НПАОП 19.0-1.01-07Правила охорони праці для працівників шкіряного виробництва

повинно бути механізовано і, як правило, кнопковим. Допускається педальне управління за умови забезпечення зручної пози працівника.

  1. Уключення основного двигуна обладнання повинно здійснюватись з одного поста, за винятком автоматизованих ліній і агрегатів, де, крім місцевих пускових пристроїв до кожної машини, є централізоване управління з дистанційного пульта.

  2. Для відключення електроприводу, крім основного поста управління, повинні бути дублювальні зупинкові пристрої, якщо це викликано умовами безпеки.

  3. Пости місцевого управління електроприводом і органами ручного управління окремими механізмами повинні перебувати на відстані не більше 1,0-1,2 м від постійного (основного) місцезнаходження працівника.

  4. Прокладка проводів різного призначення в межах машини повинна виконуватись з урахуванням захисту їх від механічних пошкоджень, перегріву, попадання мастил, води й агресивних рідин.

  5. Металеві рукави з електроприводами повинні надійно закріплюватись на нерухомих частинах обладнання спеціальними скобами, розташованими на відстані не більше 400 мм один від одного на прямолінійних ділянках, а також перед кожним поворотом і після нього.

  6. Корпуси електродвигунів та інших електричних пристроїв повинні бути приєднані до заземленого пристрою за допомогою окремої гілки або мати надійний металевий контакт із заземленим корпусом машини. Послідовне включення до заземленого провідника декількох заземлених елементів не допускається.

  7. В управлінні автоматизованими лініями і агрегатами повинно передбачатись відключення місцевих пускових пристроїв при переході на робочий режим з централізованим управлінням з дистанційного пульта.

  8. Повинен бути передбачений блокувальний зв"язок, який забезпечує автоматичне виключення головного ланцюга в разі зникнення напруги в ньому.

  9. Запуск електродвигунів основного приводу не повинен випереджати пуск вентилятора.

  10. Автоматизовані лінії й агрегати, що складаються з декількох машин, повинні бути обладнані сигналізацією, яка попереджає працівників про пуск машини.

Тривалість сигналу повинна бути 3-8 сек, після чого схема управління приходить у стан готовності до пуску і зберігає його не більше 15 сек, після чого автоматично повертається у вихідне положення.

  1. У необхідних випадках пуск машини, яка обслуговується двома працівниками, повинен здійснюватись тільки за умови одночасного включення пускових пристроїв обома працівниками.

  2. Сигнальні прилади, що інформують про технологічний розлад, повинні обладнуватись світловими лампами.

  3. Контроль рівня мастил і надходження їх до поверхонь, які труться, має здійснюватись автоматично діючими пристроями з подачею сигналу на пульт управління.

  4. Елементи системи управління (кнопки, рукоятки, маховички, штурвали, важелі тощо) необхідно розміщувати на висоті 0,8-1,6 м від підлоги при роботі стоячи та 0,6-1,2 м при роботі сидячи , з метою забезпечення легкого доступу до них без великого напруження і поворотів корпуса тіла працівника, який при цьому повинен бути розвернутий обличчям у бік машини.

  5. Усі елементи системи управління повинні розміщуватись у зручному і безпечному для працівника місці і перебувати при їх переміщенні на відстані не менше 40-50 мм від укриттів, несучих конструкцій та інших найближчих до них частин обладнання.

  6. З метою попередження випадкових уключень лицьові боки індивідуальних кнопочних постів повинні встановлюватись на машинах у вертикальній площині або під кутом не більше 15° до неї. Кнопки і рукоятки управління рекомендуеться розміщувати під захистом різних конструктивних елементів машини (палиці, козирки, ніши), які не повинні при цьому ускладнювати користування ними. Кнопка “стоп” повинна мати найбільш зручний і легкий доступ.

  7. Панелі пультів управління необхідно влаштовувати залежно від висоти їх розташування:

  • у горизонтальній площині або під кутом до 30° до неї - при розміщенні панелі на висоті 0,6-1,0 м;

  • під кутом 30-60° до горизонталі - при розміщенні панелі на висоті 1,0-1,3

м;

  • у вертикальній площині або під кутом більше 60° до горизонталі - при розміщенні панелі на висоті 1,3-1,6 м від рівня підлоги або площадки обслуговування.

  1. При розміщенні на одній панелі декількох елементів системи управління їх необхідно розташовувати так, щоб працівник виконував найменшу кількість рухів при виконанні необхідних операцій і попереджував помилкові включення.

