затверджений керівником об’єднання, підприємства титульний список об’єктів ремонту;
перелік основних робіт;
кошторисну вартість робіт;
календарні графіки ремонтів;
потребу в основних матеріалах, будівельних виробах, транспорті, засобах механізації і робітниках.
Усі об’єкти, які підлягають ремонту, включаються в титульний список поіменно.
Планування ремонту передбачає можливість цілорічного проведення робіт з метою скорочення термінів усунення дефектів.
Ремонт будівель і споруд, що обслуговують виробництво сезонного характеру, слід проводити в період найменшого завантаження або цілковитого їх зупинення. Наприклад, для цукрових заводів - у весняно-літній період, для портових будівель річного флоту - взимку, для котельних, теплових електростанцій, будівель компресорних станцій, магістральних газопроводів - у період найменшого їх навантаження.
Фінансування ремонтних робіт
Джерелами фінансування робіт із ремонту виробничих будівель і споруд можуть бути валові витрати, амортизаційні відрахування та прибуток підприємств, а також кошти інвесторів.
Фінансування капітального ремонту, а також розрахунки за виконані роботи підрядними ремонтно-будівельними організаціями здійснюється в установленому порядку.
Порядок складання і затвердження проектно-кошторисної документації
на проведення ремонту
Кошторис на проект капітального ремонту (додаток 9) складають на основі зведеного опису робіт (додаток 10), якщо конструкції чи обладнання будівлі в процесі ремонту не змінюються і не підсилюються. Дефектний акт на проведення робіт складають окремо для кожної будівлі (споруди) з виконанням обмірювань у натурі та з наведенням формул розрахунків з кожного виду робіт і з зазначенням приміщення (поверху, прогону, цеху та ін.). До дефектного акту на проведення робіт повинна бути додана коротка пояснювальна записка.
На всі види ремонту розробляється проектно-кошторисна документація. Проектування здійснюється в одну стадію. У складі проектно-кошторисної документації повинні бути:
коротка пояснювальна записка, що містить у собі обгрунтування технічних рішень, техніко-економічні показники і міркування щодо організації ремонтних робіт;
робочі креслення;
кошторисна документація.
Для забезпечення високої якості проектів і скорочення термінів проектування розробка проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт складних об’єктів може здійснюватися проектними організаціями на договірних засадах.
Базисна кошторисна вартість робіт з ремонту визначається з використанням збірників кошторисних норм і розцінок на ремонтно-будівельні роботи, а також прейскурантів та калькуляцій, що встановлені для ремонтно-будівельних робіт.
Вартість робіт, при відсутності одиничних розцінок, визначається з використанням діючих кошторисних норм на будівельно-монтажні роботи.
Додаткові витрати підрядника на матеріали, вантажні перевезення, електричну та теплову енергію, заробітну плату, експлуатацію машин та механізмів, накладних та інших витрат понад тих, що враховані в базисній кошторисній вартості робіт, визначаються додатковими розрахунками і додаються до вартості ремонтно-будівельних робіт.
При виявленні в процесі проведення ремонтно-будівельних і спеціальних робіт додаткових обсягів, що не враховані проектом і кошторисом, підрядна організація за участю представників замовника і проектної організації складають акт з переліком додаткових робіт і обгрунтуванням необхідності їх виконання. При збільшенні вартості робіт проти початкової - кошторис перезатвердженої документації.
До початку складання проектно-кошторисної документації проектна організація проводить технічне обстеження відібраних для ремонту будівель і споруд з метою визначення їх дійсного технічного стану, ступеня зношення основних конструкцій, а також отримання потрібних обмірювальних креслень об’єктів, що не мають певних архівних даних. Натурними обмірами конструктивних елементів і частин будівель чи споруд мають бути встановлені точні розміри основних конструкцій, вузлів та деталей, висоти приміщення, ширини і висоти віконних та дверних отворів тощо.
