НПАОП 26.6-1.02-00Правила охорони праці для працівників бетонних і залізобетонних заводів

місця паління, місця застосування відкритого вогню, місця установки електричного нагрівального обладнання;

порядок проведення тимчасових пожежонебезпечних робіт (у тому числі зварювальних);

правила проїзду та стоянки транспортних засобів; місця зберігання хімічних добавок до бетонів;

порядок відключення від мережі електрообладнання в разі пожежі; порядок огляду та зачинення приміщень після закінчення роботи; порядок проведення з працівниками заводу протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму;

порядок обслуговування наявних технічних засобів протипожежного захисту (протипожежного водоводу, вогнегасників тощо); дії працівників у разі виявлення пожежі.

Працівники заводу ознайомлюються з цими вимогами, а витяги з наказу з основними положеннями вивішуються на видних місцях.

    1. В цехах, лабораторіях, підсобних приміщеннях та на складах розроблюються і вивішуються на видних місцях плани (схеми) евакуації людей на випадок пожежі.

    2. В приміщеннях БЗ і ЗБЗ вивішується інструкція про заходи пожежної безпеки та інструкція для всіх вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних приміщень (цехів, складів, лабораторій тощо) відповідно до додатку 1 ДНАОП 0.01-1.01-95.

    3. Відповідно до Положення про добровільні пожежні дружини, затвердженого наказом МВС України від 27.09.94 № 521 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.94 № 508 на БЗ і ЗБЗ створюється добровільна пожежна дружина (ДПД).

    4. На заводах з кількістю працюючих 50 і більше чоловік за рішенням трудового колективу створюється пожежно-технічна комісія (ПТК). Робота ПТК організується згідно з Типовим положенням, затвердженим наказом МВС України від 27.09.94 № 521.

    5. Посадові особи до початку виконання своїх обов’язків і періодично, один раз на три роки, повинні проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки. Навчання і перевірка знань з пожежної безпеки організуються згідно додатку 2 ДНАОП 0.01-1.01-95.

    6. Працівники, що прийняті на роботу на БЗ і ЗБЗ повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки. Інструктажі поділяються на вступний, первинний, повторний на робочому місці, позаплановий та цільовий.

Порядок організації та проведення протипожежних інструктажів, навчання та перевірки знань з пожежно-технічного мінімуму встановлюється Типовим положенням про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України, затвердженим наказом МВС України від 17.11.94 № 628.

    1. Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання протипожежного інструктажу і перевірку знань з питань пожежної безпеки, не дозволяється.

    2. Утримання території заводу, будівель, приміщень та споруд проводиться згідно з ДНАОП 0.01-1.01-95 розділ 4, а також:

      1. Дороги, проїзди та проходи до цехів, споруд, складів, пожежних вододжерел, підступи до пожежних драбин, пожежного інвентарю мають бути вільними, утримуватися справними, узимку очищені від снігу, пожежні гідранти в зимовий період — утеплені.

      2. Територія заводу повинна мати зовнішнє освітлення, яке забезпечує швидке знаходження пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до цехів, споруд та складів.

      3. На території заводу не дозволяється розводити багаття, спалювати відходи, тару, викидати незагашене вугілля та попіл на відстань менше 15 м від цехів, споруд та складів.

      4. Усі цехи, будівлі та склади повинні своєчасно очищатися від горючого сміття, відходів виробництва і постійно утримуватися в чистоті. Терміни очищення встановлюються технологічними регламентами або опрацьованими інструкціями.

      5. Протипожежні системи, установки, устаткування цехів, будівель, складів (протидимовий захист, пожежна автоматика, протипожежне водопостачання тощо) повинні постійно утримуватися у справному робочому стані.

      6. На БЗ і ЗБЗ в цехах, будівлях, складах і лабораторіях повинна бути визначена категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки (за ОНТП 24-86), а також клас зони за правилами влаштування електроустановок, у тому числі, для зовнішніх виробничих і складських дільниць, які позначаються на вхідних дверях до приміщення, а також на межах зон всередині приміщень та ззовні.

      7. На дільницях, де працюють з лаками, фарбами та іншими легкозаймистими та горючими речовинами, спецодяг повинен своєчасно підлягати пранню та ремонту і зберігатися в розвішеному виді в металевих шафах, встановлених у спеціально відведених для цієї мети приміщеннях.