  2. Маховички, рукоятки і важелі системи управління повинні надійно фіксуватись у заданому положенні. Фіксувальні органи повинні унеможливлювати їх самовільне переміщення.

  3. Кнопки електричних елементів системи управління і регулювання необхідно приводити в дію зусиллям 0,2-0,3 кг. Важелі, штурвали і маховички постійного користування необхідно приводити в дію зусиллям не більше 4 кг. У рідкісних випадках (два рази за зміну) зусилля на важелях, які переміщуються вниз і вверх, вперед і назад, може бути до 12 кг, а на важелях, що переміщуються в бік - до 6 кг.

  4. Педалі повинні мати неслизьку поверхню завширшки 60-80 мм і завдовжки 120 мм, упор для ноги і огородження від випадкового натискання. Відстань від упорної поверхні педалі до підлоги повинна бути не більше 120 мм перед включенням, а хід педалі - не більше 60 мм.

  5. Зусилля натискання на педаль не повинно перевищувати 3,5 кг при роботі стоячи і 2,7 кг при роботі сидячи. При нечастому включенні (два рази за зміну) гранична величина цього зусилля може бути прийнята вдвічі більша.

  6. Кнопка аварійного зупину повинна мати головку у вигляді грибка діаметром 50-60 мм, яка виступає над педаллю поста на 20-25 мм.

  7. Штурвали, маховички і рукоятки важелів необхідно виготовляти з малотеплопровідних матеріалів, якщо за умовами експлуатації можливо їх охолодження нижче +10 °С або нагрів вище + 60°С.

  8. Кнопки і рукоятки системи управління електроапаратурою повинні бути виготовлені з діелектричних матеріалів.

  9. Елементи системи управління повинні мати раціональну форму і розміри, розпізнавальне фарбування , знак чи напис відповідно до їх призначення.

  10. При устрої важелів, штурвалів і маховичків необхідно

дотримуватись мнемонічного правила: поворот за годинниковою стрілою,

переміщення вправо, вверх і “на себе” повинно відповідати включенню механізма або збільшенню швидкості, а поворот проти годинникової стрілки, переміщення вліво, вниз і “від себе” - виключенню механізму або зменшенню швидкості.

  1. Електродвигун повинен розташовуватись , як правило, на боці машини, яка найменше використовується працівниками при роботі, і в тих місцях, де забезпечується вільний доступ для його огляду, ремонту, установлення і знімання.

  2. У машинах зі значним інерційним ходом робочих органів після відключення привідного електродвигуна повинно бути передбачено надійне гальмування.

  3. У ланцюгах управління електродвигунами, а також у ланцюгах електричних блокувань повинні застосовуватись проводи лише з мідними жилами.

  4. Електрообладнання, яке управляється з підлоги, у мокрих цехах повинно мати напругу в ланцюгу управління не більше 36 В.

  5. Силові кабелі і проводи вторинної комутації, які з„єднують привод машини з винесеними за її межі приладами, повинні прокладатись у сталевих заземлених або пластмасових трубах і в місцях, де унеможливлюється пошкодження ізоляції струмоведучих жил шляхом випадкових механічних ударів, проникнення вологи і агресивної рідини в труби і розподільчі коробки.

  6. Усі види технологічного обладнання, які оснащені окремо розташованими станціями управління, повинні мати сигналізацію про подачу напруги в ланцюг управління електроприводом.

  7. У системах попереджувальної сигналізації як сигнальні елементи повинні застосовуватись, як правило, дзвінки (або ревуни) і лампи жовто- помаранчевого кольору, які включаються паралельно.

На машинах, які створюють в робочій зоні підвищений шум, допускається застосовувати лише світлові сигнали, а на машинах з низьким рівнем шуму (до 60-70 дБ) - лише звукові сигнали.

  1. Обладнання повинно мати пульти управління, які унеможливлюють самовільний запуск руху та забезпечують легку і зручну зупинку його, відповідно до вимог ГОСТ 12.2.064-81.

  2. Пульти управління всіх машин, апаратів, агрегатів повинні знаходитись поза огорожами і розміщуватись так, щоб була забезпечена можливість швидкого і зручного користування ними.

  3. Ножовий вал, приводний механізм, компресорна установка і точильний апарат повинні мати надійні огородження. Огородження ножового валу та інші, які мають великі розміри і вагу, повинні бути розумними.

