НПАОП 9.2.30-1.05-98ДНАОП 9.2.30-1.05-98 ПРАВИЛА безопасности во время работы по биологии в общеобразовательных учебных заведениях

Необхідно ознайомити учасників екскурсії з місцевими отруйними тваринами (зміями, павукоподібними, багатоногими), переносниками (наприклад, гризунами) або передавачами (кліщами, комахами) інфекційних захворювань. З цією метою в приміщенні кабінету (лабораторії) біології створюють спеціальні стенди з малюнками і фотографіями, що супроводжуються відповідними текстами, які пояснюють, чим небезпечна дана тварина і як запобігти цій небезпеці.

5.4.7. З метою запобігання механічним пошкодженням сучками, хмизом, колючими рослинами, гострим камінням, осколками скла тощо, а також укусам отруйних тварин (наприклад, змій, тарантулів, сколопендр, скорпіонів тощо), напередодні екскурсії необхідно попередити, щоб діти приходили у взутті, яке захищає ноги від пошкоджень, і спортивному одязі.

Не дозволяється учням знімати взуття під час екскурсій і ходити босоніж.

5.4.8. Вирушаючи на екскурсію з дітьми, учитель повинен мати при собі похідну аптечку першої допомоги відповідно до додатка 3.

5.4.9. Інструкцію з безпеки під час екскурсій для учнів розміщують на видному місці в приміщенні кабінету (лабораторії) біології і ознайомлюють з нею учнів перед екскурсією.

5.5. Правила безпеки під час проведення практичних занять з біології в теплицях (оранжереях)

Практичні роботи з біології, метою яких є ознайомлення учнів з основами і практичними навичками з біології, які проводять в приміщенні теплиці або оранжереї навчального закладу, пов’язані з комплексом несприятливих умов - підвищеною вологістю і температурою, впливом хімічних речовин (добрив, стимуляторів росту тощо).

5.5.1. До практичних робіт в теплиці (оранжереї) мають допуск учні 5 - 11 класів, які пройшли медичний огляд і не мають протипоказань.

5.5.2. Перед початком роботи в теплиці (оранжереї) вчитель біології повинен провести інструктаж з безпеки праці на робочому місці і ознайомити учнів з безпечними прийомами роботи.

5.5.3. Тривалість роботи в теплиці протягом навчального року становить:

- для учнів 5 - 6 класів - не більше 1 год на тиждень;

- для учнів 7 - 8 класів - не більше 2 год на тиждень;

- для учнів 9 - 11 класів - не більше 4 год на тиждень.

5.5.4. В теплиці проводяться роботи по вирощуванню розсади сільськогосподарських культур, овочевих рослин, в оранжереї вирощують квітково - декоративні рослини, типовий перелік яких приведений у додатку 4.

5.5.5. Теплиця (оранжерея) навчального закладу забезпечується водопроводом, раковинами з гідравлічним затвором по каналізації.

5.5.6. Всі роботи в теплиці (оранжереї) виконуються згідно ГОСТ 12.1.008-76 “Біологічна безпека”.

5.5.7. Підживлення рослин, які вирощують у теплиці (оранжереї), здійснюється в установлені для кожного виду терміни за допомогою мінеральних добрив.

5.5.8. Мінеральні добрива, біологічні препарати і стимулятори росту зберігаються в окремому приміщенні, в яке немає вільного доступу учнів. Кожний препарат знаходиться в закритій тарі з етикеткою.

5.5.9. Приготування розчинів мінеральних добрив і підживлення рослин виконують учні 7 - 11 класів. Вони повинні бути забезпечені спецодягом (халати, гумові рукавиці), який зберігається у спеціальній шафі приміщення теплиці (оранжереї), і відповідними приладдями та інвентарем (терези, мірний посуд, совки, шпателі, миючі засоби, рушники тощо).