      8. У цехах заводу, де розміщене технологічне обладнання, повинні бути забезпечені евакуаційні проходи до сходових кліток та інших шляхів евакуації відповідно до будівельних норм.

      9. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напрямку виходу з цеху (приміщення).

      10. Не допускається:

влаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, турнікети, розсувні, підйомні двері, двері що обертаються, та інші пристрої, які перешкоджають вільній евакуації людей;

захаращувати шлях евакуації (коридори, проходи, сходові марші і площадки, вестибюлі, холи, тамбури тощо) меблями, обладнанням, різними матеріалами та готовою продукцією, навіть якщо вони не зменшують нормативну ширину;

забивати, заварювати, замикати на навісні замки, болтові з’єднання та інші запори, що важко відчиняються зсередини, зовнішні евакуаційні двері будівель.

    1. Як правило БЗ і ЗБЗ оснащені електроустановками. По пожежній безпеці електроустановки повинні відповідати вимогам ДНАОП 0.01-1.01-95 п. 5.1 та Правилам улаштування електроустановок (ПУЕ).

    2. На заводах з будівельними конструкціями з горючих матеріалів, відстань між світильниками з лампами розжарювання та предметами, що мають горючу основу, повинна бути не менше таких значень:

    1. номінальна потужність Р, Вт мінімальна відстань, м 100 0,5

300 0,8

500 1,0

    1. Не дозволяється застосовування електронагрівальних приладів у пожежонебезпечних зонах приміщень заводу. Щодо використання електричних побутових приборів, то це питання повинно бути узгоджене з державним пожежним наглядом.

    2. Конструкція світильників повинна виключати випадання з них ламп. Світильники з лампами розжарювання повинні мати суцільне силікатне скло, яке захищає від випадання ламп та попадання їх на робітників.

    3. Роботи по з’єднанню жил проводів і кабелів, відгалуженню та окінцюванню їх повинні здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або за допомогою затискачів (гвинтових, болтових тощо), що дозволить уникнути перегрівання стиків і пошкодження ізоляції.

    4. Для видалення пилу з приміщень приготування бетону заводи оснащені вентиляцією. По пожежній безпеці вентиляційні установки повинні відповідати п. 5.3 ДНАОП 0.01-1.01-95.

    5. Під час експлуатації вентиляційних систем не дозволяється: відключати або знімати вогнезатримні пристрої;

закривати витяжні канали, отвори та решітки;

залишати двері вентиляційних камер відчиненими, зберігати в камерах різні матеріали, устаткування тощо;

складувати впритул (на відстані менше 0,5 м) до повітропроводів горючі матеріали або негорючі матеріали в горючій упаковці; експлуатувати переповнені циклони.

    1. При експлуатації заводу в зимовий період приміщення (цехи) опалюються для підтримання оптимальних температур. По пожежній безпеці опалення повинно відповідати п.п. 5.2, 5.6 ДНАОП 0.01-1.01-95.

    2. Перед початком опалювального сезону котельні та інші опалювальні прилади мають бути перевірені та відремонтовані. Несправні опалювальні пристрої не допускаються до експлуатації.

    3. У приміщенні котелень заводу не дозволяється:

допускати до роботи осіб, які не пройшли спеціального навчання та протипожежного інструктажу, не отримали відповідних кваліфікаційних посвідчень; залишати без догляду працюючі котли;

експлуатувати установки в разі підтікання рідкого палива або витікання газу із системи паливоподачі;

розпалювати установки без їх попередньої продування;

працювати при зіпсованих або відключених приладах контролю та регулювання, а також за їх відсутності;

сушити спецодяг, взуття, інші матеріали на котлах та паропроводах.

    1. Гарячі поверхні теплових мереж, розташованих в цехах та складах, треба ізолювати таким чином, щоб температура на поверхні теплоізольованої конструкції була не менше ніж на 20% нижче температури самоспалахування речовин, що там знаходяться.

    2. На БЗ і ЗБЗ вимоги до утримання технічних засобів пожежогасіння повинні відповідати вимогам розділу 6 ДНАОП 0.01-1.01-95, а також:

      1. Цехи, приміщення та склади обладнуються установками пожежної сигналізації (УПС) відповідно до вимог переліку однотипних за призначенням об’єктів, які підлягають обладнанню автоматичними установками пожежогасіння та пожежної сигналізації.

