НПАОП 9.2.30-1.06-98ДНАОП 9.2.30-1.06-98 ПРАВИЛА безопасности во время проведения учебно-воспитательного процесса в кабинетах (лабораториях) химии общеобразовательных учебных заведениях

6.2.5. Кристалічний йод треба зберігати в товстостінній, з темного скла банці з притертою пробкою.

6.2.6. У приміщенні, де зберігають хімічні реактиви, повинні бути засоби пожежогасіння: вогнегасники, ковдра із негорючих матеріалів, ящик або відро з піском.

6.3. Зберігання токсичних речовин

Всі хімічні речовини, що входять до групи 7 (згідно з додатком 2) мають фізіологічну активність у малих дозах і через те потребують особливо обережного ставлення. Усі досліди з ними проводить тільки вчитель.

Реактиви 7-мої групи зберігаються окремо у металевому ящику (сейфі), який надійно зачиняється, ключі від нього повинні бути у керівника навчального закладу і завідувача кабінету хімії.

На внутрішній поверхні дверцят сейфа наводять перелік реактивів із зазначенням розміщених для зберігання максимальних мас або об’ємів речовин, який затверджений наказом по навчальному закладу.

Примітка: У сейфі зберігають:

а) верхня полиця: бром, амонію дихромат, барію нітрат, оксид, хлорид, калію гідроксид, калію дихромат, роданід, хромат, кобальту сульфат, натрію сульфіт нонагідрат, натрію фторид, натрію гідроксид, нікелю сульфат, хрому(ІІІ) хлорид, плюмбуму ацетат, аргентуму нітрат, цинку сульфат, йод кристалічний;

б) нижня полиця: хлорметилен (метиленхлорид), фенол, анілін.

Не дозволяється змінювати розташування реактивів у сейфі і перефасовувати із заводської тари реактиви і матеріали, відмічені в додатку 3 позначками х, хх.

Розчини формаліну з масовою часткою речовини вище 5 % необхідно зберігати разом з легкозаймистими і горючими рідинами.

Лужні метали (2 група зберігання) дозволяється зберігати разом з легкозаймистими і горючими рідинами. Шар консерванту над металом повинен бути не менше 0,01 м.

Зберігання, використання і облік хімічних речовин 7-мої групи покладається на вчителя хімії, який веде спеціальний журнал.

7. НАДАННЯ ПЕРШОЇ (ДОЛІКАРСЬКОЇ) МЕДИЧНОЇ

ДОПОМОГИ ПОТЕРПІЛИМ

Під час проведення практичних занять у кабінеті хімії можливі нещасні випадки (отруєння, хімічні й термічні опіки, травми осколками скла тощо). Слід пам’ятати, що чим швидше буде надано допомогу потерпілому, тим менше буде негативних наслідків. У разі необхідності потрібно негайно викликати швидку допомогу.

У кабінеті (лабораторії) хімії повинна бути аптечка з набором медикаментів, перев’язувальних засобів і приладь, основний перелік яких подано в додатку 5, а також інструкція щодо надання першої медичної допомоги.

7.1. Перша допомога у разі отруєнь

7.1.1. Отруєння оксидом карбону(ІІ)

Ознаки отруєння: запаморочення голови, головний біль, слабкість, блювання, шум у вухах, судороги і втрата свідомості.

Перша допомога: негайно вивести потерпілого на свіже повітря, звільнити від одягу, який заважає диханню, давати вдихати кисень (чистий або з добавкою вуглекислоти (СО2) з масовою часткою 5 %). Потерпілого потрібно тримати в теплі, зігрівати грілками або теплими компресами до рук і ніг. У разі потреби - робити штучне дихання до прибуття лікаря.

7.1.2. Отруєння сірководнем

Ознаки отруєння: запаморочення голови, головний біль, нудота, загальна слабкість. У деяких випадках може настати раптова смерть внаслідок ураження дихальних шляхів.

Перша допомога: треба забезпечити потерпілому доступ свіжого повітря, дати вдихати кисень з добавкою вуглекислоти з масовою часткою 5 - 7 %.