Під час роботи у теплиці (оранжереї) не дозволяється працювати незахищеними руками. Для прополювання, розпушування грунту необхідно використовувати сапи, розпушувачі, совки тощо.

5.5.10. Застосування отрутохімікатів у теплиці (оранжереї) не дозволяється. Для боротьби з шкідниками, хворобами і бур’янами використовують агротехнічні і біологічні методи. Учні не беруть участі в обробці рослин біопрепаратами. Після обробки, яку проводить технічний персонал теплиці (оранжереї), учням дозволено працювати після терміну, зазначеного в додатку 5.

5.5.11. При перенесенні добрив, ящиків з розсадою чи горщиків з квітами необхідно дотримуватися норм по перенесенню вантажів згідно ДНАОП 0.03-3.29-96 “Граничні норми підіймання і переміщення важких речей неповнолітніми”.

5.5.12. Санітарну обробку теплиці (оранжереї), знезараження грунту проводять один раз на рік, не пізніше як за 30 днів до початку навчального року.

6. ВИМОГИ ДОЗберiгання матерiалiв та

iнструментiв, небезпечних для здоров'я учнiв

6.1. Усi хiмiчнi речовини треба зберiгати в лаборантськiй у закритiй глухiй (iз суцiльними дверцями без стекол) шафi відповідно до чинних правил безпеки для кабінетів (лабораторій) хімії загальноосвітніх навчальних закладів України і згідно сертифікату про термін зберігання завода-виготовлювача.

6.2. Рiдкi хiмiчнi речовини й розчини треба зберiгати в товстостiнних склянках з притертими пробками, твердi - в товстостiнних банках також з притертими пробками. Кожна склянка або банка з чiтко написаною етикеткою має стояти в певному, встановленому мiсцi. Речовини, що не мають етикеток, пiдлягають обов'язковому знищенню.

6.3. У кабiнетi (лабораторiї) бiологiї не можна зберiгати концентрованi кислоти i луги в сухому виглядi. Цi речовини повиннi зберігатися в кабiнетi (лабораторiї) бiологiї на спецiально вiдведених для них полицях у виглядi розчинiв тих концентрацiй (не вище 10%), якi потрiбні для проведення демонстрацiйних експериментiв i лабораторних занять.

6.4. Вогненебезпечнi речовини, такi, як етиловий спирт, бензин, повиннi мати на етикетцi напис "вогненебезпечно", зроблений червоним кольором. Перманганат калiю не можна зберiгати в безпосереднiй близькостi з крохмалем, вугiллям, якi в присутностi окислювача легко спалахують.

6.5. Скляний посуд, колючi та рiзальнi iнструменти слід зберiгати в закритих шафах з глухими дверними стулками без стекол.

7.відповідальність, обов’язки та права

посадових осіб

7.1. Керівник навчального закладу, завiдувач кабiнетом (лабораторiєю) бiологiї, вчителi бiологiї, керiвники бiологiчних гурткiв, керiвники робiт на навчально - дослiднiй дiлянцi і в теплиці (оранжереї), вiдповiдальнi за безпечну роботу в кабiнетах (лабораторiях) бiологiї, на навчально-дослiдних дiлянках, в теплицях (оранжереях), під час екскурсій, керуються чинним Положенням про органiзацiю охорони працi та порядок розслiдування нещасних випадкiв у навчально-виховних закладах.

7.2. Керівник навчального закладу:

- відповідає за сворення здорових та безпечних умов для проведення занять у кабінеті біології, на навчально-дослідній ділянці, в теплиці (оранжереї), а також на об’єктах, де проводяться екскурсії;

- організовує навчання педагогічних працівників з питань безпеки життєдіяльності з наступною перевіркою знань відповідно до чинних нормативних актів;

- організовує роботу по розробленню інструкцій з безпеки для кабінету (лабораторії) біології, а також їх періодичний перегляд один раз на три роки.

