НПАОП 80.22-1.02-74 Правила з техніки безпеки і виробничої санітарії для шкільних навчальних закладів і навчальновиробничих майстерень, а також для навчальних комбінатів, цехів (прольотів, дільниць) під­приємств, у яких проводиться трудова підготовка учні

63. Обладнання треба фарбувати світлими тонами одного кольору (зелен ого). Місця, що підлягають захисту, фарбують червоним кольором, який різко виділяється після зняття захисного засобу.

64. Справність і стан обладнання та його захисних засобів повинні пере­вірятися до початку роботи майстром, інструктором або вчителем праці. Забо­роняється працювати на несправному обладнанні.

65. Пуск і зупинка обладнання і механізмів повинні бути цілком безпеч­ними, а пускові пристрої — зручними для користування.

66. Пускові пристрої мають забезпечувати швидкість і плавність вмиканняз робочого місця і повинні бути позбавлені можливості самодовільно вмикатися.

Наявність кількох місць пуску забороняється.

Поблизу робочого місця вчителя має бути рубильник (кнопка «Стоп») ви­микання всього обладнання навчальної майстерні.

Розміщення органів керування (рукояток, маховичків, кнопок) повинно бути зручним, безпечним для користування.

67. Кнопки вмикання будь-якого обладнання мають бути заглиблені на 3-5 мм, а кнопки вимикання повинні виступати над панеллю не менш як на3 мм і мати добре видимий напис «Стоп». Колір кнопок вимикання — чер­воний.

Контакти повинні бути захищені від потрапляння пилу, стружок, емульсій, мастил, що використовуються під час роботи.

68. Пусковий педальний пристрій, якщо він є, повинен мати захисний засіб, що запобігає випадковому вмиканню (від падіння предмета на педаль, несподі­ваного натискання тощо).

69. Прибирають стружки, обрізки, пил і бруд з обладнання тільки за до­помогою крючків, щіток тощо після того, як вимкнено обладнання. Без вико­ристання зазначених пристроїв прибирати забороняється.

Застосовувати стиснене повітря для здування ошурок і стружок не дозво­ляється.

70. Змащувати частини обладнання треба ретельно і систематично відпо­відно до наявної інструкції.

Система змащування забезпечується пристроями, що запобігають розбризку­ванню і розливанню мастил (щітками, збирачами, листами, піддонами), і по­винна бути безпечною в обслуговуванні.

71. Учні, які працюють на обладнанні з використанням охолоджувальних сумішей, повинні бути проінструктовані про необхідні заходи безпеки.

72. Ремонтувати обладнання під час його роботи забороняється.

73. Перед ремонтом обладнання треба вимкнути з мережі і привести до та­кого стану, при якому жодна його частина або вузол не могли б самостійно рухатися. Приводні паси треба зняти з шківів, під пускові педалі потрібно під­ставити підкладки.

Біля пускових пристроїв і рубильників, що підводять струм, вивішують по­переджувальні плакати, де зазначають, що обладнання ремонтується і пуск його заборонений.

Знімні частини розміщують на заздалегідь підготовлених місцях, міцно і стійко укладають з використанням підкладок, круглі деталі — із застосуванням підпор.

Для виконання ремонтних робіт між знятими деталями і біля обладнання, що ремонтується, залишають вільні проходи і робочі площі.

74. Перед пуском обладнання після ремонту або налагодження всі захисні засоби, а також пристрої слід поставити на місце, міцно й правильно закріпити. Працівників, які є поблизу, повідомляють про початок роботи на відремонто­ваному обладнанні.

75. Робоче місце учня повинно бути організоване так, щоб запобігти будь-якому нещасному випадку.

Кожне робоче місце обладнують сидіннями (приставними, висувними або відкидними), якими учні можуть користуватися для відпочинку і виконання окремих операцій основної роботи.

76. Робочі місця повинні бути обладнані спеціальними пристроями: тум­бочками, висувними ящиками, шафами, інструментальними полицями або стела­жами для зберігання інструмента, захисних окулярів, креслень тощо; заготовки, інструмент тощо, які зберігаються на стелажах, не повинні виступати за межі робочої площі стелажа.

