НПАОП 00.0-1.36-04Правила будови і безпечної експлуатації підйомників 1. галузь застосування

відсутності паспорта чи відомостей про реєстрацію підйомника; невиконання приписів посадових осіб територіальних органів Держна- глядохоронпраці України.

      1. Працівник, відповідальний за утримання підйомників у справ­ному стані, повинен:

забезпечити утримання у справному стані підйомників і вантажозахоп- лювальних пристроїв (за наявності), проведення в установленому порядку пе­ріодичного технічного обслуговування та ремонту;

забезпечити своєчасне усунення виявлених дефектів, пошкоджень або відмов;

здійснювати систематичний контроль за правильним веденням вахтово­гожурналу;

забезпечити обслуговування та ремонт підйомників навченими та атес­тованими працівниками, а також проведення періодичної перевірки їх знань;

забезпечити виконання машиністами і обслуговувальним персоналом інструкції з охорони праці;

забезпечити своєчасну підготовку підйомників до технічного огляду; забезпечити виконання приписів, виданих посадовими особами терито­ріальних органів Держнаглядохоронпраці України;

забезпечити зберігання та ведення паспортів і технічної документації на підйомники і вантажозахоплювальні пристрої (за наявності).

      1. Номер і дата наказу про призначення працівника, відповідально­го за утримання підйомників у справному стані, а також посада, прізвище, ім’я та по батькові та його підпис заносяться до паспорта підйомника.

Ці відомості мають бути внесені в паспорт підйомника до його реєст­рації і кожного разу після призначення нового відповідального працівника.

На час відпустки, відрядження, хвороби або в інших випадках відсутно­сті відповідального працівника виконання його обов’ язків покладається на працівника, що замінив його на посаді (без занесення його прізвища до пас­порта підйомника).

      1. Працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт підйо­мниками, повинен:

організувати ведення робіт підйомниками відповідно до вимог цих Пра­вил, ПВР та технологічних регламентів;

інструктувати машиністів підйомників, працівників, які виконують ро­боти з робочої платформи, і стропальників (за наявності) щодо безпечного виконання робіт, недопущення перевантаження підйомників, правильного їх установлення;

не допускати до обслуговування підйомників працівників, які не прой­шли попереднього спеціального навчання та перевірки знань або періодичної перевірки знань з питань охорони праці;

визначати необхідність і призначати сигнальників під час роботи під­йомника;

не допускати використання немаркованих, несправних і невідповідних за вантажопідіймальністю та характером вантажу знімних вантажо- захоплювальних пристроїв і тари;

указувати машиністам місце встановлення підйомників для роботи по­близу відкритого розподільчого устаткування (далі - ВРУ), повітряних ліній електропередачі (далі - ПЛ) та повітряних ліній зв’язку (далі - ПЛЗ) і робити про це запис у вахтовому журналі;

не допускати проведення робіт без наряду-допуску у випадку, передба­ченому пунктом 6.5.8 цих Правил;

здійснювати контроль за забезпеченням працівників необхідними інве­нтарем і засобами для безпечного проведення робіт підйомниками;

перевіряти виконання обслуговувальним персоналом вимог інструкцій, ПВР і технологічних регламентів.

      1. Чисельність відповідальних працівників визначається роботода­вцем або спеціалізованою організацією залежно від кількості підйомників та умов їх експлуатації. Дозволяється покладати обов’язки працівників, відпові­дальних за утримання підйомників у справному стані та безпечне проведення робіт, на одного працівника.

      2. Працівники, які здійснюють нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією підйомників, а також ті, які відповідають за утримання підйомників у справному стані та за безпечне проведення робіт ними, обслуговувальний і ремонтний персонал перед призначенням повинні пройти навчання і перевірку знань з питань охорони праці згідно з Положенням. У роботі комісій з перевірки знань мають брати участь посадові особи територіальних органів Держнаглядохоронпраці України.

      3. Професійна підготовка машиністів підйомників, працівників, які керують підйомником з пульта керування, установленого на робочій платфор­мі, працівників, які виконують роботи з робочої платформи, слюсарів, слюса- рів-електриків, електромеханіків, налагоджувальників, стропальників прово­диться в установленому порядку.

      4. Керування самохідним підйомником може бути доручене водію після навчання його за програмою підготовки машиністів підйомників.