7.3. Завідувач кабінетом (лабораторією) біології:

- несе безпосередню відповідальність за безпечний стан робочих місць, обладнання, приладів, інструментів, інвентаря тощо;

- забороняє використання обладнання, що не передбачено Типовими переліками;

- здійснює навчання та інструктаж учнів і вихованців з охорони праці під час робіт, що передбачені навчальними програмами, відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-94 “Типове положення про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці” на початку навчального року з реєстрацією в журналі обліку навчальних занять.

7.4. Вчитель біології:

- відповідає за безпечне проведення навчально-виховного процесу, проводить вступний, первинний та цільові інструктажі з учнями з охорони праці під час навчальних занять відповідно до Положення про організацію та порядок розслідування нещасних випадків у навчально-виховних закладах;

- несе особисту відповідальність за збереження життя і здоров’я учнів під час навчально-виховного процесу;

- повідомляє керівника навчального закладу про кожний нещасний випадок, організовує надання першої допомоги потерпілому, а при необхідності - спеціалізованої медичної допомоги;

- організовує евакуацію учнів із приміщення у випадку пожежі та при інших аварійних ситуаціях.

7.5. Щоразу перед проведенням експерименту вчитель повинен провести інструктаж учнів, навчити безпечних прийомів роботи під час проведення даного досліду.

7.6. Завідувач кабінетом, учителі біології, керівники біологічних гуртків, керівники робіт на навчально-дослідній ділянці і в теплиці (оранжереї) один раз на 3 роки проходять навчання на курсах підвищення кваліфікації з безпеки життєдіяльності з наступною атестацією.

Додаток 1

П Е Р Е Л І К

медикаментів, перев’язувальних засобів і приладь

для аптечки кабінету (лабораторії) біології

1 Бинт стерильний і нестерильний - по 1шт.

2 Серветки стерильні - 1уп.

3 Вата гігроскопічна (у банці з притертою

пробкою) - 50г.

4 Спирт етиловий - 30-50мл.

5 Мазь від опіків (з анестезіном тощо) - 1 уп.

6 Перманганат калію - 15-20г.

7 Розчин йода спиртовий - 1 фл.

8 Розчин борної кислоти 5%-ний спиртовий - 1 фл.

9 Розчин оцтової кислоти 2%-ний - 100-150мл.

10 Розчин аміаку 10%-ний - 1 фл.

11 Валідол - 1 уп.

12 Вазелін борний - 1 уп.

13 Розчин перекису водню 3%-ний - 50мл.

14 Активоване вугілля в таблетках - 4уп.

15 Сульфацил натрію 30%-ний

у тюбиках по 1,5 мл - 5 шт.

16 Сода питна - 1 пачка.

17 Ножиці медичні - 1 шт.

18 Пінцет - 1 шт.

19 Клей БФ-6 (або лейкопластир) - 25мл.(3 пак.)

20 Джгут -1шт.

Комплектування аптечки й складання інструкції з подання першої медичної допомоги роблять за погодженням з персоналом медпункту навчального закладу.

Відповідальність за наявність медикаментів, перев’язувальних засобів, а також за належний стан аптечки покладається на лаборанта кабінету.

Контроль за станом аптечки здійснює персонал медпункту.

Примітка. Всі вищезазначені медикаменти, перев’язувальні засоби й приладдя повинні бути в аптечці куточка живої природи, якщо він розміщений окремо від кабінету (лабораторії) біології, а також в аптечці навчально-дослідної ділянки і теплиці (оранжереї).

Додаток 2

ОТИМАЛЬНІ РОЗМІРИ ОСНОВНОГО ІНВЕНТАРЯ ДЛЯ

УЧНІВ РІЗНИХ ВІКОВИХ ГРУП

(згідно з МР “Педагогічні особливості і санітарно-гігієнічні

вимоги щодо організації праці школярів в умовах сільсько-

господарського виробництва”, вид. АПН СРСР, 1991р.)

