НПАОП 1.8.10-1.11-97 ПРАВИЛА БЕЗОПАСНОСТИ ДЛЯ СПИРТНОГО И ЛИКЕРО-ВОДОЧНОГО ПРОИЗВОДСТВА

3.1.1. Приймання та зберігання меляси повинно відповідати вимогам розд. 1.4 ч.2 цих Правил.

3.1.2. Приймання і зберігання кукурудзяного екстракту, олеїнової та сірчаної кислот, аміакової води, лугів та інших агресивних рідин повинно відповідати вимогам розд. 6.2.2 ч.1 цих Правил.

3.1.3. Насосні станції для перекачування кукурудзяного екстракту олеїнової кислоти та інших рідких матеріалів має бути розміщено у закритих приміщеннях.

3.1.4. Приймальні цистерни мусять мати огорожу висотою не менше 1 м і сходи з перилами до верхніх люків.

3.1.5. На цистернах для зберігання кислот, лугів та інших їдучих рідин мусять бути попереджувальні написи.

3.1.6. Цистерни для зберігання кукурудзяного екстракту, аміакової води, сірчаної і олеїнової кислот та інших рідких материалів мусять мати повітровики для відведення газів у атмосферу, датчики рівня, автоматичне блокування верхнього рівня або переливні пристрої.

3.1.7. Сховища повинні мати перевірені запірні пристрої, що надійно працюють.

3.1.8. Зачищення транспортних цистерн з-під сірчаної кислоти, аміакової води, лугів та інших їдучих рідин робити не дозволяється.

3.1.9. Роботи усередині цистерн (огляд, очищення) мають робитися згідно з вимогами розділу 7.4 ч.1 цих Правил.

3.2. Підготування живильних, мийних та дезинфікуючих розчинів

3.2.1. Роботу із завантаження солей до апаратів для розчинювання і подавання у виробництво живильних солей, мийних засобів, дезинфікуючих розчинів та інших хімікатів має бути механізовано.

3.2.2. Апаратуру для приготування живильних, дезинфікуючих розчинів та дозувальні мірильники, насоси, трубопроводи і арматуру мусить бути виготовлено з кислотостійких матеріалів.

Бачки і трубопроводи лише для концентрованої сірчаної кислоти слід виготовляти з вуглецевої сталі.

3.2.3. Зовнішню поверхню апаратів для приготування живильних средовищ, збірників, мірильників і трубопроводів має бути ізольовано згідно з вимогами п. 8.2.3 ч.1 цих Правил.

3.2.4. Апарати, збірники і мірильники повинні мати накривки з люками. Люки мусять бути легкими, зачинятися надійно та швидко. Коли висота апарата більше двох метрів окрім верхнього люка (на кришці) має бути й нижній люк.

3.2.5. Апарати для розчинювання і розводження меляси і солей мусить бути споряджено мішалками. Приводи мішалок мусять бути споряджені запобіжними пристроями, які запобігають можливості випадкового їх увімкнення.

3.2.6. Усі збірники у відділенні підготування живильних середовищ мусять бути споряджені вимірювачами рівня і кранами для відбирання проб.

3.2.7. Покажчики рівня з циліндричними склами мусять бути захищені пристосуваннями (металевими трубками з прорізами чи іншими пристроями), які забезпечують безпеку персоналу обслуги.

3.2.8. Для запобігання перелива агресивних та їдких рідин апарати у відділенні підготування живильних солей мусять мати блокування верхнього рівня і сигналізацію, а в окремих випадках – переливні пристрої.

3.2.9. Для нагрівання і кип'ятіння меляси, її розчинів, кукурудзяного экстракту та інших рідин слід використовувати лише спеціальне устаткування: пастеризатори і стерилізатори.

3.2.10. Пастеризатор мусить бути споряджено справним запобіжним клапаном, відрегульованим на дозволений тиск, та редукційним клапаном з манометром на підвідному паропроводі.

3.2.11. Не допускається робота на пастеризаторі (стерилізаторі), який дає пропускання пари чи рідини, яка пастеризується.

3.2.12. Миття апаратів у відділенні підготування живильних середовищ мусить бути механізовано.

