Нанесення дезінфікуючих розчинів на поверхню посудини треба проводити без розбризкування.
Для миття і знежирення поверхні слід застосовувати негорючі і нетоксичні матеріали.
Не дозволяється застосовувати для дезінфекції алюмінієвих резервуарів, а також зберігати в алюмінієвих посудинах і посудинах з оцинкованої сталі лужні
розчини.
7.ТРАНСПОРТУВАННЯ (ПЕРЕМІЩЕННЯ) ВАНТАЖІВ, СКЛАДУВАННЯ, ВИКОНАННЯ ВАНТАЖО-РОЗВАНТАЖУВАЛЬНИХ РОБІТ
7.1. Загальні вимоги
7.1.1. Складування і вантажо-розвантажувальні роботи повинні відповідати вимогам ВНТП 532/739-85, Правил охорони праці при експлуатації баз, складів і сховищ, виконанні вантажо-розвантажувальних робіт на об`єктах оптової торгівлі,
ГОСТ 12.3.009-76*, ГОСТ 12.3.002-75*, ГОСТ 12.3.010-82, ГОСТ 12.2.003-91,
ГОСТ 12.3.020-80*, а також цих Правил.
7.1.2. Рух транспорту на підприємстві необхідно організовувати у відповідності з Правилами дорожнього руху за схемою маршрутів руху транспортних і пішохідних потоків із зазначенням на ній поворотів, зупинок, виїздів, переходів. Схема маршрутів руху повинна бути вивішена в місцях стоянки транспорту, перед в'їздами на територію і в інших необхідних місцях.
7.1.3. Територія підприємства повинна бути обладнана дорожніми знаками, покажчиками швидкості руху транспорту за ДСТУ 2586-94 і знаками безпеки за ГОСТ 12.4.026-76*. Необхідна кількість дорожніх знаків і покажчиків та місця їх установлення повинні обгрунтовуватися прийнятою схемою організації руху транспортних і пішохідних потоків.
7.1.4. Автомобільні дороги підприємства повинні відповідати вимогам СНиП 2.05.02-85 і СНиП 2.05.07-91.
Не дозволяється автомобільні дороги на території ковбасних цехів з щебеневим, гравійним, шлаковим і іншими (необробленими в`яжучими або іншими знепилювальними засобами) покриттями, що створюють пил.
7.1.5. Ворота для в'їзду (виїзду) повинні мати запори, які унеможливлюють їх самочинне відчинення (зачинення) і попереджувальну сигналізацію про рух транспорту.
7.1.6. Під'їзди автотранспорту до залізничної колії повинні бути огороджені стовпчиками.
7.1.7. Залізничні виїзди і переїзди на території підприємства повинні бути обладнані шлагбаумами, світловими сигналами або іншими пристроями, які дозволяють регулювати рух транспорту.
7.1.8. У місцях, де залізничні колії проходять поблизу будівель і споруд з дверними отворами, обернутими в бік залізничних колій, необхідно влаштовувати двосторонню (усередині і ззовні) попереджувальну світлову і звукову сигналізацію про наближення потягу.
7.1.9. Швидкість руху залізничного і автомобільного транспорту територією підприємства повинна бути зазначена для кожного виду транспорту на спеціально виставлених дорожніх знаках за ДСТУ 2586-94 і не перевищувати таких величин:
залізничний транспорт:
потяг із локомотивом попереду - 15 км/год;
потяг із локомотивом позаду вагонів - 10 км/год;
рух за утруднених умов і за переїзду, в'їзду або виїзду з території, у разі причіплювання вагонів - 5 км/год.;
за пересування вагонів лебідкою (вручну) - 2 км/год.
автомобільний транспорт:
проїздами на території підприємства - 10 км/год.;
у разі перетинання переїздів підприємства, виїздах і в'їздах - 5 км/год.;
у разі подавання автомобіля заднiм ходом - 3 км/год.;
для авто- і електронавантажувачів, електрокар - 3 км/год.