Робочі креслення на капітальний ремонт будівель і споруд повинні складатися: при переплануванні, при підсиленні основ, підсиленні чи частковій заміні фундаментів, кріплень при муруванні стін, при заміні чи підсиленні перекриттів, при заміні чи реконструкції покрівлі, при переобладнанні котельної, при газифікації, електрифікації будівлі чи споруди та в інших аналогічних випадках, відповідно до ТУ та АПЗ.
За підсумками кошторисів наводяться суми, які мають бути повернені в результаті використання чи реалізації матеріалів, одержаних від розбирання конструкцій в процесі проведення ремонтних робіт.
Перелік і кількість матеріалів, що їх мають одержати від розбирання конструкцій при капітальному ремонті, встановлюється проектно-кошторисним підрозділом підприємства чи проектної організації разом з замовником.
Вартість матеріалів, що їх одержують після розбирання, визначається:
при використанні їх на ремонтних роботах даного підприємства чи організації - за ціною нових матеріалів, за вирахуванням витрат після приведення матеріалів у придатний стан і вартості транспортування до місця використання;
- при неможливості використання цих матеріалів на ремонтних роботах у даній організації чи підприємстві ціни встановлюються відповідним актом, виходячи з умов їх можливої реалізації.
На суму вартості повернення матеріалів, указану в кошторисі, зменшується розмір фінансування капітального ремонту.
Проектні організації, що розробляють проектно-кошторисну документацію, несуть відповідальність перед замовником за якість проектування, правильність визначення кошторисної вартості ремонту і за забезпечення виконання цих робіт у терміни, що встановлені договором.
Замовник несе відповідальність перед проектною організацією за якість і подання в потрібному обсязі і в установлені строки вихідних матеріалів для проектування.
Підрядна ремонтно-будівельна організація повинна в місячний термін з моменту одержання проектно-кошторисної документації подати проектній організації через замовника свої заперечення і зауваження.
Після місячного терміну, якщо таких заперечень і зауважень не надійшло, проектно-кошторисна документація вважається узгодженою з підрядною організацією.
Замовник, після внесення проектною організацією виправлень, затверджує одержану документацію.
Після внесення змін проектною організацією замовник в особі керівника підприємства не пізніше 15 днів з дня одержання проектно-кошторисної документації затверджує її і надає підряднику для виконання робіт.
Організація проведення ремонтних робіт
Для виконання капітального ремонту замовник за власним рішенням може організовувати та проводити тендери (торги) згідно з нормативними актами та методичними вказівками з проведення тендерів на будівництво.
Роботи з усіх видів ремонту можуть виконувати підрядні будівельно-монтажні, ремонтно-будівельні організації, підприємства-виробники обладнання та підрозділи підприємства-замовника, якщо вони мають обладнання, досвід та ліцензію на виконання таких робіт.
При поєднанні ремонтно-будівельних робіт з капітальним ремонтом обладнання, а також при проведенні капітального ремонту будівель та споруд без припинення експлуатації підприємства, цеху або при проведенні робіт в умовах підвищеної небезпеки обов’язково розробляється та узгоджується з усіма учасниками проект проведення робіт за участю субпідрядної організації та замовника.
При проведенні ремонтних робіт слід керуватися нормативно-технічною документацією з проведення будівельних робіт і правилами прийняття окремих видів робіт при спорудженні будівель і споруд, що діють на час ремонту.
Ремонтно-будівельні роботи повинні проводитися з додержанням діючих правил техніки безпеки, правил протипожежної охорони і виробничої гігієни.
Щоденний контроль і нагляд за якістю і строками виконання ремонтних робіт здійснюється силами підприємства.
У процесі капітального ремонту будівель і споруд службою спостереження проводяться проміжне приймання і огляд прихованих робіт, а також робіт, від якості виконання яких залежить технічний стан будівлі і споруди та їх частин.
Проміжний огляд призначається також у випадку виявлення деформації у будівлях, які ремонтуються.