3.2.13. Робота з внутрішнього огляду, ремонту, очищення та миття апаратів у відділенні підготування живильних, мийних і дезинфікуючих розчинів повинна виконуватися згідно з вимогами розд.7.2.2, 7.2.4 ч.1 цих Правил.

3.3. Дріжджовирощувальне відділення

3.3.1. Над приміщенням дріжджовирощувального відділення не рекомендується розташовувати інші виробничі ділянки.

3.3.2. Дріжджовирощувальні апарати і продуктопроводи мусять виготовлятися з нержавіючої сталі. Мідяна апаратура у відділенні чистих культур мусить бути біленою (вміст свинцю у полуді не повинен перевищувати 1%).

3.3.3. Дріжджовирощувальні апарати повинні бути герметизовані.

3.3.4. Витяжна вентиляція мусить забезпечувати видалення з апаратів відроблених газів згідно з вимогами СНиП 2.04.05-91.

3.3.5. На приводах апаратів з повітророзподільчими системами, що обертаються, мусить бути передбачено пристрої, які запобігають можливість випадкових увімкнень цих систем.

3.3.6. Дріжджовирощувальні апарати мусить бути споряджено засобами для автоматичного вимірювання основних параметрів процесу розмножування дріжджів (рівня наповнення апаратів, температури середовища).

3.3.7. Для взяття проби має бути зроблено спеціальні крани або передбачено засоби для механічного подавання середовища до пробовідбирача.

3.3.8. Щоб уникнути підвищення тиску в охолоджувальних системах дріжджовирощувальних апаратів діаметр водопроводу на виході з теплообмінника (сорочки, змійовика) має бути на 25 % більшим діаметра водопроводу на вході.

3.3.9. Нагрівання чи кип'ятіння гострою парою живильних середовищ у дріжджовирощувальних апаратах не допускається.

3.3.10. Апарати, висота яких перевищує 2,5 м, мусять мати два люки - верхній та нижній.

3.3.11. Миття і дезинфекція дріжджовирощувальних апаратів мають бути механізовані.

3.3.12. Подавання сірчаної кислоти у ручний спосіб до дріжджовирощувальних апаратів не допускається.

3.3.13. Пропарюваня апаратів мусить робитися парою з надлишковим тиском не вище 0,07 МПа (0,7 кгс/кв.см).

3.3.14. Роботи з унутрішнього огляду, ремонту, очищення апаратів в дріжджовирощувальних відділеннях мають виконуватись згідно з розд. 7.2.1, 7.2.2 ч.1 цих Правил.

3.4. Сепараторне відділення

3.4.1. Сепаратори має бути встановлено в ізольованому приміщені на фундаментах, не зв'язаних з фундаментом іншого устаткування та закріплено анкерними болтами. Між фундаментом та опорними поверхнями станини мусить бути встановлено противібраційні прокладки.

3.4.2. Тривалість роботи кожного сепаратора має фіксуватися у журналі . Для кожного сепаратора заводом-виготовлювачем мусить бути визначено моторесурс, по виробленні якого сепаратор мусить виключатися з експлуатації.

3.4.3. Сепаратори мусить бути споряджено тахометрами. На комунікаціях приймально-вивідних систем закритих сепараторів мусить бути встановлено манометри.

3.4.4. Пуск сепаратора до роботи, а також його зупинення слід виконувати згідно з інструкцією з експлуатації та залежно від режиму роботи, який вимагається. Результати огляду і випробувань мусять занотовуватися у спеціальному журналі. Ремонт барабана сепаратора дозволяється лише на спеціалізованих заводах. Протягом експлуатації сепараторів слід проводити періодичне промивання та огляд деталей барабана. Результат огляду має фіксуватися у спеціальному журналі.

3.4.5. Коли режим роботи сепаратора є автоматичним, установлення перемикача у положення  "Автоматичний режим " слід робити лише після досягнення барабаном робочої паспортної частоти обертання. При появі вібрації, стороннього шуму, коливань показів тахометра, сепаратор має бути зупинено і ввімкнено до роботи лише тільки після промиття та усунення несправностей.

