НПАОП 27.4-1.45-17Правила охорони праці під час одержання та переробки порошків магнію та його сплавів

  1. Система охолодження обладнання (печей, холодильників, шнеків) має виключати можливість утворення парових пробок.

Конструкція з'єднання водоохолоджуваних елементів має забезпечувати можливість відключення окремих елементів від системи охолодження. Запірна арматура для відключення має розміщуватися у доступних і безпечних для обслуговування місцях або управлятися дистанційно.

Охолоджувальна вода відводиться на водозбірник, влаштування і розміщення якого дозволяє працівникам спостерігати за струменем води.

Температуру води, яка відводиться від водоохолоджуваних елементів, контролюють для запобігання випаданню осаду тимчасової жорсткості. Порядок проведення контролю температури визначається інструкцією з охорони праці, розробленою на підприємстві відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98 та затвердженою роботодавцем.

  1. Вібросита для розсіювання сухих порошкових матеріалів обладнуються кожухами або укриттям кабінного типу, приєднаними до системи аспірації.

  2. Перед пуском вібросит в роботу необхідно ретельно оглянути всі кріплення, звертаючи особливу увагу на кріплення дебалансних вантажів, перевірити справність пристроїв системи аспірації.

  3. Експлуатація конвеєрного транспорту, елеваторів, пневматичного та вібраційного транспорту вантажопідіймальних машин у цехах, дільницях, відділеннях має відповідати вимогам настанов з експлуатації, інструкцій з охорони праці, що діють на підприємстві, НПАОП 27.0-1.01-08 та інших чинних нормативно-правових актів з охорони праці. Транспортні механізми забезпечуються попереджувальними пристроями для подачі звукового або світлового сигналу про їх запуск, аварію, зупинку чи пошкодження.

  4. Не дозволяється розміщати робочі місця, проходи, проїзди під монорейками і конвеєрами. Якщо за умовами виробництва таке розміщення є необхідним, над вказаними місцями обладнують суцільні огородження, а конвеєри, крім того, повинні бути обладнані захисними бортами.

  5. При утворенні просипів прибирання розсипаного матеріалу допускається лише при зупинці відповідного обладнання і дотриманні бірочної системи. Прибирання просипів виконується згідно з інструкцією з охорони праці, що розробляється на підприємстві відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98 та затверджується роботодавцем.

  6. Плавильні установки з електропечами мають забезпечуватися засобами захисту від дії електромагнітних полів згідно з вимогами чинного законодавства України та відповідати вимогам ДСН 3.3.6.096-2002.

Контроль за додержанням безпечних величин електромагнітних полів виконується шляхом вимірювання параметрів потоку енергії електромагнітних полів на робочих місцях і в місцях можливого перебування персоналу, де є небезпека їх дії. Порядок проведення контролю визначається інструкцією з охорони праці, що розробляється на підприємстві відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98 та затверджується роботодавцем.

  1. Порожнини устаткування, де використовуються чи виготовляються сухі порошки, перед початком роботи, а також після тривалої зупинки необхідно продути інертним газом для зниження вмісту кисню в газовому середовищі порожнин до заданого безпечного значення, що передбачається технологічною документацією. Порядок виконання продувки і контролю вмісту кисню визначається інструкцією з охорони праці, що розробляється на підприємстві відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98 та затверджується роботодавцем.

  2. У приміщеннях, де виготовляються чи використовуються сухі порошки, прибирання пилу проводиться методом, що виключає здіймання пилу. У разі мокрого прибирання змиви видаляються у шламовідстійники.

Змиті у шламовідстійник відкладення порошку видаляються через відкриті жолоби, перекриті решітками.

Очищення шламовідстійників, лотків, каналізаційних труб та колодязів виконується відповідно до вимог виконання газонебезпечних робіт, що передбачено нормативно- правовими актами з охорони праці. Графік і порядок очищення визначаються інструкцією з охорони праці, розробленою на підприємстві відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98 та затвердженою роботодавцем.

  1. Транспортування матеріалів, що містять шкідливі речовини чи можуть утворювати пил, проводиться в герметичній тарі. У випадку аварійної ситуації, пов'язаної з розгерметизацією тари, передбачаються заходи щодо збирання та упаковування зазначених матеріалів.

  2. Інструменти та пристрої, що використовуються для обслуговування і ремонту технологічного обладнання, мають відповідати характеру виконуваної роботи і бути справними.

