НПАОП 0.00-1.82-18Правила охорони праці під час дроблення і сортування, збагачення кориснихкопалин і огрудкування руд та концентратів

Під час роботи усередині горна використовують світильники з напругою не вище ніж 12 В, що мають запобіжні сітки.

Охолоджувати кладку горна водою забороняється.

  1. Розвантажувальну частину випалювальної (агломераційної) машини, дробарку, грохот і жолоби ізолюють кожухами (укриттями), підключеними до витяжної вентиляції.

  2. Технологія виробництва котунів (агломерату) повинна забезпечувати зниження їх температури не менше ніж до 140 °C, що визначається термоелектричним методом.

  3. Відбір проб котунів (агломерату) здійснюють автоматичними пробовідбірниками в призначених для цього місцях, а у разі відсутності конвеєрної їх подачі - грейфером мостового крана із залізничних вагонів.

  4. Для перевезення котунів (агломерату) використовують вагони, які унеможливлюють розсипання.

  5. Залізничні колії у місцях навантаження котунів (агломерату) із навантажувальних бункерів укривають шатром (зонтом) з відсмоктуванням і наступним очищенням запиленого повітря. Очищення цих колій здійснюють механізованим способом. Для спостереження за навантаженням котунів (агломерату) застосовують телевізійні або інші автоматичні пристрої. Керування навантаженням здійснюють з ізольованого приміщення.

  6. Тягодуттьові установки випалювальних (агломераційних) машин звукоізолюють, або в місцях їх встановлення обладнують звукоізольовані кабіни для обслуговуючого персоналу. Заводи-виробники повинні постачати ці установки з глушниками.

  7. У корпусах випалювання (спікання), що реконструюються, розташування тягодуттьових установок передбачають в окремому корпусі або в ізольованому стінами приміщенні (прогоні), яке входить до складу корпусу випалювання (спікання).

  8. Під час виробництва котунів із сірчистих руд для очищення технологічних газів застосовують високоефективні сіркоуловлювальні установки.

  9. Відкривати люки та оглядати стан колекторів відхідних і рекупераційних газів, пиловловлювальних установок і їх бункерів без попереднього припинення роботи тягодуттьової установки або розбирання електричної схеми живлення її електродвигунів забороняється.

Будь-які роботи у порожнинах цих установок повинні виконувати не менше ніж два працівники. Перед цим електричні схеми приводів тягодуттьового обладнання розбирають, порожнини провітрюють та виконують аналіз складу повітря в них.

  1. На фабриках, що мають загальний лежак і димову трубу для кількох випалювальних (агломераційних) машин, під час проведення ремонтних або інших робіт усередині порожнин колекторів відхідних і рекупераційних газів, їх пиловловлювальних установок і бункерів, а також під час заміни ротора ексгаустера (димососа, вентилятора) обов’язково перед засувкою з боку ексгаустера (димососа, вентилятора) встановлюють заглушку, що запобігає потраплянню відхідних газів працюючих машин у ці порожнини.

  2. Під час роботи випалювальних (агломераційних) машин забороняється:

ставати на рейки робочої і холостої гілок машини, на випалювальні візки та на ролики спікальних візків;

очищати жолоби та грохоти або замінювати колосники грохота;

брати пробу з випалювальних візків або роликового укладальника без певних пристосувань;

перебувати на хвостовій гілці машини або під нею;

ходити по покрівлі горна та під охолоджувачем;

проникати у хвостовий або головний радіуси машини;

доторкатися голими руками до каркаса горна та пальників;

перебувати біля газопроводів з відкритим вогнем;

переходити через робочу гілку машини огрудкування по шару матеріалу.

  1. Вимоги під час випалення вапняку

  1. На установки випалення вапняку, а також на сушильні установки поширюються вимоги безпеки та охорони праці, зазначені в розділі IV цих Правил.

  2. Вапно у виробництві агломерату (котунів) застосовують за наявності технологічного проекту на його введення в аглошихту.

  3. Воду для гашення вапна використовують за умови вжиття відповідних заходів безпеки.

  4. Усі поверхні випалювальних печей і сушильних установок, які нагріваються до високої температури, теплоізолюють або огороджують, а робочі місця обладнують повітряними душами.

  5. Жолоби, якими матеріал подається у випалювальні печі та сушильні установки, закривають зверху кришками, а труби ущільнюють та утримують під розрідженням.

Місця з’єднань обертових барабанів з топками і розвантажувальними камерами герметизують.