3.4.6. Пульт аварійного зупинення кожного сепаратора мусить бути винесено за межі сепараторного відділення. У сепараторному відділенні має бути передбачено аварійне освітлення. Не допускається до цілковитої зупинки барабана сепаратора:

- знімати накривку і трубопроводи;

- робити змащення та огляд механізмів;

- зупиняти руками або якимось пристосуванням барабан.

3.4.7. Піднімання частин сепаратора при його митті, ремонті та обслуговуванні мусить виконуватись вантажопідйомним механізмом. Для  полегшення розбирання та збирання барабанів слід застосовувати спеціальні пристрої.

3.4.8. Збирання барабана сепаратора має здійснюватись згідно з цифровими клеймами на деталях і затягуванням затискного кільця до позначки.

3.4.9. Після ремонту сепаратори підлягають технічному огляду та випробуванню.

3.4.10. Пасову передачу від індивідуального електродвигуна до сепаратора має бути закрито легкознімною суцільною огорожею. Деталі барабанів сепараторів, які працюють на агресивних середовищах, повинні один раз на три місяці піддаватися дефектоскопії згідно з Инструкцией по ультразвуковому и цветовому контролю центробежных сепараторов, затвердженій НДІХІММАШ 15.12.76.

3.4.11. Протягом проведення сезонних робіт сепаратори, які працюють на агресивних середовищах, слід піддавати дефектоскопії (барабани сепараторів, затяжні гайки).

3.4.12. Для захисту персоналу обслуги від шуму сепараторне відділення слід споряджувати шумоізолюючими кабінами.

3.4.13. Жолоби для відведення відсепарованої бражки и дріжджoвого концентрату мусять бути щільно зачинені і доступні для миття і дезинфекції.

3.4.14. Збірники дріжджового концентрату на сепараторній станції мусять мати люки, що надійно зачиняються та зблоковані з пусковим пристроєм мішалки.

3.4.15. Миття збірників має бути механізовано.

3.4.16. Для обслуговування та огляду верхньої частини збірників необхідно мати драбину, а для двох чи більше розташованих поруч збірників - стаціонарну площадку зі сходами й огороджувальними перилами висотою не менше 1 м.

3.4.17. Наземні візки для перевезення на миття частин сепараторів мусять мати платформи з дерев'яними гратами з обов'язковим улаштуванням бортів та гальм.

3.4.18. Ванну для миття частин сепараторів мусить бути влаштовано таким чином, щоб промивні води стікали безпосередньо до каналізації.

3.4.19. Окрім зазначених вимог для дріжджових сепараторів при експлуатації кларифікаторів слід дотримуватися наступного:

- максимальний протитиск у випускній трубі не повинен перевищувати значення, вказаного у паспорті;

- тривалість інтервалів між вивільненням осадів з барабану, особливо при механічному викиданні, не повинна перевищувати інтервалів, зазначених у паспорті.

3.5. Фільтраційне відділення

3.5.1. Вакуум-фільтри

3.5.1.1. Вакуум-фільтри мусить бути закрито зверху кожухом і обладнано місцевим відсмоктувачем з витягувальною трубою і зонтом.

3.5.1.2. Вакуум-фіьтри мають комплектуватися манометрами і вакуумметрами для контролю тиску у віддувних та розрідження у відсмоктувальних камерах.

3.5.1.3. Для віддування осадів від тканини фільтрiв слід застосовувати стиснене повітря. Використання пари не допускається, про що мусить бути вказано в інструкції з експлуатації.

3.5.1.4. Вакуум-фільтри мусить бути обладнано спеціальним пристроєм для промиття осадів, який усуває розбризкування води.

3.5.1.5. Вакуум-фільтри мають комплектуватися:

- пристроями для проведення регенерації фільтрувальної тканини;

- пристосуваннями для механічного обмотування та кріплення фільтраційної тканини на барабані дротом.

3.5.1.6. Корита вакуум-фільтрів мусить бути обладнано переливними пристроями.

3.5.1.7. Вакуум-фільтри з полотном, яке сходить, мусять мати систему натягувальних валків для регулювання цього полотна.

