НПАОП 32.0-1.02-14Правила охорони праці під час виробництва радіо- та електронної апаратури

  1. Вимоги з охорони праці під час виробництва
    стрічкових магнітопроводів

    1. Ультразвукова ванна повинна бути обладнана місцевою витяжною вентиляцією, мати блокування для відключення установки під час відкриван­ня кришки та розміщуватись у звукоізолювальному кожусі з герметичною кришкою.

    2. Установки для різання стрічкових магнітопроводів на смуги повинні бути оснащені запобіжними лінійками. Захисне огородження повинно бути зблоковане з пуском машини або преса.

    3. Забороняється різання магнітопроводів без застосування зма­щувальних матеріалів, визначених технічною документацією на це устатку­вання.

    4. Печі для відпалювання та сушильні шафи повинні бути обладнані автоматичними пристроями, що забезпечують відключення електроживлення під час завантаження та вивантаження виробів.

    5. Фарбування магнітопроводів необхідно виконувати відповідно до вимог ГОСТ 12.3.005-75 "Система стандартов безопасности труда. Работы окрасочные. Общие требования безопасности" (далі - ГОСТ 12.3.005-75).

  2. Вимоги з охорони праці під час виготовлення керамічних виробів і феритів

    1. Бігуни для подрібнення кам'яних матеріалів необхідно закривати кожухами та огороджувати міцними металевими поясами.

    2. Елеватори повинні бути обладнані пристосуваннями, що унемож­ливлюють зворотний хід ковшів і падіння ківшової стрічки, та сигналізацією.

    3. Натяжні та приводні барабани транспортерів необхідно огороджува­ти.

Розвантаження гарячого шлікера (формувальної маси) за відсутності за­собів механізації необхідно виконувати не менше ніж двома працівниками.

    1. Печі для випалювання та сушильні шафи, в яких здійснюється зне­воднення шлікера, повинні бути обладнані витяжною вентиляцією.

    2. Експлуатацію гідравлічних пресів для протягування заготовок пла­стичних мас необхідно здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 12.2.017-93 "Система стандартов безопасности труда. Оборудование кузнечно-прессовое. Общие требования безопасности".

    3. Очищення виробів від засипних матеріалів і знепилення після випа­лювання необхідно виконувати у витяжних шафах або на монтажних столах, обладнаних місцевою витяжною вентиляцією, вакуумними або пиловідсмок­тувальними установками. Забороняється обдувати вироби стисненим по­вітрям.

    4. Експлуатацію електричних печей необхідно здійснювати відповідно до вимог Правил охорони праці при термічній обробці металів, затвердже­них наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 грудня 2007 року № 315, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28 січня 2008 року за № 66/14757 (далі - НПА­ОП 28.5-1.02-08).

    5. Експлуатацію печей на газовому паливі необхідно здійснювати відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання України, затвер­джених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01 жовтня 1997 року № 254, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 року за № 318/2758 (далі - НПАОП 0.00-1.20-98).

    6. Завантаження виробів у газові печі та вивантаження з них повинні бути механізованими.

    7. Механічну обробку заготовок і виробів необхідно виконувати згідно з вимогами ГОСТ 12.2.009-80 "Система стандартов безопасности тру­да. Станки металлообрабатывающие. Общие требования безопасности".

    8. Експлуатацію верстатів з абразивними і алмазними кругами необ­хідно здійснювати згідно з вимогами ГОСТ 12.3.025-80 "Система стандартов безопасности труда. Обработка металлов резанием".

  1. Вимоги з охорони праці під час виготовлення мікросхем

    1. Зважування, змішування, завантаження в барабани, дроблення, роз­мелювання, просіювання дрібнодисперсних порошків необхідно виконувати в шафах, обладнаних вентиляцією та фільтрами, які уловлюють пил.

    2. Під час роботи з високовакуумними охолоджувальними пастками дозволяється використання тільки рідкого азоту. Забороняється використо­вувати рідкий кисень і повітря.

    3. Контролювати роботу механізму подачі заготовок в індуктор і вилу­чення їх у процесі отримання резистивних сплавів на основі кремнію та хро­му в індукційних печах необхідно за допомогою приладів управління проце­сом нагріву.

Індуктор і конденсатори повинні мати водяне охолодження, температура води на виході повинна бути не вище встановленої технологічною докумен­тацією.

    1. Ручне очищення внутрішніх поверхонь печей від осаду германію, кремнію та їх сполук необхідно виконувати при працюючій припливно- витяжній вентиляції.

    2. Різання злитків германію та кремнію та шліфування пластин необ­хідно виконувати на верстатах, обладнаних захисними кожухами з вікнами з органічного скла.

    3. Роботи зі знежирення та хімічного очищення випарників і деталей внутрішньокамерних пристроїв, скляних ковпаків підковпачного оснащення, електровакуумної установки необхідно виконувати у витяжній шафі.

Очищення внутрішньокамерного оснащення і металевих ковпаків, які важко знімаються, необхідно виконувати при працюючій місцевій вентиляції.