      5. Підвішування вантажів на гакпідйомника, повинні виконувати стропальники. Підвішування вантажу без попередньої обв’язки (вантаж, що має петлі, рим-болти, цапфи, а також такий, що міститься в контейнерах або іншій тарі) або коли застосовуються напівавтоматичні вантажозахоплювальні пристрої можуть виконувати інші працівники, які пройшли навчання та пере­вірку знань з питань охорони праці згідно з Положенням.

      6. У тих випадках, коли зона роботи в робочій платформі повністю не оглядається з поста керування машиніста, а між машиністом і працівником, який виконує роботи з робочої платформи, відсутній радіо- або телефонний зв’язок, для передавання сигналів машиністу має бути призначений сигналь­ник.

      7. Сигнальниками можуть бути працівники тільки з числа стропа­льників або працівників, які виконують роботи з робочої платформи підйом­ників.

      8. Машиністи, працівники, які виконують роботи з робочої платфо­рми, слюсарі-електрики, електромеханіки, налагоджувальними перед призна­ченням на роботу повинні пройти медичний огляд у відповідності до вимог Положення про медичний огляд працівників певних категорій, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 31.03.94 № 45 і зареєстрованого у Мініс­терстві юстиції України 21.06.94 за № 136/345.

      9. Машиніст, який переведений з одного підйомника на інший того самого типу, але іншої моделі, індексу або з іншим приводом, має перед при­значенням пройти навчання і перевірку знань з питань охорони праці згідно з Положенням.

      10. У разі наявності підйомника у громадянина, який займається підприємницькою діяльністю без створення юридичної особи і не використо­вує найману працю, обов’язки працівника, який здійснює нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією, працівника, відповідального за утримання у справному стані та безпечне проведення робіт підйомником, може виконувати цей громадянин за умови проходження ним навчання та перевірки знань з питань охорони праці.

      11. Машиністи підйомників перед початком роботи зобов’язані про­водити огляд механізмів, металоконструкцій, приладів і пристроїв безпеки, для чого роботодавець має виділити необхідний час.

  1. Результати огляду та перевірки підйомників машиністами мають запи­суватися у вахтовому журналі, рекомендована форма якого наведена в додат­ку 5. Експлуатація підйомників та їх електричного обладнання має здійснюватися відповідно до вимог даних Правил, настанови з експлуатації, а також ДНАОП 0.00-1.21-98, Правил безпечної експлуатації електроустановок, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 06.10.97 № 257 і зареєст­рованих у Міністерстві юстиції України 13.01.98 за №11/2451 (далі - ДНАОП 1.1.10-1.01-97).

  2. Підйомник може бути допущений до переміщення тільки тих ва­нтажів, маса яких не перевищує його вантажопідіймальності, та виконання операцій, передбачених настановою з експлуатації.

  3. Підйомники, що перебувають в експлуатації, мають бути споря­джені табличкою чи написом з ясно позначеними реєстраційним номером, ва­нтажопідіймальністю і датою наступного часткового або повного технічного огляду.

  4. Не допускається розміщення на місцях проведення робіт неспра­вних знімних вантажозахоплювальних пристроїв і тих, що не мають бирок (клейм), а також немаркованої та пошкодженої тари.

  5. Під час експлуатації підйомників слід ужити заходів щодо запо­бігання їх перекиданню чи мимовільному переміщенню під дією вітру або за наявності уклону місцевості.

  6. Для підйомників, оснащених гаком, мають бути розроблені спо­соби правильного стропування та зачіплювання вантажів, яким повинні бути навчені стропальники. Графічне зображення способів стропування та зачіп­лювання має бути видане на руки стропальникам і машиністам або вивішене в місцях проведення робіт.

Переміщення вантажу, на який не розроблені схеми стропування, здійснюється в присутності та під керівництвом працівника, відповідального за безпечне проведення робіт підйомниками.

  1. Місце проведення робітпідйомниками і підходи до нього мають бути освітлені відповідно до ПВР.

  2. Установлення та робота підйомників на відстані менше 40 м від ВРУ або крайнього проводу ПЛ чи ПЛЗ може проводитися лише за нарядом- допуском (додаток 6), що визначає безпечні умови такої роботи.

Порядок організації проведення робіт поблизу ВРУ, ПЛ чи ПЛЗ, видачі наряду-допуску та інструктажу працівників установлюється наказами робото­давця та виконавця робіт.

Час дії наряду-допуску визначається організацією, що видає наряд.