3.5.1.8. Регенерація фільтрувальної тканини на барабані фільтра мусить робитися 3%-ним розчином соляної кислоти. Заходи безпеки при роботі з кислотою мусять відповідати розд. 6.2.2 ч.1 цих Правил .

3.5.1.9. Вакуум-фільтри мають виготовлятися з кислотностійкої нержавіючої сталі.

3.5.2. Фільтрпреси

3.5.2.1. Фільтрпреси мусить бути обладнано гідравлічними чи іншими механічними затискачами, манометрами та запобіжними клапанами. Під фільтрпресами мають встановлюватися металеві грати для запобігання падінню в бункер сторонніх речей.

3.5.2.2. На фільтрпресі та водонасосній станції мусять бути попереджувальні таблички щодо ввімкнення фільтрпреса автоматично.

3.5.2.3. При ручному ущільнюванні рам фільтрпреса дозволяється користування лише важелями, які є частинами преса. Застосування додаткових важелів для ущільнювання рам пресів не дозволяється.

3.5.2.4. Автоматичний фільтрпрес мусить бути споряджено світловою сигналізацією про його роботу, а також світловою і звуковою сигналізацією про аварійний стан.

3.5.2.5. Для забезпечення безпечного проведення ремонтних і налагоджувальних робіт автоматичний фільтрпрес по висоті мусить бути обладнано різновисокими площадками для обслуговування (знімними пересувними).

3.5.2.6. Фільтрпреси мають працювати з повним комплектом рам та плит. На трубопроводі, що подає продукт на фільтрпрес, установлюються манометри та запобіжний клапан.

3.5.2.7. Для обмеження ходу фільтрувальних плит і натискної плити угору та вниз фільтрпрес мусить бути обладнано кінцевими вимикачами. Якщо комплект рам і плит в фільтрпресі є неповним, не дозволяється користуватися вставками для подовження затискного штока.

3.5.2.8. Подавання та відведення продукту автоматичного фільтрпреса мусить бути герметично захищено і обладнано оглядовими пристроями.

3.5.2.9. Затискання пресів дозволяється робити після ретельної перевірки правильності відчинення усіх кранів у системі гідрозатискання, на лініях подавання і повертання дріжджів.

3.5.2.10. Подавання суспензії насосом на фільтрпрес мусить робитися плавно, без ривків.

3.5.2.11. Фільтрпрес мусить мати манометр на лінії постачання продукту і на системі затискання преса. Електродвигун, призначений для затискання фільтрпреса, мусить мати захист від перевантаження.

3.5.2.12. Фільтрпреси мусить бути обладнано піддонами з механізованим видаленням осадів або приймальними жолобами для збирання і відведення осадів до каналізації.

3.5.2.13. Не допускається робота фільтрпреса за наявності течі продукту між рамами, плитами та в арматурі. Фільтрпреси мусить бути закрито екранами для запобігання несподіваному розбризкуванню продукту.

3.5.2.14. Протягом збирання фільтрпресів не припускається утворення зморшок і загинів салфеток у місцях їхнього затиску.

3.5.2.15. Чищення фільтрпреса мають проводити двоє робітників, до того ж, пересувати рами та плити слід узгоджено.

3.5.2.16. Прання фільтрувальних полотен мусить бути механізовано.

3.6. Сушильне відділення

3.6.1. Завантаження і розвантаження дріжджових сушарок мусить бути механізовано.

3.6.2. Сушильні камери та допоміжне устаткування до них мусить бути споряджено регулювальними пристроями, контрольно-вимірювальними, фіксувальними та вказівними приладами для вимірювання температур, тисків, розріджень, витрат та інших параметрів. Усі прилади мусить бути розміщено на пульті управління.

3.6.3. Прокладення фланцевих з'єднань, ущільнення, оглядових дверей, сальників у запірній арматурі мусить забезпечувати герметичність з'єднань, запобіганню викидань у приміщення нагрітого повітря, дріжджового пилу та витіканню пари.

3.6.4. Тиск пари, яка подається у калорифери, має відповідати тискові, визначеному для даного типу сушарок, та прийнятому технологічному режиму сушіння.