7.1.3. Отруєння оксидами нітрогену

Ознаки отруєння: оксиди нітрогену насамперед діють на слизову оболонку і дихальні шляхи, потім зумовлюють подразнення очей, сухість у горлі, кашель, іноді нудоту і блювання. Отруєння оксидами нітрогену особливо небезпечне для осіб, які страждають захворюваннями серця.

Перша допомога: Потерпілому дати дихати чистим киснем.У зв’язку з можливим набряканням легень і порушенням кровообігу слід уникати всяких зусиль, потрібен повний спокій. Не допускати охолодження тіла.

7.1.4. Отруєння хлором

Ознаки отруєння: подразнювання верхніх дихальних шляхів, за тривалої дії кашель посилюється і може завершитися спазмом окремих ділянок дихальних шляхів, а потім припиняється дихання. Навіть за короткочасної дії хлору треба остерігатися гострого набрякання легень.

Перша допомога: негайно вивести потерпілого на свіже повітря, звільнити від одягу, що заважає диханню. Дати дихати киснем або вдихати з ватки нашатирний спирт з етанолом, можна дати випити суспензію оксиду магнію (10 г на стакан води). Покласти до рук і ніг потерпілого теплі компреси.

7.1.5. Отруєння сірковим газом

Ознаки отруєння: подразнення слизових оболонок, кашель і чхання.

Перша допомога: потерпілого вивести на свіже повітря, вдихати з ватки нашатирний спирт з етанолом, застосувати інгаляцію розчином питної соди з масовою часткою гідрогенкарбонату натрію 2 %.

7.1.6. Отруєння амоніаком (аміаком)

Ознаки отруєння: подразнення слизових оболонок, сльозотеча і запалення очей, сильний кашель, жар у горлі. Крім того у потерпілого з’являються нудота і приступи задухи.

Перша допомога: при отруєнні через вживання рідини з амоніаком дати випити велику кількість води з добавлянням до неї оцтової кислоти, викликати блювання, дати молока, яєчний білок; при отруєнні внаслідок вдихання амоніаку вивести потерпілого на свіже повітря, вдихати з ватки пари розведеної оцтової кислоти. .

7.1.7. Отруєння органічними рідинами

У разі потрапляння в організм через харчовий тракт отруйних органічних рідин: ацетон, формалін, метанол, анілін тощо, необхідно викликати блювання, а потім дати молока і яєчний білок.

7.1.8. При отруєннях в інших випадках необхідно:

- при отруєнні сірковуглецем: потерпілого вивести на свіже повітря, давати вдихати нашатирний спирт, дати валідол, напоїти міцним солодким чаєм;

- при отруєнні фторидом натрію: створити потерпілому повний спокій, поїти молоком з яйцевим білком або дати вапнякову воду;

- при отруєнні сульфатною кислотою: дати проковтнути шматочок льоду і покласти лід на живіт, прополоскати рот розчином перманганату калію з масовою часткою по речовині 2 %, молоко, яєчний білок, розчин крохмалю.

7.2. Перша допомога при опіках

Під час роботи в кабінеті (лабораторії) хімії найбільш імовірними є термічні і хімічні опіки.

7.2.1. При термічних опіках першого ступеня уражене місце обробляють етиловим спиртом, після чого накладають суху стерильну пов’язку або чисту тканину і звертаються до дерматолога. Ні в якому разі не можна проколювати пухир, змочувати місця опіків водою, припікати їх розчином перманганату калію, бриліантової зелені, розчином йоду, застосовувати “народні засоби”, різні олії, вазелін, бо вони тільки підсилюють опіки, сповільнюють загоєння ран. При важких опіках необхідно негайно відправити потерпілого до лікувального закладу.

7.2.2. У разі хімічних опіків уражену ділянку шкіри треба промити великою кількістю прохолодної води протягом 15 - 20 хв, забороняється обробляти обпечені місця ватним тампоном; потім промивають розчином питної соди з масовою часткою гідрогенкарбонату натрію 2 % (при потраплянні кислоти) або розчином оцтової або лимонної кислоти з масовими частками по речовинам 1-2 % (при потраплянні лугу) , ополоскують водою і накладають марлеву пов’язку з риванолем або фурациліном.

7.2.3. При опіках під час роботи з металічним натрієм, а також фосфором необхідно ватним тампоном зняти з поверхні шкіри ці речовини, а потім промити великою кількістю води.

