НПАОП 0.00-1.72-14Правила з охорони праці під час експлуатації великовантажних автомобілів

Сигнали означають таке:

  • один короткий - стоп;

  • два коротких - подача під завантаження;

  • три коротких - початок завантаження;

  • один довгий - закінчення завантаження і дозвіл від’їзду автомобіля.

Поданий під завантаження великовантажний автомобіль повинен бути по­ставлений на стоянкове гальмо.

Схеми маневрів великовантажних автомобілів та встановлення їх під зава­нтаження біля екскаватора повинні бути визначені технологічними інструкці­ями проведення виймально-навантажувальних робіт, які розробляються для копалин відкритим способом відповідно до вимог чинних нормативно- правових актів. Технологічні інструкції повинні містити вимоги, дотримання яких забезпечить безпечне для працівників ведення технологічних процесів і робіт згідно з ГОСТ 3.1120-83 «ЕСТД. Общие правила отражения и оформле­ния требований безопасности труда в технологической документации».

    1. Під час завантажування машиністом екскаватора гірничої маси у ку­зов великовантажного автомобіля необхідно дотримуватись таких вимог:

  • великовантажний автомобіль необхідно встановити так, щоб унеможли­вити переміщення ковша екскаватора над кабіною великовантажного автомо­біля;

  • одностороннє або понад габаритне завантаження, а також завантаження, що перевищує визначену вантажопідйомність автомобіля, забороняються;

  • забороняється виходити з кабіни під час завантажування великовантаж­ного автомобіля або виглядати з неї;

  • під час завантаження водій повинен перебувати у кабіні у захисній касці і триматися обома руками за кермо, а двері і скло кабіни необхідно закрити;

  • водію забороняється проводити перевірку правильності завантаження кузова під час завантажування великовантажного автомобіля;

  • забороняється стороннім особам перебувати у кабіні та на підніжках, а також проводити технічне обслуговування та ремонт великовантажного авто­мобіля під час його завантажування;

  • водій під час завантажування великовантажного автомобіля екскавато­ром повинен виконувати сигнали машиніста екскаватора;

  • робочі майданчики уступів для завантажування великовантажних авто­мобілів повинні бути горизонтальними (допускається уклін не більше 1%);

  • місця навантажування в темний час доби повинні освітлюватися.

    1. Кабіна великовантажного автомобіля повинна бути перекрита захис­ним козирком, що забезпечує безпеку водіїв під час навантажування. У разі відсутності захисного козирка водій повинен вийти з кабіни до початку заван­тажування та перебувати за межами радіуса дії ковша екскаватора.

    2. Рух завантаженого великовантажного автомобіля до місця розванта­ження повинен розпочинатися тільки після дозвільного сигналу машиніста ек­скаватора і повинен регулюватися стандартними знаками відповідного зна­чення або дороговказами при суворому дотриманні Правил дорожнього руху.

Забороняється рух великовантажного автомобіля з нерівномірно заванта­женим кузовом.

Рух великовантажного автомобіля до місця розвантажування повинен здійснюватись без перевищення встановленої швидкості.

Дистанція між великовантажними автомобілями під час руху повинна бути не менше ніж 50 м.

Місця роботи великовантажних автомобілів та інших технологічних тран­спортних засобів у темний час доби повинні бути освітлені відповідно до ви­мог Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відк­ритим способом, затверджених наказом Державного комітету України з про­мислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 березня 2010 ро­ку № 61, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 03 червня 2010 року за № 356/17651 (далі - НПАОП 0.00-1.24-10).

    1. Експлуатація великовантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів на відвалах та на перевантажувальних пунктах повинна здійснюватися відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.24-10.

    2. Перед підійманням кузова для розвантаження великовантажний ав­томобіль повинен бути загальмований запасним або стоянковим гальмом.

    3. Великовантажний автомобіль можна встановлювати в секторі розва­нтаження з таким розрахунком, щоб під час маневрування великовантажного автомобіля бульдозер знаходився у полі зору водія великовантажного автомо­біля на відстані не менше ніж 15 м.

    4. Якщо на відвалі знаходиться декілька великовантажних автомобілів, водій кожного з них повинен так встановити свій великовантажний автомобіль для розвантаження, щоб інші великовантажні автомобілі знаходились з лівого видимого боку, а відстань до найближчого з них була не менше ніж 5 м.