3.6.5. Очищування та миття сушарки повинно проводитися лише післе припинення роботи усіх агрегатів сушарки, які входять до складу сушильної установки, а також після перекривання запірної арматури на відповідних трубопроводах.

3.7. Формувально-пакувальне відділення

3.7.1. Формувальні та пакувальні машини мусить бути споряджено пристроями для автоматичного зупинення їх при заклинюванні брусків дріжджів.

3.7.2. Люки, лотки, жолоби для подавання дріжджів до завантажувальних бункерів формувальної машини має бути споряджено накривками.

3.7.3. Столи для пакування готової продукції мусять бути дерев'яними і оббитими оцинкованим залізом, нержавіючою сталлю або вініпластом.

3.7.4. Підготування пакувальних матеріалів має проводитись у місцях, спеціально відведених для цієї мети за узгодженням з пожежною охороною заводу. Не дозволяється захаращувати пакувальними матеріалами і тарою приміщення пакувального відділення.

3.7.5. Подавання готової продукції до складу чи зі складу у залізничні вагони чи автомашини повинно бути механізовано.

3.8. Складування і зберігання дріжджів

3.8.1. Будова, вміст та експлуатація холодильних камер має відповідати вимогам Правил будови і безпечної експлуатації аміачних холодильних установок.

3.8.2. Холодильні камери мусить бути обладнано вентиляційними пристроями.

3.8.3. Ширина проходів у складах, вздовж яких рухається транспорт (электрокари, візки тощо), мусить бути: за умови руху транспорту в одному напрямі - не менше ширини навантаженого транспорту плюс 0,8 м, при зустрічному русі - не менше подвійної максимальної ширини навантаженого транспорту плюс 1,5 м. Віддаль між стосами з готовою продукцією, відстань від стiни до стосу має бути не менше 0,8 м.

3.8.4. Ящики с дріжджами мусять установлюватися у штабелі висотою не більше 3 м.

3.8.5. Мішки із сушеними дріжджами мусять укладатися на спеціальні стелажі чи піддони*). Висота штабеля має бути не більше 3 м при ручному укладанні.

*) По 3 чи 5 мішків (трійками чи п'ятірками) при суворому додержанні порядку ув'язування мішків та вертикальності штабеля. Вантажі не повинні виступати за межі піддону більше ніж на 0.020 м з кожного боку.

4. ВИРОБНИЦТВО БІЛКОВО-ВІТАМІННОГО КОРМОВОГО  ПРОДУКТУ

4.1. Приймання, зберiгання та пiдготування сировини

4.1.1. Приймання, зберігання, подавання сировини у виробництво, підроблення і теплове оброблення сировини, оцукрювання і солодовирощування мусять проводитися з додержуванням вимог, викладених у розд. 1 ч. 2 цих Правил.

4.1.2. Підготування живильних та дезинфікуючих розчинів солей та лугів мусить проводитися згідно з розд. 3.2 ч. 2 цих Правил.

4.2. Вирощування дріжджів

4.2.1. Дріжджобродильне відділення, устаткування, трубопроводи та арматура мають відповідати вимогам розд. 1.8, 2.3, 3.3 ч. 2 цих Правил.

4.2.2. Дріжджовирощувальні апарати, розташовані зовні будівлі, мають сполучатися з виробничими будівлями та приміщеннями перехідними містками, які огороджені перилами.

4.3. Одержання товарного продукту

4.3.1. Згущування дріжджової суспензії робиться на сепараторах згідно з вимогами розд. 3.4 ч. 2 цих Правил.

4.3.2. Термоліз дріжджових клітин роблять парою у двох апаратах: підігрівачi та витримувачi. Тиск пари не повинен сягати за 0,07 МПа (0,7 кгс/кв.см).

5. ЛІКЕРО-ГОРІЛЧАНЕ ВИРОБНИЦТВО

5.1. Очисний цех

5.1.1. Змішування спирту зі зм'якшеною водою – приготування сортировки - має робитися при закритих люках сортировного чану. При розмішуванні сортировки за допомогою повітря, яке потім виходить зі сортировного чану мусить проходити крізь спиртоуловлювач.

