НПАОП 24.0-1.20-13Правила охорони праці на об’єктах з виробництва товарів побутової хімії і. сфера застосування

Ємності (сховища), що містять агресивні рідини, необхідно встановлювати на спеціальні піддони з бортами заввишки не менше ніж 15 см. Піддони повинні мати злив або пристрій для перекачування рідин у відповідний збірник (відповідну ємність). Піддони встановлюють під окремі ємності або під групу ємностей.

  1. Резервуари й збірники для кислот та лугів повинні бути закритими, забез­печеними покажчиками рівня, а також пристроями, які унеможливлюють потрап­ляння рідини на підлогу й майданчик. Кришки збірників і резервуарів повинні бути обладнані дихальними лініями від апаратів в атмосферу.

Резервуари необхідно встановлювати на фундаментах заввишки не менше ніж 1 м від підлоги до днищ резервуарів, конструкція яких передбачає можливість вико­нання зовнішнього огляду усіх поверхонь резервуарів і ліквідування витікання кислот та лугів.

  1. Резервуари і ємності, призначені для зберігання скраплених вуглеводне­вих газів і ЛЗР з температурою кипіння нижче ніж 45°С, повинні бути розраховані на тиск, не нижчий від пружності пари цих рідин за температури 50°С, а також на вакуум. У разі утворення вакууму в системі допускається вводити тільки інертні гази, пару, газові суміші продуктів виробництва.

  2. Для постійного зовнішнього обслуговування бункерів, силосів, резерву­арів повинні бути передбачені похилі сходи. Для періодичного огляду дозволяється застосовувати вертикальні сходи або скоби з обов’язковим використанням за­хисних дуг.

  3. Забороняється ходити сходами сховищ, резервуарів, збірників і баштової апаратури для агресивних рідин і газів.

Конструкцію жорсткості кришок сховищ, резервуарів, збірників і баштової апаратури для агресивних рідин і газів треба розташовувати поверх кришок.

Штуцер, люки, арматуру, КВПіА на кришках сховищ для агресивних рідин і газів треба розташовувати по периферії кришки й обслуговувати зі спеціального майданчика, розміщеного нижче кришки сховища на 0,7 - 0,9 м. Майданчики одно­го або декількох сховищ повинні мати не менше двох сходів із двостороннім по­руччям.

  1. Для обслуговування приводів мішалок і заглибних насосів, розташованих на кришках сховища чи баків з агресивними рідинами й газами, повинні бути спо­руджені спеціальні майданчики, які необхідно кріпити до корпусу сховища, бака (ємності) або до конструкцій жорсткості кришок ємностей. Для футерованих ємно­стей кріплення будівельних конструкцій необхідно здійснювати перед їх футе­руванням.

Кришки люків на сховищах, резервуарах, збірниках і баштовій апаратурі по­винні кріпитися до штуцерів і відкриватися вліво або вправо від працівника.

  1. Ємності та резервуари, в яких проводитимуться роботи, повинні бути ви­ведені з експлуатації, звільнені від продуктів (речовин), відключені від усіх ко­мунікацій установленням заглушок, очищені, промиті водою і за необхідності про­парені, охолоджені та провентильовані, якщо це допускається технологічним про­цесом одержання ТПХ.

Приводи механізмів, робочі механізми, які розміщені в апаратах та ємностях, перед проведенням робіт в них повинні бути знеструмлені та відключені від елек­тродвигунів зняттям запобіжників або іншим методом.

  1. Роботи всередині технологічних апаратів і ємностей необхідно виконува­ти вдень. У разі необхідності проведення робіт уночі повинні бути розроблені до­даткові заходи безпеки на них.

Ремонтні роботи з використанням відкритого вогню усередині ємностей необ­хідно вести з оформленням наряду-допуску на проведення вогневих робіт відповідно до вимог НАПБ А.01.001-2004, Інструкції з організації безпечного ве­дення вогневих робіт на вибухопожежонебезпечних та вибухонебезпечних об’єктах, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05 червня 2001 року № 255, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 23 червня 2001 року за № 541/5732.

  1. Роботи всередині ємностей повинні проводити бригади у складі не менше двох працівників (працюючий та спостерігач). За необхідності виконання робіт в ємностях більше ніж одним працівником необхідно завбачувати додаткові заходи безпеки у них, які передбачають збільшення числа спостерігачів (не менше одного спостерігача на одного працюючого в апараті), встановлення послідовності вико­нання роботи та порядку евакуації працівників, розміщення обладнання на місці проведення робіт.

  2. Працівник, який перебуває всередині ємності, повинен бути споряджений рятувальним поясом з сигнально-рятувальною мотузкою. За відсутності візуально­го зв’язку між працюючим та спостерігачем застосовується система подачі умов­них сигналів.

  3. Спуск працівника у відкриту ємність необхідно проводити з використан­ням переносної драбини з гаками для зачіплювання за край ємності.