  4. Нанесення знаків безпеки на обладнання та застосування

сигнальних кольорів мають відповідати ГОСТ 12.4.026-76.

  1. Передачі приводу (зубчасті, ремінні тощо), муфти зчеплення та інші незахищені рухомі елементи обладнання мають бути огороджені.

  2. Фланцеві сполучення кранів, вентилів і трубопроводів, по яких подаються отруйні рідини, повинні мати захисні оболонки, які захищають працівників від опіків у разі пробивання фланцевих сполучень.

  3. Санітарно-технічні пристрої (укриття, місцеві відсмоктувачі, пилоприймальники) для забезпечення нормованої чистоти повітря на робочих місцях повинні вмонтовуватися в обладнання або бути передбачені в комплекті з ним чи на групу обладнання даного типу.

  4. Обладнання зі значним теплоутворенням повинно

забезпечуватись пристроями, які обмежують виділення конвекційного і

променевого тепла в робоче приміщення (герметизація, теплоізоляція,

екранування, відведення тепла тощо). При цьому поверхня ізоляції не повинна перевищувати 43° С згідно з ДСТУ ЕК 563-2001.

  1. Обладнання, при експлуатації якого відбувається виділення вологи, повинно бути максимально герметизовано. При температурі води (розчину) більше 50 °С від обладнання, в укритті якого є відкриті пройоми, необхідно передбачати витяжку, а від повністю укритого обладнання - відведення пари.

  2. Очищення місцевих пилоочисних пристроїв повинне проводитись регулярно за графіком, який забезпечує нормальну роботу вентиляції. Видалення пилу повинно бути механізоване.

  3. Рівень шуму при роботі обладнання не повинен перевищувати допустимі величини і відповідати вимогам ГОСТ 12.1.003-83 та ДСН 3.3.6.037-99.

  4. Обладнання, яке може передавати вібрацію на робочі місця, повинно забезпечуватись віброізоляцією і відповідати вимогам ГОСТ 12.1.012­90 та ДСН 3.3.6.039-99.

  5. Зовнішнє оформлення обладнання та пристроїв повинно відповідати вимогам технічної естетики із забезпеченням безпеки і зручності в роботі.

  6. Рухомі частини обладнання необхідно виділяти іншим кольором, ніж основний колір обладнання.

  7. Панелі кнопкових станцій за своїми кольорами повинні відрізнятись від основного кольору обладнання і мати пофарбування, яке добре відрізняється від основного.

  8. Виступні габарити загальних огороджень і укриттів несучі та інші елементи обладнання, органи управління і контрольно-вимірювальні прилади повинні мати яскраві пізнавальні кольорові знаки або яскраве пофарбування, яке відрізняється від основного.

  9. Кольорове оздоблення елементів обладнання повинно відповідати кольорам безпеки ( червоний - сигнал про небезпеку, жовтий і помаранчевий - про можливу небезпеку, зелений - про наявність умов безпеки).

  10. Для доступу до високорозташованих механізмів в обладнанні повинні бути передбачені неслизькі упорні поверхні або спеціальні площадки і драбини.

  11. Площадки і драбини повинні мати перила заввишки не менше 1 м і середній горизонтальний пруток або полоску на рівні 0,4-0,5 м від площадки. Знизу по всьому периметру площадок, розташованих на висоті, повинні бути відбортовки заввишки 15 см.

  12. Для сигналізації про необхідність зосередження уваги при роботі на висоті площадки і драбини повинні мати окантування смугами яскраво- жовтого кольору, а також нижня і верхня східці драбини. Поручні площадок і драбин необхідно фарбувати в яскраво-червоний або помаранчевий колір.

  1. Додаткові вимоги до окремих видів обладнання

  1. Столи для сортування сировини

  1. Сортувальні столи з підсвічуванням для сортування сировини мокро­соленого способу консервування повинні бути обладнані світильниками напругою не вище 42 В.

  1. Уключення і виключення світильників повинно проводитись автоматично - при укладанні і зниманні шкури.

  1. Сольовибивальні машини

  1. Для завантаження сировини в барабан сольовибивальної машини повинен застосовуватись підіймальний пристрій вантажопідіймальністю 180 кг.

  1. Сольовибивальні машини повинні мати бункер для вибитої солі, що попереджає її розкидання.

  2. Машини повинні мати реверсивний хід для полегшення видалення шкури в разі випадку намотування або закручування.

  3. Видалення вибитої солі повинно проводитись безперервно і механізовано.