    5. Водію забороняється:

  • здійснювати розвантаження, якщо несправний підіймальний механізм кузова:

  • проводити розвантаження великовантажного автомобіля при відсутності запобіжного валу ближче як за 5 м від краю розвантажувального майданчика;

  • розвантажувати великовантажний автомобіль, якщо немає знаків, що ре­гулюють розвантаження, або встановлено знак «Розвантаження заборонено»;

  • наїжджати на захисний вал під час руху заднім ходом;

  • розвантажувати великовантажний автомобіль на відвалі у разі появи тріщин просідання на поверхні розвантажувального майданчика (про це водій повинен негайно повідомити відповідальну особу кар’єру).

    1. У разі подачі відповідальним працівником з управління бульдозером (машиністом бульдозера), що працює на відвалі, перевантажувальному пункті, переривчастих звукових сигналів водій великовантажного автомобіля повинен негайно припинити роботу до з’ясування причин.

    2. На території діючих відвалів дороги, маневрові майданчики, місця розвантаження та завантаження повинні систематично очищатися від кусків породи та руди, а в зимовий період - від снігу.

    3. Під час розвантаження породи в приймальний бункер дробарно- щебеневої установки необхідно дотримуватися таких вимог:

  • під час руху та розвороту заднім ходом на відстані не більше ніж 30 м необхідно користуватися встановленою на майданчику приймального бункера схемою маневрів;

  • подавати великовантажний автомобіль під розвантаження матеріалу в бункер тільки після відповідного дозвільного сигналу відповідального праців­ника по керуванню дробарно-щебеневою установою.

    1. Під час руху великовантажного автомобіля водій повинен постійно слідкувати за показниками на приладовій дошці та за справною роботою вуз­лів, механізмів, систем та агрегатів автомобіля, стежити за положенням кузова під час руху, фіксацією рукоятки клапана управління механізмом підіймання кузова в нейтральному положенні.

  1. Вимоги безпеки під час експлуатації гідромоніторних зрошувальних
    машин

    1. Під час зрощування вибоїв водою працівники не повинні перебувати в зоні дії гідромоніторної зрошувальної установки. Під час грози, а також в умовах недостатньої видимості зрошування вибоїв заборонено. Від ЛЕП гід­ромоніторна зрошувальна установка повинна бути розташована на відстані не менше двократної дальності польоту струменя рідини.

    2. Гідромоніторну зрошувальну установку необхідно встановлювати на відстані не менше ніж 15 м від краю вибою.

    3. Перед зрошенням вибою рідиною за допомогою гідромоніторної зро­шувальної установки екскаватор повинен бути зупинений, розвернутий стрі­лою від вибою та знеструмлений або зупинений двигун внутрішнього згоран­ня. Водій гідромоніторної зрошувальної установки повинен переконатися, що в районі робіт відсутні ЛЕП. За наявності ЛЕП керувати гідромонітором треба так, щоб уникнути потрапляння струменя рідини на дроти або кабель.

    4. Під час роботи гідромоніторної зрошувальної установки забороняється проведення інших робіт в районі зрошення та перебувати у секторі дії устано­вки.

    5. Не дозволяється проводити змив бутів та негабаритів за допомогою гі­дромоніторних зрошувальних установок.

    6. Після закінчення роботи по зрошенню вибою водій гідромоніторної зрошувальної установки повинен відключити подачу води, опустити сопло гі- дромонітора та повідомити про це машиніста екскаватора по радіостанції.

  2. Вимоги безпеки під час експлуатації буксирного тягача на базі велико-
    вантажного автомобіля

    1. У разі виходу з ладу великовантажного автомобіля та неможливості усунення на місці несправності, що виникла, великовантажний автомобіль не­обхідно розвантажити та доставити до АТЦ (ГТЦ) за допомогою буксирного тягача, обладнаного радіостанцією для оперативного керування евакуацією несправних великовантажних автомобілів з місця їх аварійної зупинки.

Буксирування повинно проводитися відповідно до вимог Правил дорож­нього руху.

    1. Розвантажувати несправний великовантажний автомобіль необхідно за допомогою гідросистеми буксирного тягача на горизонтальному відрізку до­роги або на уклоні не більше ніж 7%.