Наряд-допуск видається машиністу підйомника на руки перед початком роботи.

Робота підйомника поблизу ВРУ, ПЛ чи ПЛЗ проводиться під безпосе­реднім керівництвом працівника, відповідального за безпечне проведення ро­біт підйомниками, який має указати машиністу місце встановлення підйом- ника, забезпечити виконання передбачених нарядом-допуском умов роботи та зробити запис у вахтовому журналі машиніста про дозвіл на проведення робіт.

Проведення робіт з використанням підйомників у ВРУ та в охоронній зоні ПЛ та ПЛЗ виконується у відповідності до вимог ДНАОП 0.00-1.21-98 і ДНАОП 1.1.10-1.01-97.

Порядок роботи підйомників поблизу ПЛ, що виконана гнучким кабе­лем, визначається власником лінії. Видача наряду-допуску в цьому випадку не обов’язкова.

Під час роботи підйомників на діючих електростанціях, підстанціях, ВРУ і ПЛ, якщо роботи із застосуванням підйомників ведуться персоналом, що експлуатує електроустановки, а машиністи підйомників перебувають у штаті енергопідприємства, наряд-допуск на роботу поблизу проводів і обладнання, що є під напругою, видається в порядку, установленому ДНАОП 1.1.10-1.01-97.

  1. Для безпечного виконання робіт підйомниками роботодавець або організація, що експлуатує підйомники, забезпечують додержання таких ви­мог:

а) мають бути розроблені та видані на місця виконання робіт підйом­никами ПВР, технологічні регламенти та схеми стропування вантажів, а та­кож ознайомлені з ними під розписку працівник, відповідальний за безпечне проведення робіт підйомниками, машиністи, працівники, які виконують робо­ти з робочої платформи, і, за необхідності, стропальники;

б) на місці проведення робіт підйомником не допускається перебуван­ня осіб, які не мають прямого відношення до роботи, що виконується;

в) за необхідності огляду, ремонту, регулювання механізмів, електро­обладнання, огляду та ремонту металоконструкцій у підйомника має вимика­тися двигун або ввідний пристрій (за його наявності).

  1. Проектом виконання робіт підйомниками мають передбачатися:

відповідність підйомників, що використовуються, умовам виконання

робіт щодо вантажопідіймальності, висоти підіймання, вильоту;

забезпечення безпечних відстаней від ВРУ, ПЛ чи ПЛЗ, а також до бу­дов і місць складування будівельних деталей і матеріалів;

місця руху міського транспорту та пішоходів;

умови встановлення та роботи підйомників поблизу укосів котлованів або канав;

умови безпечної роботи декількох підйомників;

перелік знімних вантажозахоплювальних пристроїв, що застосовуються, і графічне зображення (схема) стропування вантажів для підйомників, споря­джених гаком;

місця та габарити складування вантажів, під’їзні шляхи тощо;

заходи щодо безпечного проведення робіт з урахуванням конкретних умов на дільниці, де встановлений підйомник (огорожа робочого майданчика, рівень освітлення в темний час доби тощо).

  1. Роботи (будівельні, малярні, обслуговування світильників тощо) з робочої платформи підйомника можна виконувати за умови додержання за­ходів щодо попередження падіння працівників з робочої платформи, ураження їх електричним струмом, затиснення під час переміщення робочої платформи в стиснених умовах. Під час виконання робіт необхідно дотримуватися таких вимог:

вхід до робочої платформи та вихід з неї має здійснюватися через поса­дкову площадку чи з поверхні землі, під час підіймання чи опускання робочої платформи проріз для входу до неї має бути зачинений знімною огорожею чи дверима;

працівники, які виконують роботи з робочої платформи, мають працю­вати в захисних касках та із запобіжним поясом, пристебнутим до скоб або елементів конструкції робочої платформи;

машиніст підйомника під час роботи повинен бути в захисній касці; працівникам, які виконують роботи з робочої платформи, не дозволя­ється сідати та ставати на елементи огорожі, перехилятися через огорожу ро­бочої платформи, установлювати на її підлогу предмети для збільшення висо­ти зони роботи в робочій платформі;

робота підйомника має бути припинена за швидкості вітру біль­ше 10 м/с на висоті 10 м, а також під час грози, сильного дощу, туману, сні­гопаду та при недостатньому освітленні, а також за температури навколиш­нього повітря нижче вказаної в паспорті підйомника;

під час роботи підйомника зв’язок між працівниками, які виконують роботи з робочої платформи, і машиністом має підтримуватися безперервно: у разі підіймання робочої платформи до 10 м - голосом, більше 10 м - знако­вою сигналізацією, більше 22 м - двостороннім радіо- або телефонним зв’язком. Знакова сигналізація наведена в додатку 7;

переміщення підйомника з працівниками чи вантажем на робочій плат­формі не дозволяється, якщо інше не передбачене настановою з експлуатації.