  1. Вимоги до залізничного, автомобільного та інших видів транспорту

  1. Вимоги до залізничного транспорту

  1. Залізничні колії та споруди, рухомий склад, зв’язок, сигналізація та блокування, що знаходяться у підпорядкуванні фабрики, а також організація руху поїздів і виконання вантажно-розвантажувальних робіт повинні відповідати вимогам Правил технічної експлуатації залізничного транспорту промислових підприємств, затверджених наказом Міністерства промислової політики України від 15 лютого 2010 року № 70, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 22 березня 2010 року за № 237/17532 (далі - Правила технічної експлуатації залізничного транспорту промислових підприємств).

  2. Маневрові операції проводять відповідно до вимог Правил технічної експлуатації залізничного транспорту промислових підприємств, а в межах виробничих цехів і дільниць - згідно з розробленою на фабриці інструкцією з обслуговування залізничних перевезень підприємства.

  3. Негабаритні місця в діючих цехах позначають попереджувальними плакатами, облаштовують сигналізацію (світлова, звукова, світло-звукова) та зазначають в інструкції з обслуговування залізничних перевезень підприємства.

  1. Вимоги до автомобільного транспорту

  1. Автомобільний транспорт (автомобілі, мотоцикли, моторолери, автонавантажувачі, електро- та автокари тощо), який використовують як засоби внутрішньозаводського та внутрішньоцехового транспорту, має бути обладнаний гальмами, звуковою сигналізацією, освітлювальними пристроями, світловими сигналами та пристроями, що унеможливлюють використання транспортних засобів сторонніми особами.

  2. Швидкість руху автомобільного транспорту та іншого безрейкового транспорту на території підприємства визначає роботодавець розпорядчим документом.

У виробничих приміщеннях, при в’їзді та виїзді з них, встановлюється дорожній знак обмеження швидкості 5 км/год.

Рух зазначеного транспорту на території підприємства та у виробничих приміщеннях регулюють відповідними знаками дорожнього руху.

  1. Транспортні засоби з двигунами внутрішнього згоряння, які використовують для постійних внутрішньоцехових перевезень, мають бути обладнані поглиначами вихлопних газів.

У разі короткочасного заїзду до цеху транспортних засобів, що не обладнані поглиначами вихлопних газів, їх двигуни на час стоянки або проведення вантажно- розвантажувальних робіт вимикають, а транспортні засоби загальмовують ручними гальмами.

  1. У місцях в’їзду транспортних засобів на територію підприємства, цеху вивішують схеми їх руху до вантажно-розвантажувальних майданчиків. Місця розвантаження та навантаження позначають на схемах.

  2. Автомобільні вивантажувачі, бокові перекидачі обладнують ключем-биркою, кінцевими вимикачами висоти піднімання кузова, упорами та запобіжними ланцюгами, що надійно утримують його у нахиленому стані.

  3. Приміщення, де розміщено більше ніж 10 постів для обслуговування або для зберігання більше ніж 25 автомобілів, повинні мати не менше двох воріт.

  4. У боксах (блоках) автомобільних гаражів забороняється проводити ковальські, зварювальні, фарбувальні, деревообробні роботи, а також промивати деталі з використанням легкозаймистих рідин. Ці роботи проводять у відповідних майстернях підприємства або в окремих приміщеннях гаража.

  5. Вимоги пожежної безпеки для приміщень, призначених для стоянки та ремонту автомобілів, а також для територій стоянок автомобілів під навісами та на відкритих майданчиках встановлюються НАПБ А.01-001-2014,Правилами пожежної безпеки для підприємств і організацій автомобільного транспорту України, затвердженими наказом Міністерства інфраструктури України від 21 січня 2015 року № 11, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 12 березня 2015 року за № 279/26724, та інструкціями з пожежної безпеки, затвердженими розпорядчим документом роботодавця.

  1. Вимоги до конвеєрного транспорту

  1. Особи, відповідальні за технічний стан і безпечну експлуатацію конвеєрного транспорту, призначаються розпорядчим документом роботодавця.

  2. Конвеєри для подавання вихідних матеріалів розміщують у транспортних галереях, виконаних з негорючих матеріалів.

Галереї обладнують пристроями для механізованого прибирання пилу, що просипався.

  1. На привідних станціях та перевантажувальних пунктах встановлюють засоби автоматичного пожежогасіння й автоматичної пожежної сигналізації. Уздовж конвеєра, що розташований у галереї, встановлюють засоби автоматичної пожежної сигналізації. Сигнал спрацювання цих засобів виводять на пункт оператора (диспетчера) фабрики.