7.1.10. Пересування вагонів вручну повинно виконуватись відповідно до ін-струкції, затвердженої в установленому порядку.
7.1.11. Фронт навантаження залізничних вагонів на складі повинен бути не менший ніж 12 м, ширина платформи повинна бути не менша ніж 3 м.
Платформа повинна бути на одній відмітці з підлогою складу готової продукції.
7.1.12. Зберігати тару необхідно під навісом. Загальна площа групи ящиків і ящикових піддонів під навісом і на відкритих площадках повинна бути не більшою ніж 500 м2, протипожежні розриви повинні бути не меншими ніж 18 м.
7.1.13. Виконання вантажо-розвантажувальних робіт слід проводити відпо-відно до технологічних карт, схем укладання різних товарів, інструкцій, розроблених і затверджених у встановленому порядку.
7.1.14. Під час виконання вантажо-розвантажувальних робіт рівень небезпечних і шкідливих виробничих чинників не повинен перевищувати допустимих величин, передбачених ГОСТ 12.1.003-83*, ГОСТ 12.1.005-88, ГОСТ 12.1.012-90.
7.1.15. Навантаження і розвантаження товарів масою понад 50 кг і підіймання їх на висоту більше 2,0 м повинні бути механізовані.
7.1.16. У приміщеннях, де використовуються електрокари, електронавантажувачі та інший механізований внутрішньоцеховий транспорт, повинні бути чітко ви-ділені зони проїзду транспорту і проходів для людей. Для попередження про не-безпеку повинно бути проведено сигнальне пофарбування небезпечних зон і вивішені знаки безпеки за ГОСТ 12.4.026-76*.
7.2.Складування
7.2.1. У складах, розташованих вище першого поверху, а також у підвальних і напівпідвальних приміщеннях, що мають сходи довжиною більше одного марша або понад 1,5 м, повинні влаштовуватися пандуси, гравітаційні спуски, ліфти і інші пристрої для спускання або підіймання вантажів.
7.2.2. У холодильних камерах не дозволяється укладання вантажів впритул до стельових і пристінних аміачних батарей, повітроохолодників, а також на труби батарей і з`єднувальні трубопроводи. Усі вантажі, як у тарі так і без тари, за розміщення в камерах холодильника укладають штабелями на піддони.
7.2.3. Контейнери, ящики і бочки із замороженою продукцією укладають в камерах зберігання в штабелі на відстані 0,6 м від батарей. Відстань між верхньою кромкою штабеля і стелею повинна бути не менша ніж 0,5 м.
Нижні контейнери, бочки і ящики повинні укладатися на решітки або рейки. Між контейнерами або ящиками в штабелі через кожний метр висоти повинні прокладатися прокладки.
7.2.4. У камерах безпосередньо за вантажними дверима слід залишати вільну від вантажів площадку за розміром 3,5 х 3,5 м для маневрування наземного електротранспорту.
За укладання морожених м`ясних продуктів у штабелі і зніманні їх з штабелів на взуття працівника, що бере участь у цій роботі, повинні бути надягнені брезентові захисні панчохи.
7.2.5. Використання камер холодильної обробки і камер зберігання як кори-дорів для проходу людей, проїзду навантажувачів, електрокар, візків, повернення роликів і разног наземним транспортом не дозволяється
7.2.6. У складах сировини і готової продукції між штабелями слід влаштовувати проходи шириною не менше 1,25 м, а між штабелем і стіною приміщень - 0,8 м. За умов застосування ручних візків, електровізків і навантажувачів ширина проходів між штабелями повинна бути не менша максимальної ширини завантаженого транспорту плюс 0,8 м, а за двостороннього руху - не менше подвійної максимальної ширини завантаженого транспорту плюс 1,5 м.
7.2.7. Конструкція підвісних шляхів для транспортування і зберігання м`ясо-продуктів і їх розміщення повинні виключати можливість стикання продуктів з підлогою, стінами, охолоджувальними приладами.