7.3. Перша допомога при опіках очей

7.3.1. При потраплянні в око будь-якої хімічної рідини необхідно ретельно промити його великою кількістю води.

Опіки очей під час роботи в кабінеті хімії найчастіше спричи-няються кислотами і лугами.При опіках кислотою безпосередньо після опіку видно ділянку і важкість ураження. Спостерігається почервоніння, у важчих випадках - омертвіння тканини і в подальшому - відторгнення омертвілої тканини.

При опіках лугом не завжди видно відразу важкість ураження. Спостерігається почервоніння кон’юктиви, поблідніння рогівки, хворі не завжди звертаються до лікаря. Проте через 1-2 дні стан погіршується, рогівка мутніє, і людина може втратити зір. Усе це трапляється внаслідок того, що при опіках кислота безпосередньо пошкоджує тканини, до яких дотикається. А луг просочується між клітинами і спричиняє руйнівну дію на саму тканину.

7.3.2. При потраплянні в око кислоти найкраще відразу промити його чистою проточною водою, а потім накласти ватний тампон, змочений розчином гідрогенкарбонату натрію з масовою часткою 3 %.

7.3.3. Промивати очі при потраплянні лугу слід водою, а після цього - розчином боратної кислоти з масовою часткою 2 % (1 чайна ложка боратної кислоти на склянку води). Після заключного ополоскування очей чистою водою під повіки вводять 2-3 краплі альбуциду з масовою часткою розчиненої речовини 30 %.

7.3.4. Промивати очі після опіку необхідно ретельно протягом 20-30 хв, а потім обов’язково звернутися до лікаря.

7.4. Перша допомога при пораненні

7.4.1. Той, хто подає допомогу при пораненні, повинен з милом помити руки, а якщо це неможливо - змазати пальці йодною настоянкою. Доторкуватися до рани навіть вимитими руками не дозволяється. Не дозволяється обмивати рану водою.

7.4.2. При незначних порізах рану обробляють йодною настоянкою і накладають марлеву пов’язку, яка захищає організм від мікробів і сприяє швидкому зсіданню крові.

7.4.3. При пораненні склом або іншим предметом рану промивають великою кількістю дистильованої води або тампоном, змоченим етиловим спиртом (етанолом); виймають осколки скла і знову промивають рану спиртом. Якщо рана забруднена, бруд видаляється лише навкруги, але ні в якому разі не з глибинних шарів рани. Шкіру навколо рани обробляють йодною настоянкою або розчином бриліантової зелені, перев’язують і звертаються в медпункт.

7.4.4. При серйозному порізі й сильній кровотечі необхідно накласти джгут вище рани, покрити рану стерильною марлею і негайно викликати лікаря.

8. відповідальність, обов’язки та права

посадових осіб

8.1. Відповідно до Закону України “Про охорону праці” і Положення про організацію охорони праці та порядок розслідування не-

щасних випадків у навчально-виховних закладах керівник навчального закладу:

- відповідає за створення безпечних умов праці в кабінеті (лабораторії) хімії;

- організовує навчання педагогічних працівників з питань безпеки життєдіяльності з наступною перевіркою знань відповідно до чинних нормативних актів;

- організовує роботу з розроблення інструкцій з безпеки для кабінету (лабораторії) хімії, а також їх періодичний перегляд один раз на три роки.

8.2. Завідувач кабінету (лабораторії) хімії :

- несе безпосередню відповідальність за безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів, інвентарю тощо;

- забороняє використання обладнання, що не передбачено Типовими переліками;

- здійснює навчання та інструктаж учнів і вихованців з охорони праці під час робіт, що передбачені навчальними програмами.

8.3. Вчитель хімії:

- відповідає за безпечне проведення навчально-виховного процесу, проводить інструктаж учнів на початку навчального року з реєстрацією в журналі обліку навчальних занять, а під час проведення позакласних і позашкільних заходів - з обов’язковою реєстрацією в журналі встановленої форми відповідно до Положення про організацію та порядок розслідування нещасних випадків у навчально-виховних закладах;

- несе особисту відповідальність за збереження життя і здоров’я учнів під час навчально-виховного процесу;

- повідомляє керівника навчального закладу про кожний нещасний випадок, організовує надання першої допомоги потерпілому, а за необхідності - спеціалізованої медичної допомоги;

- організовує евакуацію учнів із приміщення у разі пожежі та під час інших аварійних ситуацій.