  2. У разі розміщення конвеєрів у похилих галереях їх підлога повинна бути такою, щоб унеможливлювати ковзання працівників під час руху.

  3. У конвеєрних галереях та на конвеєрах у підземних умовах застосовують будівельні конструкції, конвеєрні стрічки, оболонки електричних кабелів тощо, виготовлені з важкогорючих або важкозаймистих матеріалів, що не поширюють полум’я на поверхні.

На конвеєрах, які транспортують гарячі матеріали з температурою до 200 °C, використовують стрічку в теплостійкому виконанні.

  1. Конвеєри обладнують:

пристроями блокування, які зупиняють роботу обладнання, що передує аварійному зупиненню;

пристроями для аварійної зупинки конвеєра з будь-якого місця по всій його довжині;

сигналізацією про початок запуску обладнання;

пристроями блокування, що виключають можливість дистанційного пуску після спрацювання захисту конвеєра;

пристроєм відключення конвеєра в разі зупинки (пробуксування) стрічки при ввімкненому приводі;

пристроями, що перешкоджають сходу стрічки вбік, та датчиками бічного сходу стрічки, які вимикають привод конвеєра при сході стрічки за межі країв барабанів та роликоопор;

пристроями натягу стрічки;

автоматично діючими гальмівними пристроями, що спрацьовують при відключенні двигуна і запобігають переміщенню завантаженої гілки стрічки в зворотному напрямку, - при установці конвеєрів під кутом більше ніж 6°;

пристроями, що вловлюють вантажну гілку під час її обриву,- при куті нахилу конвеєрного става більше ніж 10°;

пристроями для механічного очищення стрічки і барабанів від матеріалу, що налипає;

пристроями, що відключають привід при забиванні розвантажувальних воронок і жолобів.

Забороняється використовувати пристрої блокування та аварійних зупинок на механізмах як апарати управління їх пуском.

  1. Систему пуску двигуна конвеєра обладнують блокуванням, що виключає роботу двигуна при знятому огородженні головних і хвостових барабанів.

  2. Приводні, натяжні, відхильні та кінцеві станції стрічкових конвеєрів огороджують для унеможливлення ручного прибирання матеріалу, що просипався біля барабанів, під час роботи конвеєрів.

  3. З боку основного проходу для людей уздовж конвеєра ролики робочої та холостої гілок стрічки огороджують. Огорожу зблоковують із приводом конвеєра. З боку монтажного проходу ролики робочої та холостої гілок стрічки можна не огороджувати за умови обладнання входів у цю зону хвіртками, зблокованими із двигуном конвеєра, що виключають доступ людей до цієї зони під час роботи конвеєра.

  4. У місцях проходу і проїзду під стрічковими конвеєрами влаштовують захисні полиці для запобігання можливому ураженню людей шматками матеріалу, що падають зі стрічки під час транспортування.

  5. Стрічка конвеєра під час руху не повинна мати бічних зсувів, що виходять за межі країв барабанів і роликоопор.

Конвеєр обладнують спеціальними центрувальними пристроями та пристосуваннями для регулювання напрямку руху стрічки.

Забороняється направляти вручну рух стрічки, а також поправляти бортові ущільнення під час роботи конвеєра.

  1. Пробуксування стрічки конвеєра усувають після очищення барабанів та стрічки і відповідного натягування стрічки натяжними пристроями. Забороняється вмикати та експлуатувати конвеєри, рухомі та обертові частини яких (стрічка, барабани, ролики) засипані матеріалом, що транспортується.

  2. При розташуванні вісі приводних, натяжних і відхильних барабанів, приводних станцій конвеєрів на висоті більше ніж 1,5 м над рівнем підлоги для обслуговування приводів обладнують майданчики зі сходами і перилами заввишки не менше ніж 1,0 м із суцільною обшивкою (відбортовкою) заввишки не менше ніж 0,15 м від рівня настилу і заввишки не менше ніж 0,3 м від низу конструкцій майданчика, що найбільш виступають, до матеріалу, розташованого на конвеєрі.

Відстань по вертикалі від підлоги майданчиків до низу будівельних конструкцій (комунікаційних систем), що найбільш виступають, має становити не менше ніж 1,8 м.

Майданчики облаштовують ґратчастим або суцільним неслизьким настилом.