7.2.8. Не дозволяється користуватися інвентарем і піддонами, не продезінфі-кованими після використання.
Запаси чистих піддонів слід зберігати у відокремленому приміщенні.
7.2.9. Укладка м`яса і м`ясопродуктів безпосередньо на платформи вагів не дозволяється. Зважування слід проводити у візках, тарі або на спеціальних решітках.
7.2.10. Норми укладання вантажів на піддони, види упаковки за найменуваннями складованих вантажів, способи укладання, висота укладання вантажу на піддонах, загальна висота складування сировини, готової продукції і матеріалів повинні відповідати вимогам ВНТП 532/739-85.
7.2.11. Вантажі в ящиках і мішках, які не сформовані в пакети, необхідно укладати в штабелі “вперев`язку”. Для стійкості штабеля слід прокладати рейки через кожні 2-3 ряди ящиків і дошки через кожні 5-6 рядів мішків за висотою.
7.2.12. У разі складування консервів без пакування в тару можна застосовувати порядок укладки в колони.
Висота колон повинна бути для консервних банок місткістю 0,5 л не більша ніж 2,5 м, місткістю понад 0,5 л - 2,0 м.
Дозволяється збільшення висоти колон за умов огородження їх на відстані
1,0 м по периметру і висотою 1,0 м. У цьому випадку ширина проїздів і проходів повинна бути збільшена на 2,0 м, а відстань від стін до колон - на 1,0 м.
Ширина колон повинна бути не більша ніж 1,5 м, довжина - не менша ширини.
Між рядами банок у колонах слід прокладати листи фанери. Банки в рядах установлюють у шахматному порядку. Дозволяється укладка жерстяних банок без прокладок способом “вперев`язку”.
7.2.13. Вантажі в бочках слід установлювати не більше ніж в 3 ряди за висотою за допомогою засобів механізації.
7.2.14. Вантажі в бочках дозволяється укладати в штабель лежачи або на торець.
За укладки лежачи крайні бочки штабеля слід підклинювати упорами.
За укладки на торець між рядами бочок повинні прокладатися дошки.
Розбирання штабелів незалежно від вантажу проводиться зверху і рів-номірно за всією довжиною.
7.2.15. Зберігання харчової солі повинно проводитись у спеціально призначених для цих цілей складах. Злежану сіль слід ламати молотками , ломами та ін., починаючи з верхніх країв бурта, залишаючи невеликі уступи, до основи. Залишати верхній шар у вигляді козирка не дозволяється. Під час ламання злежаної солі необхідно застосовувати захисні окуляри.
7.2.16. Папір у рулонах треба укладати на висоту не більше 3 рядів з прокладками з дошок між рядами. Крайні рулони слід підклинювати упорами.
7.2.17. Пиловидні товари (борошно, цукор та ін.) зберігають в бункерах, ларях і інших закритих ємкостях, вживаючи заходів проти розпилення в процесі навантаження і розвантаження.
Бункери і інші ємкості мають бути обладнані пристроями для механічного обкачування зависань матеріалів. У разі необхідності спускання працівників у бункери може проводитись у спеціальній люльці за допомогою лебідки.
7.2.18. Зберігати тару слід у штабелях висотою 3,0 - 3,5 м; піддони ящикові і стоякові, тару-обладнання - у складеному виді; ящики - у пакетах на плоских під-донах.
7.2.19. На відкритих майданчиках і в складах на місцях для укладання ванта-жів повинні бути розмічені кордони штабелів, проїздів, проходів між ними. Не дозволяється розміщати вантажі в проходах і проїздах.
Майданчики для проміжного складування вантажів повинні знаходитись на відстані не меншій ніж 2,5 м від залізничних колій і автомобільних доріг.
7.2.20. Вантаж повинен бути розміщений і закріплений на транспортному засобі таким чином, щоб він:
не являв небезпеки водію і оточуючим;
не обмежував водію оглядовість;
не порушував рівноваги транспортного засобу;
не закривав світлові і сигнальні пристрої, а також номерні знаки і реєстраційні номери.