Спостерігач повинен перебувати біля люка ємності у такому самому спо­рядженні, як і працюючий, та мати напоготові додатковий справний протигаз.

  1. Доступ працівників усередину ємностей, що обладнані верхніми та ниж­німи люками, необхідно здійснювати тільки через нижній люк.

  2. За необхідності виконання робіт за температури всередині ємності вище ніж 30°С необхідно передбачати додаткові заходи безпеки: безперервне обдування працівників, що виконують роботи всередині ємності, свіжим повітрям, застосу­вання працівниками спеціального одягу, який відповідає вимогам Технічного ре­гламенту засобів індивідуального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761.

  3. Завантажувальні люки бункерів, силосів повинні бути забезпечені за­хисними ґратами з чарунками розміром не більше ніж 0,1х0,1 м.

  4. Установлення в робочих приміщеннях відкритих резервуарів, ємностей, баків, з яких можливе надходження у повітря газів, парів та пилу, забороняється.

  5. Газ із посудини повинен витрачатися через редуктор, призначений для да­ного газу і пофарбований у відповідний колір. Камера низького тиску редуктора повинна мати манометр і пружинний запобіжний клапан, відрегульований на відповідний дозволений тиск в ємності, у яку пропускається газ.

Повірку манометрів з наступним їх опломбуванням необхідно здійснювати відповідно до міжповірочних інтервалів.

  1. У виробничому приміщенні, де передбачено проведення робіт із скрапле­ними газами, необхідно встановлювати автоматичні датчики сигналізації виявлен­ня газу у випадку його витікання.

  2. Обертові і рухомі частини устаткування, привідних механізмів, двигунів повинні бути надійно огороджені відповідно до ГОСТ 12.2.062 -81 «ССБТ. Обору­дование производственное. Ограждения защитные».

  3. Для герметичного з’єднання рухомих частин технологічного обладнання, яке працює у контакті з ЛЗР і ГР, необхідно використовувати ущільнення торцево­го типу.

  4. Місця розташування транспортерів над проходами, проїздами та робочи­ми місцями повинні бути огороджені.

  5. Переходи через конвеєри повинні бути обладнані стаціонарними містками зі сходами та перилами. Висота вільного проходу над містком повинна бути не менше ніж 1,9 м.

  6. Місця обслуговування устаткування, які знаходяться на висоті 1,3 м і більше від поверхні ґрунту, повинні бути обладнані р иш туваннями, помостами та іншими пристосуваннями відповідно до вимог Правил охорони праці під час вико­нання робіт на висоті, затверджених наказом Державного комітету України з про­мислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27 березня 2007 року № 62, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04 червня 2007 року за № 573/13840.

  7. Пристрої, що використовуються у технологічних процесах, пов’язаних з транспортуванням продукції, а також вантажів, повинні відповідати вимогам НПАОП 0.00-7.11-12.

  8. Будова, установлення та експлуатація кранів усіх типів, ручних та елек­тричних талів, лебідок для підіймання вантажу, підіймальних вантажозахватних механізмів та пристроїв повинні відповідати вимогам Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 червня 2007 року № 132, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 09 липня 2007 року за № 784/14051.

  9. Експлуатувати підйомники необхідно з дотриманням вимог Правил будо­ви і безпечної експлуатації підйомників, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 08 грудня 2003 року № 232, за­реєстрованих у Міністерстві юстиції України 30 грудня 2003 року за № 1262/8583.

  10. Експлуатацію стаціонарних поршневих та ротаційних повітряних компре­сорів та нагнітальних трубопроводів пневмотранспорту необхідно здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 12.2.016-81 «ССБТ. Оборудование компрессорное. Об­щие требования безопасности».

  11. У приміщеннях компресорних станцій не дозволяється розміщувати апа­ратуру та устаткування, що технологічно чи конструктивно не пов'язані з компре­сорами.

  12. Оч ищ ення відпрацьованого теплоносія, який використовується під час експлуатації виробничих установок, необхідно здійснювати сухим методом (в цик­лонах, мультициклонах) або мокрим методом (в скруберах).

  13. Улаштування, утримання, експлуатацію, обслуговування і ремонт елек­тричних установок та електричних мереж необхідно здійснювати відповідно до вимог Правил безпечної експлуатації електроустановок, затверджених наказом Державного комітету по нагляду за охороною праці від 06 жовтня 1997 року № 257, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13 січня 1998 року за № 11/2451 (далі - НПАОП 40.1-1.01-97), Правил безпечної експлуатації електроуста­новок споживачів, затверджених наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 09 січня 1998 року № 4, за­реєстрованих у Міністерстві юстиції України 10 лютого 1998 року за № 93/2533.