Результати оглядів оформляються актами за участю ремонтно-будівельних служб, проектної організації, ремонтно-будівельної організації, а також осіб, які відповідальні за надійну та безпечну експлуатацію, збереження і своєчасний ремонт закріплених за ними будівель і споруд.
Приймання в експлуатацію виробничих будівель і споруд після
капітального ремонту
Об’єкти виробничого призначення після закінчення робіт з капітального ремонту надаються замовником до прийняття. Комісії з остаточного приймання робіт призначаються керівником підприємства чи організації. При прийманні об’єктів в експлуатацію комісії мають керуватися діючими нормами і технічними умовами.
Приймання в експлуатацію об’єктів виробничого призначення з недоробками, що перешкоджають їх експлуатації і погіршують санітарно-гігієнічні умови та безпеку праці працюючих, заборонене.
Технічна документація, що надається ремонтно-будівельною організацією при здачі капітально відремонтованих об’єктів, повинна містити у своєму складі:
проектно-кошторисну документацію (виконавчі креслення, кошториси);
журнал робіт;
акти проміжних приймань і оглядів;
акти приймання прихованих робіт;
іншу документацію, обов’язкову до подання за ДБН.
Акти комісії з приймання відремонтованих будівель і споруд мають бути підписані інстанцією, що затвердила проектно-кошторисну документацію.
Технічна документація з виконаних робіт і акти приймання відремонтованих будівель і споруд зберігаються на підприємстві разом з документами будівництва об’єкта.
Про службу спостереження за безпечною експлуатацією будівель і
споруд
Загальні положення
Служба спостереження за експлуатацією будівель і споруд (надалі — служба спостереження) створюється власником або уповноваженим органом (надалі — власник) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та видів їх діяльності для організації виконання організаційно-технічних заходів, спрямованих на забезпечення надійності та безпечної експлуатації будівель, споруд та інженерних мереж і запобігання виникненню аварій, і діє на підставі цього Положення.
Відповідно до цілей, зазначених у п. 9.1.1, служба спостереження за експлуатацією будівель і споруд розв’язує забезпечення надійності й безпечної експлуатації будівель, споруд та інженерних мереж.
Служба спостереження входить до структури підприємства, установи, організації як одна з основних виробничо-технічних служб.
Служба спостереження, в залежності від чисельності працюючих, може функціонувати як самостійний структурний підрозділ або у вигляді групи спеціалістів чи одного спеціаліста, в тому числі — за сумісництвом.
Служба спостереження комплектується спеціалістами, які мають вищу освіту та стаж роботи за профілем виробництва не менше 3 років. Спеціалісти з середньою спеціальною освітою до служби спостереження зараховуються у виняткових випадках. Обмеження не поширюються: щодо виробничого стажу — на осіб, які мають спеціальну освіту з питань спостереження, щодо рівня освіти — на осіб, які прийняті на посаду до затвердження цього Типового положення.
З урахуванням специфіки виробництва опрацьовуються та затверджуються власниками Положення про службу спостереження підприємств, установ та організацій.
Служба спостереження створюється в усіх підприємствах, установах, організаціях.
В інших випадках функції цієї служби можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які пройшли перевірку знань з питань спостереження за безпечною та надійною експлуатацією будівель та споруд.
Перевірка знань з питань спостереження за безпечною експлуатацією працівників служби спостереження проводиться в установленому порядку до початку виконання ними своїх функціональних обов’язків та періодично, один раз на три роки.
Служба спостереження має бути підпорядкована безпосередньо керівникові підприємства.
Працівники служби спостереження у своїй діяльності мають керуватися чинним законодавством, міжгалузевими і галузевими нормативними актами з безпечної експлуатації та надійності будівель і споруд і цим Положенням про службу спостереження.
Працівники служби спостереження не можуть залучатися до виконання функцій, не передбачених постановою «Про забезпечення надійності й безпечної експлуатації будівель, споруд та інженерних мереж» та цим Положенням.
