НПАОП 5.1.11-1.17-96Правилабезпеки при експлуатації електровозів, тепловозівта моторвагонного рухомого складу

            машиністові забороняється вмикати опалення пасажирського поїзда за відсутності у нього ключа опалення;

            при розриві поїзда на шляху прямування машиніст повинен негайно зняти напругу з опалювальної системи;

            при спрацьовуванні на локомотиві апаратів захисту опалювальної системи поїзда машиністові дозволяється через три-п'ять секунд включити її знову. У разі повторного спрацоьвування апаратів захисту машиніст повинен відключити опалення, повідомити про це електромеханіка (начальника поїзда), повернути йому ключ, прямувати до найближчої зупинки (зміни локомотива) з відключеним опаленням. Наступне включення опалювальної системи дозволяється тільки після вияву і усунення причини спрацьовування апаратів захисту у порядку, встановленому цими Правилами.

            6.18. На електровозах, що працюють по СБОТ, додатково необхідно дотримуватися таких вимог безпеки:

            6.18.1. Ключ стойки апаратури має бути у машиніста електровоза.

            6.18.2. Перед роз'єднанням і з'єднанням електровозів машиніст повинен відключити допоміжні машини, вимкнути ШВ або ГВ, опустити струмоприймачі і після цього дати команду готовності.

            6.18.3. З'єднання і роз'єднання електровозів на тракційних коліях депо, ПТОЛ і станційних коліях повинен проводити помічник машиніста з дозволу машиніста у такому порядку: спочатку з'єднати рукави гальмових і напірних магістралей, після цього кабель СБОТ вставити в розетку приймача веденого електровоза. Роз'єднання зробити у зворотному порядку.

            Кабель апаратури СБОТ після роз'єднання електровозів треба вставити в спеціальний холостий приймач, що знаходиться на лобовій частині локомотива, з обов'язковою фіксацією.

            6.18.4. При об'єднанні електровозів помічник машиніста повинен оглянути стійку апаратури на веденому електровозі, замкнути кабіну і передати ключі машиністові.

            6.18.5. При спрацьовуванні апаратів захисту електровозів допускається переведенням тумблера "А-С" в положення "А" на пульті сигналізації виявити пошкоджений електровоз і, при можливості, продовжити ведення поїзда без відчеплення частини його.

            6.18.6. У разі несправності апаратури СБОТ на шляху прямування і відмови кнопки "Відкл." на пульті сигналізації машиніст зобов'язаний скористатися кнопкою аварійного відключення, розміщеною на електронному блоці "ШВ" у стійці апаратури.

            6.19. При необхідності огляду і ремонту покрівельного обладнання РС на електрифікованому перегоні машиніст повинен:

            запросити по рації у енергодиспетчера прибуття працівників дистанції контактної мережі;

            опустити струмоприймачі (для електровозів, електропоїздів);

            перевести реверсивну рукоятку в нейтральне положення і вийняти ключі блокування пульта управління. Вони мають знаходитися у машиніста на весь час огляду і ремонту;

            загальмувати РС автоматичними і ручними гальмами. При необхідності підкласти під колеса гальмові башмаки.

            Контактну мережу заземлюють працівники дистанції контактної мережі за наказом енергодиспетчера.

            Про виконання відключення і заземлення контактної мережі працівник дистанції контактної мережі видає машиністові довідку із зазначенням часу відключення. До одержання довідки підніматися на покрівлю РС забороняється.

            6.20. При пошкодженні покрівельного обладнання на електропоїзді і неможливості подальшого прямування пошкоджену секцію при всіх опущених струмоприймачах необхідно відключити, повітряні крани струмоприймача моторного вагона цієї секції перевести в положення "Ручне".

7. ВИМОГИ ДО УТРИМАННЯ РС

            7.1. На РС, що експлуатується, слід виконувати необхідні роботи щодо приведення його у встановленому порядку до вимог з охорони праці, технічних умов, ДНАОП 0.03-3.12-84 (26), ДНАОП 0.03-3.14-85 (27), ДНАОП 0.03-3.13-85 (14), ДНАОП 0.03-3.05-77 (13), НАОП 5.1.11-3.02-91 (15), ГОСТ 12.1.005-88 (9).

            Порядок приведення РС, що експлуатується, до вимог ГОСТ 12.2.056-81 (4) вирішується у встановленому порядку Міністерством транспорту України.

            7.2. Кожний тип РС має бути укомплектований справними засобами колективного захисту працюючих, що забезпечують безпеку обслуговуючого персоналу: блокуюючими і огороджуючими пристроями, заземленням, захисними кожухами тощо.

            Працездатність блокуючих пристроїв, стан заземлення, огорож треба перевіряти після всіх видів ТО і поточного ремонту та при кожному прийманні (здаванні) РС.