5.1.2. Кількість ректифікованого спирту, який зберігається у сортирувальному цеху, не повинно перевищувати добової потреби.

5.1.3. До сортировних чанів, що розташовані у приямках, мусить бути забезпечено вільний приступ з усіх боків шириною не менше 0,8 м, а віддаль від стіни котловану до чану мусить бути перекрито гратами, які не є перепоною для вентилювання підпідлогового простору.

5.1.4. Приготування розчину оцтовокислого натрію мусить проводитися в окремій герметично закритій посудині, виготовленій з кислотостійкого металу, механізованим способом перекачуватися у напірний мірильник та з нього самоплином дозуватися у сортировні чани. Насоси, трубопроводи, арматура мусять бути виготовленіо з кислотностійкої сталі.

5.1.5. Робота з оцтовокислим натрієм мусить проводитися з додержанням вимог, що викладені у розд. 6.2.2 ч.1 цих Правил.

5.1.6. Регенерацію активованого вугілля у вугільних колонках парою дозволяється робити лише після перевірки справності редукційного клапана, встановленого на паропроводі, який приводить пару до колонки, та запобіжного клапана на колонці, відрегульованого на допустимий тиск 0,07 МПа (0,7 кгс/кв.см).

5.1.7. Продування вугільних колонок повітрям по закінченні регенерації активованого вугілля дозволяється робити при тискові не вище 0,01 МПа (0,1 кгс/кв.см) лише після відчинення вентилів на відвідному повітропроводі та зниження температури колонки до 313 К (40 º С) і нижче.

5.1.8. Щоб уникнути пролиття водяно-спиртової рідини і горілки напірні ємкості і довідні чани має бути обладнано переливними трубами відповідного діаметра, з'єднаними зі сортировними чанами або запасними ємкостями.

5.1.9. Наповнення збірників готової продукції або розмішування у них горілки при відкритих люках не допускається.

5.1.10. Сортировне, напірне, очисне, фільтраційне відділення і розливальний цех мусять бути забезпечені надійною сигнализацією. Телефонний зв'язок і електрозвукова сигналізація мусять бути вибухозахищеними, а для зон класу В-1а, і В-1б - оболонками зі ступенем захисту 1Р65 за ГОСТ 14254-80.

5.1.11. На заводах, де спиртосховище з'єднано з очисним цехом спиртопроводом, прокладеним у тунелі, з боку сортировного відділення має бути влаштовано протипожежні двері типу I, що зачиняються та задовольняють протипожежним вимогам. Контроль за станом трубопроводів мусить проводитися щомісячно.

5.2. Посудний цех та експедиція

5.2.1. Приймання посуду, який надходить від торговельних організацій, і відпускання готової продукції має здійснюватися через спеціальні приймальні та відпускальні вікна, обладнані тепловими завісами, рольгангами або висувними транспортерами.

5.2.2. Сортування пляшок мусить робитися на сортувально-бракувальному конвеєрі.

5.2.3. Склобій пляшок, що утворюється у цеху, має збиратися за допомогою металевих лопаток і щіток (віників) у спеціальні ящики та відвозитися до бункера чи спеціальної ділянки.

5.2.4. При ручному укладанні ящики з посудом і продукцією мусять укладатися у штабелі висотою не більше 2 м.Основний прохід між штабелями мусить бути шириною не менше 2 м, а інші проходи - не менше 1 м. Штабелі ящиків з посудом слід встановлювати так, щоб виключалась можливість їх падіння.

5.2.5. Укладання пляшок місткістю 0,25л, 0,5л і 0,75 л у засіки допускається висотою не більше 2 м. Проходи між стосами повинні бути не менше 1 м. Лантухи з посудом дозволяється укладати у стоси заввишки не більше 2 м з відповідними прокладками між рядами для кріплення стосу.

5.2.6. Транспортування пляшок і тари мусить робитися механізованим способом (електрокари, транспортери тощо).

5.2.7. Транспортери має бути споряджено звуковою чи світловою сигналізацією, що сповіщає про включення їх у роботу.

Завантажити