Службові обов’язки працівників служби спостереження
Служба спостереження виконує такі основні функції:
Проводить експертизу проектів будівництва (реконструкції, технічного переоснащення) підприємств і виробничих об’єктів, розробок нових технологій на відповідність нормативним актам.
Складає разом з структурними підрозділами підприємства комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів безпеки, планування проведення планово- запобіжних ремонтів (підвищення існуючого рівня технічного стану, якщо встановлені норми досягнуті).
Організовує:
а) паспортизацію цехів, будівель, дільниць щодо їх відповідності вимогам нормативних документів;
б) підготовку статистичних звітів підприємства з питань спостереження.
Бере участь у:
а) розслідуванні нещасних випадків і аварій;
б) роботі комісії з питань спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд підприємства;
в) роботі комісії з введення в дію закінчених будівництвом, реконструкцією або технічним переозброєнням об’єктів виробничого та соціального призначення, відремонтованого або модернізованого устаткування;
г) розробці положень, інструкцій, інших нормативних документів з питань спостереження за безпечною експлуатацією, що діють у межах підприємства.
Сприяє впровадженню у виробництво досягнень науки і техніки, в тому числі ергономіки, прогресивних технологій, захисту населення і навколишнього середовища.
Розглядає листи, заяви та скарги працюючих з питань спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд.
Готує проекти та розпорядження з питань спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд, загальних для всього підприємства.
Контролює:
а) дотримання чинного законодавства, міжгалузевих, галузевих та інших нормативних актів, виконання працівниками посадових інструкцій з питань спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд;
б) виконання приписів органів державного нагляду, пропозицій та подань уповноважених трудових колективів і профспілок з питань спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд;
в) виконання заходів, наказів, розпоряджень з питань спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд, а також заходів щодо усунення причин нещасних випадків і аварій, які визначені в актах розслідування.
Права працівників служби спостереження
Спеціалісти технічного нагляду мають право:
Надавати керівникам підприємств, установ, організацій пропозиції та готувати приписи щодо усунення наявних недоліків.
(абзац перший підпункту 9.3.1.1 у редакції наказу Державного Комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, Комітету по нагляду за охороною праці України від 28.07.99р. № 184/140)
Припис спеціаліста служби спостереження, у тому числі про зупинення робіт, може скасовувати в письмовій формі лише посадова особа, якій підпорядкована служба спостереження.
Представляти підприємство в державних та громадських установах при розгляданні питань спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд.
Безперешкодно в будь-який час відвідувати виробничі об’єкти, структурні підрозділи підприємства, зупиняти роботу виробництв, дільниць, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва виключно в разі порушень, які загрожують життю або здоров’ю працюючих.
9.3.1.4 Надсилати керівникові підприємства подання про притягнення до відповідальності працівників, які порушують вимоги щодо спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд.