  1. Робочі столи і касети для нанесення знешерстюваної суміші на шкіряну сировину

  1. Робочі столи, на які укладаються шкури для нанесення

знезшерстюваної суміші, повинні бути міцними, без вибоїн та задирок і достатні за площею.

  1. Касети для укладання шкури після нанесення знешерстюваної

суміші повинні бути справними. Висота штабелю і намазаних шкур не повинна перевищувати 80 см.

  1. Переміщення столів і касет повинно здійснюватись

навантажувачами.

  1. До столів, на які укладаються шкури для нанесення

знешерстюваної суміші, має бути підведений водопровід для змивання залишків знешерстюваної суміші і бруду.

  1. Підвісні барабани

  1. Конструкція бочки барабану не повинна допускати підтікання.

  2. Підвісні барабани повинні мати огородження, які забезпечують безпечну роботу, і зблоковані з приводом.

  3. Підвісні барабани повинні мати надійні і справні гальмівні пристрої, які забезпечують зупинку і тримання їх у заданому положенні.

  4. Барабани для рослинно-сінтанного дублення повинні бути забезпечені автоматичним пристроєм для видалення газів.

  5. Заливання робочих розчинів у підвісні барабани повинно виконуватись механізованим засобом за допомогою порожньої осі з використанням дозувальних бачків, що закриваються.

  6. Шкури, які при завантаженні чи вивантаженні падають під барабан, дозволяється доставати тільки багром і тільки при повній зупинці барабана і постановці його на гальмо.

  7. Підвісні барабани, які працюють з автоматичним реверсуванням і періодичними зупинками, повинні мати сигнальні пристрої, які показують на знаходження привідного механізму під струмом.

  8. У підвісних барабанах люк для завантаження сировини або напівфабрикату повинен бути забезпечений кришкою, яка автоматично зачиняється, з нержавіючої сталі з пневматичним приводом .

  9. У підвісних барабанах повинен бути маленький люк для відбору проб розчинів і голини, що обробляються.

  10. Чищення барабанів і приямків під ними, а також виконання в них будь-яких інших робіт повинно проводитись з додержанням усіх заходів обережності.

  11. Завантаження сировини повинно виконуватись касетами через великий люк за допомогою транспорту, який пересувається по землі.

  12. Зливні клапани повинні мати як пневматичне управління, так і

ручне.

  1. Зливання відпрацьованої зольної рідини повинно виконуватись в окрему каналізацію за рахунок поворота гнучкого рукава в необхідний лоток.

  2. Вивантаження напівфабрикату з підвісного барабану повинно виконуватись тільки в спеціальні касети. При вивантаженні необхідно переконатися у відсутності біля касети сторонніх осіб.

  3. Подання необхідної кількості хімічного розчину в дозувальний бачок повинно контролюватись по рівню рідини в скляній мірній колбі, яка сполучена з бачком. Припинення подавання розчину в дозувальний бачок повинно виконуватись за допомогою кнопки, яка знаходиться безпосередньо біля барабана.

  4. Відкриття люків, відбирання проб напівфабрикату, хімрозчинів та інші види робіт дозволяється виконувати тільки після повної зупинки всіх обертаючих частин обладнання.

  5. У процесі роботи не допускається попадання води на пускові пристрої та електродвигуни.

  6. Переміщення зливних рукавів у необхідний канал зливу відпрацьованих рідин повинно виконуватись шляхом поворота важеля вправо і вліво з фіксацією позиції штифтом, додержуючись умов обережності.

  1. Міздрильні машини

  1. Ножовий вал, приводний механізм, заточувальний пристрій повинні мати надійне огородження.

  2. Пускові педалі машин, які розраховані на обслуговування двома працівниками, повинні мати блокування, яке унеможливлює включення машини одним працівником без відома іншого.

  3. При заточуванні ножів не дозволяється знаходитись позаду машини за заточувальним пристроєм.

  4. Для промивання машин і прибирання робочого місця повинен бути гнучкий шланг відповідної довжини, який забезпечує подання води.

  5. Міздря повинна безперервно видалятись від машин гідравлічним або іншим механізованим способом.

  6. Для запобігання розбризкуванню зольної рідини на робоче місце під час обробки шкур повинні бути захисні кожухи.

  7. Конструкція транспортувальних валів повинна забезпечувати надійне утримання і транспортування сировини і напівфабрикатів.