      2. Утримання в працездатному стані УПС та автоматичних установок пожежогасіння (АУП) повинно забезпечуватися такими заходами:

проведенням технічного обслуговування з метою збереження показників безвідмовної роботи на період терміну служби;

матеріально-технічним (ресурсним) забезпеченням з метою своєчасного відновлення працездатності;

опрацюванням необхідної експлуатаційної документації для обслуговуючого та чергового персоналу.

      1. Усі установки (УПС і АУП) мають бути справними і утримуватися в постійній готовності для виконання завдань, що стоять перед ними. Несправності установок усуваються негайно, при цьому необхідно робити записи у відповідних журналах згідно п.6.1.10 ДНАОП 0.01-1.01-95.

Організація, що здійснює монтаж, наладку та технічне обслуговування установок, несе відповідальність у випадку, якщо вони з вини цієї організації не спрацювали. Ця організація повинна мати ліцензію на право виконання цих робіт.

      1. Вимоги по утриманню технічних засобів протипожежного захисту, по УПС і АУП повинні відповідати п.6.1 ДНАОП 0.01-1.01-95, по системі протидимового захисту, оповіщенню людей про пожежу і керування евакуацією та засобами зв’язку — відповідати п. 6.2 ДНАОП 0.01-1.01-95, по протипожежному водопостачанню повинні відповідати п. 6.3 ДНАОП 0.1-1.01-95, по пожежній техніці і первинним засобам пожежогасіння — відповідати п. 6.4 ДНАОП 0.1-1.01-95.

      2. Будівлі заводу, цехи, приміщення, лабораторії та склади повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного полотна, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом (гаками, ломами, сокирами тощо), які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.

      3. Норми належності первинних засобів пожежогасіння для БЗ і ЗБЗ визначаються із додатку 3 ДНАОП 0.01-1.01-95.

      4. Для розміщення первинних засобів пожежогасіння на заводі встановлюються спеціальні пожежні стенди (щити). Пожежні стенди (щити) та засоби пожежогасіння фарбуються у відповідні кольори за чинним державним стандартом (ГОСТ

12.4.026-76).

      1. Пожежні стенди (щити) повинні забезпечувати:

захист вогнегасників від потрапляння прямих сонячних променів, а також захист від використання не за призначенням;

зручність та оперативність зняття (витягування) закріплених комплектуючих виробів.

      1. Ручний пожежний інструмент, розміщений на стенді (щиті), підлягає періодичному обслуговуванню, яке включає такі операції:

очищення від пилу, бруду та слідів корозії;

відновлення пофарбування з урахуванням вимог стандартів;

випрямлення від залишків деформацій після використання;

відновлення потрібних кутів загострювання інструмента.

      1. Вогнегасники слід установлювати у легкодоступних місцях (коридорах, біля входів або виходів з приміщень тощо). Вогнегасники не повинні створювати перешкод під час евакуації.

      2. Переносні вогнегасники повинні розміщатися шляхом:

навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від нижчої кромки вогнегасника до рівня підлоги;

      1. Експлуатація та технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися у відповідності з паспортами заводів-виготовлювачів, а також відповідати п.п. 6.4.19-6.4.24 ДНАОП 0.01-1.01-95.

    1. Новітні технології приготування бетонних сумішей потребують застосування хімічних добавок. Хімічні добавки до бетонів зберігаються в спеціальних складах в порядку що надається в додатку 4 ДНАОП 0.01-1.01-95.

    2. Матеріальні склади БЗ і ЗБЗ повинні відповідати всім вимогам п.7.10 ДНАОП 0.01-1.01-95.

    3. На складах хімічних добавок до бетонів розробляється план розміщення цих речовин із зазначенням їх найбільш характерних властивостей: «Вогненебезпечні», «Отруйні», «Хімічно активні» тощо.

    4. Обслуговуючий персонал складів хімічних добавок повинен знати пожежну небезпеку, правила безпечного зберігання і особливості гасіння хімічних речовин та реактивів.

    5. Склади хімічних добавок до бетонів повинні відповідати вимогам п. 7.10.4 ДНАОП 0.01-1.01-95.

