НПАОП 0.00-1.68-13Про затвердження правил охорони праці під час холодного оброблення металів

У разі застосування огородження у вигляді напрямних труб, що обертаються разом із заготовкою (прутком) або коли заготовка (пруток) із задньої сторони висту­пає за межі огородження, прутковий магазин повинен мати кругове огородження по всій довжині.

    1. Під час оброблення довгомірних заготовок (прутків) на універсальних вер­статах пруток повинен обгороджуватися захисним пристроєм з боку заднього кінця шпинделя.

    2. Під час точіння деталей (валів, осей) довжиною понад дванадцять діаметрів, а також під час швидкісного або силового точіння деталей довжиною по­над вісім діаметрів необхідно застосовувати додаткові опори (люнети).

    3. Різальний інструмент необхідно встановлювати з мінімальним вильотом. Для установлення різального інструмента по висоті необхідно використовувати набір підкладок різної товщини, довжина і ширина яких повинні бути не меншими опорної частини різця. Закріплення різця повинно здійснюватися не менше ніж дво­ма болтами по всій площині різця.

    4. Під час оброблення ламких матеріалів і при утворенні дрібної сталевої стружки необхідно використовувати пристрої для видалення стружки.

    5. Під час свердління отворів у деталях необхідно використовувати ста­ціонарні або ручні затискні пристосування (затискні пристрої, упори, напрямні еле­менти, кондуктори). Не дозволяється утримувати деталь руками.

    6. Пристосування (кондуктори) для свердління та оброблення отворів діа­метром до 6 мм, які не закріплені стаціонарно, повинні мати рукоятки, скоби для ут­римання їх рукою. Для уникнення повороту пристосування або відривання його від столу необхідно застосовувати упори, притискні пристрої.

    7. Оброблення заготовок діаметром до 1250 мм на верстатах зубооброблюв- альної групи необхідно виконувати із захистом зони оброблення пристроями з огля­довими вікнами з органічного скла.

    8. По закінченні циклу оброблення заготовки на верстатах зупинка інстру­мента повинна відбуватися протягом інтервалів часу, але не більше:

  • 6 секунд - для зубофрезерних і зубодовбальних верстатів, призначених для оброблення деталей діаметром до 1000 мм;

  • 10 секунд - для зубофрезерних і зубодовбальних верстатів, призначених для оброблення деталей діаметром понад 1000 мм;

  • 5 секунд - для зубошевінгувальних, зубохонінгувальних і зубонакатних вер­статів;

  • 30 секунд - для зубошліфувальних верстатів, що працюють з конусним, профільним абразивними кругами;

  • 40 секунд - для зубошліфувальних верстатів, що працюють з черв'ячним кру­гом.

    1. Нарізання конічних зубчастих коліс із круговим зубом необхідно вико­нувати на верстатах з блокуванням включення руху інструмента від електропривода при користуванні ручним приводом інструмента під час вивірення різців зуборізної головки.

    2. Оброблення конічних коліс із круговим зубом діаметром 500 мм і більше необхідно виконувати із застосуванням захоплювального пристрою (ременем з бур­тами) з міцного матеріалу (брезенту), оснащеного рукоятками для захоплення підій­мальним пристроєм.

    3. Під час різання металів неробоча ділянка пилки відрізного круглопилко­вого верстата повинна бути огороджена. Відрізні круглопилкові верстати повинні з передньої сторони оснащуватися відкидним убік або знімним захисним екраном.

    4. Не дозволяється використовувати пильні диски з діаметром отвору, що перевищує діаметр вала (шпинделя), а також застосовувати вставні кільця (втулки) для зменшення діаметра отвору.

    5. Відрізані заготовки необхідно передавати в тару за допомогою конвеєрів, жолобів.

    6. Подавання матеріалу під час його розрізання стрічковими або дисковими пилками необхідно виконувати за допомогою спеціальних пристосувань, що забез­печують стійке положення матеріалу.

    7. Під час роботи верстата не дозволяється стояти в площині обертання дис­кової пилки або абразивного відрізного круга, виштовхувати стружку із сегментів диска під час його обертання, а також підтримувати кінець заготовки, що відрізаєть­ся.

    8. Для охолодження зони різання під час оброблення виробів з магнію необ­хідно застосовувати мастильно-охолоджувальні рідини на основі мінеральних і рос­линних масел, що не містять кислот і води.