  8. Для подання голини з транспортувальної касети на металевий лоток перед міздрильною машиною повинен застосовуватись підйомний пристрій вантажопідйомністю 180 кг.

  9. Не дозволяється подання голини двома

вантажопідйомними механізмами з однієї транспортувальної касети.

  1. Вантажопідйомний механізм повинен проходити технічне опосвідчення. На ньому повинна бути табличка з показниками інвентарного номера, вантажопідйомності, дати попереднього і дати наступного випробування, а також відповідальної особи за його технічний стан.

  2. Вантажопідйомний механізм повинен бути встановлений на стаціонарному фундаменті. Для піднімання оператора до пульта управління вантажопідйомним механізмом повинні бути обладнані східці.

  3. При роботі на вантажопідйомному механізмі не допускається знаходження людей під робочою стрілою і вантажем.

  4. Регулювання міздрильних машин повинно проводитись тільки після повної зупинки всіх обертових і рухомих частин машини.

  5. З метою безпечної роботи на міздрильній машині повинні бути передбачені кінцеві вимикачі, які спрацьовують при натисканні на тросик уздовж верхньої балки.

  6. Під час роботи технологічному персоналу не дозволяється перегинатись через край перил огородження, так як місце міздрильника знаходиться на висоті.

  7. Для безпечної роботи на міздрильній машині повинна бути передбачена запобіжна штанга для аварійної зупинки, яка проходить по всій ширині машини.

  8. Натисканням на запобіжну штангу здійснюється контроль всіх органів системи безпеки. Надалі включення машини повинно здійснюватись при дієздатності системи безпеки.

  9. При заточенні ножового валу повинні використовуватись засоби захисту очей, точильний камінь повинен підводитись до валу обережно.

  10. При очищенні міздрильних машин від міздрі шляхом промиття водою робочих органів не допускається попадання води на електродвигун і пусковий пристрій.

  1. Двоїльно-стрічкові машини

  1. Приводний механізм машини (шківи, зубчасті колеса) та інші

обертові і рухомі частини повинні мати міцне металеве огородження, зблоковане з

приводом. Ці огородження повинні бути нерухомо прикріплені до станини машини і мати дверцята з запірним пристроєм, який не дозволяє відкривати їх під час роботи машини.

  1. Дверцята, що відкриваються, повинні забезпечувати можливість при повній зупинці виконувати огляд частин машин, змащування і дрібний ремонт без зняття встановлених огороджень.

  2. До машини повинен бути підведений водопровід з рукавом для обмивання машини і робочого місця навколо неї при двоїнні голини. При двоїнні дубленого напівфабрикату повинен бути підведений повітропровід з вентилем для обдуву від дрібних залишків напівфабрикату.

  3. Розпилювальний ніж машини повинен мати по всій довжині, крім робочої частини, надійне огородження.

  4. Стрічкові ножі повинні зберігатись у спеціальних футлярах.

  5. Заточення і правлення стрічкових ножів повинні бути механізовані і виконуватись безпосередньо на машині.

  6. Заправлення мокрого напівфабрикату під стрічковий ніж повинно здійснюватись спеціальними дерев„янними лопатками.

  7. Обов"язкове використання індивідуальних засобів захисту рук від вапна і сірчистого натрію.

  8. Усі ремонтні і налагоджувальні роботи повинні проводитись тільки при повній зупинці всіх робочих органів машини.

  9. Для безпечної роботи на двоїльно-стрічковій машині повинно бути передбачене захисне резинове огородження, натиск на яке викликає підняття траверси вище заданої робочої відмітини, повний відхід кільчатого валу, зупинку транспортної системи, відхід робочого столу, зупинку заточувальних пристроїв і стрічкового ножа.

  10. Видалення залишків міздрі з решітчатої робочої площадки повинно здійснюватись безперервно з метою запобігання падінню через слизкість підлоги.

  11. Заточувальний пристрій повинен забезпечувати автоматичне заточення ножів і мати захисний кожух і місцевий відсмоктувач.

  12. Машини повинні мати запобіжні пристрої, які унеможливлюють попадання рук працівника між транспортувальними валами і під ножевий вал.

  13. При несправності системи безпеки двоїльна машина не повинна включатися.

  14. Не допускати роботу укладальника без огородженого запобіжного барєра, який знаходиться на траєкторії руху каретки укладальника.

  15. При укладанні напівфабрикату вручну на піддон необхідно вивести каретку укладальника в зовнішнє положення і відключити її .

Завантажити