  1. Для виконання робіт підйомником має бути підготовлений робо­чий майданчик, який має відповідати таким вимогам:

наявність під’їзного шляху;

кут нахилу має бути не більше зазначеного в паспорті підйомника; свіжонасипаний та неущільнений ґрунт необхідно утрамбувати; розміри майданчика дають змогу встановити підйомник на всі опори, а при слабкому ґрунті - на укладені під опори міцні та стійкі підкладки, на сли­зькому ґрунті - на підкладки ізшипами.

  1. Установлення підйомника проводиться так, щоб під час роботи відстань між поворотною частиною підйомника за будь-якого її положення та будовами, штабелями вантажів і іншими предметами (обладнанням) була не менше 1 м.

Після встановлення підйомника на виносні опори колеса не повинні то­ркатися робочого майданчика, якщо інше не передбачене настановою з екс­плуатації підйомника.

Установлювати підйомник поблизу укосів котлованів або канав дозво­ляється за умови дотримання відстаней, зазначених у табл. 2.

Таблиця 2. Найменша допустима відстань від основи укосу котловану (канави) до найближчих опор підйомника


Г либина котловану (канави), м

Відстань від основи укосу до найближчої опори для ненасипного ґрунту, м

піщаного і гравійного

супіщаного

суглинно­

го

глинистого

лесового

сухого

1

1,5

1,25

1,0

1,0

1,0

2

3,0

2,4

2,0

1,5

2,0

3

4,0

3,6

3,25

1,75

2,5

4

5,0

4,4

4,0

3,0

3,0

5

6,0

5,3

4,75

3,5

3,5

  1. ПОРЯДОК РОЗСЛІДУВАННЯ АВАРІЙ І НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ

Розслідування аварій та нещасних випадків, що мали місце під час експлуатації, ремонту, налагодження чи обслуговування підйомників, здійснюється у відповідності до Положення про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від

  1. № 1094.

  1. ВІДПОВІДАЛЬНІ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ

Відповідальними за порушення вимог цих Правил, за безпечність конс­трукції, правильність вибору матеріалів, якість виготовлення, установлення, налагодження, реконструкції, ремонту, технічного огляду, експертного об­стеження та експлуатації є підприємство, установа, організація (незалежно від форми власності та відомчої належності), що виконали відповідні роботи.

  1. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

Вимоги Правил у частині будови підйомників поширюються тільки на підйомники, що виготовлені через 12 місяців після введення даних Правил.

Начальник управління організації державного нагляду в металургії, енергетиці, будівництві та котлонагляду

Держнаглядохоронпраці України Л. К. Дерновий НОРМИ БРАКУВАННЯ КАНАТІВ ПІДЙОМНИКІВ

  1. Бракування канатівпідйомників, що перебувають в експлуатації, пови­нно провадитися згідно настанови з експлуатації підйомника. За відсутності в настанові з експлуатації відповідного розділу бракування провадиться згідно з рекомендаціями, наведеними в цьому додатку.

Для оцінки безпеки використання канатів застосовують такі критерії: характер та кількість обривів дротів (рис. 1.1—1.3), у тому числі наявність обривів дротів біля кінцевих закладань, наявність місць зосередження обривів дротів, інтенсивність зростання кількості обривів дротів; розрив сталки;

поверхневе та внутрішнє спрацювання; поверхнева та внутрішня корозія;

місцеве зменшення діаметра каната, у тому числі й через стан осердя; зменшення площі поперечного перерізу дротів каната (втрати внутрішньо­го перерізу);

деформація у вигляді хвилястості, кошикоподі бності, видавлювання осер­дя та дротів і сталок, місцеве збільшення діаметра каната, роздавлення, перекру­чувань, заломів, перегинів і т. ін.;

пошкодження в результаті термічної дії або електричного дугового розряду.