Буксирний тягач необхідно встановлювати паралельно з великовантажним автомобілем, що розвантажується, на відстані не менше ніж 1 м. На момент розвантаження в кабіні великовантажного автомобіля повинен бути водій. Працівник, який керує розвантаженням, повинен перебувати у видимій зоні водія буксирного тягача. Якщо зона розвантаження великовантажного авто­мобіля знаходиться поруч із проїжджою частиною або на дорозі, повинні бути встановлені два сигнальники. Перебування працівників у зоні розвантаження та ближче ніж 10 м від великовантажного автомобіля на момент розвантажен­ня забороняється.

Місця розвантаження великовантажного автотранспорту узгоджуються з відповідальним працівником рудника (кар’єру).

    1. Максимальна швидкість буксирування несправного великовантажного автомобіля не повинна перевищувати 20 км/год.

    2. Під час зчеплення та буксирування у темний час доби місце робіт по­винно бути освітлене.

    3. Під час буксирування у світлий час доби незалежно від умов видимос­ті на тягачі повинно бути ввімкнене ближнє світло фар, а на великовантажно­му автомобілі, що буксирується, в будь-який час доби - габаритні вогні.

    4. Забороняється:

буксирувати великовантажний автомобіль по слизьких дорогах, у тому чи­слі під час ожеледиці;

буксирувати великовантажний автомобіль з нерозвантаженим або частко­ворозвантаженим кузовом;

перевозити працівників на майданчиках та підніжках тягача;

перебувати у кабіні несправного великовантажного автомобіля під час бу­ксирування з вимкненим двигуном.

    1. Зчеплення великовантажного автомобіля, який необхідно буксирувати, з буксирним тягачем повинні виконувати не менше двох працівників.

  1. Вимоги безпеки під час експлуатації колесознімача (маніпулятора)

    1. Знімання та встановлення коліс на великовантажних автомобілях не­обхідно виконувати за допомогою колесознімача (маніпулятора) на спеціально відведеному рівному майданчику з твердим покриттям.

    2. У зоні роботи маніпулятора забороняються перебування сторонніх працівників, перевезення або перенесення вантажу.

    3. Під час знімання, встановлення та транспортування коліс необхідно дотримуватися таких вимог:

  • перед початком роботи водій повинен оглянути великовантажний ав­томобіль, переконатися у надійності встановлення його на спеціальних підста­вках та у наявності упорів під колесами;

  • всі операції зі знімання та встановлення коліс повинні виконуватись згідно з інструкцією з експлуатації конкретного типу маніпулятора, що нада­ється заводом-виробником;

  • забороняється знімати та встановлювати колеса на великовантажний автомобіль з робочим тиском у шинах (тиск у шинах не повинен перевищува­ти 0,08-0,1 МПа (0,8-1,0 кгс/см -2 );

  • забороняється проведення робіт у нічний час у разі освітленості робо­чої зони нижче норми.

    1. Забороняється проводити роботи маніпулятором безпосередньо під дротами ЛЕП.

    2. Забороняється перевезення працівників колесознімачем.

    3. Після закінчення роботи працівник маніпулятора зобов’язаний:

•поставити маніпулятор на відведене місце для стоянки;

•зупинити двигун і поставити маніпулятор на стоянкове гальмо.

  1. Вимоги безпеки під час технічного обслуговування та ремонту велико-
    вантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів

  1. Загальні вимоги

    1. Вимоги безпеки під час технічного обслуговування великовантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.004-91 «ССБТ. Пожарная безопасность. Общие требова­ния», ГОСТ 12.1.010-76 «ССБТ. Взрывобезопасность. Общие требования», ГОСТ 12.3.002-75 «ССБТ. Процессы производственные. Общие требования безопасности» та чинним нормативно-правовим актам і нормативним докуме­нтам з питань пожежної безпеки.

    2. Обладнання повинно відповідати вимогам ДСТУ 7234:2011 «Дизайн і ергономіка. Обладнання виробниче. Загальні вимоги дизайну та ергономіки», ДСТУ ГОСТ 12.2.061 : 2009 «ССБТ. Оборудование производственное. Общие требования безопасности к рабочим местам», ГОСТ 12.2.062-81 «ССБТ. Обо­рудование производственное. Ограждения защитные».

