НПАОП 26.6-1.02-00Правила охорони праці для працівників бетонних і залізобетонних заводів

Не дозволяється приймати їжу у місцях зберігання або приготування хімічних розчинів.

  1. Вимоги до виробничого обладнання і технологічних ліній

    1. Бетонозмішувальні установки повинні відповідати нормам викладених в ДНАОП 0.03.12-84, ДНАОП 0.03-3.14-85, а також наступним вимогам:

жолоби та лотки необхідно установлювати так, щоб матеріал надходив у постачальну машину чи пристрій без удару;

при наявності скіпових підйомників направляючі швелери завантажувального ковша необхідно огородити знизу і з боків сітковими огородженнями для охорони людей від кусків матеріалу, що випадають, та на випадок обриву тросу лебідки;

жолоби та корита змішувальних машин повинні бути закриті по усій довжині кришкою або решіткою з вічками не більше 7*7 см;

опорні ролики барабана бетономішалки повинні бути ретельно вивірені і огороджені;

знизу шторного затвора для зменшення розбризкування суміші слід навішувати брезентові рукава або улаштовувати захисні штори з гуми;

при автоматичному управлінні на затворах роздавального бункера мають бути установлені покажчики рівня його заповнювання;

бункери та засіки для матеріалів і баки для води, що підігріваються гострою парою, повинні мати кришки та переливні труби; вентилі паропроводів слід розташовувати у місцях, що забезпечують зручний підхід до них. Паропроводи, вентилі і крани, щоб уникнути опіків, мають бути покриті теплоізоляцією. Крім того, повинні бути вжиті заходи проти проникання пари у робочі приміщення.

    1. Пуск машин для приготування бетону та розчину здійснюють з дотриманням наступних вимог:

перед пуском слід оглянути машини, перевірити відсутність у машинах і на них сторонніх предметів, перевірити стан пунктів навантаження та розвантаження, а також готовність їх до приймання і видачі матеріалів;

перевірити наявність матеріалів у відсіках витратного бункера; у зимовий час необхідно перевірити температуру заповнювачів і води; подати сигнал та включити на 1-2 с. електродвигуни (попереджувальний пуск).

Після попереджувального пуску і паузи 10-15 с. включити електродвигуни для роботи під навантаженням;

після пуску двигунів слід відкрити шибери та заслінки живильних бункерів, теч і відрегулювати потік матеріалу так, щоб він рівномірно проходив приймальний лоток, не висипаючись з нього.

    1. Під час роботи бетонозмішувачів не дозволяється прискорювати вивантаження бетонної суміші уведенням усередину барабана, що обертається, лопати або іншого інструменту.

    2. Під час роботи бетонозмішувачів необхідно стежити за температурою підшипників, плавністю перекидання змішувального барабана та витіканням з нього бетонної суміші. У неробочі періоди змішувальний барабан потрібно залишати в похилому положенні.

    3. Не дозволяється робота механізмів з відкритими кришками, люками і при незадовільному стані ущільнень.

    4. Не дозволяється зупиняти елеватор з завантаженим в нього матеріалом.

    5. Не дозволяється під час подачі матеріалів переключати пристосування та шибери.

    6. Очищати підлогу бункерів між завантажувальними отворами дозволяється тільки при відключеній поворотній лійці.

    7. Вивантажувальні отвори дозаторів-заповнювачів та в’яжучих матеріалів слід забезпечити швидко знімними пристроями, що забезпечують герметизацію тракту вивантаження.

    8. Для переходу через конвейєри, довжина яких більше 20 м, в необхідних місцях повинні установлюватися перехідні містки шириною не менше 1 м з перилами у відповідності з вимогами п. 3.24 цих Правил.

    9. Конвейєри стрічкові, що знаходяться над проходами, повинні бути огороджені знизу суцільними настилами, що виступають за габарити конвеєра не менше ніж на 1 м.

    10. Конвейєри стрічкові та роликові (рольганги) мають бути обладнані аварійними тросовими вимикачами, що дозволяють зупиняти їх з будь-якого місця по всій довжині з боку проходу (ГОСТ 12.2.022-80*).

    11. На дільницях конвейєрів бетонозмішувальних цехів та складів заповнювачів бетону пульти управління мають бути обладнані двосторонньою попереджувальною передпусковою (звуковою, світловою) сигналізацією, що автоматично вмикається до включення приводу конвейєра.

    12. На робочих місцях повинні бути таблички, що пояснюють значення засобів сигналізації, що застосовуються.

