7.8. Охолодження гідролізату у теплообміннику
7.8.1. Теплообмінник мусить бути споряджено краном для перемикання надходження гідролізату і води.
7.8.2. Теплообмінник періодично (2-3 рази на декаду) має продуватись стисненим повітрям з боку гідролізату для видалення відкладів.
7.8.3. На трубопроводі теплообмінника мусить бути встановленозопобіжний клапан і манометр.
7.9. Буферний збірник гідролізату
7.9.1. Буферні збірники гідролізату мусить бути обладнано накривками.
7.9.2. Буферні збірники гідролізату мусить бути споряджено приладами контролю і регулювання рівня рідини.
7.9.3. На нагнітальному трубопроводі насоса гідролізату муситьбути встановлено запобіжний клапан і манометр.
7.10. Станція кристалізації неочищеною глутаміновою кислотою
7.10.1. Мішалки суспензії мусить бути закрито накривками і обладнано люками.
7.10.2. Для обслуговування кристалізаційних мішалок мусить бутиобладнано площадку з перильною огорожею і облямівкою згідно з вимогами розд. 8.8 ч.1 цих Правил.
7.10.3. Місце встановлення кристалізатора мусить бути обладнановентиляцією.
7.10.4. Обслуговування кристалізатора слід виконувати у спецодягу.
7.11. Фільтрація суспензії I кристалізації (вакуум-фільтри)
7.11.1. Вакуум-фільтри мусить бути закрито зверху кожухом і обладнано місцевим відсмоктувачем.
7.11.2. Управління спускними вентилями з корита вакуум-фільтрівмає здійснюватися з робочого місця оператора.
7.11.3. Для віддування осаду з тканини фільтрів мусить застосовуватися стиснене повітря. Використання пари не допускається.
7.11.4. Регенерація фільтрувальної тканини на барабані фільтрамає робитися 3 % розчином соляної кислоти.
7.11.5. Для зручності обслуговування вакуум-фільтрів (зміна йочищення форсунок) слід обладнати робочу площадку.
7.11.6. Корита вакуум-фільтрів мусить бути обладнано перильнимипристроями.
7.12. Розчинювання і знебарвлювання сирої глутаміновоїкислоти
7.12.1. Мішалки для розчинювання і знебарвлювання сирої глутамінової кислоти мусить бути закрито накривками і обладнано люками.
7.12.2. Для обслуговування мішалок мусить бути обладнано площадки з перильною огорожею.
7.12.3. Обслуговування мішалок розчинювання і знебарвлюваннясирої глутамінової кислоти слід робити у спецодягу.
7.12.4. Місце установлення мішалки мусить бути обладнано припливно-витяжною вентиляцією або місцевим відсмоктувачем.
7.13. Фільтрація суспензії чистоюї глутаміновоюї кислоти
7.13.1. Мембранні насоси для перекачування суспензії II кристалізації до корита вакуум-фільтра мусить бути споряджено манометрамиі запобіжними клапанами.
7.13.2. Мішалки суспензії мусить бути закрито накривками і обладнано люками.
7.13.3. Для обслуговування кристалізаційних мішалок мусить бутиобладнано площадку з перильною огорожею і обшивкою згідно з вимогамирозд. 8.8 ч. 1 цих Правил.
7.13.4. Місце встановлення кристалізатора мусить бути обладнаноприпливно-витяжною вентиляцією, або місцевими відсмоктувачами.
7.13.5. Обслуговування кристалізатора слід виконувати у спецодягу.
7.14. Сушіння чистої глутамінової кислоти
7.14.1. Сушильні апарати мусить бути закрито і обладнано відсмоктувачами повітря. Повітря перед викидом у атмосферу мусить бутизнепилено.
7.14.2. Усі місця утворення пилу у приміщенні сушіння глутамінової кислоти мусить бути укрито і обладнано аспірацією. Розсіювальні пристрої (вібраційні та інші конструкції) мають міститися у герметичних кожухах, які підключені до системи аспірації.
7.14.3. Бункери для глутамінової кислоти мусить бути закрито.
7.14.4. Сушильні апарати мусять мати теплоізоляцію для запобігання втратам тепла і отриманню опіків.