    6. В лабораторіях та в місцях приготування добавок до бетонів збереження легкозаймистих (ЛЗ) і горючих речовин (ГР) не дозволяється.

    7. На робочих місцях по приготуванню добавок до бетонів кількість легкозаймистих і горючих матеріалів повинно бути не більше як на одну зміну.

    8. На притрасових полігонах та дільницях по приготуванню бетонів та залізобетонів дотримання пожежної безпеки повинно відповідати всім вимогам ДНАОП 0.01-1.01-95 «Правила пожежної безпеки в Україні».

    9. При ремонтних роботах на БЗ і ЗБЗ зварювальні та інші вогневі роботи слід проводити згідно з п. 8.1 ДНАОП 0.01-1.01-95 та дотримуватись таких вимог:

      1. Постійні місця проведення вогневих робіт визначаються розпорядженням керівника (власника) заводу. Огороджуючі конструкції в цих місцях (перегородки, перекриття, підлоги) повинні бути з негорючих матеріалів та забезпечені первинними засобами пожежогасіння.

      2. Для тимчасових місць проведення вогневих робіт керівник (власник) заводу зобов’язаний оформити наряд-допуск на проведення цих робіт згідно з додатком 5 ДНАОП 0.01-1.01-95, а з боку ДПД повинен здійснюватися контроль за роботами.

      3. Після закінчення вогневих робіт виконавець зобов’язаний ретельно оглянути місце їх проведення і усунути можливі причини виникнення пожежі. Посадова особа заводу повинна забезпечити перевірку місць проведення вогневих робіт на протязі 2 годин після їх закінчення та поставити відповідну позначку у наряду-допуску.

    10. На підприємстві встановлюється порядок сповіщення людей про пожежу, з яким ознайомлюються всі працюючі. У приміщеннях (цехах) на видних місцях біля телефонів вивішуються таблички з номером телефону для виклику пожежної охорони.

    11. У разі виявлення пожежі або ознак горіння кожний працівник зобов’язаний:

негайно повідомити про це телефоном пожежну охорону, назвавши адресу об’єкта, а

також повідомити своє прізвище;

повідомити керівника (власника) заводу про пожежу;

вжити заходів до евакуації людей, гасіння пожежі та збереження матеріальних цінностей;

у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо).

    1. Керівник (власник) заводу по прибутті на місце пожежі, зобов’язані:

у разі загрози життю людей негайно організувати їх рятування і евакуацію;

видалити за межі небезпечної зони всіх працюючих, не пов’язаних з ліквідацією

пожежі;здійснити всі необхідні відключення електроенергії, агрегатів, апаратів, вентиляції (за винятком пристроїв протидимового захисту);

організувати допомогу підрозділам пожежогасіння у виборі найкоротшого шляху до пожежі та водного джерела для установки гідранта;

одночасно з гасінням пожежі організувати захист матеріальних цінностей; забезпечити дотримання техніки безпеки працівниками, що беруть участь у гасінні пожежі.

Після прибуття пожежного підрозділу керівник (власник) заводу зобов’язаний організувати консультації керівникам гасіння пожежі про конструктивні та технологічні особливості об’єкта і вжити заходів, пов’язаних з ліквідацією пожежі та попередження її розвитку.Додаток 1

до пункту 4.5 Правил охорони праці для працівників бетонних і залізобетонних заводів

ДОБАВКИ ДО БЕТОНІВ

Найменування

(маркування)

ГОСТ, ОСТ, ТУ

Шкідливий вплив на організм

Колективні засоби захисту

Пожежо- та вибухобезпечність

1

2

3

4

5

Клас 1. Регулятори реологічних властивостей бетонних сумішей 1.1. Суперпластифікатори

Розріджувач С-3

ТУ 6-36­020429-625

3-й клас помірно небезпечних речовин. Викликає подразнення шкірних покривів, особливо при при їх пошкодженні, та слизових оболонок очей

Загальнообмінна

припливно-

витяжна

вентиляція

Пожежобезпечний, у сухому виді — важкозгораючий

Розріджувач СМФ (СМФ)

ТУ 6-14-929

3-й клас помірно небезпечних речовин

Пожежо- та вибухонебезпечний

1.2. Пластифікуючі добавки

Лігносульфонати технічні (ЛСТ)