            7.3. Забороняється приймати в експлуатацію і експлуатувати РС з несправностями, зазначеними в п.1.9. Инструкции по техническому обслуживанию електровозов и тепловозов в ?ксплуатации, а також із пошкодженими (що встановлюються візуально) чи відсутніми:

            блокуючими пристроями дверей (штор) високовольтних шаф, ящиків, панелей пульта управління, легкознімних огорож електричних машин з напругою вище 42 В змінного струму і вище 110 В постійного струму;

            заземленнями металевих кожухів електрообладнання;

 огорожами конструкцій для кріплення струмопровiдних частин;

            ізоляцією електропроводів;

            огорожами механічного обладнання;

            приладами сигналізації про наявність напруги у ВВК;

            діелектричними рукавичками і килимками;

            штангами для заземлення первинної обмотки тягового трансформатора (для РС змінного струму);

            ізолюючими штангами для відключення роз'єднувачів тягових двигунів;

            знаками безпеки та попереджувальними написами.

            7.4. На РС, що експлуатуються, мають бути нанесені знаки безпеки праці:

            "Не відчиняти при піднятому струмоприймачеві"згідно з НАОП 5.1.11-4.06-89 (29) — на дверях і знімних щитах ВВК, на розміщених поза ВВК ящиках електричних апаратів і на стінках щитів вимірювальних приладів; на панелях пульта управління, що не мають блокування в колах управління струмоприймачів на напругу вище 42 В змінного струму і 110 В постійного струму. Допускається замінювати знак безпеки "Не відчиняти при піднятому струмоприймачеві"на щитах і дверцятах, що неможливо відчиняти без інструменту, на знак "Обережно! Електрична напруга"по ГОСТ 12.4.026-76 (30);

            "Не підніматися на покрівлю без заземлення контактного проводу"згідно зНАОП 5.1.11-4.06-89 (29) — на кришках люків чи біля люків і сходів, що ведуть на покрівлю електровозів і електропоїздів;

            "Обережно! Електрична напруга"по ГОСТ 12.4.026-76 (30) — на кришках колекторних люків, на остовах допоміжних машин, розміщених поза ВВК, а також на дверях і щитах ВВК, панелях пульта управління, що не мають блокувань в колах управління струмоприймачів. Допускається не наносити цей знак на електричних машинах з напругою нижче 42 В змінного струму і 110 В постійного струму;

            "Увага! Небезпечне місце"згідно з НАОП 5.1.11-4.06-89 (29) — на кожухах апаратів і пристроїв високої напруги, ізольованих від кузова електропоїздів;

            "Не підніматися на покрівлю під контактним проводом"згідно з НАОП 5.1.11-4.06-89 (29) — біля сходів, що ведуть на покрівлю тепловозів і дизель-поїздів;

            "Забороняється користуватися відкритим вогнем"по ГОСТ 12.4.026-76 (30) — на кришках акумуляторних відділень (ящиків);

            "Обтирання локомотива дизельним паливом забороняється"згідно зНАОП 5.1.11-4.06-89 (29) — на паливних баках тепловозів і дизель-поїздів.

            На зовнішньому боці дверцят стійки апаратури СБОТ має бути нанесений трафарет "Аварійне відключення системи СБОТ".

            Чіткість нанесення написів і знаків безпеки праці слід відновлювати при кожному ремонті і при необхідності між ремонтами.          

            7.5. На РС кожухи електричних приладів, апаратів і корпусів допоміжних машин, до яких можливий дотик обслуговуючого персоналу, мають бути заземлені. На електропечі електроопалення і електрокалорифери МВРС мають бути установлені захисні кожухи.

            7.6. На кожному РС мають бути такі засоби індивідуального захисту:

            діелектричні рукавички на напругу вище 1000 В (пара на працівника локомотивної бригади);

            діелектричні килимки (два — на односекційний локомотив, один — на секцію двосекційного локомотива);

            штанги для заземлення первинної обмотки тягового трансформатора (тільки для РС змінного струму — одна на секцію локомотива);

            штанги ізолюючі для відключення роз'єднувачів тягових двигунів (одна на секцію локомотива);

            протигази (при необхідності, за розпорядженням начальника залізниці);

            три пари шумоізолюючих навушників (для тепловозів і дизель-поїздів).

            Крім того, РС має бути забезпечений установками пожежогасіння, вогнегасниками і пожежним обладнанням у встановленому порядку .

            Наявність і стан інструменту і засобів індивідуального захисту потрібно перевіряти при кожному ТО, всіх видах поточного ремонту, а також при прийманні і здаванні локомотива бригадами.

            7.7. Засоби захисту необхідно періодично випробовувати у порядку, зазначеному в ДНАОП 0.00-1.21-84 (25).

            Випробування виконує підприємство, що має відповідну ліцензію.