  1. У галереях і на естакадах висота від рівня підлоги до низу конструкцій перекриття має становити не менше ніж 2 м. Ширина галерей і естакад повинна відповідати умовам забезпечення проходів:

не менше ніж 800 мм з одного боку конвеєра (для проходу людей), з іншого - не менше ніж 700 мм при ширині стрічки до 1400 мм і не менше ніж 800 мм по обидва боки конвеєра при ширині стрічки понад 1400 мм;

між двома і більше паралельними конвеєрами - не менше ніж 1000 мм, а між стіною галереї і ставом конвеєра - не менше ніж 700 мм при ширині стрічки до 1400 мм і не менше ніж 800 мм при ширині стрічки понад 1400 мм.

У разі встановлення на стрічковому конвеєрі іншого устаткування (скидальних візків, вагів, пересувного живильника тощо) передбачають проходи з обох сторін конвеєра відповідно до зазначених вище вимог.

  1. При установці в галереях і на естакадах пересувних стрічкових конвеєрів, що пересуваються по рейках, виконують вимоги інструкції заводу-виробника та такі вимоги:

ширина проходів між конвеєрами (габаритами, що виступають) і стінами будівлі або іншим обладнанням повинна становити не менше ніж 1 м;

місця установки конвеєрів (зони їх дії) огороджують по всьому периметру огорожею заввишки не менше ніж 1 м від рівня підлоги;

проходи на огороджену ділянку обладнують хвіртками з блокувальними приводами стрічки і механізмами пересування конвеєрів, що забезпечують вимкнення приводів при кожному відкритті хвірток;

уздовж траси конвеєра перед огорожами встановлюють аварійні тросики для екстреної зупинки конвеєра або кнопки «стоп» через кожні 30 м.

  1. Установка пластинчастих конвеєрів і живильників повинна передбачати можливість обслуговування їх з обох сторін.

Ширина вільних проходів між конвеєрами має бути не менше ніж 1,2 м, а між стінками будівлі та конвеєрами - не менше ніж 1 м.

  1. При розміщенні конвеєрних ліній у відкритому виконанні облаштовують під’їзд до основних вузлів конвеєрної лінії і суміжного обладнання.

  2. Пластинчасті і скребкові конвеєри, що встановлені в похилому положенні, обладнують уловлювачами транспортних ланок, що запобігають зсуву полотна під час його розриву.

  3. При установці шнеків і скребкових конвеєрів можливе одностороннє їх обслуговування з шириною вільного проходу не менше ніж 0,8 м.

Кришки кожухів шнеків і скребкових конвеєрів (крім спеціальних оглядових вікон і лючків) обладнують блокуванням, що виключає доступ до обертових та рухомих частин шнеків і скребкових конвеєрів під час їх роботи.

  1. Швидкість руху конвеєрної стрічки під час ручного рудорозбирання має бути не більше ніж 0,5 м/с. Стрічку в місцях рудорозбирання огороджують.

  2. При транспортуванні стрічковими конвеєрами сухих і пилоутворювальних матеріалів, матеріалів з високою температурою і виділенням пари передбачаються заходи щодо боротьби з цими виділеннями:

обладнання системами пилопригнічення;

укриття в місцях навантаження і розвантаження;

застосування пристроїв аспірації, зрошувачів, змивання пилу з підлоги.

При транспортуванні сухих порошкоподібних пилоутворювальних матеріалів зона їх переміщення герметизується.

  1. Елеватори, скребкові конвеєри і шнеки, що транспортують сухі і пилоутворювальні матеріали, закривають щільними кожухами по всій довжині; місця завантаження та розвантаження обладнують щільними укриттями. Для періодичного контролю робочих органів механізмів у кожухах улаштовують оглядові вікна (люки) з дверцятами, які щільно зачиняються, що дають змогу вести візуальне спостереження.

  2. Елеватори, що транспортують вологі продукти, закривають по всій довжині запобіжними щитами або кожухами для уникнення розбризкування пульпи. Біля місць завантаження і розвантаження елеваторів установлюють аварійні вимикачі.

  3. Усі елеватори обладнують гальмівними пристроями, які вимикають зворотний хід кільцевого ланцюга, та уловлювачами при його розриві.

  4. На похилих конвеєрах, де можливе скочування матеріалу з робочої гілки, встановлюють запобіжні ущільнення по всій довжині.

  5. Скати саморозвантажувальних візків і самохідних конвеєрів огороджують. Проміжок між огорожею і головкою рейки не повинен перевищувати 10 мм.