  14. Роботодавець повинен забезпечувати працівників під час виконання робіт, пов’язаних з обслуговуванням електроустановок, засобами електрозахисту від ураження електричним струмом та від впливу електричного поля відповідно до вимог НПАОП 40.1-1.01-97 та Державних санітарних норм і правил при роботі з джерелами електромагнітних полів (ДСанПіН 3.3.6.096-2002), затверджених нака­зом Міністерства охорони здоров’я України від 18 грудня 2002 року № 476, за­реєстрованих у Міністерстві юстиції України 13 березня 2003 року за № 203/7524.

  15. Ремонт, повірку засобів вимірювальної техніки, контролю і автоматики, що використовується в системах блокування і сигналізації після ремонту, необ­хідно здійснювати відповідно до вимог ДСТУ 2708-2006 «Метрологія. Повірка за­собів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення».

  1. Вимоги безпеки до організації робочих місць

  1. Робочі місця працівників повинні відповідати вимогам ДСТУ 7234:2011 «Дизайн і ергономіка. Обладнання виробниче. Загальні вимоги дизайну та ерго­номіки», ГОСТ 12.2.032-78 «ССБТ. Рабочее место при выполнении работ сидя. Общие эргономические требования», ГОСТ 12.2.033-78 «ССБТ. Рабочее место при выполнении работ стоя. Общие эргономические требования» та ДСТУ ГОСТ 12.2.061:2009 «ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования без­опасности к рабочим местам».

  2. На робочих місцях повинні знаходитись інструкції з охорони праці, дотри­манняяких обов’язкове працівниками, відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98.

  3. Рівень шуму на робочих місцях не повинен перевищувати норм, встанов­лених Санітарними нормами виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку, за­твердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року № 37 (ДСН 3.3.6.037-99), та ГОСТ 12.1.003-83 «ССБТ. Шум. Об­щие требования безопасности».

Контроль рівня шуму необхідно здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 12.1.050-86 «ССБТ. Методы измерения шума на рабочих местах» та вимог ДСТУ 2867-94 «Шум. Методи оцінювання виробничого шумового навантаження. Загальні вимоги».

  1. Рівень вібрації на робочих місцях не повинен перевищувати норм, встанов­лених Державними санітарними нормами виробничої загальної та локальної вібрації, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року № 39 (ДСН 3.3.6.039-99).

Гігієнічну оцінку вібрації, що діє на людину у виробничих умовах, необхідно проводити відповідно до ДСТУ ГОСТ 12.1.012:2008 «ССБТ. Вибрационная без­опасность. Общие требования».

Обладнання, під час роботи якого виникає підвищений рівень вібрації, повинно оснащуватись віброізолювальними, віброгасильними, вібропоглинальними або огороджувальними пристроями.

  1. Місця можливого виділення шкідливих речовин у повітря робочої зони необхідно обладнувати відсмоктувачами місцевої припливно-витяжної вентиляції.

Не допускається об'єднувати місцеві відсмоктувачі від різного устаткування в одну систему, де при з'єднанні пари різних речовин можуть утворюватись небез­печні речовини.

Для очищення вибухонебезпечної пилоповітряної суміші необхідно використо­вувати пилоуловлювачі або фільтри.

  1. Засоби захисту від статичної електрики на робочих місцях повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.018 -93 «ССБТ. Пожаровзрывобезопасность стати­ческого электричества. Общие требования» та ГОСТ 12.4.124-83 «ССБТ. Средства защиты от статического электричества. Общие технические требования».

Металеві та неметалеві електропровідні конструкції, комунікації та виробниче обладнання повинні бути електростатично заземленими.

  1. Показники мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень ма­ють відповідати вимогам Санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року № 42 (ДСН 3.3.6.042-99).

  2. Робочі місця забороняється захаращувати сторонніми предметами, готовою продукцією та відходами виробництва.

  1. Вимоги до забезпечення працівників засобами індивідуального захисту

  1. Для захисту працюючих від дії небезпечних та шкідливих виробничих фак­торів необхідно використовувати засоби колективного захисту відповідно до вимог ДСТУ 7238:2011 «ССБП. Засоби колективного захисту працюючих. Загальні ви­моги та класифікація».

  2. Працівники, зайняті на роботах із шкідливими та небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеоро­логічними умовами, повинні забезпечуватися спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими ЗІЗ відповідно до вимог Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 24 березня 2008 року № 53, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2008 року за № 446/15137.

  3. ЗІЗ мають відповідати вимогам Технічного регламенту засобів індивіду­ального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2008 року № 761.

  4. Працівники повинні забезпечуватися спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими ЗІЗ згідно з Нормами безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам хімічних виробництв (Частина 1), затвердженими наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 07 вересня 2004 року № 194, зареєстрова­ними в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2004 року за № 1362/9961, та Нор­мами безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам хімічних виробництв (Частина 2), затвердже­ними наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 13 грудня 2007 року № 305, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 31 березня 2008 року за № 264/14955.

Директор Департаменту промислової безпеки, охорони праці, цивільного та

фізичного захисту, трудової та соціальної енко О М

політики ' '

Завантажити