7.2.21. Під час укладання вантажів у штабелі необхідно дотримуватися встановленої для даного вантажу висоти укладання із забезпеченням стійкості штабеля і безпеки проведення робіт. Обережності слід додержуватися під час складування хімікатів, вантажів у крихкій тарі, легкозаймистих і крихких вантажів, а також за роботи поблизу колон, стін, перегородок.
7.2.22. Складування і зберігання балонів під тиском повинно проводитись за вимогами, наведеними у розділі 10.1 цих Правил.
7.3 Експлуатація авто- і електронавантажувачів, електрокар, візків
7.3.1. Згідно з Правилами реєстрації та обліку великотоннажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, реєстрація навантажувачів усіх типів, авто- і електрокар, електровізків здійснюється органами Держнаглядохоронпраці.
Експлуатація незареєстрованих технологічних транспортних засобів не дозволяється.
7.3.2. Виїзд навантажувачів з гаража без перевірки технічного стану не дозволяється. Технічний стан машин за виїзду з гаража і поверненні після роботи реєструється в журналі реєстрації транспорту.
Після перевірки технічного стану і розпису в журналі про одержання справної машини цілковиту відповідальність за її технічний стан і безпечну експлуатацію несе водій.
7.3.3. Маса транспортованого вантажу не повинна перевищувати номіналь-ну вантажність машини.
7.3.4. Якщо маса і розміщення центра ваги вантажу невідомі, треба зробити контрольне підіймання вантажу і переконатися, що навантажувач не перекидається. Не дозволяється звисання вантажу понад 1/3 довжини вил.
7.3.5. За умов введення вил у піддони необхідно пересуватися за мінімальною швидкістю.
7.3.6. Під час транспортування вантажів з нестійкими опорами треба застосовувати підкладки.
7.3.7. Пакети з вантажами необхідно розміщати на площі піддона рівномірно і симетрично, відстань від центра ваги вантажу до спинок вил не повинна перевищувати величин, зазначених у графіку вантажопідіймальності машини.
7.3.8. Під час пересування навантажувачів вила вантажопідіймача повинні бути на висоті 0,2-0,3 м від підлоги (для штабелерів - не менше 0,4 м), раму вантажопідіймача при цьому слід нахилити назад у крайнє положення.
7.3.9. Переміщення вантажів великих розмірів (які закривають дорогу) водій навантажувача може виконувати за наявності особи, що супроводжує навантажувач і яка вказує дорогу і подає сигнали.
Якщо вантаж має великий об`єм і зменшує видимість на передньому ходу, необхідно пересуватися заднім ходом.
7.3.10. Нахил вил з піднятим вантажем уперед слід проводити обережно. Для уникнення перекидання навантажувача або штабелера нахил вил з піднятим вантажем уперед слід проводити тільки за наявності опори під вилами.
7.3.11. З`їжджати із схилу електронавантажувачем і електроштабелером з вантажем слід заднім ходом, заїжджати на схил - переднім.
7.3.12. Рух транспорту в складах, на відкритих майданчиках і рампах необхідно здійснювати тільки в межах транспортних смуг, відповідно до схеми механізації з дотриманням відстані до стін, колон, устаткування, стелажів і штабелів (не меншої ніж 1,0 м).
7.3.13. У разі захоплення вантажу навантажувачем з вилочним захоплювачем не дозволяється:
підіймати вантаж за відсутності під ним отвору, необхідного для вільного проходу вил;
відривати примерзлий або затиснений вантаж;
ставити в штабель одночасно більше одного піддона.
7.3.14. Підіймання вантажу треба проводити плавно, без ривків, рівномірним пересуванням важіля золотникового розподільника.
7.3.15. Водій навантажувача зобов`язаний подавати сигнал: у місцях скупчення людей, на проходах, перед проїздом повз двері і через ворота, на поворотах, зрушенні з місця і пересуванні заднім ходом.