    9. Стружку і пил магнієвих сплавів необхідно зберігати в закритій металевій

тарі.

  1. Вимоги до охорони праці під час згинання, волочіння, пресування металів

    1. Під час згинання металу на згинальних і профілезгинальних верстатах необхідно застосовувати приймальні пристрої (столи) із запобіжними огородження­ми.

    2. Подавання і направлення листів у вальці листоправильних багатовалкових верстатів необхідно виконувати за допомогою механізованого пристрою для пода­вання і приймання листів на столи (рольганги) та відключення верстата при непра­вильному подаванні листа.

    3. Під час згинання профілів на роликових верстатах необхідно застосовувати захисні пристрої для запобігання потраплянню пальців рук працівника між роликом та заготовкою.

    4. Не дозволяється працювати на згинальному верстаті у разі:

  • випередження одного кінця або нерівномірного (ривками) переміщення тра­верси;

  • невідповідності ходу траверси (верхнього вала) показанням індикатора;

  • значного провисання верхнього вальця і прогину верхньої поверхні балки вер­стата (постелі) під час прокатування.

    1. Під час прокатування металевих листів на згинальному верстаті із застосу­ванням полотнини або паперу не дозволяється розправляти складки, що утворилися на полотнині або папері. Не дозволяється протирати опорні ролики і валки під час їх обертання.

    2. Під час роботи на профілезгинальному верстаті не дозволяється перебуван­ня працівників на відстані менше 1 м від профілю.

    3. Жолоби двовалкових правильно-полірувальних і багатовалкових трубопра­вильних і сортоправильних верстатів повинні бути оснащені накладками (з поліуре- тану, гуми) для зниження рівня шуму.

У місці вивантаження жолоби повинні мати пристрій для уникнення викидання заготовки за його межі.

  1. Вимоги до охорони праці під час холодного штампування металів

    1. Під час штампування дрібних деталей невеликими партіями подавання за­готовок у штамп необхідно виконувати із застосуванням засобів малої механізації (лотків, шиберів).

    2. Подавання заготовок у штамп і видалення відштампованих деталей і від­ходів зі штампа вручну дозволяється за наявності на пресі ефективних захисних пристроїв (дворуке включення, фотоелементний захист, огородження небезпечної зони преса) або при застосуванні штампів безпечної конструкції, висувних або відкидних матриць, зблокованих із ввімкненням преса.

    3. На невеликих штампах, застосовуваних на пресах з малим ходом повзуна, необхідно передбачати зазори безпеки між рухомими і нерухомими їх частинами:

  • не більше 8 мм - між верхнім рухомим знімачем і матрицею, між нерухомим нижнім знімачем і пуансоном при перебуванні повзуна у верхньому положенні;

  • не менше 20 мм - між нижнім знімачем і притиском та пуансонотримачем, між втулками (у штампах з напрямними колонками) і знімачем під час перебування по­взуна в нижньому положенні.

    1. На пресах з великим ходом повзуна зазначений зазор безпеки 20 мм пови­нен бути збільшений з таким розрахунком, щоб кисть руки працівника не була при­тиснута в нижньому положенні повзуна.

Якщо за умовами роботи (установка штампа на пресі з нерегульованим великим ходом повзуна) неможливо дотримати зазори безпеки між рухомими і нерухомими частинами, небезпечні зони повинні бути обгороджені.

    1. У штампах з напрямними колонками повинно блокуватися сходження напрямних втулок з колонок під час підйому повзуна.

    2. Противіджимні пристрої не повинні виходити з напрямного отвору під час роботи преса або вони повинні розташовуватися на штампі відповідно до вимог тех­нологічної документації, затвердженої роботодавцем.

    3. Застосування випадкових шайб і прокладок під час кріплення штампів не дозволяється.

    4. Під час штампування з рулону, крім основних рулонниць, необхідно засто­совувати пристрої для змотування відходів у вигляді стрічки або ножі для розрізан­ня стрічки при виході її зі штампа.

    5. Під час закріплення верхньої частини штампа за допомогою хвостовика розміри його повинні відповідати отворові в повзуні преса. За потреби повинні ви­користовуватися інші наявні в повзуні преса елементи кріплення (різьбові, наскрізні отвори).

    6. Застосовувати на хвостовиках штампів перехідні втулки дозволяється у випадках, коли хвостовик призначений тільки для центрування.