    13. Огородження приводних, натяжних та барабанів стрічкових конвейєрів, що відхиляються, повинні бути зблоковані з приводом так, щоб при знятих або неправильно установлених огородженнях стрічковий конвейєр автоматично відключався.

      1. Ролики котрі підтримують стрічку конвейера повинні мати огородження.

    14. Для очистки барабана та стрічки від наліпних матеріалів повинні бути установлені механічні очисники.

    15. Під час роботи конвейєра стрічкового не дозволяється:

усувати ковзання стрічки шляхом вводу між стрічкою та барабаном піску, щебеню, каніфолі, бітуму та інших матеріалів;

установлювати та знімати підтримуючі ролики;

натягувати та вирівнювати стрічку вручну;

очищати підтримуючі ролики, барабани приводних натяжних станцій тощо, прибирати просипані матеріали.

    1. Рольганги мають бути обладнані упорними роликами або ребордами, що обмежують бокове зміщення транспортуючого вантажу.

    2. При роботі конвейєрів гвинтових (шнеки), для попередження просипу сировини та вибивання пилу у виробничі приміщення кришки повинні бути ущільнені.

    3. Кришки та люки гвинтового конвейєра повинні бути зблоковані з приводом так, щоб при їх відкриванні конвейєр автоматично відключався.

    4. Конвейєри гвинтові в головній та хвостовій частинах повинні бути обладнані аварійними кнопками для зупинки конвейєрів.

    5. На технологічній лінії, що складається з декількох послідовно установлених та одночасно працюючих конвейєрів, чи з конвейєрів у поєднанні з іншими машинами (живильниками, елеваторами тощо), приводи конвейєрів і всіх машин повинні бути зблоковані так, щоб у разі раптової зупинки будь-якої машини чи конвейєра попередні машини чи конвейєри автоматично відключались, а наступні продовжували працювати до повного звільнення їх від вантажу, що транспортується.

    6. Під час роботи конвейєра не дозволяється:

обвалювати склепіння завислого матеріалу, проштовхувати вручну сировину або предмети, що випадково попали у конвейєр, а також брати проби для лабораторного аналізу;

працювати при несправному блокуванні кришок та люків.

    1. Для попередження просипу сировини, що транспортується елеваторами, та виділення пилу у приміщення, кришки люків повинні бути загерметизовані за допомогою гумових прокладок.

    2. Елеватори мають бути обладнані пристроями, що автоматично відключають привід при обриві вантажної стрічки.

    3. Під час роботи елеватора не дозволяється:

відкривати оглядові люки, проводити ремонт та відбирати проби сировини;

зупиняти елеватор при завантажених ковшах.

    1. Приямок скіпового підйомника довкола завантажувального отвору для проходу ковша повинен бути перекритий суцільним настилом та огороджений по периметру перилами у відповідності з вимогами ГОСТ 12.4.059-89.

    2. Скіповий підйомник обладнується уловлювачами, що забезпечують зупинку ковша на будь-якій дільниці траси у разі обриву тягового органа, в той же час, у верхньому положенні ковша ставиться кінцевий вимикач.

    3. Під час роботи скіпового підйомника не дозволяється:

знаходження людей у приямку;

чистка приямка та обладнання;

ремонт, змащування та профілактичні роботи.

    1. Дозуючі пристрої, бункер, течі з дозаторів та приймальний бункер терезів обов’язково герметизуються, щоб запобігти виділенню пилу у виробничі приміщення. Горловина терезів і течі бункера повинні бути з’єднані щільним рукавом з пилонепроникного матеріалу та закріплені герметично у місцях з’єднання затискними хомутами.

Стержень терезів з рівновагами повинен бути розташований з боку від проходу та огороджений.

    1. Для обслуговування терезів, що встановлені на висоті більше 1,5 м, повинні бути улаштовані площадки з драбинами. Площадки повинні бути огороджені перилами у відповідності з вимогами п. 3.24 цих Правил.

    2. Управління роботою бетоноукладача повинно здійснюватися з пульта управління дистанційно.

    3. Бункери бетоноукладачів повинні бути обладнані площадками з драбинами для обслуговування.

    4. Установки для зварювання арматурних каркасів мають бути обладнані стаціонарними металевими площадками з драбинами для обслуговування зварювальних головок.

    5. Установка зварювання повинна бути обладнана пристроями для збирання та видалення води, що подається для охолодження електродів.

    6. Установки зварювання мають бути забезпечені пристроями (інвентарними упорами, столиками) для фіксації готового каркасу на установці під час знімання його з планшайб.

Знімання готових каркасів з установки повинно бути механізоване.

    1. Центрифуги мають бути установлені в звукоізольовані камери.

Прорізи для завантаження форм у перекриттях камер повинні закриватися кришками.

Двері камер та кришки прорізів мають бути зблоковані з приводом центрифуги так, щоб при відчинених або неповністю зачинених дверях та кришках привід автоматично відключався.

    1. Біля входу у камеру центрифуги повинен бути вивішений знак безпеки (п. 1.5 за ГОСТ 12.4.026-76*) з надписом: «Стороннім вхід заборонений!».

    2. Центрифуги мають бути обладнані пристроями для збирання та видалення шламу.

    3. Кантувачі та траверси-кантувачі мають бути обладнані обмежувачами кута повороту (упорами, фіксаторами).

    4. У виробництві залізобетонних виробів на кантувачі повинен бути пристрій для кріплення форм, що виключає їх зміщення та випадіння з кантувача.

    5. У машинах для стикового зварювання знос робочої поверхні затискних плашок не повинен перевищувати 15%.

    6. Зона зварювання арматурної сталі в стик повинна бути закрита суцільним металевим кожухом. Кожух повинен бути зблокований з пусковим пристроєм машини так, щоб при відкритому або неправильно установленому кожусі зварювальний трансформатор автоматично відключався.

    7. У верстатах для виготовлення спіральних каркасів пересувна каретка верстата для виготовлення арматурних каркасів повинна бути обладнана площадкою для виконання операцій заправляння на ротор. Площадку слід установлювати на віброізолюючих прокладках.

    8. З боку пульта управління верстатом для виготовлення арматурних каркасів ротор повинен бути огороджений знімним або відкидним сітчастим огородженням, що виключає можливість травмування у момент обриву арматурної сталі. Огородження повинно бути зблоковане з приводом ротора так, щоб при знятому або неправильно встановленому огородженні привід верстата автоматично відключався.

    9. Віброплощадка має бути обладнана упорами, що виключає можливість зміщення форми з віброплощадки.

    10. Віброплощадка повинна бути ізольована від фундаменту виробничого приміщення пристроями, що гасять вібрацію, (пружинним, гумовим, пневматичним).

    11. Верстати для навивання арматурної сталі обладнуються з боку проходу сітчастим металевим огородженням висотою не менше 1,8 м, з вічками розміром 25*25 мм.

    12. Верстати, що намотують арматуру, оснащаються направляючими каретками (човниками).

    13. Пили для різання струн мають бути розміщені у звукоізольованих камерах (боксах).

Двері камер зблоковуються з приводом пили так, щоб при відчинених або неповністю зачинених дверях привід автоматично відключався.

Присутність людей у камері під час роботи пили не дозволяється. Пульт управління пилою повинен бути розташований поза камерою.

    1. Для збирання та видалення шлаку у камері різання струн мають бути приямки, закриті металевими решітками з вічками 100*100 мм.

    2. Огляд та чистка пили для різання струн повинні проводитися після виконання наступних заходів безпеки:

електродвигун приводу повинен бути відключений від електроживлячої мережі, а запобіжники з розподільних пристроїв — зняті;

на пусковому пристрої повинен бути вивішений знак безпеки (п. 1.5 за ГОСТ

  1. 76*) з надписом: «Не включати — працюють люди!».

    1. Пристрої протяжні та стенди витяжки струнопакетів повинні бути закриті сітчастим металевим кожухом.

Кожух має бути зблокований з приводом протяжки (витяжки) так, щоб при відсутності або неправильно установленому кожусі приводи протяжки (витяжки) автоматично відключались.

Знімання та відкривання кожуха повинні бути механізовані.

    1. Зона різання струнопакетів повинна бути закрита сітчастим металевим кожухом. Знизу кожуха повинен бути установлений екран для попередження вильоту іскор.

    2. У цехах по виробництву бетонних та залізобетонних виробів застосовується внутрішньоцеховий транспорт, він експлуатується у відповідності з наступними вимогами:

      1. В’їзд та виїзд електровізків у приміщення та відкриті склади повинен супроводжуватися звуковою сигналізацією.

      2. Ходові колеса електровізків на висоті до12 мм від рейок мають бути закриті суцільним металевим кожухом.

      3. Не дозволяється знаходження моториста на електровізку під час навантаження та вивантаження.

      4. Рейкові колії самохідних візків повинні бути обладнані тупиковими упорами. Перед упорами для автоматичної зупинки електровізків повинні бути установлені кінцеві вимикачі.

      5. Стрілки колій вагонеток (електровізків) повинні бути обладнані пристроями, що виключають самочинний перевід стрілки при русі вагонеток по коліям.

    3. У цехах, складах на розвантажувальних площадках застосовуються лебідки для переміщення платформ та вагонів. До лебідок пред’являються наступні вимоги:

      1. Лебідки з ручним приводом повинні бути укомплектовані безпечними рукоятками такої конструкції при якій вантаж переміщується під час обертання рукоятки.

      2. Лебідки з електричним приводом повинні бути забезпечені гальмами котрий автоматично зупиняє її під час вимикання двигуна.

      3. Лебідки повинні бути закріплені на фундаменті або споряджені баластом котрий забезпечує стійкість її під час подвійного робочого навантаження.

      4. Стаціонарні лебідки з електричним приводом повинні обладнуватися автоматичним вимикачем котрий виключає електродвигун під час наближення платформи чи вагона до робочого місця.

      5. Вали лебідок їх зубчаті, черв’ячні, ремінні та інші передачі повинні бути закриті кожухами, а електродвигуни відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.21-98.

      6. Лебідки після установки, перед робочим пуском, а також періодично 1 раз на 12 місяців повинні проходити технічний огляд.

    4. Під час використання електронавантажувачів з виделковими захватами залізобетонні та бетонні вироби, а також інші вантажі повинні укладатися на підкладки і прокладки, що забезпечують вільний вхід та вихід вил з-під вантажу.

    5. Електронавантажувачі при висоті вантажу більше 2 м повинні обладнуватися металевими огородженнями (козирками) над робочим місцем водія.

    6. Повітроводи системи пневмотранспорту мають бути обладнані люками для їх очистки. Фланцеві з’єднання та люки повітроводів мають бути ущільнені так, щоб під час роботи виключалась можливість вибивання пилу через нещільності у з’єднаннях.

    7. Хомути вузлів підвісок повинні обхоплювати повітроводи по усьому колу та кріпитися до підвісок болтами. Кріплення підвісок до фланців повітроводів забороняється.

    8. Приєднання повітроводів систем пневмотранспорту до вентиляторів повинно проводитися з застосуванням гнучких вставок (гумового або брезентового рукава, гумових прокладок), що виключають передачу вібрації від вентиляторів на повітроводи.

    9. Для виконання очисних робіт та регулювання повітроводів, що розташовані на висоті більше 1,8 м, повинні бути передбачені пересувні або стаціонарні інвентарні площадки у відповідності до вимог ГОСТ 12.2.062-81* та ГОСТ 12.4.059-89.

    10. Ємності (силоси, бункери та ін.), у які подаються пневмотранспортом матеріали, що пилять, повинні бути герметичні і приєднані до апаратів для очищення повітря.

    11. Люльки для опускання у силоси повинні бути обладнані:

перилами висотою не менше 1,2 м з суцільною металевою обшивкою по низу на висоту не менше 0,15 м і з додатковою огорожною планкою на висоті 0,5 м від настилу люльки;

сидінням, опорами для ніг, кишенями для інструменту та пристосуваннями для очистки силосу, котрі кріпляться до люльки;

пристроєм, що виключає можливість перекидання люльки.

    1. Теплова обробка виробів з застосуванням електроенергії проводиться, виходячи з таких умов:

      1. Експлуатація камер, що обладнані електронагрівачами, повинна проводитися у відповідності з Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів ДНАОП 0.00-1.21-98, а також з ГОСТ 12.1.009-76, ГОСТ 12.1.013-78, ГОСТ 12.1.030-81*.

      2. Установка для електронагрівання бетонної суміші повинна бути огороджена по периметру сітчастим металевим огородженням висотою не менше 1 м.

      3. В електричній схемі управління роботою індукційних камер повинно бути передбачене автоблокування, що виключає подачу напруги на обмотку індуктора при відкритій або нещільно прикритих дверцятах.

      4. Подача напруги на електроди установки дозволяється тільки після того, як робітники покинули межі огородження.

      5. Контроль температури бетонної суміші у нагрівальній установці повинен здійснюватися дистанційно.

      6. Неізольовані струмоведучі частини електроустановок індукційних камер мають бути огороджені або знаходитися у спеціальних шафах, що виключають випадкове попадання людини під напругу.

      7. Пускові пристрої індукційних камер повинні знаходитися у приміщенні, що виключає можливість вмикання камери у електричну мережу сторонніми особами. Шафи з електроапаратурою мають бути зачинені на замок.

      8. Установка для електропрогрівання бетону повинна бути обладнана попереджувальною світловою сигналізацією, яка автоматично вмикається при подачі напруги на електроди.

      9. Установка електропрогрівання має бути обладнана аварійним вимикачем для зняття напруги при проведенні робіт усередині огородження.

      10. Не дозволяється подавати напругу на індуктор до завантаження камери розрахунковою кількістю виробів.

      11. Не дозволяється проводити профілактичні ремонтні роботи на електрообладнанні відключених камер, що знаходяться поряд з працюючими камерами, так як на обмотках відключених камер можлива поява наведеної напруги до 70 В.

    2. Змішувачі гравітаційної дії (перекидні) та примусової дії необхідно обладнувати системою відбору запиленого повітря.

    3. Для очистки внутрішніх поверхонь змішувачів від налиплого бетону повинно бути передбачене пристосування, що усуває необхідність працювати усередині змішувача. Очистка змішувача повинна проводитися при виключеному електричному та пневматичному живленні. При цьому повинен бути передбачений пристрій, що виключає можливість включення указаного живлення без дозволу робітника, який здійснює чистку.

    4. Не дозволяється під час роботи змішувачів:

очищати барабан, вал, лопаті, гвинти, верстати та інші частини змішувачів;

проштовхувати матеріал або сторонні предмети ручними пристосуваннями (лопатами та ін.);

виймати руками куски матеріалу або інші предмети;

ставати на кришку або решітку змішувача;

відбирати проби через кришку.

    1. В перевантажувальних вузлах мають бути передбачені направляючі пристрої, що запобігають попаданню матеріалу у місця проходів.

    2. Вагові натяжні пристрої стрічкових конвейєрів повинні мати огородження з входом, що запирається. Ключі від замка повинні знаходитися у майстра зміни. Роботи по очистці приміщення проводяться під наглядом майстра зміни.

    3. Естакади та галереї необхідно утримувати у чистоті і своєчасно очищати від матеріалу, сміття, снігу, льоду та бруду.

    4. Робота механізмів з відкритими кришками, люками та незадовільним станом ущільнень не дозволяється.

    5. Кришки люків бетонозмішувальних установок повинні бути зблоковані з приводом таким чином, щоб під час їх розкриття або нещільного зачинення привід бетонозмішувачів автоматично вимикався.

    6. Конвейєри похилої конструкції повинні бути обладнані уловлювачами стрічки на випадок її розриву.

    7. Не дозволяється експлуатація електровізків у разі несправності струмоприймача, контролера, гальм і сигналів, а також відсутності запобіжних пристосувань від дії електричного струму (килимків).

  1. Вимоги до розміщення обладнання під час виробництва бетону та

залізобетону

    1. Розміщення виробничого обладнання у виробничих приміщеннях не повинно представляти небезпеки для працюючих згідно з ДНАОП 0.01-1.01-95, а також ГОСТ

  1. 91, ГОСТ 12.2.049-80, ГОСТ 12.2.061-81.

    1. Проходи між обладнанням та ширина проходів у цехах заводів повинна відповідати п. 3.4 цих Правил.

    2. Під час установки конвейєрів у галереях, під навісами і траншеях необхідно забезпечити прохід не менше 0,8 м між стіною та найбільш виступаючою частиною конвейєра. Відстань між найбільш високою частиною конвейєра та стелею повинна бути не менше 0,6 м, а між робочою віткою конвейєрної стрічки та підлогою — не менше 0,8 м.

    3. Переходи через конвейєрні лінії повинні улаштовуватися у виді містків шириною не менше 0,6 м, що огороджені міцними перилами висотою не менше 1 м, згідно з ГОСТ 12.4.059-89. Приводні станції та кінцеві частини конвйєрів повинні мати доступ з трьох сторін при ширині проходів не менше 1 м.

    4. Не дозволяється підлазити під нижню вітку стрічкового конвейєра та перелазити через нього під час зупинки або на ходу.

    5. Усі рухомі частини та частини машин, що представляють небезпеку, мають бути огороджені спеціальними кожухами. Ширина проходів після установки огороджень біля великого обладнання, що вимагає уважного нагляду, повинна бути не менше 1,2—1,5 м.

    6. У арматурних цехах та дільницях вертушки для укладання мотків арматури установлюються на відстані 1,5—2 м від верстата для виправлення арматури на висоті не менше 0,5 м від підлоги та огороджуються. Між вертушкою і правильним верстатом необхідно установлювати металевий футляр для обмеження руху котушки, що розмотується.

    7. Верстати для виправлення, гнуття та різання арматури мають бути установлені у відповідності з урахуванням наступних правил:

Завантажити