НПАОП 28.52-1.32-14Правила охорони праці під час паяльних робіт

За відсутності інертних газів для продувки печей дозволяється видалення пічної атмосфери методом випалювання.

    1. Горючі гази, що виходять з електропечі в процесі роботи, повинні згоряти у вогняній завісі.

    2. Під час паяння у вакуумних печах, заповнених інертним газом, вида­лення його після закінчення технологічного процесу повинно здійснюватися викидом інертного газу за межі виробничого приміщення.

    3. Після закінчення паяння виробів у вакуумних печах, заповнених інертним газом, необхідно продути повітрям робочу камеру, приямки та устаткування, розташоване нижче рівня підлоги.

    4. Паяння в печі в захисній атмосфері водню необхідно виконувати в приміщеннях, обладнаних припливно-витяжною вентиляцією. В електропе­чах в місцях згоряння газу повинні бути пристрої місцевих відсмоктувачів.

    5. Електропечі повинні мати блокування для відключення нагрівачів під час порушення водоохолодження і падіння тиску водню в лінії та припи­нення подачі водню. Для відновлення запуску необхідно охолодити піч та продути азотом протягом не менше 10 хвилин. Подача водню в електропіч без продування робочого простору азотом не дозволяється.

  1. Вимоги охорони праці під час газополуменевого паяння

    1. Обладнання та апаратура, що застосовуються для газополуменевого паяння виробів, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.008-75 «Система стандартов безопасности труда. Оборудование и аппаратура для газопламен­ной обработки металлов и термического напыления покрытий. Требования безопасности», ГОСТ 12.3.036-84 «Система стандартов безопасности труда. Газопламенная обработка металлов. Требования безопасности».

    2. Газополуменеве паяння усередині виробничих приміщень необхідно виконувати на спеціально обладнаних робочих місцях або в кабінах. Ста­ціонарне робоче місце повинно бути обладнане пристроєм для утримання та переміщення деталі для паяння та стійкою з гачком для підвішування паль­ників під час перерви у роботі.

    3. Під час запалювання пальної суміші в пальнику необхідно відкрити вентиль подачі кисню, а потім вентиль подачі пального газу. Перекриття по­дачі газів необхідно виконувати закриттям вентилів у зворотному порядку. У разі виникнення зворотного полум’я необхідно закрити вентилі на пальнику і охолодити його, перевірити запобіжний пристрій та продути рукави.

    4. Полум’я під час запалювання горючої суміші в пальнику повинно бу­ти спрямоване в протилежний від газових балонів бік.

    5. Під час газополуменевого паяння необхідно користуватися рукавами відповідно до вимог ГОСТ 9356-75 «Рукава резиновые для газовой сварки и резки металлов. Технические условия».

    6. Газополуменеве паяння в замкнутих об’ємах необхідно виконувати за умови наявності не менше двох отворів (люків) та розташування системи га­зопостачання поза замкнутим об’ємом.

  2. Вимоги охорони праці під час індукційного паяння

    1. Електротермічні установки для індукційного паяння повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.007.10-87, ГОСТ 12.2.007.9-88.

Експлуатацію електротермічних установок для індукційного паяння необхідно здійснювати згідно з вимогами Правил охорони праці при термічній обробці металів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 грудня 2007 року № 315, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28 січня 2008 року за № 66/14757 (НПАОП 28.5-1.02-08), та ГОСТ 12.4.123-83 «Система стандартов безопасности труда. Средства коллективной защиты от инфракрасных излучений. Общие технические требования».

    1. Установки для індукційного паяння повинні бути обладнані блоку­вальними пристроями, що унеможливлюють пуск установки в разі відсут­ності води в системі охолодження та доступ працівників до частин, що знаходяться під напругою.

    2. Установки для індукційного паяння, що живлять декілька робочих місць, повинні мати загальний пульт управління. Для дистанційного відклю­чення установок аварійні вимикачі повинні бути на кожному робочому місці.

    3. Нагрівальний індуктор повинен бути обладнаний місцевим відсмок- тувачем.

    4. Установки для індукційного паяння повинні бути обладнані блоку­вальними огородженнями та світловою сигналізацією.

  1. Вимоги охорони праці під час електронно-променевого паяння

    1. Електронно-променеві установки для захисту від рентгенівського ви­промінювання повинні мати захисні екрани або кожухи згідно з вимогами ГОСТ 12.4.120-83 «Система стандартов безопасности труда. Средства кол­лективной защиты от ионизирующих излучений. Общие технические требо­вания».