    3. Технічне обслуговування великовантажних автомобілів та інших тех­нологічних транспортних засобів необхідно проводити в спеціальних примі­щеннях або на постах, оснащених необхідним обладнанням, пристроями, при­ладами,інструментами, матеріалами та запасними частинами.

    4. Під час заповнення антифризом системи охолодження забороняється засмоктувати рідину ротом.

    5. Під час технічного обслуговування автомобілів з електричною транс­місією операції з технічного обслуговування необхідно проводити при вимк­неному двигуні та вимкненому електричному колі.

    6. Під час обслуговування агрегатів і вузлів великовантажних автомобі­лів або ремонту кузова та кабіни на висоті необхідно дотримуватися вимог Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених нака­зом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27 березня 2007 року № 62, зареєстрованих у Міністерс­тві юстиції України 04 червня 2007 року за № 573/13840 (далі - НПАОП 0.00­1.15-07).

    7. Під час переміщення по драбинах та площадках (крилах, капотах) не­обхідно триматися за поручні таким чином, щоб постійно було три місця опо­ру (двома руками і однією ногою або двома ногами і однією рукою).

Підніматися по східцях на автомобіль і спускатися з нього необхідно тіль­ки обличчям до автомобіля.

    1. Автомобілі-цистерни для перевезення легкозаймистих, вибухонебез­печних, токсичних вантажів, а також резервуари для їх зберігання перед ремо­нтом необхідно повністю очистити від залишків цих продуктів.

    2. Ремонтувати бензобаки, заправні колонки, резервуари, насоси, комуні­кації і тару з-під бензину можна тільки після повного видалення залишків бен­зину.

    3. Виявлені неякісні зварні шви повинні бути вирубані та знову заваре­ні. Карбувати зварні шви на ємкості з-під паливно-мастильних матеріалів, що ремонтуються, забороняється.

  1. Вимоги безпеки під час миття великовантажних та інших техно-
    логічних транспортних засобів, агрегатів та деталей

    1. На пости технічного обслуговування та поточного ремонту великован­тажні автомобілі та інші технологічні транспортні засоби повинні надходити після того, як вони будуть очищені від бруду, снігу та вимиті. Очищенню та миттю підлягають деталі та агрегати, що надходять для ремонту.

    2. Миття великовантажних автомобілів та інших технологічних транспо­ртних засобів може здійснюватись як на спеціально відведених відкритих майданчиках, так і в механізованих пунктах мийки.

Під час миття необхідно використовувати шлангові установки з підігрівом води (до 60-70°С) або без підігріву.

За температури навколишнього середовища нижче 0°С температура води для ручного миття технологічних транспортних засобів повинна бути не ниж­чою 20°С.

    1. Пост ручного миття повинен розташовуватися в зоні, ізольованій від відкритих струмонесучих провідників та обладнання.

    2. Машиніст мийних машин повинен бути забезпечений засобами індиві­дуального захисту відповідно до вимог НПАОП 0.00-3.10-08.

    3. Робоче місце машиніста мийних машин під час механізованого миття повинно розташовуватись у водонепроникній кабіні.

Напруга електричного керування мийною установкою повинна бути не бі­льше ніж 42 В.

Застосовувати для миття легкозаймисті рідини забороняється.

    1. Концентрація лужних розчинів, що використовуються під час миття, не повинна перевищувати 5%. Після миття деталей та агрегатів лужним роз­чином їх необхідно промити гарячою водою.

  1. Перевірка технічного стану та технічне обслуговування великовантаж­них автомобілів та інших технологічних транспортних засобів і агрегатів

    1. Технічний стан великовантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів та їх агрегатів необхідно перевіряти при вимкненому двигуні та включеному стоянковому гальмі, за винятком випадків, коли про­водяться перевірка двигуна, регулювання системи живлення, електрооблад­нання, випробування гальм, що необхідно здійснювати під час руху в спеціа­льно відведених для цього місцях.

    2. Під час огляду великовантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів для освітлення затемнених місць необхідно використо­вувати переносні світильники напругою не більше 42 В із запобіжною сіткою.