Інструменти і пристрої мають знаходитись у відведених для цього місцях на виробничих дільницях або у спеціальних інструментальних шафах.

  1. Відділення, де виготовляють чи використовують порошки, обладнуються телефонним виробничим зв'язком, в тому числі гучномовним.

  1. Охорона праці під час приготування алюмінієво-магнієвого сплаву

  1. Тигельні електричні печі для отримання алюмінієво-магнієвого сплаву мають виступати над рівнем підлоги не менше ніж на 200 мм.

  2. Корпуси електричних печей і тиглів повинні бути заземлені.

  3. Біля тигельної печі передбачається аварійний приямок (гідро- і термоізольований, чистий і сухий) з ємністю для випуску розплаву в разі прогоряння тигля.

  4. Під час отримання алюмінієво-магнієвого сплаву у відбивної печі ванна печі має бути футерована вогнетривкими матеріалами, нейтральними по відношенню до розплаву.

  5. Застосування при кладці або ремонті футеровки відбивної печі рідкого скла або інших силікатів, з якими можлива вибухова реакція розплаву, забороняється.

  6. При отриманні алюмінієво-магнієвого сплаву в тигельній печі спочатку в неї завантажують магній, а потім алюміній, а при отриманні цього сплаву у відбивній печі спочатку розплавлюють алюміній, а потім завантажують магній.

  7. Осередки загоряння, що з'являються на поверхні розплаву в процесі приготування сплаву, слід негайно засипати сухим флюсом.

  8. Флюси зберігаються у тарі, яка щільно закривається кришкою.

  9. Занурювати холодний метал та інструмент в тигель із розплавленим металом, а також застосовувати вологі флюси заборонено.

  10. Транспортування тиглів з розплавленим металом до місця заливки і повернення порожніх тиглів здійснюється за встановленими маршрутами, затвердженими роботодавцем.

  11. При транспортуванні тиглів з розплавленим металом на візках тиглі мають бути зафіксовані, щоб уникнути перекидання і розливання металу.

  12. Рівень металу має бути нижче краю тигля не менше ніж на 150 мм.

  13. Зварювання тиглів проводиться тільки зварниками, атестованими відповідно до вимог Правил атестації зварників, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці № 61 від 19 квітня 1996 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 31 травня 1996 року за № 262/1287. Для огляду тиглів передбачаються поворотні пристосування.

  14. Нові, а також відремонтовані тиглі слід експлуатувати тільки після їх огляду і таврування.

  15. Зварні тиглі оглядаються після кожної плавки. При виявленні в них тріщин, раковин, руйнувань зварного шва, а також при зменшенні товщини стінок на 25% і більше експлуатація їх забороняється.

  16. Накопичення окалини на внутрішній поверхні шахти тигельної печі не допускається.

  17. Перед розливанням сплаву виливниці ливарного конвеєра просушуються і підігріваються.

  18. Ринви й розливні пристосування очищуються від забруднень і залишків флюсу і безпосередньо перед розливанням сплаву просушуються.

  19. Охолодження виливниць ливарного конвеєра водою забороняється.

  20. При розливанні сплаву на конвеєрі застосовується як захисне середовище порошкоподібна сірка або сірчистий газ.

  21. Ливарні конвеєри укриваються та обладнуються місцевими відсмоктувачами. Місцеві відсмоктувачі також передбачаються від рамп з балонами сірчистого газу, від печей для одержання сплаву і від установки для розмелювання і подрібнення флюсів.

  1. Вимоги охорони праці під час розмелу і розсіву порошку із алюмінієво-
    магнієвого сплаву

  1. Розмел і розсів порошку з алюмінієво-магнієвого сплаву проводиться в азотно- кисневому середовищі із вмістом кисню від 2 до 5%. Температура пилогазової суміші на виході з млина не повинна перевищувати 65° С.

  2. Пневмосепараційні розмельні системи забезпечуються автоматичними газоаналізаторами (для визначення вмісту кисню в азотно-кисневій суміші) із сигналізацією, що спрацьовує при досягненні граничних концентрацій, засобами регулювання тиску зазначеної суміші, а також приладами для вимірювання температури і тиску пилогазової суміші.

  3. На трубопроводі, що підводить азотно-кисневу суміш до грохотів для розсіву алюмінієво-магнієвого порошку, мають бути встановлені манометр та автоматичний газоаналізатор із сигналізацією, що спрацьовує при досягненні граничнодопустимих рівнів кисню в азотно-кисневій суміші.