8.4. Щоразу перед проведенням експерименту вчитель повинен проінструктувати учнів про заходи безпеки під час проведення даного досліду, докладно розповісти про властивості хімічних речовин, що будуть використані, пояснити причини, що призводять до нещасних випадків, і засоби щодо їх запобігання.

8.5. Лаборант, який працює під керівництвом завідувача кабінету (вчителя хімії), стежить за дотриманням учнями правил безпеки і гігієни праці, відповідає за:

- зберігання та експлуатацію обладнання, підготовку його до лабораторних і практичних робіт, демонстраційних дослідів;

- профілактичне обслуговування (видалення вологи, витирання пилу тощо) хімічного посуду, приладів та апаратури, пристроїв і приладдя;

- наявність засобів надання першої допомоги і протипожежного інвентарю.

8.6. Завідувач кабінету, учителі хімії, керівники гуртків один раз на три роки проходять навчання на курсах підвищення кваліфікації з безпеки життєдіяльності з наступною атестацією.

8.7. Відповідальність за стан електрообладнання, вентиляції, водопровідної і каналізаційної мереж і сантехнічних споруд у кабінеті хімії несуть особи, призначені наказом керівника навчального закладу.

8.8. Вносити будь-які зміни, знімати або заміняти окремі елементи комунікацій (вмикати додаткові електроприлади тощо) можна тільки з дозволу особи, зазначеної в п.8.7.

Додаток 1

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо нейтралізації відходів натрію

Відходи (обрізки) натрію необхідно знищувати в той самий день, коли вони одержані. Для цього обрізки натрію будь-яких розмірів загальною масою до 200 г розміщують в круглодонній колбі і заливають бензином так, щоб шар над верхнім шматочком металу був не менший, ніж 0,05 м. Колбу закріплюють на штативі і забезпечують зворотним водяним холодильником. Всередину колби через холодильник подають холодну воду. Об’єм разової порції становить близько 5 мл. Наступну порцію додають тоді, коли повністю прореагує попередня. Роль бензину і зворотного холодильника полягає в тому, щоб не припустити нагрівання рідини вище кімнатної температури. Колбу можна додатково охолоджувати ззовні за допомогою водяної бані.

В цих умовах змінюється механізм взаємодії натрію з водою - кисень вже не бере участі в реакції, тому і тепловий ефект відносно малий. Добавляння води припиняють тоді, коли розчиняться останні шматочки металу. Одержаний водний розчин гідроксиду натрію відокремлюють на розподільній воронці і використовують для будь-яких потреб.

Додаток 2

ГРУПИ ЗБЕРІГАННЯ ХІМІЧНИХ РЕАКТИВІВ

Номер групи

Загальні властивос-ті даної групи

Приклади речовин із Типових переліків для загальноосвітніх шкіл

Умови зберігання

1

Вибухові речовини

В Типових переліках немає

Заносити в нав-чальний заклад заборонено

2

Виділяють під час взаємодії з водою легкозаймисті гази

Літій, натрій, кальцій, карбід кальцію

У лаборантській у шафі під зам-ком або разом з легкозаймис-тими речовина-ми

3

Самозаймаються під час неправильного зберігання

В Типових переліках немає

4

Легкозаймисті рідини

Діетиловий ефір (етер), ацетон, бензол, спирти: етанол, бутанол

У лаборантській у металічному ящику

5

Легкозаймисті тверді речовини

Сірка, фосфор червоний

У лаборантській у шафі під замком

6

Займисті реактиви (окисники)

Перманганат калію, нітратна кислота, нітрати калію, натрію

У лаборантській у шафі окремо від 4 і 5-тої гр.

