НПАОП 28.0-1.35-14Равила охорони праці під час газоелектричного, контактного, кисневого та плазмового різання металів

  1. Електроди, зварювальний дріт, флюси необхідно зберігати в критих сухих приміщеннях. Спільне зберігання з кислотами, лугами та іншими агре­сивними речовинами не дозволяється.

  2. Зберігання заготовок, деталей, вузлів і агрегатів необхідно здійснювати на спеціально відведених і обладнаних для цього місцях.

  3. Електроди, зварювальний дріт, флюси, що використовуються під час різання металів, необхідно прожарювати або просушувати при температурі, визначеній заданими режимами температур, що передбачені технічною до­кументацією виробника на відповідні марки матеріалів.

  4. Матеріали, що контактують у процесі роботи з газами, повинні бути стійкими до хімічного впливу цих газів за будь-яких умов експлуатації.

  5. Поверхня заготовок, деталей, що підлягають різанню, повинна бути сухою, очищеною від окалини, мастила, іржі та інших забруднень.

  6. Під час використання в роботі горючих, вибухонебезпечних і шкідливих речовин необхідно дотримуватись вимог ГОСТ 12.1.004-91 «ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требования».

Для знежирення поверхонь забороняється застосовувати розчини, що містять хлор.

  1. Тара для розчинів знежирення поверхні повинна відповідати вимогам ГОСТ 12.3.010-82 «ССБТ. Тара производственная. Требования безопасности при эксплуатации», бути з матеріалу, що не б’ється, ємністю не більше 200 см -3із примусовим подаванням розчину для змочування тампонів. Викори­стані тампони необхідно збирати в спеціальну посудину з небиткого і него­рючого матеріалу зі щільною кришкою.

  2. Під час виконання робіт з різання металів не дозволяється застосо­вувати матеріали, які не пройшли санітарно-гігієнічну експертизу відповідно до вимог Порядку проведення державної санітарно-епідеміологічної експер­тизи, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 09 жовтня 2000 року № 247, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 січня 2001 року за № 4/5195 (у редакції наказу Міністерства охорони здо­ров’я України від 14 березня 2006 року № 120).

  3. Роботодавець повинен забезпечити утилізацію, знешкодження або захоронення відходів виробництва відповідно до вимог Державних санітар­них правил та норм «Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров'я населення», затвер­джених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 липня 1999 року № 29 (ДСанПіН 2.2.7.029-99).

  4. Не дозволяється повертати залишки відпрацьованих матеріалів, ви­даних для проведення робіт з різання металів, до місця їх попереднього зберігання.

  5. Завантаження, розвантаження, транспортування вихідних ма­теріалів, готової продукції необхідно здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 12.3.020-80 «ССБТ. Процессы перемещения грузов на предприятиях. Общие требования безопасности», ГОСТ 12.3.009-76 «ССБТ. Работы погрузочно­разгрузочные. Общие требования безопасности», ГОСТ 12.2.022-80 «ССБТ. Конвейеры. Общие требования безопасности».

  6. Вантажопідіймальні крани і вантажопідіймальні машини повинні відповідати вимогам Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідій­мальних кранів, затверджених наказом Державного комітету України з про­мислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 червня 2007 ро­ку № 132, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 09 липня 2007 року за № 784/1405 (НПАОП 0.00-1.01-07).

  7. Для зберігання легкозаймистих, горючих рідин та інших до­поміжних речовин і матеріалів, що використовуються у технологічних про­цесах, повинні передбачатися спеціально обладнані приміщення (склади) з урахуванням фізико-хімічних властивостей та класу небезпеки речовин.

Безпечні умови праці у робочих зонах, де існує потенційна можливість виникнення вибухонебезпечного середовища під час виконання робіт, необ­хідно улаштувати згідно з Вимогами до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 05 червня 2013 року № 317, зареєстрованими в Міністерстві юс­тиції України 26 червня 2013 року за № 1071/23603 (НПАОП 0.00-7.12-13).

  1. Вимоги безпеки під час газоелектричного різання

    1. Відкривати вентилі редукторів необхідно поступово та плавно. Працівник, який їх відкриває, повинен перебувати з боку, протилежного напрямку струменя газу. Під час відкривання вентиля перед ним не повинно бути сторонніх працівників та будь-яких незакріплених предметів.

    2. Проміжок часу між відкриванням вентиля та запалюванням суміші повинен бути якомога меншим. Спочатку необхідно піднести вогонь, а вже потім відкривати вентиль різака.

    3. Для запобігання можливій конденсації газу в шлангу не дозволяється залишати установку з перекритим вентилем на різаку та відкритим вентилем на балоні.

    4. Підтягувати нарізні з'єднання дозволяється при перекритому вентилі балона.

    5. Під час виконання робіт з різання металів неплавким електродом електрод повинен знаходитися усередині різака і не виступати назовні.

    6. При закріпленні різака на переносному візку повинно бути улашто­ване автоблокувальне пристосування для автоматичного відключення електроживлення в разі випадкового припинення подавання охолоджувальної води.

    7. Усі газові і водні комунікації повинні бути герметичними.