  4. Електроприводи живильника і грохота, а також вентилятора млина і живильника зблоковуються.

  5. Пуск і зупинка розмельної системи зблоковуються з показаннями газоаналізатора за вмістом кисню в азотно-кисневій суміші.

  1. Вимоги охорони праці під час плавки магнію та відливання магнієвих кілець

  1. Брикети магнієвої стружки і відсіви перед переплавкою мають бути висушені.

  2. Брикети завантажуються в тиглі під шар флюсу невеликими порціями. Зберігання понад 300 кг брикетів у печах забороняється.

  3. Прес для брикетування магнієвої стружки і відсівів встановлюється в окремому приміщенні.

  4. На ділянці виливки магнієвих кілець у кокілі виділяється місце для охолодження виливків. Не допускається наявність вологи на підлозі кокільної ділянки.

  5. Перед заливанням металу кокілі мають бути очищені, висушені і підігріті. Обдування кокілів слід проводити осушеним стисненим повітрям.

  6. При заливанні металу в кокіль поверхню металу захищають порошкоподібною сіркою або сірчистим газом.

  1. Вимоги охорони праці під час фрезерування магнієвих кілець і розсіву
    магнієвого порошку

  1. Режими різання магнієвих кілець на фрезерних верстатах повинні виключати можливість займання магнієвого порошку.

  2. Кільця, що мають після відливання і обдирання видимі неозброєним оком тріщини, флюсові і шлакові включення, переробляти на порошок забороняється.

  3. Здійснювати налаштування фрезерного верстата під час його роботи, за винятком налаштування вертикальної фрези, забороняється.

  4. Під час зміни фрез електродвигуни приводів верстата мають бути відключені.

  5. Зупиняти фрезерний верстат, за винятком аварійних випадків, слід тільки на холостому ходу.

  6. Фрезерні верстати мають бути забезпечені спеціальним пристроєм, що відключає привід при спрацьовуванні заготовки.

  7. Патрубки системи пневмотранспорту безпосередньо на фрезерних верстатах мають бути забезпечені шиберами для відсікання трубопроводів при загорянні порошку і пристроями для уловлювання уламків різального інструменту.

  8. Електродвигуни приводів грохотів мають бути зблоковані з аспіраційною системою. Блокування має виключати можливість пуску і роботи грохотів при непрацюючій аспіраційній системі.

  9. При виявленні несправності електрообладнання або заземлення слід негайно зупинити агрегат або відключити подачу електроенергії всьому відділенню.

  10. Концентрація магнієвого порошку в трубопроводах системи пневмотранспорту від фрезерних верстатів не має перевищувати 25 г/м3 повітря.

  11. Повітропроводи системи пневмотранспорту мають бути обладнані люками для очищення та штуцерами для відбору проб пилоповітряної суміші. Для обслуговування люків і штуцерів обладнуються спеціальні майданчики.

  12. Відбір проб із трубопроводів системи пневмотранспорту від фрезерних верстатів для контролю за концентрацією магнієвого порошку і пилоповітряної суміші здійснюється за графіком, затвердженим роботодавцем.

  13. Перевірка стану воздуховодів та їх очищення проводяться відповідно до графіка, затвердженого роботодавцем, але не рідше двох разів на місяць.

При виявленні несправності в системі пневмотранспорту магнієвого порошку фрезерні верстати негайно зупиняються

.

  1. Масло, що застосовується в масляних фільтрах, не має містити водорозчинні кислоти і луги. Температура займання масла має бути не нижче 150° С.

  2. Вантажопідйомні машини і транспортні засоби, що використовуються в потенційно вибухонебезпечних середовищах, мають відповідати вимогам безпеки.

  3. На випадок виникнення пожежі має бути передбачена можливість аварійного дистанційного відключення електроживлення обладнання всього відділення.

  4. Апарати та повітроводи системи пневмотранспорту мають бути обладнані запобіжними мембранами.

  5. У цехах і відділеннях, які виробляють магнієві порошки, передбачаються склади для відходів, призначених для спалювання, склади змінних запасів незавершеного виробництва, а також майданчики для зберігання магнієвих кілець і відходів, що підлягають переплавці.

Д

О. Товстенко

иректор Департаменту
заробітної плати та умов праці

8


Завантажити