1. Розміри лопат:

Вікова група,

років

Розміри

полотна, см

Діаметр

черенка, см

Загальна

висота, см

8-10

12-14 х 18-21

2,75 - 3,0

95 - 100

11-13

14-15 х 21-23

3,0 - 3,25

100 - 110

14-16

16-18 х 24-25

3,25

110 - 120

2. Розміри сапок:

Вікова група,

років

Висота пластини,см

Ширина леза, см

Довжина

черенка, см

Діаметр

черенка,см

8-10

9-10

10

110

2,3

11-13

9-10

12

120

2,3

14-16

9-10

14

130

2,5

3. Розміри грабель:

Вікова група, років

Кількість зубів, шт

Довжина зуба, см

Товщина зуба, см

Довжина черенка,см

Діаметр черенка,см

8-10

7

7,0

0,5

130

2,5

11-13

9

7,5

0,6

140

2,8

14-16

11

8,0

0,7

150

3,0

Додаток 3

Перелік

медикаментів, перев’язувальних засобів

і приладдя для похідної аптечки

1 Бинт стерильний -2 шт.

2 Індивідуальний пакет першої допомоги -2 шт.

3 Розчин йоду 3-5%-ний спиртовий -1 фл.

з притертою пробкою.

4 Розчин аміаку 10%-ний -1 фл.

з притертою пробкою.

5 Розчин перекису водню 3%-ний -1фл.

6 Розчин борної кислота 5%-ний спиртовий -1фл.

з притертою пробкою.

7 Валідол у таблетках -1 уп.

8 Парацетамол у таблетках -1 уп.

9 Сульфацил натрію 30%-ний у тюбиках по 1,5 мл

-3 шт.

10 Ножиці медичні -1 шт.

11 Пінцет -1 шт.

12 Булавки англійські - 5 шт.

13 Шина з щільного картону саморобна - 50х5 (см)

-1 шт.

14 Джгут медичний -1 шт.

Додаток 4

ТИПОВИЙ ПЕРЕЛІК КУЛЬТУР,

які рекомендовані для вирощування у теплицях (оранжереях) навчальних закладів відповідно до МР “Педагогічні особливості і санітарно-гігіієнічні вимоги щодо організації праці школярів в умовах сільськогоспо дарського виробництва”. вид. АПН СРСР, 1991р.

Назва культури

Умови вирощування

Температура,С

Відносна вологість

Плодові овочеві:

огірок 26 - 28 70 - 80

помідор 20 - 26 60 - 65

перець солодкий 20 - 26 60 - 70

Зелені овочеві:

укроп20 - 22 65 - 75

салат 20 - 22 60 - 70

шпінат 15 - 20 60 - 80

цибуля20 - 23 70 - 80

петрушка 10 - 18 60 - 70

Квітково-декоративні:

горщикові

гортензія 25 60 - 70

бегонія 25 60 - 70

на вигонку

тюльпани 18 - 20 70 - 80

нарциси16 - 17 70 - 80

Додаток 5

ВИТЯГ ІЗ ПЕРЕЛІКУ

хімічних і біологічних засобів боротьби з шкідниками, хворобами

рослин і бур’янами, а також регуляторів росту рослин, які

дозволені для використання у сільському господарстві,

затверджений наказом Держагропрома СРСР 19.07.86 р.

Назва

препарату

Культура, що обробляєть-ся

Шкідник, за-хворювання,

механізм дії

Кількість обробок

Терміни ви-ходу на об-роблені пло-щі для прове

дення робіт

Біопрепарати:

Бітоксиба- цилін

огірки

павутинийкліщ

багаторазво, інтервал 15 -17 днів

через 1 добу

Трихотецин

огірки

борошниста роса

багаторазво, інтервал 15 -17 днів

через 1 добу

Регулятори росту:

Гумат натрію,

водний

огірки

підвищення врожаю

3

через 2 доби

розчин з мас. часткою

речовини 30%

помідори

підвищення врожаю

4

через 2 доби

Завантажити