    3. Під час зовнішнього огляду великовантажних автомобілів та інших те­хнологічних транспортних засобів необхідно здійснювати перевірку гермети­чності систем (підтікання масла, охолоджувальної рідини), робочого процесу двигуна (колір відпрацьованих газів), наявності зазорів у сполученнях (стукіт, люфти), зміни початкової форми (прогини, ум’ятини), цілісність елементів конструкції, кріплення вузлів та деталей, стан шин.

    4. Перевірку та випробовування гальма на ходу необхідно проводити на горизонтальному майданчику або горизонтальній ділянці дороги з рівним, су­хим, чистим цементним або асфальтобетонним покриттям, розміри яких уне­можливлюють наїзд на працівників, будівлі, споруди.

Регулювати гальмівну систему необхідно тільки після повної зупинки ав­томобіля при увімкненому двигуні.

    1. Напруга акумуляторної батареї повинна перевірятися навантажуваль­ною вилкою або вольтметром. Забороняється перевіряти напругу коротким замиканням.

    2. Технічне обслуговування великовантажних автомобілів повинно про­водитися на спеціалізованих постах, що мають оглядову канаву, підйомник, підйомно-транспортний механізм та відповідні прилади, пристрої та інвентар.

Пости технічного обслуговування, пов’язані з роботою двигунів великова­нтажних автомобілів, повинні бути обладнані місцевими відсмоктувачами для виведення відпрацьованих газів.

    1. Технічне обслуговування великовантажних автомобілів допускається проводити тільки при вимкненому двигуні, увімкненій стоянковій гальмівній системі та якщо під колеса підкладено упори та вивішено на рульове колесо табличку з написом «Двигун не запускати! Працюють люди».

Під час технічного обслуговування та ремонту великовантажного автомо­біля кількома ланками (бригадами) таблички «Двигун не запускати! Працю­ють люди» вивішуються кожною ланкою (бригадою).

    1. Працівники та водій під час виконання робіт з технічного обслугову­вання великовантажного автомобіля повинні бути забезпечені засобами інди­відуального захисту згідно з НПАОП 0.00-3.10-08.

    2. Під час обслуговування великовантажного автомобіля з піднятим ку­зовом кузов повинен бути зафіксований.

    3. На посту обслуговування великовантажного автомобіля перебування сторонніх осіб заборонено.

    4. Забороняється перебувати під вантажем під час знімання та встанов­лення вузлів та агрегатів великовантажного автомобіля піднімально- транспортними механізмами та пристроями.

    5. Перед зніманням агрегатів та деталей, пов’язаних із системами охо­лодження та змащування великовантажного автомобіля, необхідно попередньо злити охолоджувальну рідину, масло та паливо в резервуари, уникаючи про­ливання рідин. Охолоджувальна рідина (вода) зливається в резервуар з напи­сом на ньому «Антифриз. Отруйний». Місця випадкового проливання рідини повинні бути своєчасно посипані піском та прибрані.

    6. Підіймати (навіть короткочасно) вантажі вагою більше ніж зазначено для даного підіймального механізму забороняється.

    7. Під час підіймання або опускання вантажу вантажні канати кранів та підіймальних механізмів повинні перебувати у суворо вертикальному поло­женні. Переміщувати вантаж підтягуванням, поворотом крана або підійман­ням при косому натягуванні вантажного каната забороняється.

    8. Під час демонтажу та монтажу циліндрівпідвісокі пневмогідроаку- муляторів великовантажного автомобіля необхідно випустити газ з їх порож­нин.

Для гарантування повної відсутності тиску азоту в робочих порожнинах перед подальшим розбиранням агрегатів повинні бути відкриті зарядні клапа­ни.

Забороняється заряджати порожнини агрегатів киснем, оскільки це може призвести до вибуху.

Під час заряджання порожнин стисненим газом необхідно плавно подавати газ з балона через знижувальний редуктор.

    1. Під час розбирання і збирання циліндрів підвіски і пневмогідроаку- муляторів та установки їх на великовантажні автомобілі необхідно використо­вувати пристрої та застосовувати прийоми, що забезпечують безпечне вико­нання робіт.

    2. Під час демонтажу циліндра стоянкової гальмівної системи необхід­но загальмувати великовантажний автомобіль стоянковим гальмом, підкласти з обох сторін одного колеса два противідкатні упори, після чого розгальмувати великовантажний автомобіль, випустити повітря з ресиверів та зняти циліндр.

Завантажити