ОСТ 13­0281036-05

Нетоксичний. Не проявляє місцевої подразнюючої дії на шкірні покриви

Те саме

Те ж, модифіковані ЛСТМ

ОСТ 13­0281036-16

Нетоксичний. Місцевої подразнюючої і алергійної дії не проявляє

Пожежо- та вибухонебез­печний

Нітрат кальцію НК (селітра кальцієва)

ГОСТ 4142­88

Не є отруйною речовиною. Пил уражає пошкоджені шкірні покриви. Плав селітри викликає утворення язв

Загальнообмінна

припливно-

витяжна

вентиляція

Те саме

Карбамід (мочевина) М

ГОСТ 2081­92

Шкідливий вплив на організм не проявляє

Те ж і місцеві відсмоктувачі

Пожежо- та вибухобезпечний. Спалахується при температурі 220 С. Зберігати у складах з незгораючими стінами не нижче 1 ступені вогнестійкості

Нітрит натрію НН

ГОСТ

19906-74*, ТУ 38­10274

Має

судинорозширювальну дію. Подразнює і припікає слизові оболонки та шкіру. Викликає у крові утворення гемоглобіну

Припливно- витяжна вентиляція, що забезпечує 10- 15-кратний повітрообмін. Місцеві відсмоктувачі

Вибухобезпечний.

Сприяє

самозайманню горючих матеріалів навіть при терті і ударі. Підтримує горіння

Нітрит-нітрат- хлорид кальцію

ТУ 6-18-194

Має

судинорозширювальну

Загальнообмінна

припливно-

Пожежо- і вибухобезпечний

Найменування

(маркування)

ГОСТ, ОСТ, ТУ

Шкідливий вплив на організм

Колективні засоби захисту

Пожежо- та вибухобезпечність

1

2

3

4

5

ННХК

дію. Подразнює і припікає слизові оболонки та шкіру. Викликає катар верхніх дихальних шляхів, укриття виразками слизової оболонки носа, інколи прорив носової перегородки при тривалій дії

витяжна вентиляція, що забезпечує 10- 15-кратний повітрообмін

1.3.—1.4. Стабілізуючі добавки. Водоутримувальні добавки

Поліетиленоксид, поліоксиетилен ПОЕ

ТУ 6-05­231-340

Шкідливого впливу на організм не проявляє

Загальнообмінна

припливно-

витяжна

вентиляція,

місцеві

відсмоктувані

Пожежобезпечний

Водорозчинний препарат ВРП Е50 Моноліт М-1

ТУ 64.11.02 ТУ 69-350­83

БРСР

Нетоксичний, подразнює шкірні покриви 4-й клас небезпеки. Малотоксичний, викликає подразнення шкірних покривів та слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів

Загальнообмінна

припливно-

витяжна

вентиляція

Ефективна

припливно-

витяжна

вентиляція,

місцеві

відсмоктувачі

У рідкому стані пожежобезпечний. При висиханні важкогорючий

Плав декарбонових кислот ПДК Гіпан ГПН

ТУ 6-03-20­70

ТУ 6-01-166

Малотоксичний

Подразнює шкірні покриви. При нормальній температурі 18-20 С концентрація шкідливих речовин не перевищує допустиму. При нагріванні до 100 С виділяє аміак, ГДК 20 мг/м 3

Загальнообмінна припливно- витяжна вентиляція. При попаданні на шкіру і очі промити водою

Пожежонебезпечний

Пожежобезпечний

Клас 2. Регулятори тужавлення бетонних сумішей і твердіння бетонів 2.1.-2.2. Сповільнювачі тужавлення та твердіння

Нітрило-триметил- фосфонова кислота (волога) НТФ

ТУ 6-02­1171

Малотоксична. Має запах хлористого водню. Подразнює слизові оболонки очей і дихальних шляхів. ГДК 1 мг/м 3

Загальнообмінна

припливно-

витяжна

вентиляція.

Місцеві

відсмоктувачі

Вибухонебезпечна

Кормова цукрова патока (меляса)

ТУ 18-409­71

РРСФР

Шкідливої дії на організм не проявляє

2.3. Протиморозні добавки

Поташ, калій

ГОСТ

Спричинює

Загальнообмінна

Пожежо- та

Завантажити