7.14.5. У місцях розташування сушильного пристрою не мусить бути механічних та електричних джерел утворення іскор.
7.14.6. У сушильному відділенні користуватися відкритим вогнем,а також палити не дозволяється. На видному місці мусить бути вивішено попереджувальні плакати.
7.14.7. Прибирання сушильного відділення від пилу слід робитиіз застосуванням засобів механізації (пилосмоктальні установки тощо).
8. ВИРОБНИЦТВО ДВООКИСУ ВУГЛЕЦЮ РІДКОГО ТАТВЕРДОГО (СУХОГО ЛЬОДУ)
8.1. Технологічні процеси та устаткування повинні відповідативимогам розд. 7 і 8 ч. 1 цих Правил, Правил з техніки безпеки назаводах сухого льоду і рідкої вуглекислоти, Технологічного регламенту виробництва рідкого двоокису вуглецю з газів спиртового бродіння.
8.2. Обслуговування устаткування і установок у виробництві двоокису вуглецю рідкого може бути доручено особам, які досягли 18-річного віку, пройшли медичне освідчення, виробниче навчання, перевіркузнань у кваліфікаційній комісії та інструктаж з безпечного веденняпроцесів і мають відповідне посвідчення.
8.3. Приміщення для виробництва двоокису вуглецю рідкого ісклади для зберігання наповнених балонів мусять бути одноповерховими, без горищних перекриттів і відповідати вимогам розд. 6.2.3 ч.1цих Правил. Приміщення має бути обладнано аварійною вентиляцією.
8.4. Висота машинного (компресорного) залу мусить бути не менше3,5 м і складу для балонів, які наповнені двоокисом вуглецю рідким -не менше 3,25 м.
Склади твердого двоокису вуглецю (сухого льоду) бажано розташовувати поблизу із сухольодовим відділенням, висота складу мусить бути не менше 3,25 м. Над складом сухого льоду може бути розміщенослужбові та інші приміщення.
8.5. Усі приміщення виробництва двоокису вуглецю рідкого і сухого льоду мусять мати освітлення згідно з нормами освітленості, щопередбачено розд. 5.4 ч.1 цих Правил.
8.6. У стіні, що відокремлює приміщення з наповненими рамкамивід компресорного відділення, влаштування прорізів не допускається.
8.7. Будова, утримання і експлуатація електроустаткування маютьзадовольняти вимогам ПУЕ.
8.8. Монтаж і експлуатація устаткування, яке працює під тискомі не має паспорта чинної форми, не допускається.
8.9. Експлуатація поршневих компресорів, які працюють на двоокису вуглецю, мусить здійснюватися згідно з Правилами будови й безпечної експлуатації стаціонарних повітряних компресорів, повітроводів і газопроводів та інструкції завода-виготовлювача.
8.10. Величини гранично допустимих тисків і температур на усіхступенях стиснення, тисків у спеціальній батареї, в масловіддільниках усіх ступенів, у фільтрах та інших апаратах, мусить бути вказаноу таблиці, вивішеній біля кожного апарата і посудини.
8.11. Відведення рідини з колонок мусить виконуватися закритоюсистемою каналізації з підведенням воронок під спускні крани. Очищення масловіддільників продуванням мусить робитися у посудини, якіпризначено для цього і не допускають розбризкування емульсії.
8.12. Викидання двоокису вуглецю при спрацюванні запобіжнихклапанів та інших пристроїв мусить здійснюватися назовні з виведенням вище гребеня даху на 2 м та згідно з вимогами розд. 6.6.3 ч.1цих Правил.
8.13. Двоокис вуглецю за фізико-хімічними показниками має відповідати нормам і вимогам, що наведені у ГОСТ 8050-85.
8.14. На наповнювальній станції мусить бути інструкція, якавизначає порядок наповнювання балонів, цистерн та посудин, затверджена власником підприємства.
8.15. На робочому місці мусить бути вивішено таблицю про граничну вагу двоокису вуглецю, який наливається, для кожного типу балонів. Наповнювальний колектор мусить мати запобіжний клапан.
8.16. Не дозволяється наповнювати балони без клейма огляду, зпростроченим терміном випробування, непофарбовані, з несправним вентилем при помітних механічних пошкодженнях.