7

Підвищеної фізіо-логічної активності

Іод, бром, оксиди барію, кальцію, гідроксиди калію, натрію та кальцію, дихромат амонію та інші, наведені в п.6.3 Правил

У лаборантській у сейфі

8

Малошкідливі речо-вини і практично безпечні

Х лорид натрію, саха-роза, крейда, боратна кислота, сульфат магнію

тощо

У кабінеті в закритих шафах або в лаборан-тській у шафі

Додаток3

ВІДОМОСТІ

про особливі властивості і групи зберіганняречовин

(витяг із Типових переліків навчально-наочних посібників та

технічних засобів навчання для загальноосвітніх шкіл

/І, ІІ, ІІІ ступені/, затверджених наказом Міністерства освіти

України 15.05.96, №131)

Реактиви та матеріали хімічні, що визначені в Типовому перелі-ку, мають такі властивості:

1. Особлива примітка (графа 2). Якщо мається знак х, то речовина використовується тільки вчителем. Учням можна видавати речовину у вигляді розбавлених розчинів.

Якщо у графі стоїть знак хх, то речовина потребує особливого ставлення через те, що має високу фізіологічну активність у відносно малих дозах, підвищену пожежну небезпеку.

Якщо особливої примітки немає, то речовина використовується без обмеження за умови виконання правил безпеки.

2. Групи зберігання речовин визначаються в першу чергу їх хімічною сумісністю: при випадковому змішуванні речовин однієї і тієї самої групи між ними не повинно бути взаємодії або, якщо це виникає, продукти реакції і тепловий ефект не повинні викликати небезпеку (графа 3).

3. Дія на організм визначається у графі 4. Якщо речовина безпечна за хронічної чи короткочасної дії, у графі ставлять прочерк.

Назва речовини згідно з Типовим переліком

Особлива відмітка

Група збері-гання

Дія речовини на організм під час роботи з масою і об’ємом із Типового переліку

1

2

3

4

Неорганічні речовини

Алюміній металічний (гран)

Бром в ампулах по 5 г

Залізо відновлене (порош).

Йод кристалічний

Кальцій металічний (струж)

Літій металічний

Магній металічний (порош.)

Натрій металічний (плавл.)

Фосфор червоний

Цинк металічний (гран.)

Цинк (пил)

Мідь

хх

хх

х

х

х

х

х

х

8

7

8

7

2

2

2

2

5

8

8

8

-

Хімічний опік

-

Хімічний опік

Хімічний опік

Хімічний опік

-

Хімічний опік

Захворювання шкіри

-

-

-

1

2

3

4

Оксиди, гідрооксиди

Алюмінію оксид

Амоніак (аміак) 25-%-ний водний розчин

Барію оксид

Калію гідроксид

Кальцію гідроксид

Карбону оксид (вуглекислий газ)

Купруму(ІІ) оксид (порош.)

Купруму(ІІ) оксид (гран.)

Магнію оксид

Мангану(ІУ) оксид (пор.)

Натрію гідроксид

Нікелю оксид

Силіцію гідроксид (кремнезем)

Сульфуру(ІУ) оксид (сірковий газ)

Феруму(ІІІ) оксид

Цинку оксид

хх

хх

хх

х

х

хх

8

7

7

7

7

8

8

8

8

6

7

8

8

8

8

8

Катар в.дих. шляхів

0,2 г і вище- смерт. доза

Хімічні опіки

Язви на шкірі рук

-

Ураження шкіри

Алергія,лег. форма

-

-

Хімічні опіки

-

-

-

-

Солі

Алюмінію хлорид

Алюмінію фосфат

Алюмінію нітрат

Амонію карбонат

Амонію нітрат

Амонію хлорид

Амонію дихромат

Амонію сульфат

Аргентуму нітрат

Барію нітрат

Барію хлорид

Кальцію карбонат

Кальцію хлорид дигідрат

Кальцію дигідрогенфосфат

Кальцію гідрогенсульфат

Кальцію сульфат

Калію ацетат

Калію хлорид

Калію дихромат

Калію сульфат

хх

хх

хх

хх

хх

хх

хх

8

8

6

8

6

8

7

8

7

7

7

8

8

8

8

8

8

7

8

-

-

Канцероген

-

Канцероген

-

На шкірі язви, 1 г внутрішньо - сме-ртельна доза

-

Канцероген

0,2г і вище внут-рішньо-смерт.доза

-

-

-

-

-

-

-

1 г внутрішньо-смертельна доза

-

1

2

3

4

Калію перманганат

Калію нітрат

Калію тіоціанат

Калію хромат

Калію карбонат

Калію фосфат

Калію гексаціаноферат(ІІ)

