НПАОП 0.00-5.38-14Інструкція з охорони праці під час механізованого заряджання вибухових ре-човин у підземних виробках

ТО - щоденне обслуговування;

ТО-1 - проводиться не рідше одного разу на місяць;

ТО-2 - проводиться через шість місяців експлуатації.

Об'єми зарядженої ВР зарядником, після яких проводяться ТО-1 і ТО-2, зазначаються в інструкції з експлуатації зарядного устаткування.

  1. Перевірки під час обслуговування кожної зміни, проведення ТО-1 і ТО-2 мають проводитися згідно з інструкцією з експлуатації конкретного за­рядного устаткування, його складових вузлів і механізмів.

  2. Під час експлуатації і технічного обслуговування нерейкового са­мохідного доставщика з навісним устаткуванням для механізованого приго­тування і заряджання ЕВР комісія, що створюється наказом/розпорядженням керівника суб’єкта господарювання, в обов'язковому порядку проводить те­стування електричної частини навісного устаткування з метою перевірки працездатності системи блокувань, що забезпечує безпечну експлуатацію насосного агрегату, згідно з порядком, зазначеним в інструкції з експлуатації зарядного устаткування.

  3. Зарядне устаткування, що відпрацювало встановлений заводом- виробником строк експлуатації за кількістю машино-годин, має бути списа­ним, і його подальша експлуатація за призначенням забороняється.

  4. Якщо зарядне устаткування не відпрацювало протягом призначено­го строку експлуатації мінімальний ресурс машино-годин, що встановлюєть­ся за журналом технічного стану і обліку роботи зарядного устаткування (до­даток до цієї Інструкції), то з огляду на його технічний стан спеціальна комісія може продовжити строк його експлуатації.

Критерієм оцінки придатності зарядного устаткування для експлуатації понад строк служби, встановлений виробником, є:

  • наявність і справний стан контрольно-вимірювальної апаратури;

  • наявність і справний стан пневмо- і гідроапаратури;

  • герметичність живильника;

  • цілісність несучих елементів і металоконструкцій;

  • наявність і справний стан приладдя до зарядного устаткування.

До складу спеціальної комісії щодо визначення придатності зарядного устаткування до подальшої експлуатації входять:

  • головний інженер суб’єкта господарювання;

  • керівник служби охорони праці;

  • головний механік;

  • особи, відповідальні за проведення підривних робіт.

Рішення комісії щодо продовження строку експлуатації оформляються актом на кожне зарядне устаткування із зазначенням його заводського та ін­вентарного номерів, дати випуску заводом-виробником і дати введення його в експлуатацію.

  1. Загальні вимоги до захисту від статичної електрики

  1. Зарядне устаткування, що знаходиться в роботі, необхідно заземлю­вати місцевим заземлювачем, приєднувати до загального заземлювача або з’єднувати із заземлювальним обладнанням для електроустаткування.

  2. Місцеві заземлювачі розташовують на відстані до 20 м від об’єкта, який необхідно заземлити.

Для створення місцевого заземлювача необхідно використовувати стальні смуги товщиною не менше ніж 2 мм та площею перетину не менше ніж 0,06 м -2або стальні труби діаметром не менше ніж 25 мм і довжиною 0,3 м. За­землювачі зі стальних смуг мають укладатися у водовідвідні канавки або за­глиблюватися на підошві виробки, що заповнена водою. Заземлювач зі стальної труби має бути покладений в шпур глибиною не менше ніж 0,25 м.

  1. Як заземлювальний провідник може використовуватися стальний дріт або трос з перетином не менше ніж 15 мм -2 . У разі наявності в трубопро­воді металевих муфт вони мають бути заземлені.

Вузли та деталі зарядного устаткування не повинні мати між собою діелектричних прокладок і перемичок.

  1. Нерейкові самохідні доставщики з навісним устаткуванням на місцях їх установки для заряджання шпурів, свердловин і камер також мають бути заземлені місцевим заземлювачем. Крім цього, вони мають бути обладнані заземлювальним ланцюгом довжиною не менше ніж 0,25 м, що забезпечує контакт із підошвою виробки під час його пересування.

Для з'єднання заземлювальних провідників на зарядних машинах мають бути спеціальні болти з гайками (діаметр болта не менше ніж 8 мм), а на за­рядних трубопроводах заземлювальні провідники необхідно закріплювати хомутами зі стальних смуг з перетином не менше ніж 25 мм -2з такими сами­ми болтами та гайками.

  1. Електричний опір зарядної системи відносно заземлювального обладнання має бути не більше ніж 107 Ом, а заземлювального пристрою - 100 Ом.

  2. Огляд і вимірювання опору заземлювальних ланцюгів зарядного обладнання і транспортних трубопроводів мають виконуватись перед почат­ком роботи. Результати огляду та вимірювань опору заносяться в журнал (додаток до цієї Інструкції).

Транспортні поліетиленові електропровідні трубопроводи, що вико­ристовуються під час механізованого заряджання ВР, повинні мати питомий об'ємний електричний опір матеріалу не більше ніж 10 -4Ом-м, а також сер­тифікат відповідності і заводське маркування, нанесене на поверхню труби нагрітим металевим штампом, із умовним позначенням композиції матеріал

у

  1. труби, номера технічних умов, дати випуску, номера партії. Кожному заряд­ному електропровідному трубопроводу має присвоюватись інвентарний но­мер, який наноситься на трубопровід або на з’єднувальну муфту.

  2. Перед використанням труби мають бути перевірені згідно з вимогами ТУ заводів-виробників та інструкцій, затверджених керівником суб’єкта гос­подарювання.

  3. Для заряджання шпурів гранулітом-ігданітом допускається викори­стання поліетиленових і резинових трубопроводів з об'ємним електричним опором матеріалу не більше ніж 10 -7Ом*м.

  4. Забороняється пневмозаряджання ВР різних типів і найменувань одним трубопроводом.

  5. Забороняється застосовування зарядних трубопроводів, що викори­стовуються для механізованого заряджання шпурів, свердловин і камер, з ін­шою метою, не пов’язаною із заряджанням.

Д

О.М. Онищенко

иректор Департаменту промислової безпеки, охорони праці, цивільного та фізичного захисту, трудової та соціаль­ної політикиДодаток

до Інструкції з охорони праці під час механізованого заряджання вибухових речовин

у підземних виробках (пункт 3.6)

ЖУРНАЛ
технічного стану і обліку роботи зарядного устаткування

Назва зарядного устаткування

Інвентарний номер

Заводський номер

Дата

Зміна

Результати пе­ревірки тех­нічного стану зарядного устаткування перед роботою

Підпис особи, яка проводила перевірку стану зарядного устаткування перед роботою

Підпис особи, яка здійснює тех­нічний нагляд, яка дозволила експлу­атацію зарядного устаткування

Кількість відпрацьова­них машино- годин

Кількість заряджених ВР та їх типи

Несправності, виявлені під час експлуата­ції зарядного устаткування

Підпис осо­би, яка вико­нує за­ряджання

Примітка

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Завантажити