            Допускається випробування засобів захисту раніше встановленого терміну при чергових ремонтах РС. Забороняється застосовувати засоби захисту без штампа про випробування (крім інструменту з ізолюючими держаками). В депо має бути установлений порядок обліку, зберігання, видавання і випробування засобів захисту.

            7.8. Секція багатосекційного локомотива, що використовується для маневрової або поїзної роботи, має бути обладнана прожекторами з обох боків згідно з вимогами Інструкції з сигналізації на залізницях України.

            7.9. Маневрові локомотиви необхідно обладнати механізмом розчеплення з вагоном з дистанційним управлінням із кабіни машиніста.

            7.10. Лобові та бокові вікна, вхідні двері в кабіну мають бути в справному стані, щільно зачинятися (мати надійні фіксатори і замки, хороше ущільнення).

            7.11. Подушки сидіння крісла, механізм установки висоти сидіння, підлокотники мають бути в справному стані. Крісло повинно мати надійну фіксацію з підлогою кабіни і регулюватися з урахуванням індивідуальних антропометричних характеристик людини.

            7.12. Вікна кабіни повинні мати шибки відповідно до технічних умов без тріщин і механічних пошкоджень. На випадок руйнування на шляху прямування лобового вікна кабіни машиніста на РС у інвентарі повинен бути переносний щит для закриття отвору, що виник.

            7.13. Склоочисники кабіни необхідно утримувати в справному стані. У вимкненому положенні вони не повинні заважати нормальному огляду шляху, що лежить попереду.

            7.14. На РС, обладнаному склообігрівачами і склообмивачами, повинна забезпечуватися їх надійна робота. Склообмивачі необхідно систематично промивати.

            7.15. Лобові вікна кабіни повинні бути оснащені справними сонцезахисними екранами по ГОСТ 12.2.056-81 (8) або світлофільтрами на раніше випущених локомотивах.

            7.16. На кабінах із обох боків зовні перед висувними боковими вікнами повинні бути установлені дзеркала зворотного виду.

            7.17. Перед висувними вікнами кабіни треба установити поворотні запобіжні вітрові щитки, а над вікнами — жолобки для стоку дощової води (для маневрових локомотивів — козирки шириною 100-150 мм).

            7.18. Системи загального і місцевого освітлення кабіни, пульта і машинного відділення повинні бути в справному стані, працювати у встановлених режимах і мати штатне число електроламп і ковпачків світлофільтрів. Забороняється довільна заміна потужності електроламп, арматури джерел світла і світлофільтрів.

            7.19. Стійка апаратури дистанційного управління СБОТ повинна мати штатне підсвічування від загального освітлення машинного відділення. Швидкостеміри і швидкостемірні стрічки повинні мати штатне чи додаткове підсвічування.

            7.20. Підлога, стіни і стеля кабіни і машинного відділення після ремонту чи ТО мають бути відновлені, ущільнені, особливо в місцях введення трубопроводів і органів управління.

            Підлогу кабіни слід покрити лінолеумом.

            У кабіні машиніста магістральних локомотивів не повинно бути розрідження повітря при закритих вікнах і дверях.

            7.21. Відкриті частини опалювальних пристроїв, що мають температуру вище 55`С, повинні мати огорожу.

            7.22. Установки кондиціювання повітря опалювально-вентиляційних пристроїв на РС необхідно утримувати в дієздатному стані.

            7.23. На РС, обладнаному системами автоматичної підтримки температури повітря, при роботі опалювально-вентиляційної установки і кондиціонера температура повітря в кабіні має підтримуватися в холодний період року в межах (22±2) С, а в теплий період — (24±2) С. При температурі зовнішнього повітря вище 35 С температура в кабіні РС повинна бути на (10-12) С нижче температури навколишнього повітря.

            7.24. Час досягнення заданого значення температури повітря в кабіні після увімкнення кондиціонера не повинен перевищувати 12 хв.

            7.25. На РС, обладнаному тільки опалювально-вентиляційними установками, в літній час має бути забезпечена подача в кабіни локомотива зовнішнього повітря при відключеному нагрівачеві калорифера.

            7.26. Люки і дефлектори природної вентиляції повинні регулюватися, мати надійне ущільнення і не пропускати холодне повітря в зимовий період року.

            7.27. Кольорове оформлення агрегатів і елементів РС, що впливає на безпеку праці та руху, має бути виконане згідно з ГОСТ 12.2.056-81 (8).

            7.28. Санітарно-побутові прилади РС повинні бути у справному стані і відповідати заводській штатній установці.

            7.29. Шафу для схову одягу не слід захаращувати сторонніми предметами, вона повинна мати необхідне число гачків. У кабінах, не обладнаних шафами для одягу, повинна бути вішалка з полицею для головних уборів і гачками для верхнього одягу.