(жовта кров’яна сіль)

Калію гексаціаноферат(ІІІ)

(червона кров’яна сіль)

Калію гідрогенфосфат

Калію йодид

Кобальту сульфат

Купруму карбонат

Купруму(ІІ) хлорид

Купруму сульфат пентагідрат (мідний купорос)

Купруму сульфат

Купруму нітрат

Магнію сульфат

Магнію хлорид

Магнію карбонат

Мангану(ІІ) сульфат

Мангану(ІІ) хлорид

Натрію ацетат

Натрію карбонат

Натрію хлорид

Натрію гідрогенсульфат

Натрію карбонат декагідрат

Натрію сульфат декагідрат

Натрію сульфід нонагідрат

Натрію сульфат

Натрію сульфіт

Натрію нітрат

Натрію бромід

Натрію фторид

хх

хх

х

хх

хх

хх

хх

х

хх

х

х

х

хх

хх

х

6

6

7

7

8

8

7

7

8

8

7

8

8

8

8

6

8

8

8

8

8

8

8

8

8

8

7

8

8

6

8

7

1 г і вище - смертельна доза

Канцероген

30 г внутрішньо-гострий психоз

Див.амонію дихро-мат

-

-

Під дією шлунково-го соку розкла-даються до ціанідів

-

-

Гостре отруєння від 1 г і вище

-

-

-

-

Канцероген

-

-

-

Погіршення зажив-лення мікротравм, подразнення ура-женої шкіри

-

-

-

-

-

-

3-5 г і вище - смертельна доза

-

Канцероген

-

0,2 г і вище - смертельна доза

1

2

3

4

Натрію фосфат

Ніколу сульфат

Плюмбуму сульфат

Феруму(ІІІ) хлорид (хлорне залізо)

Феруму(ІІІ) сульфат

Феруму(ІІ) сульфат гептагідрат

Хрому(ІІІ) хлорид

Цинку сульфат

Цинку нітрат

Цинку хлорид

хх

хх

х

хх

х

8

7

7

8

8

8

7

8

6

8

Канцероген

Канцероген

-

-

-

Канцероген

Подразнення шкіри і шлункові розлади

Канцероген

Шлункові розлади

Кислоти

Нітратна кислота,густ. 1,42

Боратна кислота

Мурашина кислота, 85-%

Ортофосфатна кислота

Сульфатна кислота (сірчана кислота), густ. 1,84

Хлоридна кислота (соляна кислота), густ. 1,19

Оцтова кислота льодяна, хч

7

8

7

8

7

7

7

Хімічний опік

-

Хімічний опік

Хімічний опік

Хімічний опік

Хімічний опік

Хімічний опік

Органічні речовини

Ацетон

Анілін+

Гліцерин

Глюкоза

Гексан

Гексахлорциклогексан (гексахлоран)

Діетиловий ефір (етер)

Кислота масляна+

Кислота стеаринова

Кислота пальмітинова

Кислота олеїнова

Кислота амінооцтова (гліцин)

Нафта (сира)

Спирт етиловий (етанол)

Спирт бутиловий (бутанол)

Сахароза

хх

хх

хх

хх

х

4

7

8

8

4

7

4

4

5

5

5

5

4

4

4

8

Наркотик у великих дозах

Отруєння у вигляді пару і через шкіру

-

-

-

Подразнення очей

Наркотик

Подразнення очей

-

-

-

-

Легке подразнення

Наркотик

Подразнення очей

-

1

2

3

4

Оцтовоетиловий ефір (естер)

Оцтовоізоаміловий ефір (естер)

Фенол+

Бензен (бензол)+

Формалін 40-% (формальдегід)

Фруктоза

Хлорметилен (метиленхлорид)

х

хх

хх

хх

х

хх

4

7

7

4

4

8

7

Дерматити і екзе-ми

Наркотик

Отруєння у разі потрапляння на шкіру

Отрута у всіх видах

Гострі отруєння

-

У вигляді парів си-льне отруєння

Матеріали

Активоване вугілля

Графіт

Пероксид водню (пероксоводень)

Сірка

х

5

5

6

5

-

-

Небезпечний при попаданні в орга-нізм

Алерген

Завантажити