7.3.16. Водій навантажувача повинен проводити транспортування вантажу тільки тоді, коли він установлений впритул до вертикальної рами вантажопідіймача і рівномірно розташований відносно вил.
7.3.17. Під`їжджати до місця навантаження (розвантаження) водій повинен тільки на нижчій передачі.
Не дозволяється різке гальмування навантажувача в разі ожеледиці, мокрої і слизької дороги.
7.3.18. Під час вантажопереробки тарно-штучних вантажів необхідно дотримуватись таких вимог:
переробці мають підлягати тарно-штучні вантажі, що укладені на стандартні і справні піддони;
переробка дрібноштучних вантажів повинна здійснюватися в спеціальній тарі (стоякових сітчатих і великогабаритних піддонах), що запобігає їх падінню під час транспортування;
переробка великогабаритних вантажів, маса яких не перевищує вантажопідіймальність навантажувача, може здійснюватися вилочними навантажувачами із застосуванням спеціальних здовжувачів, надягнутих на стандартні вила навантажувача;
для звільнення вил від штучного вантажу шляхом зштовхування його під час укладання в штабель без піддона або прокладок необхідно застосовувати спеціальний пристрій-зштовхувач;
під час переробки вантажів циліндрічної форми (бочок, барабанів та ін.), як вантажозахоплювальний пристрій, треба застосовувати універсальний захоплювач-кантувач;
для переробки вантажів у мішках, стандартних бочках, рулонах, укладених горизонтально, а також інших легких вантажів, що мають отвори для введення штирів, треба застосовувати навантажувачі з багатоштирьовими захоплювачами.
7.3.19. Не дозволяється:
передавати транспорт іншій особі;
подовжувати та поширювати платформи електровізків;
відкривати і закривати двері складів, гаража-зарядної і контейнерів ударом транспорту;
залишати транспорт у проходах та проїздах, на залізничних коліях та ухилах;
заїжджати на пандус рампи, якщо там знаходиться інший транспорт;
обганяти на рампі і в складах будь-який транспорт;
перевозити у відкритих і битких неупакованих ємкостях легкозаймисті рі-дини (бензин, гас, ацетон та ін.), кислоти і електроліти;
працювати на підлогах, які не мають необхідної міцності, або мають вибоїни і інші пошкодження;
збільшувати масу противаги за допомогою додадкового вантажу чи людей;
робити різкі повороти на великій швидкості;
перевозити на вантажопідіймальному транспорті будь-кого, у тому числі вантажників;
дотикатися до відкритих струмопровідних частин;
залишати машину за піднятого вантажу;
працювати на машинах із знятими щитками, кришками;
допускати до захоплювання вантажів (під час роботи із стрілою) осіб, які не мають посвідчення стропальника, застосовувати вантажозахоплювальні пристрої без клейма про дозволену вантажопідіймальність;
заїжджати електротранспортом у вибухонебезпечні і пожежонебезпечні при-міщення;
переміщати вантажі волоком або штовханням.
7.3.20. Під час переміщення невеликих вантажів на незначні відстані слід застосовувати безрельсові колісні візки зі стаціонарними або підіймальними платформами.
Для полегшення ручного переміщення візка з вантажем колеса її мають бути обладнані шариковими підшипниками.
7.3.21. Під час перевезення дрібноштучних вантажів візками, платформи їх повинні обладнуватися бортами відповідної висоти і міцності.
7.3.22. Візки повинні мати на ручках скоби для захисту рук від ударів.
7.3.23. Під час пересування візка слід додержуватись таких правил:
візок котити тільки спереду себе і держати за ручки;
швидкість пересування візка не має перевищувати 4 км/год., а на перехрестях - 3 км/год.;
між візками, що рухаються, має бути відстань не менша ніж 10 м.
7.4. Гравітаційні транспортні влаштування
7.4.1. Схили, спуски, сковзали, жолоби, роликові і гвинтові спуски повинні забезпечувати плавне без ударів пересування переміщуваного вантажу. Для сипких матеріалів повинні бути виконані спуски у вигляді трубопроводів.