            7.30. Холодильник для зберігання продуктів харчування локомотивних бригад на РС необхідно утримувати у дієздатному стані.

            7.31. У кабіні машиніста мають бути місця (або гнізда) для розміщення двох термосів.

            7.32. РС, що має в колах управління напругу 42 В і вище, має бути оснащений для підігрівання їжі спеціальною електроплиткою з пристроєм для її підключення (розеткою).

            7.33. Санітарний вузол (вмивальник, унітаз або інший пристрій подібного призначення) на РС слід утримувати у чистоті. Баки з водою повинні мати пристрої для обігрівання. В місцях екіпірування РС на ПТОЛ або станціях в місцях відправлення поїздів необхідно вчасно та регулярно заповнювати баки водою.

            На новостворюваному РС повинна бути замкнена система санітарно-технічного облаштування.

            7.34. У кабіні машиніста слід установити попільнички.

            7.35. На локомотиві повинна бути шафка для зберігання аптечки з набором медикаментів (додаток 4) для надання першої долікарняної допомоги і з інструкцією по її наданню.

            7.36. На маневрових локомотивах, призначених для обслуговування одним машиністом, додатково за допомогою дистанційного управління має забезпечуватися:

            екстрене гальмування;

            екстрена зупинка дизеля;

            зміна напряму руху локомотива;

            зміна швидкісного режиму дизеля;

            подача піску під колісні пари.

            Додатково повинні бути установлені:

            манометр тиску повітря в циліндрах;

            кнопки управління переднім і заднім автозчепами;

            кран допоміжного гальма;

            пульт управління радіостанцією;

            світлова сигналізація скиду навантаження.

            Зазначені прилади і сигналізатори повинні бути розташовані на другому пульті управління чи переносному пульті дистанційного управління локомотивом. З зовнішніх бічних сторін кабіни мають бути установлені світильники з оранжовими світлофільтрами для сигналізації місця знаходження машиніста і дзеркала зворотнього виду. Увімкнення відповідного світильника має бути автоматичним при зміні пульта управління, а дзеркала повинні забезпечувати огляд зони маневрової роботи локомотива.

            7.37. Магістральні локомотиви, призначені для обслуговування одним машиністом, треба обладнати дзеркалами зворотного виду, що встановлюються з бічних сторін кабіни; по мірі розробки та освоєння промисловістю випуску автоматичних приладів локомотиви мають обладнуватися пристроями, що сигналізують машиністові, який знаходиться на стоянці поза кабіною, про виклик його по радіоканалу; пристроєм автоматичної зупинки поїзда на випадок раптової втрати машиністом спроможності керувати ним; пристроєм попередньої світлової сигналізації перед свистком електропневматичного клапана і контролю цілісності гальмової магістралі; додатковою сигналізацією нормального функціювання гальмових компресорів; системою фізіологічного контролю пильності машиніста; пристроєм, що виключає самовільний відхід локомотива (поїзда) зі стоянки за відсутності машиніста в кабіні.

            7.38. Перелік додаткових приладів і устаткування, що установлюються на локомотивах для обслуговування одним машиністом, має бути узгоджений з органами державного нагляду за безпекою руху та охороною праці.

            7.39. Порядок обладнання локомотивів приладами, що забезпечують їх обслуговування одним машиністом, визначається Міністерством транспорту України у встановленому порядку.

8. ОБСЛУГОВУВАННЯ ЛОКОМОТИВНИХ БРИГАД

            8.1. Перевезення локомотивних бригад до місця роботи, відпочинку в обігових пунктах і назад має здійснюватися відповідно до встановленого порядку, затвердженого службою локомотивного господарства залізниці.

            8.2. Для перевезення і доставки локомотивних бригад автомобільним транспортом слід використовувати легкові автомашини і мікроавтобуси.

            8.3. Згідно з розпорядженнями начальників залізниць має бути забезпечений проїзд локомотивних бригад згідно з маршрутним листом форми ТУ-3 в межах їх

пліч обертання в кабінах локомотивів, в купейних і плацкартних вагонах всіх поїздів, крім міжнародних, з правом надання їм заздалегідь зарезервованих вільних місць і користування постільною білизною.

            8.4. Локомотивні бригади повинні бути забезпечені санітарно-побутовими приміщеннями, і пристроями(див. додаток 3) відповідно до СНиП 2.09.04-87 (32) .

            8.5. В місцях збору локомотивних бригад перед роботою, а також в місцях відпочинку повинні бути установлені крани-фонтанчики або бачки з питною кип'яченою водою із кришками, що щільно закриваються. В місцях, де водопровідна вода задовольняє вимогам ГОСТ 2874-82 (33), з дозволу місцевої санітарної організації допускається вживання некип'яченої газованої води з установкою автоматів газованої води.

Завантажити