    1. Кріплення елементів мікросхем та їх герметизацію за допомогою епоксидних компаундів необхідно виконувати у витяжних шафах.

    2. Герметизацію мікросхем електронно-променевим або лазерним зва­рюванням необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ 3941-2000 "Ла­зерна безпека. Терміни та визначення" (далі - ДСТУ 3941-2000) та ГОСТ 12.1.040-83 "Система стандартов безопасности труда. Лазерная безопасность. Общие положения".

    3. Для усунення інфрачервоного випромінювання, що створюється при оплавленні захисного металорезиста (олово - свинець), необхідно використо­вувати захисні засоби відповідно до вимог ГОСТ 12.4.123-83 "Система стан­дартов безопасности труда. Средства коллективной защиты от инфракрасных излучений. Общие технические требования".

  1. Вимоги з охорони праці під час намотувальних і
    кабельно-шнурових робіт

    1. Технологічні процеси, що використовуються в роботі під час оброб­ки проводів, паяння, лудіння, намотування, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.002-75 "Система стандартов безопасности труда. Процессы про­изводственные. Общие требования безопасности".

    2. Не дозволяється під час роботи на обрізних верстатах ставити не­справні ріжучі інструменти, гальмувати диск при зупинці електродвигуна.

    3. Не дозволяється відкривати двері каркаса генератора або знімати щити установки без попереднього вимикання загального рубильника під час роботи на верстаті діелектричної термічної обробки.

    4. Намотувальні верстати повинні бути обладнані пристроями для міц­ного закріплення каркаса котушки у шпинделі верстата.

    5. Пристрій для змотування проводу повинен міцно закріплюватись і мати пристосування для швидкого його гальмування.

    6. Намотувальні та перемотувальні верстати повинні мати захисні екрани і пристрої для укладання проводів.

    7. Ріжуча частина диска верстата для нарізання проводів повинна бути закрита запобіжним кожухом, зблокованим з пусковим пристроєм.

    8. Транспортування готових виробів, матеріалів, відходів необхідно здійснювати транспортними засобами з відкидними бортами.

  2. Вимоги з охорони праці під час просочування,
    заливання, обволікання, сушіння радіодеталей

    1. Приготування компаундів, просочування, заливку та обволікання деталей радіо- та електронної апаратури необхідно виконувати в приміщен­нях, обладнаних припливно-витяжною вентиляцією.

Роботи із застосуванням компаундів, герметиків, розрідження розчинни­ками лаків та знежирення деталей необхідно виконувати у витяжних шафах або на робочих столах, обладнаних місцевою витяжною вентиляцією.

    1. Нанесення шпаклівок, ґрунтовок, лаків і емалей на основі епоксид­них смол методом розпилення необхідно виконувати у фарбувальних каме­рах, обладнаних гідрофільтрами і вентиляцією.

    2. Експлуатацію устаткування, що працює під тиском, необхідно здійснювати відповідно до вимог Технічного регламенту безпеки обладнан­ня, що працює під тиском, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 2011 року № 35 (далі - Технічний регламент безпеки обладнання, що працює під тиском).

Посудини, обладнані байонетним і подібного типу затворами, повинні мати пристрої, що унеможливлюють подачу газу під тиском у посудину при неповному закриванні кришки і її відкриванні.

    1. Просочувальні ванни ємністю до 0,5 м3повинні бути обладнані кришками, що щільно закриваються, і бортовими відсмоктувачами.

Ванни ємністю понад 0,5 м3необхідно встановлювати в спеціальні каме­ри, обладнані витяжною вентиляцією.

  1. Вимоги з охорони праці під час виробництва друкованих
    плат і сітчастих трафаретів

    1. Технологічні процеси під час виробництва друкованих плат повинні відповідати вимогам ГОСТ 23662-79 "Платы печатные. Получение заготовок фиксирующих и технологических отверстий. Требования к типовым техно­логическим процессам", ГОСТ 23663-79 "Платы печатные. Механическая за­чистка поверхности. Требования к типовому технологическому процессу", ГОСТ 23664-79 "Платы печатные. Получение монтажных и подлежащих ме­таллизации отверстий. Требования к типовым технологическим процессам", ГОСТ 23665-79 "Платы печатные. Обработка контура. Требования к типовым технологическим процессам" та ГОСТ 23770-79 "Платы печатные. Типовые технологические процессы химической и гальванической металлизации".

    2. У технологічних процесах паяння елементів друкованих плат необ­хідно замінювати припої, які містять свинець, на припої, які містять олово, мідь, срібло.

    3. Лазерне паяння друкованих плат необхідно виконувати відповідно до вимог ДСТУ 3941-2000.

    4. Термічне дублення фоторезисту на основі полівінілового спирту в розплаві солей необхідно виконувати в окремому приміщенні, обладнаному припливно-витяжною вентиляцією.

    5. Експлуатацію нагрівального і термічного електроустаткування необхідно здійснювати відповідно до вимог НПАОП 28.5-1.02-07.