    2. Вакуумна система електронно-променевої установки повинна мати аварійні пристрої відключення і сигналізацію, що дає змогу ізолювати дифузійний і форвакуумний насоси від відкачуваного обсягу в разі відклю­чення силової напруги або падіння вакууму в робочій порожнині парома- стильного насоса.

Для спостереження за процесом паяння в електронно-променевих уста­новках повинен бути оптичний пристрій зі світлофільтрами для захисту очей працівника при налаштуванні електронного променя.

    1. Оглядові вікна для спостереження за процесом паяння в електронно- променевих установках повинні мати рентгенозахисне скло.

    2. Електронно-променеві установки повинні бути обладнані сигнальни­ми лампами або табло, яке світиться, із зазначенням наявності або відсут­ності високої напруги на установці.

    3. Відкриті струмопровідні частини електронно-променевої гармати електронно-променевої установки, що перебувають під час роботи під напру­гою, повинні мати блокувальний пристрій для відключення електроживлення гармати у разі зняття захисного пристосування установки.

    4. Баки випрямлячів з масляним охолодженням електронно-променевої установки повинні мати клапани для виходу газів, що накопичуються всере­дині бака.

    5. Маховики, рукоятки і кнопки на пульті керування електронно- променевих установок повинні бути з діелектричного матеріалу. Біля елек­тронно-променевих установок повинні бути діелектричні килимки.

    6. Працівники, які обслуговують електронно-променеві установки, по­винні бути забезпечені відповідними засобами захисту, які відповідають ви­могам ГОСТ 12.4.120-83 «Система стандартов безопасности труда. Средства коллективной защиты от ионизирующих излучений. Общие технические тре­бования».

    7. На ділянку електронно-променевого паяння складальні деталі необ­хідно доставляти з підготовленою поверхнею.

    8. Роботу на електронно-променевих установках необхідно виконувати за наявності в приміщенні не менше двох працівників.

    9. Протирати внутрішню поверхню і перебувати всередині камери електронно-променевої установки дозволяється за умови відключення висо­ковольтного джерела живлення. На комутаційному апараті повинні бути по­переджувальні плакати.

    10. Очищення внутрішньої поверхні камери електронно-променевої установки необхідно виконувати при відкритій кришці.

  1. Вимоги охорони праці під час ультразвукового паяння

    1. Паяння складальних одиниць і деталей необхідно виконувати відповідно до вимог ГОСТ 12.1.001-89 та ГОСТ 12.4.077-79.

    2. Завантаження деталей в ультразвукові ванни для паяння необхідно виконувати в сітках або перфорованих ванночках з ручками з віброізолю- вальним покриттям.

    3. Ультразвукові установки для паяння виробів повинні бути встанов­лені в ізольованих приміщеннях та закриті розсувним укриттям.

    4. Роботи на ультразвукових генераторах необхідно виконувати згідно з вимогами ГОСТ 12.2.007.10-87.

    5. Ультразвукові агрегати повинні мати блокувальний пристрій для відключення джерел живлення при відкриванні дверцят і кришок.

  2. Вимоги охорони праці під час паяння лазером

    1. Використання лазерних установок повинно відповідати вимогам ГОСТ 12.1.040-83 «Система стандартов безопасности труда. Лазерная без­опасность. Общие положения».

    2. Граничнодопустимі рівні значення напруженості та щільності потоку енергії електромагнітного поля на робочих місцях повинні відповідати вимо­гам ГОСТ 12.1.006-84 «Система стандартов безопасности труда. Электромаг­нитные поля радиочастот. Допустимые уровни на рабочих местах и требова­ния к проведению контроля».

    3. Для короткочасного перекриття прямого лазерного випромінювання лазерні установки повинні мати екрани з вогнестійкого світлопоглинального матеріалу.

    4. Вимірювання рівня лазерного опромінення необхідно здійснювати під час роботи лазера в режимі максимальної віддачі потужності.

  3. Вимоги охорони праці під час паяння паяльними лампами

    1. Паяння із застосуванням паяльних ламп необхідно виконувати відповідно до вимог ГОСТ 12.1.004-91 «Система стандартов безопасности труда. Пожарная безопасность. Общие требования» та ГОСТ 12.1.010-76 «Система стандартов безопасности труда. Взрывобезопасность. Общие тре­бования».

    2. Паяльні лампи повинні мати пружинні запобіжні клапани, відрегу­льовані на заданий тиск, а лампи місткістю 3 літри і більше - манометри.

