покриття їх шаром піску або інертногопилутовщиною не менше за 50мм;

в) ретельногоочищенняйвидаленнямастилазвузлів, що зварюються, і прилеглих до них конструкцій, а такожобгороджуванняїх негорючим матеріалом;

г) установлення біля місця веденняробітне менше ніж 4 вогнегасників, 2 відер із піском, пожежного рукавазістволом, підключеного до трубопроводу, наповненого водою підтиском(біля місця робіт) не менше за 0,4 МПа (4 кгс/см2)привитраті води черезстволне менше за 30 м3/год.

5. Вимоги до шахт, щобудуються, ліквідуютьсята відокремлених

об’єктів шахт, що реконструюються

5.1. Ведення вогневих робіт передбачається у відповідності із затвердженимпланом, в якомуповиннібути зазначені місця, види й час веденнявогневихробіт.Вогневіроботи, які виконуютьсясубпідряднимимонтажними організаціями,повиннівключатисьв місячні плани. Веденнявогневихробіт, не зазначених у планах, забороняється. У випадку проведення аварійнихробітдиректором шахти дається разовий дозвіл головному інженерушахтобудівельногоуправління, який повідомляє про це підрозділ ДАРС /ДВГРС/і державного інспектораДержнаглядохоронпраці, закріпленого за шахтою.

Прицьомуповиннібути внесені необхідні корективи у провадження плановихвогневихробіт.

5.2. Проведеннявогневихробітздійснюєтьсяза спеціальними заходами (додаток2), щоскладаютьсядля кожного об’єкта або окремоїдільниці, затвердженими головним інженеромШСУй узгодженими з командиром (помічником) ВГРЗ і державним інспектором Держнаглядохоронпраці.

На шахтах, що реконструюються, з єдиною системою провітрювання заходи щодо забезпечення безпечного ведення вогневих робіт шахтобудівельнимиуправліннями або іншими підрядними організаціями подає головний інженер ШБУі затверджуєдиректор шахти.

Головний механік ШБУ, головний інженер шахтобудівельмонтажного управління(ШБМУ) або їх заступники післязатвердження заходів видають узгоджений з начальником дільниці ВТБі державним інспектором Держнаглядохоронпраці, закріпленим за підприємством, письмовийнаряд на виконання робіт( додаток3), в якому повиннібути зазначені місце, час, характері обсягрізання або зварювання металу, прізвища і посади виконавців вогневих робіт.

Наряд видається під копірку в книзі бланків нарядів, що зберігається протягом року.

Головний механік шахтобудівельного управління несе відповідальність за організацію зберігання й видачі електрозварювальних апаратів, гасорізів та транспортних балонів з киснем. Порядок видачі апаратів визначений п. 1.13 цієї Інструкції.

5.3. Вогневі роботи проводятьсяпід безпосереднім керівництвом головного механіка ШБУ( ШБМУ, ШПУ) або особи, що його заміщує, у присутності представника ДАРС /ДВГРС/ і гірничогомайстра дільниці ВТБ, що має прилади для контролю вмісту в атмосфері СН 4і СО. Зазначені особи повиннібезпосередньо на місці перевірити виконання заходів із забезпечення безпеки ведення вогневих робіт, зробити про це відмітки в наряді й тільки післяцього дати дозвіл на ведення вогневих робіт.

Завантажити