    6. Концентровані кислоти необхідно розбавляти водою, при цьому кислоту лити у воду слід повільним струменем, не допускаючи розбризку­вання.

Розчинення лугу у воді необхідно виконувати невеликими порціями з безперервним перемішуванням при температурі води не вище 90° C.

    1. Лакофарбувальні роботи необхідно виконувати відповідно до вимог ГОСТ 12.3.005-75.

    2. Очищення фарбувального обладнання від лаку і фарби необхідно виконувати за допомогою неіскристого інструменту.

    3. Роботи на ультразвукових установках під час виробництва друкова­них плат необхідно виконувати відповідно до вимог ГОСТ 12.1.001-89 "Си­стема стандартов безопасности труда. Ультразвук. Общие требования без­опасности", ГОСТ 12.2.051-80 "Система стандартов безопасности труда. Оборудование технологическое ультразвуковое. Требования безопасности" та ГОСТ 12.4.077-79 "Система стандартов безопасности труда. Ультразвук. Метод измерения звукового давления на рабочих местах".

  1. Вимоги з охорони праці під час настроювання та
    регулювання радіо- та електронної апаратури

    1. Настроювання та регулювання радіо- та електронної апаратури необхідно виконувати відповідно до вимог технологічної та конструкторсь­кої документації за допомогою інструментів з ізолювальними ручками.

    2. Під час налагодження блоків, що мають конденсатори з напругою вище 110 В, необхідно розташовувати блоки так, щоб конденсатори не знаходилися проти регулювальника і не були звернені в бік сусідніх робочих місць.

    3. Під час роботи з апаратурою надвисокої частоти необхідно застосо­вувати пристрої захисту працівників залежно від типу джерела ви­промінювання, його потужності згідно з технологічним процесом (екра­нування джерел випромінювання та робочих місць біля джерел ви­промінювання).

    4. Для регулювання, пробиття і коронування в елементах хвильового тракту необхідно використовувати пристрої, що унеможливлюють небез­печне інтенсивне опромінення.

  2. Вимоги з охорони праці під час випробування радіо- та електронної
    апаратури

    1. Механічні, кліматичні, електричні, радіаційні і біологічні випробу­вання радіо- та електронної апаратури необхідно виконувати відповідно до вимог ГОСТ 18725-83 "Микросхемы интегральные. Общие технические условия", ГОСТ 20.57.406-81 "Комплексная система контроля качества. Из­делия электронной техники, квантовой электроники и электротехнические. Методы испытаний".

    2. Змінювати температурний або барометричний режим у камері доз­воляється працівнику, який відповідальний за проведення випробувань.

    3. Ремонт окремих вузлів і агрегатів у термобарокамерах необхідно виконувати при повному видаленні холодоагентів і зниженні тиску парів га­зоподібного залишку до атмосферного. Всмоктуючий і нагнітальний вентилі повинні бути закриті.

    4. Встановлення та зняття випробовуваних виробів радіо- та електрон­ної апаратури і ремонт випробувального устаткування необхідно виконувати після відключення електроживлення та відновлення заданого тиску повітря.

    5. Випробування вузлів і блоків радіо- та електронної апаратури на герметичність стисненим повітрям необхідно виконувати на спеціальних стендах.

  3. Вимоги з охорони праці під час проведення експериментальних робіт

    1. Слюсарно-складальні роботи під час експериментальних робіт зі створення нових зразків радіо- та електронної апаратури необхідно вико­нувати відповідно до вимог Правил охорони праці під час роботи з інстру­ментом та пристроями, затвердженихнаказом Міністерства енергетики та ву­гільної промисловості України від 19 грудня 2013 року № 966, зареєстрова­них у Міністерстві юстиції України 25 лютого 2014 року за №

    2. 327/25104, НПАОП 28.0-1.30-12 та ГОСТ 12.2.029-88 "Система стандартов безопасности труда. Приспособления станочные. Требования безопасности".

    3. Подачу електроживлення на обладнання необхідно здійснювати після випробування на герметичність охолоджувальних систем, у яких вико­ристовуються легкозаймисті рідини або гази.

    4. Контролювати якість швів у процесі експлуатації необхідно радіологічним методом або методом ультразвукової дефектоскопії відповідно до ДСТУ E№ 444:2005 "Неруйнівний контроль. Основні принципи радіографічного методу контролю металів рентгенівськими і гамма- випроміненнями" та ДСТУ E№ 1714:2005 "Неруйнівний контроль зварних з'єднань. Контроль зварних з'єднань ультразвуковий".

    5. Роботи, пов'язані з використанням лабораторних автоклавів, кисне­вих і ацетиленових балонів та газових приладів, необхідно виконувати відповідно до вимогНПАОП 0.00-1.20-98.

Директор Департаменту промислової безпеки, охорони праці, цивільного та фізичного захисту, тру­

дової та соціальної політики О. М. Онищенко

ПОГОДЖЕНО:

Директор виконавчої дирекції

Ф

В. Акопян

Завантажити