8.17. Зважування балонiв, які наповнюються, робиться лише наперевiрених вагах, що мають клеймо держповiрника.
8.18. Усi балони, якi наповнюються двоокисом вуглецю рiдким,мають реєструватися у журналi, де занотовується наступне: дата наповнення, дата наступного огляду, мiсткiсть балона (куб.дм), кiнцевий тиск газу при наповнюванні МПа (кгс/кв.см), кiлькiсть налитого убалон двоокису вуглецю (кг).
8.19. Миття, навантаження та розвантаження балонiв мусить бутимеханiзовано. Мiсця зберігання балонiв не повиннi захаращуватися,мусять мати вiльний i досить широкий проїзд вiд рампи до мiсцязберiгання балонiв. Межi проїзду i площинок для зберiгання балонiвпозначаються добре помiтними бiлими лiнiями завширшки не менше0.05 м.
Зберiгання балонiв у наповнювальнiй станцiї не дозволяється. Балони мають зберiгатися не ближче 1 м вiд нагрiвачiв i 10 м вiд джерел тепла з вiдкритим вогнем.
8.20. Не допускається залишати без нагляду промiжнi посудини iззакритими вентилями на їхнiх рiдинних i газових трубопроводах за наявності у них зрiдженого вуглекислого газу.
8.21. Реєстрацiя цистерн та iнших посудин для зберiгання i перевезення зрiдженого вуглекислого газу мусить здiйснюватися згiдно зПравилами будови i безпечної експлуатацiї посудин, що працюють пiдтиском. Експлуатацiя цистерн i посудин, якi не мають паспорта, забороняється.
8.22. Перед наповненням цистерн і посудин слід перевіряти: наявність паспорту, дату огляду, справність арматури, корпусу, теплоізоляції та стан фарбування.
У цистерні чи посудині не має бути води або сторонього газу,залишковий тиск мусить бути не менше 0,05 МПа (0.5 кгс/кв.см)
8.23. Наповнювання цистерни чи посудини вище встановленої інструкцією норми категорично забороняється. Ступінь наповнення цистерни чи посудини мусить бути вказано у кілограмах та визначається зважуванням під час наповнювання.
8.24. У разі виявлення пропускання газу з цистерни чи посудининаповнювання їх миттєво припиняється. Двоокис вуглецю мусить бутивидалено з цистерни чи посудини, а цистерну чи посудину слід надіслати для усунення несправностей.
8.25. З метою запобігання нагріванню двоокису вуглецю рідкогота підвищенню його тиску понад розрахунковий цистерни та посудини,які призначені для зберігання і транспортування, мусять мати надійнутеплоізоляцію.
8.26. У наповненої цистерни чи посудині на штуцері вентилів мусить бути щільно накручено або приболчено заглушки, а на арматурунадягнуто запобіжні ковпачки, які мають пломбуватися.
8.27. Завод-виготовлювач (цех відпускання) мусить вести журналналиву цистерн та посудин, у якому занотовуються наступні дані: датанаповнення, назва завода-виготовлювача цистерни (посудини), заводський і реєстраційний номери, місткість цистерни (посудини), маса тари, маса продукту (налитого двоокису вуглецю), величина робочого іпробного тиску, дата наступного освідчення.
8.28. Пуск до роботи несправного льодогенератора не допускається.
8.29. На льодогенераторі мусить бути встановлено два манометри: один - для контролю тиску у порожнині льодогенератора, другий – дляконтролю тиску у його сорочці.
8.30. Льодогенератор, споряджений відкидним дном, яке швидковідчиняється, мусить мати блокіровку, що виключає відчинення днищапри надлишковому (понад атмосферний) тискові у льодогенераторі. Коливідкидне дно відчинено, не допускається відкриття газонаповнювального вентиля з метою виштовхування із льодогенератора блоку сухогольоду газом під тиском.
8.31. Перед вивантаженням блоку сухого льоду із льодогенераторатиск у ньому мусить бути знижено до нуля, рідинний і газонаповнювальний вентилі - закрито. Приймати блок сухого льоду зі льодогенератора слід у теплих рукавичках.
8.32. У разі вилучення льодогенератора з роботи на тривалий часзапірний вентиль за сорочкою льодогенератора або одна з діафрагм мусять лишатися відчиненими до цілковитого його отеплення.