    7. Під час закріплення верхньої частини штампа до повзуна преса тільки хвостовиком, а також при застосуванні кулькових напрямних елементів сходження напрямних втулок зі стовпчиків під час роботи штампа не дозволяється.

    8. Установлення декількох пружин у штампах в наборі по висоті без центрувальних елементів, які запобігають зсуванню пружин, не дозволяється.

    9. Штампи із твердосплавними робочими деталями установлювати на підкладні бруси не дозволяється.

    10. Видалення застряглих у штампі деталей і відходів необхідно виконувати відповідними пристроями (гачками, щітками) при вимкненому пресі.

    11. Змащування штампів необхідно виконувати за допомогою спеціальних пристосувань (ручних розбризкувачів або стаціонарних пристроїв для змазування) для запобігання потраплянню рук працівника у небезпечну зону.

    12. Під час роботи на пресах необхідно систематично перевіряти кріплення штампів до преса, кріплення деталей штампів, стан захисних пристроїв, прочищати канали для змащення і виходу повітря.

  1. Вимоги до охорони праці під час шліфування металів

    1. Зона оброблення та абразивні круги шліфувальних верстатів необхідно відгороджувати захисним екраном згідно з вимогами ГОСТ 12.3.028-82 "ССБТ. Процессы обработки абразивным и эльборовым инструментом. Требования без­опасности" (далі - ГОСТ 12.3.028-82). В оглядових вікнах дозволяється використо­вувати органічне скло.

Дозволяється не встановлювати захисні пристрої: на верстатах, у яких сам виріб виконує функції захисного пристрою (внутрішньошліфувальні верстати); на оптичних профілешліфувальних верстатах і універсально-заточувальних верстатах під час роботи без мастильно-охолоджувальних рідин та за наявності пиловідсмок­тувального пристрою.

    1. Зона оброблення заготовок на круглошліфувальних верстатах, які працюють зі швидкістю круга 60 м/с і вище, повинна повністю огороджуватися з боку, де перебуває працівник.

    2. Абразивні круги на заточувальних, обдирних і шліфувальних верстатах (за винятком внутрішньошліфувальних) повинні відгороджуватися захисними при­строями згідно з вимогами ГОСТ 12.3.028-82.

Дозволяється не застосовувати захисний кожух шліфувального круга на авто­матах і напівавтоматах для оброблення жолобів кілець упорних підшипників за на­явності загального захисного пристрою зони оброблення з автоматичним блокуван­ням.

    1. При змінюваній частоті обертання шліфувального круга необхідно викори­стовувати пристрій, який блокує роботу верстата зі швидкістю понад допустиму швидкість для встановленого круга.

    2. Під час абразивного оброблення заготовок використовувані мастильно- охолоджувальні рідини не повинні знижувати механічну міцність круга.

    3. На торцях шліфувальних і відрізних кругів (крім ельборових) діаметром 250 мм і більше, а також на шліфувальних кругах, призначених для роботи на руч­них шліфувальних машинах, повинні бути нанесені маркування згідно з вимогами ГОСТ 12.3.028-82.

    4. При зменшенні діаметра круга внаслідок його спрацьовування число обертів шпинделя може бути збільшено, але не більше допустимого для даного типу круга.

    5. Перед установленням на верстат шліфувальний круг необхідно оглянути для виявлення видимих дефектів. Для виявлення внутрішніх дефектів просушений та очищений від пакувального матеріалу круг вільно надягають на металевий або дерев'яний стрижень і простукують по торцевій поверхні дерев'яним молотком ма­сою 200 - 300 г.

    6. Не дозволяється встановлювати на верстати круги, що не мають позначення про випробування на механічну міцність, із простроченим терміном зберігання та які видають при простукуванні деренчливий звук, а також круги з виявленими на них тріщинами, вибоями або з відшаровуванням шару, що містить ельбор.

    7. Під час установлення шліфувальних кругів на шпиндель верстата між торцевими поверхнями круга і фланців необхідно прокладати кільця з картону, гу­ми, шкіри або алюмінію товщиною 0,5 - 1,5 мм і зовнішнім діаметром на 4 - 6 мм більше діаметра фланця.

    8. Не дозволяється використовувати для роботи бічні (торцеві) поверхні кру­га, якщо вони не призначені для цього виду робіт.