Відповідальність працівників служби спостереження
Працівники служби спостереження підприємств, об’єднань, міністерств, інших центральних та місцевих органів державної виконавчої влади несуть персональну відповідальність за:
а) невідповідність прийнятих ними рішень вимогам діючого законодавства з безпечної та надійної експлуатації будівель та споруд;
б) невиконання своїх функціональних обов’язків, передбачених цим Положенням про службу спостереження та посадовими інструкціями;
в) невірогідність та несвоєчасність підготовки статистичних звітів з питань спостереження за безпечною експлуатацією будівель та споруд
. Додаток 1
до пункту 2.22 Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд
Рекомендований чисельний склад служби спостереження підприємства
*******************************************************
Загальна площа * Кількість працівників у *
виробничих будівель і * залежності від *
споруд тис. кв. м, до * загальної площі виробничих *
* будівель і споруд *
******************************************************************
50 *Інженер-будівельник - 1 чол. *
******************************************************************
200 *Інженер-будівельник - не менше 2 чол. *
*Технік-будівельник - 1 чол. *
******************************************************************
350 *Інженер-будівельник - не менше 2 чол. *
*Технік-будівельник - не менше 2 чол. *
******************************************************************
500 *Інженер-будівельник - не менше 3 чол. *
*Технік-будівельник - не менше 2 чол. *
******************************************************************
700 і більше *Інженер-будівельник - не менше 4 чол. *
*Технік-будівельник - не менше 2 чол. *
******************************************************************
Примітка. На підприємствах, де будівлі експлуатуються в агресивному середовищі чи з важким режимом кранових навантажень, а також розміщених на територіях, що підроблюються підземними гірничими виробками, або коли об’єкти розташовані на різних майданчиках, чисельність служби спостереження за безпечною експлуатацією будівель і споруд може бути збільшена
. Додаток 2
до пункту 2.26 Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд
Служба спостереження за безпечною експлуатацією будівель і споруд
« »
Припис №
Пропоную виконати і після закінчення строку повідомити службу спостереження за безпечною експлуатацією будівель і споруд
Строк виконання
Начальник служби
спостереження
(підпис) (прізвище, ініціали)
Цех № повідомляє про виконання припису №
від « »
Додаток 3
до підпункту 3.2 Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд
Технічний журнал з експлуатації будівлі (споруди)
Найменування підприємства
Найменування будівлі (споруди) за Паспортом технічного стану
Дата | Результати спостережень | Виконавці |
1 | 2 | 3 |
Примітка. У стовпчик 2 записуються відомості про результати повсякденних спостережень за будівлею (спорудою) та її конструктивними елементами; результати інструментальних вимірів осадок, прогинів та інших деформацій окремих конструктивних елементів; висновки за результатами періодичних технічних оглядів будівлі (споруди); відомості про випадки суттєвих порушень правил експлуатації та заходи щодо їх запобігання
. Додаток 4
до пункту 3.7 Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд
Примірний перелік робіт з поточного ремонту будівель і споруд
ДЛЯ БУДІВЕЛЬ
Фундаменти
Відновлення планування навколо будівлі.
Ремонт вимощення навколо будівлі з відновленням до 20% загальної його площі.
Заміна окремої цеглини в огородженні зовнішніх приямків навколо підвальних приміщень.
Встановлення на розчині окремої ослабленої цегли у фундаментних стінах з внутрішнього боку підвальних приміщень.
Розчищення і зашпарування нещільностей у збірних і монолітних бетонних фундаментних стінах.
Ремонт лицювання фундаментних стін з боку підвальних приміщень, перекладення не більше 2% цегляної кладки облицьованих поверхонь.
Ремонт штукатурки фундаментних стін з боку підвальних приміщень в обсязі не більше 5% загальної площі оштукатурених фундаментних стін.
Стіни і колони
Встановлення на розчині окремих ослаблених цеглин, що випали.
Розшивання розчином дрібних тріщин у цегляних стінах.
Відновлення захисного шару бетону залізобетонних конструкцій і панелей.
Розчищення і ретельне зашпарування вертикальних і горизонтальних швів великоблочних і великопанельних стін у місцях підвищеного продування і проникнення атмосферної вологи.
Ремонт кам’яного облицювання цоколя у обсязі до 10% загальної площі облицювання.
Укріплення затискачів, раніше встановлених на дерев’яних стінах.
Законопачування окремих місць у рубаних стінах.
Установлення захисних кутиків на цегляних і бетонних колонах.
Перегородки
Укріплення існуючих перегородок встановленням йоржів, клинів та ін.
Закладання отворів і просвітів верхньої частини перегородок при їхньому осіданні, а також у місцях прилягання до стін.
Установлення на розчині окремих послаблених цеглин у перегородках.
Заміна окремих порваних сіток у дерев’яно-сітчастих перегородках.
З’єднання чистих дощатих перегородок.
Заміна розбитого скла в заскленій частині перегородок.
Покрівлі і покриття
Підсилення стропильних ніг нашиванням обрізками дощок чи інших додаткових кріплень.
Установлення додаткових болтів і скоб у місцях послаблених з’єднань, стиків