8.33. У випадку зупинення сухольодового цеху (відділення) натривалий час устаткування і трубопроводи мусить бути звільнено відзрідженого двоокису вуглецю.
8.34. Блоки сухого льоду мають зберігатися у спеціальних приміщеннях (сховищах, складах) або у ізотермічних контейнерах. Зберігатисухий льод у герметично закритих посудинах не дозволяється.
8.35. Не допускається піднімати балони чи контейнери з ними, атакож завантажувати і вивантажувати блоки сухого льоду тельфером,який має прострочений термін випробування або несправний.
8.36. Машиний зал, сухольодове відділення та станцію наповнювання балонів мусить бути споряджено шланговими протигазами. Білявходу до кожного з перелічених приміщень мусить бути не менше трьохпротигазів на випадок аварії.
Додаток 1
Норми мікрокліматичних параметрів повітря робочої зони підприємств спиртової і лікеро-горілчаної галузі
Узгоджено Міністерством охорони здоров'я України 23.09.93 N5.05.07-737
Найменування приміщень, виробництв | Найменування професій | Кате- горії робіт | Холодний період року | Теплий період року | ||||||||||||
Температура, º С | Відноснавологість, % | Швидкістьруху, м/с | Температура, º С | Відносна вологість, % | Швидкість руху, м/с | |||||||||||
опти маль- на | Допустима | опти мальна | Допустима | |||||||||||||
На постій- них робо- чих місцях | На непості- йних робо- чих місцях | Опти- мальна | Допус- тимана постійних інепос- тійних робочих місцях, не більше | Опти- мальна, не більше | Допустима на робочих місцях постійних і непосйних ,не більше | На постій- них робочих місцях | На непостійних робочих місцях | Опти- мальна | Допус- тимана постійних і непостійних робочих місцях, не більш | Опти- мальна, не більше | Допус- тима на робочих місцях постійних і непосйних ,не більше | |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
1. ОСНОВНЕ ВИРОБНИЦТВО
Виробництво спирту
Відділеннямиття соко- витої сировини | Підготовник харчової сировини і матеріалів | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Обробне відділення | Приймальник- здавальник Харчовоїпродукції | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
| Дробар-сепараторник | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Відділеннярозварювання | Варильник харчовоїсировини і напівфабрикатів | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Дріжджове відділення | Підготовник мелясного сусла | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
| Апаратник вирощування дріжджів | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Бродильне відділення | Апаратник процесу бро діння | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Солодове відділення | Солодовник | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
| Бродильник | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
| Сепараторник | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Брагоперегінне і ректи фікаційне відділення | Апаратникперегонки іректифікаціїспирту | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Спиртозливне | Зливальник-розливальник | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Спиртосховище | Те ж | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Спиртовідпускне відділення | Те ж | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Машинне відділення | Апаратник одержання вуглекислоти | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Відділення наповнення балонів | Наповнювач балонів | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Склад порожніх балонів | Випробувач балонів | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Склад наповнених балонів | Приймальник балонів | IIб | 17-19 | 15-21 | 13-23 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.4 | 20-22 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.5 |
Відділення миття, ремонту і перевірки балонів | Приймальник балонів | IIб | 17-19 | 15-21 | 13-23 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.4 | 20-22 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.5 |
Відділення миття | Машиніст мийних машин | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Відділення водопідготовки | Обробник води | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Очисне відділення | Апаратник хімводоочищення | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Цех розливу | Машиніст фасувально- пакувальних машин | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
| Контролер харчової продукції | Iб | 21-23 | 20-24 | 17-25 | 40-60 | 75 | 0.1 | 0.2 | 22-24 | 29/31 | 30/32 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 |
Соко-морсове відділення | Підготовникморсу | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Випарне відділення | Апаратник випарювання | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Сироповарильне відділення | Варильник сиропів,соків,екстрак тів | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Передкупажне і купажне відділення | Купажувальник | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |
Відділення приготування колеру | Варильник сиропів,соків, екстрактів | IIа | 18-20 | 17-23 | 15-24 | 40-60 | 75 | 0.2 | 0.3 | 21-23 | 27/30 | 29/31 | 40-60 | 75 | 0.3 | 0.4 |