    8. Керування процесом механізованого газоелектричного різання необ­хідно здійснювати дистанційним шляхом.

    9. Під час виконання газоелектричного різання металів необхідно спря­мовувати полум'я та іскри у бік, протилежний джерелу живлення газом, з до­триманням таких відстаней:

  • 10 м - від групи балонів (більше двох), призначених для проведення робіт з різання металів;

  • 5 м - від окремих балонів з киснем та горючими газами;

  • 3 м - від газопроводів горючих газів та від газорозбірних постів, роз­міщених у металевих шафах, у разі виконання робіт вручну;

  • 1,5 м - від газопроводів горючих газів та від газорозбірних постів, роз­міщених у металевих шафах, у разі виконання робіт механізованим спосо­бом.

Якщо полум'я та іскри спрямовані у бік джерела живлення газом, для за­хисту цього джерела від іскор та теплової дії полум'я повинні встановлюва­тися металеві ширми.

    1. Не дозволяється підігрівати метал різаком без підключення кисню, використовуючи лише горючий газ.

  1. Вимоги безпеки під час контактного різання

    1. Система охолодження різальної машини повинна бути перевірена на проникнення води і герметичність усіх з'єднань.

    2. На магістралях охолодження різальної машини повинні бути вмонто­вані вентилі.

    3. Перед початком виконання робіт систему повітряного охолодження необхідно продути стисненим повітрям.

    4. На робочі частини пневмоциліндра та інші деталі повинно бути нане­сене антикорозійне мастило.

    5. На час перерви у роботі необхідно відключити джерела живлення електричним струмом, стисненим повітрям і водою. У зимовий період необ­хідно залишати циркуляцію води.

    6. У разі припинення електроживлення необхідно відключити рубиль­ник різальної машини.

    7. Не дозволяється розміщувати легкозаймисті та вогненебезпечні ма­теріали на відстані менше 5 м від місця проведення робіт з різання металів.

  2. Вимоги безпеки під час кисневого різання

    1. Після зняття ковпака і заглушки з балонів працівник повинен пе­ревірити справність різьблення штуцера і вентиля та переконатися у відсут­ності на штуцері кисневого балона видимих слідів масел і жирів.

    2. Під час приєднання кисневого редуктора до балона не дозволяється підтягувати накидну гайку редуктора при відкритому вентилі балона.

    3. Відкривання вентиля ацетиленового балона необхідно здійснювати торцевим ключем з матеріалу, який не спричиняє іскроутворення при вико­

    4. ристанні. Під час кисневого різання ключ необхідно розмістити на шпинделі вентиля. Забороняється використовувати саморобні ключі.

    5. Експлуатацію різаків необхідно здійснювати з дотриманням таких вимог:

  • при запалюванні горючої суміші на різаку спочатку відкривають вен­тиль кисню, потім вентиль горючого газу і підпалюють горючу суміш;

  • перекривання подавання газів здійснюється у зворотному порядку;

  • процес різання металів необхідно припинити у разі неможливості регу­лювання складу полум'я по горючому газу, при нагріванні різака і після зво­ротного удару полум'я.

    1. Рукава для подавання газів необхідно застосовувати відповідно до їх призначення. Не дозволяється використовувати кисневі рукава для подавання ацетилену і навпаки.

    2. Під час використання ручної апаратури не дозволяється приєднання до рукавів подавання газів вилок, трійників для живлення декількох різаків.

    3. Довжина шлангів згідно з їх призначенням повинна відповідати ви­могам чинних нормативно-правових актів.

    4. Закріплення шлангів на приєднувальних ніпелях апаратури повинно бути надійним, із застосуванням спеціальних хомутиків.

Дозволяється обв'язувати шланги м'яким відпаленим (в'язальним) дротом не менше ніж у двох місцях по довжині ніпеля.

  1. Вимоги безпеки під час плазмового різання

    1. Приміщення для плазмового різання металів повинно бути обладнане загальнообмінною вентиляцією.

    2. Керування і контроль роботи напівавтоматичних і автоматичних плазмових стаціонарних і переносних машин необхідно здійснювати ди­станційно. До появи чергової дуги напруга холостого ходу повинна подава­тися на плазмотрон шляхом включення кнопки «пуск», яка не забезпечується блокуванням. Після розпалювання чергової дуги повинно автоматично здійснюватися блокування кнопки «пуск».

Зняття напруги з плазмотрона в разі відключення або обриву дуги повин­но бути автоматизовано.

    1. Зону дії плазмотрона необхідно огороджувати кожухами або ширма­ми з негорючих матеріалів.

    2. Усувати несправності в машині, плазмотроні необхідно тільки при відключеному живленні установки.

    3. При запалюванні чергової дуги отвір сопла необхідно направляти у бік, протилежний від працівників, які знаходяться поруч. При запалюванні чергової дуги шляхом замикання необхідно користуватися спеціальним при­строєм з ізольованою ручкою довжиною не менше 150 мм.

Д

О.М. Онищенко

иректор Департаменту промислової безпеки, охорони праці, цивільного та фізичного захисту, трудової та соціальної політики

Завантажити