    3. Паяльні лампи необхідно заправляти тією пальною рідиною, для ро­боти на якій вони призначені, і не більше ніж на 75 % ємності їх резервуарів.

    4. Заправку і розпалювання паяльних ламп та паяльні роботи необ­хідно виконувати в спеціально виділених місцях, що знаходяться на відстані не менше 5 м від конструкції з горючих матеріалів і повинні бути захищені екранами з негорючих матеріалів.

    5. Не дозволяється підвищувати тиск у резервуарі лампи при накачу­ванні повітря більше допустимого робочого тиску.

  4. Вимоги охорони праці під час паяння електроопору

    1. Педальні пускові пристрої обладнання під час паяння електроопору повинні мати міцне огородження педалі для запобігання випадковому вклю­ченню устаткування.

    2. Гідравлічні та пневматичні приводи обладнання під час паяння електроопору повинні мати блокування, що забезпечує відключення облад­нання при падінні тиску масла або стисненого повітря.

    3. Переривники на обладнанні під час паяння електроопору повинні мати реле для відключення електроживлення при припиненні подачі води.

    4. Під час роботи контактної машини при паянні електроопору необ­хідно дотримуватись вимог ДСТУ ЕЫ 294-2001 «Безпечність машин. Без­печні відстані для запобігання можливості досягнення небезпечних зон рука­ми».

    5. Зачищення і заміну електродів на контактній машині під час паяння електроопору необхідно виконувати при вимкненому рубильнику електро­живлення та закритих вентилях подачі повітря і рідини.

    6. Не дозволяється перевіряти місця паяння виробів і електродів під час роботи контактної машини.

    7. Не дозволяється змазування, чищення і прибирання контактної ма­шини під час паяння електроопору.

    8. Під час паяння електроопору необхідно дотримуватись вимог ГОСТ 12.1.030-81, ГОСТ 12.3.003-86 «Система стандартов безопасности труда. Ра­боты электросварочные. Требования безопасности», ДСТУ 7237:2011 «Си­стема стандартів безпеки праці. Електробезпека. Загальні вимоги та номен­клатура видів захисту» (далі - ДСТУ 7237:2011).

    9. Деталі пристосувань, що вводяться в контур паяння, повинні бути виготовлені з немагнітних матеріалів.

    10. Зачищення і заміну електродів на контактних зварювальних маши­нах необхідно виконувати в положенні, яке запобігає їх випадковому зами­канню.

  5. Вимоги охорони праці під час паяння електрифікованим
    інструментом

    1. Паяння електрифікованим інструментом (далі - паяльник) необхідно виконувати відповідно до вимог Інструкції з охорони праці під час виконання монтажних робіт інструментами і пристроями, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 05 червня 2001 року № 254, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20 липня 2001 року за № 616/5807 (НПАОП 0.00-5.24-01), ДСТУ 7237:2011 та ГОСТ 12.1.030-81.

    2. Електрифікований інструмент для паяння деталей повинен відповідати вимогам ДСТУ ІЕС 60745-1:2010 «Інструмент ручний електро­механічний. Безпека. Частина 1. Загальні вимоги».

    3. Паяння великогабаритних виробів необхідно виконувати паяльни­ком з вбудованим відсмоктувачем.

    4. Виконувати паяння в замкнутих об’ємах необхідно із застосуванням паяльника напругою не вище 12 В.

    5. Паяльник на робочих місцях повинен встановлюватися на вогне­стійкій підставці для запобігання його падінню.

    6. Паяльник, що знаходиться в робочому стані, повинен постійно пе­ребувати в зоні дії місцевої витяжної вентиляції.

    7. У проміжках часу між паяльними операціями нагрівання жала па­яльників повинно бути знижене до 150-180 °С, а при тимчасовому припинен­ні робіт - відключене. Робочі місця повинні бути обладнані регуляторами нагріву паяльників.

    8. Паяння малогабаритних виробів у вигляді штепсельних роз’ємів, наконечників, клем та аналогічних виробів необхідно виконувати із за­кріпленням їх у спеціальних пристроях (затискачі, струбцини).

    9. Під час паяння інтегральних мікросхем необхідно використовувати бінокулярні стереоскопічні мікроскопи з телевізійними екранами.

Д

О.М. Онищенко

иректор Департаменту промислової безпеки, охорони праці, цивільного та фізичного захисту, трудової та соціальної політики

Завантажити