Рис. 1.1. Обриви та зміщення дротів каната хрестової звивки



б

Рис.1.2. Поєднання обривів дротів з їх спрацюванням: а - у канаті хрестової звивки; б - у канаті односторонньої звивки

б

Рис. 1.3. Обриви дротів у зоні зрівняльного блока: а - у декількох сталках каната;

б - у двох сталках у поєднанні з місцевим спрацюванням



  1. Бракування канатів, що працюють зі сталевими та чавунними блоками, слід провадити за кількістю обривів дротів згідно з табл. 1.1 та рис. 1.4.

У разі роботи каната повністю або частково з блоками із синтетичного ма­теріалу або з металу із синтетичною футеровкою характерна поява значної кіль­кості обривів дротів усередині каната до появи видимих ознак обривів дротів або інтенсивного спрацювання на зовнішній поверхні каната. Такі канати вибрако­вуються з урахуванням утрати внутрішнього перерізу.

У разі виявлення місць зосередження обривів дроту (наявність трьох та бі­льше обривів на одній сталці, розміщення вказаної в табл. 1.1 кількості обривів на довжині каната менше ніж 6d), а також у разі інтенсивного зростання кількос­ті обривів канат повинен бракуватися.

  1. У разі виявлення в канаті однієї або декількох обірваних сталок канат до подальшої роботи не допускається.

  2. У разі зменшення діаметра каната в результаті погіршення стану осердя - внутрішнього поверхневого спрацювання, зминання, розриву та ін. (на 3% від номінального діаметра в канатів, що не крутяться, та на 10 % в інших канатів) канат підлягає бракуванню навіть за відсутності видимих обривів дротів.

У разі зменшення діаметра каната в результаті поверхневого спрацю­вання (рис. 1.5) або корозії (рис. 1.6) на 7% і більше порівняно з номінальним діаметром канат підлягає бракуванню навіть за відсутності видимих обривів дро­тів.38


Таблиця 1.1. Кількість обривів дротів, за наявності яких канати подвійної звивки відбраковуються


Кількість

Конструкція канатів

Хрестова

Одностороння

несучих дротів у

за міжнародними стан­

за міждержавними стандартами

Тип

ГОСТ

звивка

звивка

зовнішніх

дартами (типові зразки

звивки

на канат

Довжина ділянки

сталках n

конструкцій)

6d

30d

6d

30d

51 < n < 75

6x19 (9/9/1)*

6х19(1+9+9)+1о.с.*

ЛК-О

3077-80

3

6

2

3

6х 19(1+9+9)+7х7(1+6)*

ЛК-О

3081-80

8x19(9/9/1)*

6х 19(1+6+6/6)+7х7(1+6)

ЛК-Р

14954-80

101< n < 120

6x19(12/6/1)

6х 19(1+6+6/6)+1 о. с .

ЛК-Р

2688-80

5

10

2

5

6x19(12/6+6F/1)

6х25(1+6; 6+12)+1о.с.

ЛК-3

7665-80

6x25FS(12/12/1)*

6х25(1+6; 6+12)+ 7х7(1+6)

ЛК-3

7667-80

161 < n < 180

6x36(14/7+7/7/1)*

6х36(1+7+7/7+14)+1о.с.*

ЛК-РО

7668-80

7

14

4

7

6х36(1+7+7/7+14)+7х7(1+6)*

ЛК-РО

7669-80

181< n < 200

6х37(1+6+15+15)+1о.с.*

ТЛК-О

3079-80

8

16

4

8

Примітки:

  1. n - кількість несучих дротів у зовнішніх сталках каната; d - діаметр каната, мм.

  2. Дроти заповнення не вважаються несучими, тому не підлягають обліку. У канатів з декількома шарами сталок ураховуються дроти тільки видимого зовнішнього шару. У канатів з металевим осердям останнє розглядається як внутрішня сталка і не враховуєть­ся під час підрахування кількості несучих дротів.

  3. Кількість обривів не слід плутати з кількістю обірваних кінців дротів, яка може бути в 2 рази більше.

  4. Клас конструкції канатів, у яких діаметр зовнішніх дротів перевищує діаметр дротів нижніх шарів, знижений та позначений

(*)

5. Конструкція канатів за міжнародними стандартами:

знаком “/” відокремлено один шар дротів від іншого або в одному шарі відокремлені дроти різного діаметра; кількість дротів сталок указано від периферії до центра каната;

“ F” - канати з дротами заповнення, FS - канати із синтетичним осердям.

Завантажити