7.4.2. Спуски повинні бути міцними, водонепроникними і легко очищатися.
7.4.3. Ширина робочої поверхні спусків повинна бути не менша ширини переміщуваних вантажів, висота бортів, установлених для захисту вантажів від падіння, повинна бути не менша ніж 2/3 висоти вантажу.
7.4.4. Спуски і люки, розміщені у виробничих приміщеннях, повинні бути обладнані пристроями для запобігання протягам (повітряними завісами, фартухами, механічними затворами, шиберами тощо).
7.4.5. За швидкості руху вантажу похилими спусками понад 1 м/сек. необхідно установлювати гасители швидкості (амортизатори, зустрічні схили тощо).
7.5. Електричні тельфери, конвеєри
7.5.1. Використовувані конвеєри повинні відповідати вимогам
ГОСТ 12.2.003-91, ГОСТ 12.2.022-80*, СНиП 2.05.07-91.
7.5.2. Монтаж (демонтаж) і експлуатація конвеєрів повинна проводитися у відповідності з вимогами і вказівками, викладеними в їх паспорті і інструкції з експлуатації заводів-виготовлювачів, СНиП ІІІ-4-80 і цих Правил.
7.5.3. Конвеєрні системи на початку, у кінці і на всьому протязі не більше ніж через кожні 10 м повинні мати кнопки аварійної зупинки, розташовані в легкодоступних і достатньо освітлених місцях.
Під час проходження конвеєра через декілька приміщень кнопки ”Стоп” повинні бути в кожному приміщенні.
7.5.4. На ділянках конвеєрів, що знаходяться поза зоною видимості оператора пульта керування (виключаючи необслуговувані ділянки, розташовані в спеціальних галереях), повинна бути установлена попереджувальна звукова або світлова сигналізація, яка вмикається автоматично під час запуску конвеєра.
Від моменту подачі сигналу до пуску конвеєра повинно бути не менше ніж 10 сек., щоб люди, які знаходяться в небезпечній зоні, могли віддалитися. Звукосигнальні установки необхідно вибирати таким чином, щоб сила їх звуку перевищувала рівень звукового тиску навколишнього середовища не менше ніж на
5-6 дБ.
7.5.5. Похилі і вертикальні ділянки конвеєрів повинні мати запобіжні пристрої, що унеможливлюють зворотний хід у випадку вимкнення привода.
7.5.6. Барабани (ролики) стрічкових конвеєрів, зірочки ланцюгових і блоки тросових конвеєрів повинні бути огороджені.
Огородження повинні перекривати набіжну частину стрічки (ланцюга, троса) не менше ніж на 0,6 діаметра барабана (ролика), зірочки чи блока.
7.5.7. Схил стрічкових конвеєрів не повинен перевищувати 30о. Привод похилих конвеєрів повинен бути обладнаний автоматичним гальмом, яке виключає можливість руху стрічки під дією ваги вантажу. У місцях завантаження і вивантаження за довжини більшої ніж 10 м повинні бути пристрої для зупинки конвеєрів. Уздовж стрічок конвеєрів повинні бути захисні огородження висотою не меншою ніж дві третини висоти переміщуваного вантажу, але не меншою ніж 0,2 м.
7.5.8. У випадку транспортування сипких вантажів або матеріалів, що виділяють у повітря робочої зони шкідливі речовини, повинен бути передбачений пристрій для їх уловлювання, збирання і відводу.
7.5.9. Шнекові конвеєри повинні бути повністю огороджені. Огородження мають бути знімними і зблокованими з приводом.
7.5.10. Конструкція конвеєрів повинна мати запобіжні пристрої, які вимикають приводи під час перевантаження та заклинювання несучих органів.
7.5.11. На технологічній лінії, що складається з декількох послідовно встанов-лених і одночасно працюючих конвеєрів або в поєднанні з іншими машинами (живильниками, елеваторами, дробарками), повинні бути: