НПАОП 26.6-1.02-00Правила охорони праці для працівників бетонних і залізобетонних заводів

Навантаження повинно проводитися симетрично, починаючи від опор до середини конструкцій, щоб уникнути їх перекосу та падіння вантажів.

      1. Під час укладання штучних вантажів у штабелі повинна контролюватися стійкість укладених вантажів для запобігання раптового падіння штабелів згідно ГОСТ

12.3.009-76*.

      1. Випробувальні гідравлічні преси для випробування навантаженням повинні застосовуватися при наявності паспорта та свідоцтва про перевірку та тарування преса.

      2. Домкратна установка повинна мати страхові розчалки для забезпечення жорсткості установки у неробочому стані та запобігання падіння установки при руйнуванні конструкцій, що випробуються.

      3. Ємність з сипучими вантажами для установок випробування повинна мати страхові розчалки для запобігання їх падіння при руйнуванні конструкцій та виробів, що випробуються.

      4. Сипучі матеріали як вантажі для установок випробувань повинні бути з інертних та негорючих матеріалів: піску, гравію, щебеню тощо.

    1. Конструкції та вироби при переміщенні на склад або споживачу підлягають вантажно-розвантажувальним роботам, при цьому:

      1. Вантажно-розвантажувальні роботи (стропування вантажу, піднімання та переміщення) повинні виконуватися у відповідності з Правилами будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів ДНАОП 0.00-1.03-93.

      2. Особи, відповідальні за безпечну експлуатацію засобів внутрішньозаводського та цехового транспорту, повинні щоденно перевіряти технічний стан транспортних засобів з відміткою у журналі про допуск їх до роботи.

      3. Вантажно-розвантажувальні майданчики мають бути сплановані, очищені від сміття і відходів виробництва, а в зимній час — від снігу та льоду та повинні бути посипані піском, золою або шлаком.

      4. На в’їздах та виїздах з цехів і в технологічних прорізах між цехами повинні встановлюватися попереджуючі знаки безпеки п. 2.9 за ГОСТ 12.4.026-76* з пояснюючим надписом: «Увага! Транспорт».

      5. Перевезення людей засобами цехового та внутрішньозаводського транспорту, призначеного для перевезення вантажів, не дозволяється.

      6. Рух транспортних засобів та пішоходів у місцях проведення вантажно- розвантажувальних робіт повинен відповідати вимогам розроблених і затверджених на підприємстві схем руху транспорту.

      7. Стропування виробів та матеріалів повинно проводитися у відповідності з схемами стропування, які повинні бути вивішені на видних місцях.

      8. Схеми укладання в транспортні засоби (електро- і автонавантажувачі, автомобілі, залізничні вагони, електровізки) вантажів повинні затверджуватися керівником підприємства.

Вимоги безпеки під час вантажно-розвантажувальних робіт повинні вноситися у карту технологічного процесу переміщення вантажів.

      1. Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт на естакаді для входу людей у вагони повинні бути установлені перехідні містки, огороджені перилами, у відповідності з вимогами ГОСТ 12.2.062-81*.

      2. У місцях проведення вантажно-розвантажувальних робіт вивішуються знаки безпеки (п. 3.1 по ГОСТ 12.4.026-76*) з пояснюючим надписом: «Працювати у касці!» (додаток 4).

      3. Вантажозахватні пристосування та тара (вантажні ковані та штамповані крюки, канатні стропи, траверси, хомути, цепи) повинні відповідати вимогам ДНАОП 0.00­

1.03-93.

      1. Пристосування для піднімання вантажів (бадді, ковші, грейфери) повинні бути забезпечені пристроєм, що виключає їх самочинне перекидання чи розкриття під час піднімання та переміщення вантажу.

      2. Вантажно-розвантажувальні роботи з вантажами, що мають колючі виступи, повинні проводитися механізованим способом за допомогою авто- і електронавантажувачів.

Навантаження-розвантаження котючих вантажів руками дозволяється проводити по латах, похилих трапах двома робітниками при масі одного місця не більше 90 кг. При більшій масі навантаження та розвантаження таких вантажів по латах, похилих трапах повинно проводитися за допомогою канатів.

      1. Вантажно-розвантажувальні роботи з вантажами, що пилять (цемент, гіпс, вапно тощо) повинні проводитися механізованим способом (пневмогвинтовими, камерними та струминними насосами, пневмопідйомниками, шнеками), що виключають забруднення повітря у робочій зоні.

      2. Для переходу працюючих по сипучим вантажам повинні бути установлені трапи або настили шириною не менше 0,7 м з перилами у відповідності з вимогами ГОСТ

12.2.062-81*.

    1. Під час роботи з арматурою, її монтажу та монтажу закладних деталей не дозволяється:

переміщати арматуру та закладні деталі над робочими місцями;

відтягувати арматуру під час піднімання і опускання;

розкручувати та обертати арматуру під час піднімання і опускання;

використовувати для стропування як опорні поверхні виступаючі на стінках форм чи касет частини (штирі, закладні деталі тощо);

установлювати арматурні сітки з погано привареними монтажними петлями та перепаленими стержнями арматури; працювати без рукавиць.

    1. Під час розпалубки, зніманні та транспортуванні виробів необхідно: користуватися стропами і траверсами тільки заводського виготовлення. Вага

піднімаючого вантажу не повинна перевищувати вантажопідйомність стропа або траверси;

знімати готовий виріб тільки за монтажні петлі, стежачи за зчепленням крюків з петлями виробу;

піднімати виріб плавно, без ривків;

стежити, щоб у процесі транспортування краном виробу не було зустрічних потоків вантажу;

супроводжувати виріб, що транспортується, до місця його установки; знімати крюки строп чи траверси після надійної фіксації виробу на стелажі.

    1. Перед укладанням бетонної суміші у форми необхідно перевірити правильність установки монтажних петель, а у процесі бетонування стежити за ними і не припускати їх зміщення.

Під час приймання бетонної суміші потрібно знаходитися поза зоною вивантаження.

    1. Під час завантажування бетону на автоматизованих бетонних заводах слід дотримуватися наступних вимог:

перед початком роботи поворотну лійку слід повернути вхолосту для перевірки її зупинки у точно заданому місці. Якщо цього не відбувається, то необхідно відрегулювати натягання гальмівних колодок приводу лійки. У лійці з перекидним клапаном необхідно перевірити щільність прилягання клапана до корпуса лійки;

під час роботи бетономішалки з барабаном, що нахиляється, необхідно перевірити роботу пневматичних циліндрів, що проводять нахил і піднімання змішувального барабана.

    1. Під час роботи бетоноукладача не дозволяється знаходитися на рейках, по яким він переміщується.

    2. Не дозволяється залишати пульт управління бетоноукладача під час його руху до повної зупинки.

  1. Вимоги безпеки до території виробничих та допоміжних приміщень на підприємствах по виготовленню бетону та залізобетону

    1. Виробничі будівлі та споруди підприємств повинні відповідати вимогам СНиП ІІ-89-80, ДНАОП 0.03-3.01-71, ДНАОП 0.03-3.15-86 і СНиП 2.09.02-85*, а також ДНАОП 0.01-1.01-95 Правила пожежної безпеки в Україні і Положенню про безпеку та надійну експлуатацію будівель і споруд, Правилам обстеження, оцінки технічного стану та паспортизації будівель і споруд.

      1. На всі будівлі і споруди повинна бути документація (паспорти, акти, технічні журнали, проекти тощо).

    2. На підприємстві повинна бути розроблена та затверджена схема руху транспортних засобів і пішоходів по території підприємства.

Схеми руху транспортних засобів і пішоходів мають бути вивішені перед входом та в’їздом на майданчик підприємства, а також на видних місцях у цехах і на дільницях робіт.

    1. На території підприємства необхідно прокласти автодороги, пішохідні доріжки, переходи та переїзди у місцях перехрещення автодоріг чи пішохідних доріжок з внутрішньозаводськими залізницями згідно СНиП 3.06.03-85, СНиП ІІ-39-79, СНиП ІІІ-38- 75, НАОП 1.1.21-5.06-80.

    2. Території підприємств необхідно озеленити та забезпечити мережею поливального водопроводу. На території мають бути площадки для відпочинку трудящих.

    3. Проїзди на територіях підприємств мають бути обладнані стоками і мати тверде покриття.

    4. Проїзди та проходи в літній час року необхідно поливати водою, а зимою очищати від снігу і посипати піском.

    5. На підприємствах з рухом залізничного рухомого складу повинна бути автоматична сигналізація біля переїздів.

    6. Територія підприємств повинна бути оснащена засобами пожежогасіння у відповідності з вимогами ДНАОП 0.01-1.01-95 Правила пожежної безпеки в Україні.

    7. Мікроклімат виробничих та допоміжних приміщень (температура, відносна вологість, швидкість руху повітря та ін.) повинен відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005-88.

    8. У виробничих та допоміжних будівлях обладнуються убиральні, умивальні, душові, гардеробні, приміщення для сушки і обезпилювання спецодягу, приміщення для обігрівання робітників, кімнати приймання їжі та відпочинку, оздоровчі пункти, комори для зберігання чистого і брудного спецодягу, засобів індивідуального захисту та інше згідно з вимогами СНиП 2.09.04-87.

    9. У приміщеннях з мокрими процесами, а також з теплопровідними підлогами (бетонні, кам’яні, плиткові тощо) на постійних робочих місцях повинні бути укладені дерев’яні настили або решітки.

    10. У приміщеннях, що опалюються при показнику теплозасвоєння матеріалу

2 0 2 0 покрить підлог більше 5,159 Вт/(м ' С) (6 ккал/м ' г ' С), на постійних робочих місцях

мають бути укладені теплоізолюючі килимки або дерев’яні щити.

    1. Покриття підлог повинні забезпечувати легкість очистки від шкідливих речовин, виробничих відходів та пилу.

    2. Прорізи для в’їзду у будівлі транспортних засобів повинні бути забезпечені воротами та обладнані сигналізацією.

Стулки воріт у закритому та відкритому положенні повинні надійно фіксуватися спеціальними пристроями.

    1. Ширина воріт для в’їзду в будівлі залізничного транспорту широкої колії повинна бути не менше 4,9 м, а висота — не менше 5,4 м.

    2. Ширина воріт для в’їзду в будівлю автомобільного транспорту повинна перевищувати ширину автомобілів, що застосовується, на величину, що указана в табл. 5.1.

Таблиця 5.1


Умови проїзду автомобілів через ворота

Перевищування найбільшої ширини автомобіля, м

1. Проїзд перпендикулярно до площини воріт автомобілів шириною, м: до 2

0,7

понад 2 до 2,8

1

>> 2,8

1,2

2. Проїзд під кутом до площини воріт автомобілів шириною, м: до 2

1

понад 2 до 2,8

1,5

>> 2,8

2

Габаритні розміри воріт по висоті повинні перевищувати висоту транспортних засобів (в закритому стані) не менше ніж на 0,2 м.

    1. Головки рейкових шляхів внутрішньоцехового транспорту та технологічного обладнання мають бути на рівні підлоги та оснащені тупиковими упорами. Перед упорами для автоматичної зупинки транспортних засобів повинні бути кінцеві вимикачі.

У міжрейковому просторі на висоту головки рейок повинно бути укладено покриття.

    1. Об’єм виробничого приміщення повинен відповідати вимогам СНиП 2.09.02­85*.

    2. Світлові прорізи верхніх ліхтарів повинні бути засклені армованим склом. Якщо замість армованого скла застосовується звичайне, то під ліхтарями повинна бути підвішена сітка для захисту працюючих від можливого випадання скла.

Ширина сіток для ліхтарів з вертикальним заскленням не повинна бути менше 0,7 м. При похилому та горизонтальному заскленні ширина сіток визначається розрахунком по величині горизонтальної проекції засклених рам.

    1. Стаціонарні металеві драбини, перехідні площадки та їх огородження повинно відповідати вимогам ГОСТ 12.2.062-81*, ГОСТ 12.4.059-89 та ГОСТ 26887-86.

    2. Приміщення для заряджання акумуляторних батарей обладнується припливно- витяжною вентиляцією.

На вхідних дверях приміщення заряджання акумуляторних батарей повинні бути вивішені знаки безпеки (п.п. 1.1, 1.2, 1.3 за ГОСТ 12.4.026-76*) з пояснюючими надписами відповідно «Забороняється користуватися відкритим вогнем!», «Забороняється палити!», «Вхід заборонено!».

    1. На всіх підприємствах організовується систематичний нагляд за станом та експлуатацією будівель і споруд.

Усі виробничі будівлі та споруди не рідше двох разів на рік (весною і восени) повинні підлягати технічним оглядам, які проводяться комісією, що призначається керівником підприємства. Результати оглядів оформляються актами, в яких указуються заходи та строки щодо усунення виявлених дефектів.

Пошкодження аварійного характеру, що створюють небезпеку для працюючого персоналу, повинні усуватися негайно. До усунення аварійних пошкоджень виробничі процеси у небезпечній зоні повинні бути припинені, а обслуговуючий персонал виведений у безпечне місце.

    1. Система опалення та вентиляції приміщень заводів повинна відповідати вимогам:

      1. Вентиляція та опалення повинні задовольняти вимогам СНиП 2.04.05-91 «Отопление, вентиляция и кондиционирование», а також ДНАОП 0.01-1.01-95.

      2. Системи вентиляції, опалення та кондиціонування повітря будівель та приміщень заводу повинні забезпечувати вимогам ГОСТ 12.1.005-88 про метеорологічні умови (температуру, відносну вологість та швидкість руху повітря).

      3. Забирання зовнішнього повітря припливними системами вентиляції повинно проводитися на висоті не менше 2 м від землі.

Опалювальні прилади (трубопроводи, регістри тощо), що розташовані у проходах (галереях, сходових площадках тощо), не повинні зменшувати ширину допустимих проходів, а по пожежній безпеці — відповідати ДНАОП 0.01-1.01-95.

      1. Температура повітря на робочому місці у холодний період року не повинна бути нижче 14С при легкій фізичній роботі, 12С — при роботі середньої тяжкості, 8С — при важкій роботі.

      2. Температура повітря у приміщеннях для обігрівання працюючих не повинна бути нижчою 22С.

Площа приміщення для обігрівання працюючих визначається з розрахунку 0,1 м на одного працюючого в найбільш численній зміні, але не менш як 12 м2.

Відстань від робочих місць, розміщених у будівлях, до приміщень для обігрівання працюючих не повинна бути більше 75 м, а від робочих місць на площадці підприємства — більше 150 м.

    1. Водозабезпечення та каналізація виробничих приміщень:

      1. Улаштування систем водозабезпечення та каналізації повинно відповідати вимогам, що викладені у ДНАОП 0.03-3.01-71 та СНиП 2-04.01-85 «Внутренний водопровод и канализация зданий».

      2. Джерела водозабезпечення підприємств для господарсько-питних потреб повинні відповідати вимогам ГОСТ 2874-82* і ГОСТ 2761-84*.

      3. Виробничі стічні води підприємства повинні очищатися від шкідливих речовин до того, як поступлять у зовнішню каналізацію.

Вміст шкідливих речовин у воді після очистки не повинен перевищувати гранично допустимих концентрацій згідно з ДНАОП 0.03-3.01-71.

      1. Для користування питною водою повинні бути фонтанчики, з’єднані з водопровідною мережею. При відсутності водопроводу повинні бути бачки з фонтануючими кранами.

      2. У гарячих та формувальних цехах, відділеннях пропарювальних камер та котельних робітники повинні забезпечуватися підсоленою газованою водою з вмістом солі до 0,5% з розрахунку 4-5 л на людину у зміну.

    1. Освітлення виробничих майданчиків, будівель і приміщень:

      1. Природне та штучне освітлення на території підприємства, у виробничих, допоміжних будівлях та приміщеннях повинно відповідати вимогам затверджених Держбудом СРСР СНиП ІІ-4-79 «Естественное и искусственное освещение» та ГОСТ 12.1.046-85.

      2. Аварійне та евакуаційне освітлення повинно відповідати вимогам СНиП ІІ-4- 79 «Естественное и искусственное освещение».

Не дозволяється підключати до лінії аварійного освітлення будь-яких споживачів електроенергії. Справність аварійного освітлення слід перевіряти не рідше одного разу в квартал.

      1. Чистку скла світлових прорізів необхідно проводити не рідше двох разів на

рік.

Не дозволяється загороджувати світлові прорізи сторонніми предметами (обладнанням, готовою продукцією тощо).

      1. Штучне освітлення може застосовуватися двох систем: загальне та комбіноване (загальне плюс місцеве). Застосування тільки місцевого освітлення не дозволяється.

      2. На дільницях та у приміщеннях, де можливе утворення небезпечних по вибуху концентрацій газів і пилу, системи електроосвітлення повинні бути у вибухонебезпечному виконанні згідно з ДНАОП 0.01-1.01-95 та ПУЕ.

      3. У приміщеннях з підвищеною небезпекою повинні застосовуватися переносні електричні світильники напругою не вище 42 В. У приміщеннях особливо небезпечних, поза приміщеннями, а також для освітлення внутрішніх поверхонь обладнання та споруд (бункерів, силосів, колодязів, камер пропарювання, тунелів та ін.) напруга переносних електричних світильників не повинна перевищувати 12 В. Усі переносні світильники повинні мати ступінь захисту не менше 1Р54 і мають бути обладнані скляними ковпаками з захисними металевими сітками.

    1. Камери пропарювання мають бути обладнані системами безперервного вилучення конденсату.

    2. У з’єднанні кришок з ямними камерами повинні бути піщані або водяні затвори, що виключають доступ пари у виробниче приміщення.

    3. На кришках ямних камер наноситься їх вага та повинні бути пристрої для стропування, а також переміщення їх вантажопідіймальними кранами.

    4. По периметру ямні камери висотою більше 1 м повинні бути обладнані стаціонарними металевими площадками з драбинами.

    5. Для виконання стропильних, очисних та ремонтних робіт всередині ямних камер мають бути скоби шириною 300 мм з кроком 300 мм, замуровані у стіни камер на глибину не менше 150 мм.

    6. Люки водостоків теплокамер та інших підземних споруд на території підприємства повинні знаходитися в закритому положенні.

    7. При виконанні ремонтних, земляних та інших робіт на території підприємства відкриті люки, траншеї і ями повинні бути огороджені. В місцях переходу через траншеї встановлюється перехідні містки шириною не менше 1,0 м з перилами висотою 0,9 м.

    8. На підприємствах під час виконання будівельно-монтажних робіт повинні дотримуватись вимоги СНиП Ш-4-80* «Техника безопасности в строительстве».

    9. Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом (реконструкцією, технічним переозброєнням, капітальним ремонтом) об’єктів проводиться комісіями у відповідності з вимогами ДБН.А.3.1-3-94.

  1. Вимоги до вихідних матеріалів, сировини і напівфабрикатів

    1. Вміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони не повинен перевищувати гранично допустимих концентрацій за ДНАОП 0.03-3.20-90 та ГОСТ 12.1.005-88.

За відсутності даних про дисперсний склад пилу при проектуванні вентиляції рекомендується застосовувати усереднені показники для сипучих матеріалів при транспортуванні та перевантаженнях згідно з табл. 6.1.

Таблиця 6.1


Матеріали

Вміст

частинок

Двоокису кремнію (мг/м 3 )

розмір, мкм

%

вільної

зв’язаної

1. Пісок керамзитовий

До 2

50

До 25

До 63

- // - 5

35

- // - 10

10

Св. 10

5

2. Гравій керамзитовий

До 2

60

25

65

- // - 5

25

- // - 10

10

Св. 10

5

3. Щебінь

До 2

70

-

-

- // - 5

19

- // - 10

8

Св. 10

3

4. Пісок кварцовий

До 2

  • // - 5

  • // - 10 Св. 10

50

40

10

40

50

    1. Для аспірації та розрахунків вентилювання концентрацію пилу у повітрі робочої зони і в місцях перевантажень сипучих матеріалів дозволяється приймати, мг/м3:

піску та гравію керамзитових від 200 до 300;

щебеню для бетонів від 15 до 20;

піску кварцового від 200 до 300.

    1. Під час роботи з матеріалами, що пилять, працівники повинні бути забезпечені респіраторами за ГОСТ 12.4.028-76* та ГОСТ 12.4.013-85Е.

    2. У тому випадку коли матеріали, що пилять, завантажуються або вивантажуються з бункерів, останні мають бути обладнані пристроями та системами для очистки повітря.

    3. Матеріали, які застосовуються для приготування будь яких видів бетонів по радіаційній безпеці повинні відповідати вимогам ДБН В.1.4-97 Положення про радіаційний контроль на об’єктах будівництва та будіндустрії і будматеріалів України.

    4. Під час уведення добавок у бетон працівникам необхідно дотримуватися вимог охорони праці згідно з додатком 1 цих Правил.

    5. Не є припустимим зберігання у одному приміщенні з кислотами нітриту і нітрату натрію, нітриту кальцію, нітриту-нітрату кальцію, нітрат-нітрит-хлориду кальцію згідно з ДНАОП 0.01-1.01-95.

    6. Не дозволяється палити та користуватися відкритим вогнем у приміщенні, де зберігаються кристалічний нітрит і нітрат натрію. При загоранні гасити їх дозволяється тільки порошковими вогнегасниками або піском.

    7. На ємностях для зберігання чи приготування хімічних добавок повинен бути попереджуючий надпис «Отрута».

    8. Приміщення для приготування бетонних сумішей з хімічними добавками необхідно забезпечувати примусовою вентиляцією.

Завантажити