    9. Під час установлення на одному шпинделі верстата двох кругів їх діамет­ри не повинні відрізнятися більше ніж на 10 %.

    10. Шліфувальні круги діаметром понад 125 мм перед установленням на вер­стат повинні пройти балансування. Виправлення кругів необхідно виконувати виправлювальним інструментом.

    11. Ручне полірування і шліфування дрібних деталей на полірувальних і шліфувальних верстатах необхідно виконувати із застосуванням спеціальних при­стосувань і оправок. Утримувати деталі в руках не дозволяється. Обдирання, шліфування і полірування великих деталей необхідно виконувати з використанням відповідних засобів індивідуального захисту.

    12. Чищення приймачів пилу заточувальних і обдирних верстатів та видален­ня з них випадкових дрібних деталей дозволяється виконувати тільки після повної зупинки круга.

    13. Не дозволяється використовувати абразивний і ельборовий інструменти, призначені для роботи з мастильно-охолоджувальними рідинами, без застосування цих рідин.

Необертовий шліфувальний круг не повинен знаходитися в мастильно- охолоджувальній рідині.

Мастильно-охолоджувальна рідина не повинна затримуватися в нижній частині захисних кожухів абразивних кругів після вимикання приводу шліфувального круга і насоса для подавання мастильно-охолоджувальної рідини.

    1. Під час роботи на стрічково-шліфувальних верстатах абразивну полотни­ну необхідно відгороджувати кожухом по всій довжині полотнини, за винятком зони контакту із заготовкою.

    2. Під час оброблення заготовок вручну і без підведення мастильно- охолоджувальних рідин на точильно-шліфувальних (стаціонарного виконання, на тумбі і настільні) та обдирно-шліфувальних верстатах необхідно застосовувати тверді допоміжні пристосування (столики, підпори) та екрани з оглядовими вікнами з безосколкового скла для захисту очей.

    3. Під час установлення допоміжних пристосувань необхідно, щоб верхня точка дотику виробу і шліфувального круга знаходилася вище горизонтальної пло­щини, що проходить через центр круга, не більше ніж на 10 мм. Зазор між до­поміжним пристосуванням і кругом повинен становити не більше половини товщи­ни оброблюваного виробу. Краї допоміжних пристосувань з боку шліфувального круга не повинні мати дефектів.

    4. Захисний екран відносно круга необхідно розташовувати симетрично. У разі неможливості використання стаціонарного захисного екрана необхідно застосо­вувати відповідні засоби індивідуального захисту.

    5. У круглошліфувальних верстатах кожух повинен закриватися з торця кришкою, що прикріплюється на петлях. Знімні кришки дозволяється використо­вувати лише в обґрунтованих випадках (недостатньо місця для відкривання кришки у зв'язку з її конструктивними особливостями).

    6. Деталі довжиною понад вісім діаметрів на круглошліфувальних верстатах повинні оброблятись із застосуванням додаткових опор (люнетів).

    7. Під час оброблення заготовок на внутрішньошліфувальних верстатах па­трони для закріплення заготовок необхідно відгороджувати регульованими по їх до­вжині захисними кожухами з буртами біля переднього і заднього торців.

Оброблення заготовок на внутрішньошліфувальних верстатах, які працюють із швидкістю обертання абразивного круга понад 45 м/с, необхідно вико­

    1. нувати із загальним огородженням зони оброблення, пристосуванням для виправ­лення круга та абразивного круга в його крайніх положеннях.

    2. Для шліфування і полірування деталей з магнієвих сплавів необхідно ви­користовувати абразивні матеріали, які не містять іскроутворювальних елементів.

    3. Не дозволяється заточувати інструмент і обробляти деталі з чорних ме­талів на шліфувально-заточувальних, шліфувальних і полірувальних верстатах, при­значених для оброблення виробів з магнієвих сплавів.

    4. Не дозволяється обробляти вироби і деталі з титану і титаномагнієвих сплавів на обдирно-шліфувальних верстатах.

    5. Шліфування виробів з берилію і його сплавів необхідно виконувати із за­стосуванням відповідних мастильно-охолоджувальних рідин.

О. М. Онищенко


Директор Департаменту промислової безпе­ки, охорони праці, цивільного та фізичного захисту, трудової та соціальної політики

ПОГОДЖЕНО:

В.Акопян


Директор виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних за­хворювань України
Завантажити