  6. Грузила натяжних пристроїв конвеєрів, а також натяжні барабани огороджують і розташовують таким чином, щоб у разі обриву стрічки або каната виключалась можливість падіння вантажу або барабана на працівників або устаткування, які знаходяться на нижчих поверхах.

Вантажні натяжні станції зблоковують із приводом конвеєра на випадок обриву вантажу.

Замість вантажних натяжних станцій доцільно застосовувати, як правило, вантажні механічні або електричні лебідки.

  1. Шнекові перевантажувачі, розташовані в приміщенні з вільним доступом обслуговуючого персоналу, обладнують пересувними пристроями, що закривають розвантажувальні прорізи.

Шнекові перевантажувачі обладнують обмежувачами ходу візка.

  1. Робочу гілку конвеєра, розташованого в похилій галереї, за кута нахилу 6° і більше огороджують з боку проходу.

  2. Для безпечного обслуговування транспортного та технологічного устаткування передбачають пристрої і майданчики для профілактичного огляду та ремонту устаткування з огородженням робочих місць, розташованих вище або нижче рівня підлоги.

  3. Галереї трактів палива в місцях примикання до будівель обладнують автоматичними засобами пожежогасіння.

  4. Вентиляція в конвеєрних галереях має бути природна, а в перевантажувальних вузлах - примусова. Пускову апаратуру вентиляційних установок зблоковують із двигунами технологічного устаткування.

  5. Конструкція конвеєра передбачає доступ до елементів, блоків і контрольних пристроїв конвеєра, що потребують періодичної перевірки, а також до пристроїв регулювання, змащування вузлів тертьових частин без зняття огородження.

  6. Знімні огородження барабанів натяжних пристроїв і приводних механізмів обладнують блокуванням, що унеможливлює пуск конвеєра при знятій огорожі.

  7. Для запобігання зворотному ходу стрічки приводи стрічкових конвеєрів з кутом нахилу 6° і більше обладнують автоматичними гальмівними пристроями, що спрацьовують у разі вимкнення двигуна.

  8. У разі дистанційного керування конвеєрами з централізованого пульта схема запуску повинна унеможливлювати пуск конвеєра без сигналу від машиніста конвеєра (транспортувальника), що підтверджує готовність до пуску.

  9. При одночасній роботі кількох послідовних конвеєрів або конвеєрів, що пов’язані з устаткуванням однієї технологічної лінії, їх електродвигуни зблоковують. При цьому:

послідовність пуску і зупинки передбачають відповідно до схеми ланцюга конвеєрів та устаткування за інструкцією, затвердженою роботодавцем;

у разі раптової зупинки устаткування або конвеєра попереднє за схемою обладнання автоматично вимикається, а наступне - продовжує працювати до повного сходження з них матеріалу, що транспортується;

влаштовують місцеве блокування з пульта управління, що запобігає мимовільному пуску конвеєра або устаткування.

  1. Прибирання матеріалу, що просипався, з-під стрічкових конвеєрів здійснюють механізовано. При прибиранні матеріалу вручну з-під головних, хвостових і відхиляючих барабанів конвеєр загальмовують, розбирають електричну схему приводу, а на пускових пристроях вивішують попереджувальні плакати «Не вмикати! Працюють люди!».

  2. Для видалення сторонніх предметів зі стрічок конвеєрів передбачаються автоматичні пристрої. Ручне прибирання сторонніх предметів можливе, якщо конвеєр зупинено та ввімкнено місцеве блокування або вилучено ключ-бирку.

  3. Конвеєри, що транспортують гарячі матеріали, обладнують засобами захисту обслуговуючого персоналу від впливу тепла, що унеможливлює контакт з гарячими матеріалами та запобігає інфрачервоному випромінюванню. Для цього використовують кожухи, укриття, огородження, екрани тощо.

Конвеєри, що транспортують вологі матеріали, закривають кожухами або щитами у місцях можливого розбризкування.

  1. Зону дії пересувних (реверсивних) конвеєрів за всією довжиною та шириною огороджують суцільним, сітчастим або перильним огородженням, висота якого унеможливлює падіння працівників. В огородженні влаштовують двері для проходу працівників.

Пересувні конвеєри обладнують кінцевими вимикачами та стаціонарними тупиковими упорами з обох боків рейок.

  1. Подачу напруги до електродвигунів автоматичних скидальних візків і пересувних конвеєрів здійснюють підвісними шланговими кабелями. Дозволяється електроживлення цих електродвигунів від тролейних проводів, висота підвіски яких має бути не менше ніж:

Завантажити