77. Забороняється захаращувати робочі місця й проходи матеріалами, заго­товками, деталями та відходами виробництва. Тримати на робочому місці пред­мети, не потрібні для виконання роботи, забороняється

78. Керівники навчальних закладів, завідуючі майстернями, майстри, інструк­тори та вчителі трудового навмання, а також керівники виробничих дільниць, де проводяться практикуми учнів, зобов'язані: а) забезпечити учнів справним інструментом; б) стежити за тим, щоб інструмент був правильно заточений; в) стежити за правильним виконанням трудових прийомів

79. Інструмент повинен зберігатись у спеціальних інструментальних ящиках, шафах, столиках біля обладнання, а в тих випадках, де це передбачено кон­струкцією машини,— в середині неї.

80. Лещата на верстаках установлюють на відстані не менш як 1 м між осями. Ширина верстака повинна бути не меншою від 0,75 м. Для захисту учнів від осколків, що відлітають, повинні бути встановлені щити (із сітки з віч­ками не більшими як 3 мм) заввишки не менш як 1 м.

На одномісних універсальних столах-верстаках, призначених для шкільних комбінованих майстерень восьмирічних шкіл, допускається знімний захисний пристрій з розміром поверхні, що забезпечує схоплювання осколків по верти­кальній площині 45°, а по горизонтальній 96°.

Поверхня захисного пристрою повинна забезпечувати добре гасіння швид­кості осколків.

Лещата мають забезпечувати надійне кріплення заготовки, губки лещат по­винні мати неспрацьовану насічку.

81. Відстань між верстаками має відповідати нормам, зазначеним у до­датку 4.

82. Учні, яких допускають до ремонту і заточування інструмента, повинні 6ути попередньо проінструктовані. Початкові роботи виконуються під наглядом майстра, інструктора або вчителя праці.

83. Молотки, кувалди тощо повинні мати опуклу поверхню бойка, гладень­ку, незбиту, без задирок, вибоїн, тріщин, мати міцні рукоятки.

84. Ручки молотків, кувалд виготовляються з твердих і в'язких порід дере­вини (клена, дуба, берези тощо).

Користуватися ручками з м'яких або товстошарових порід деревини (ялини, сосни) забороняється.

Ручки молотків і кувалд повинні бути рівними, овального перерізу, з по­товщеннями біля вільних кінців. Поверхня ручок повинна бути гладенькою, рівно зачищеною, без тріщин, задирок і сучків.

85. На хвостовики напилків, стамесок, долот, пилок, викруток тощо треба міцно рядку, встановленому вчителем. У разі несправності інструментів повідомте про це вчителя.

5. Перевірте стан верстатних лещат (губки лещат повинні бути щільно при­гвинчені, насічка не спрацьована).

1. Міцно закріпіть оброблювану деталь у лещатах. Важіль лещат опускайте плавно, щоб не пошкодити рук.

2. Роботу виконуйте тільки справними інструментами.

3. Щоб уникнути травм, стежте за тим, щоб:

а) поверхня бойків молотків, кувалд була опуклою, а не збитою;

б) інструменти (напилки та ін.) із загостреними кінцями-хвостовиками мали дерев'яні ручки встановленої форми, які щільно прилягають, без розколів і тріщин;

в) ударні різальні інструменти (зубило, бородок, кернер, крейцмейсель та ін.) мали незбиту поверхню;

г) зубило мало довжину не менш як 150 мм, причому відтягнута його ча­стина дорівнювала 60-70 мм;

д) під час роботи напилками пальці були на поверхні напилків.

4. Не перевіряйте пальцями якість обпилюваної поверхні.

5. Не користуйтеся ключами, що мають зів більшого розміру, ніж гайки, не видовжуйте рукоятку ключа накладанням (захоплюванням) двох ключів.

6. Користуйтеся слюсарними інструментами тільки за їх прямим призна­ченням.

7. Відрізувану під час різання ножицями заготовку з листового металу притримуйте рукою в рукавиці.

1. Перевірте стан інструментів і в разі несправності повідомте вчителя.

2. Приведіть інструмент у порядок (зніміть задирки на молотку, зубилі, кернері; очистіть напилки від стружки).

3. Ретельно приберіть робоче місце (стружку і ошурки не здувайте і не змі­тайте руками). Відходи складіть у спеціальний ящик.

4. Покладіть інструменти в порядку, встановленому вчителем.

5. Приведіть себе в порядок.

6. З майстерні виходьте тільки з дозволу вчителя.

Додаток 20

Типова інструкція

з техніки безпеки під

час ручної обробки деревини

1. Пошкодження рук під час роботи несправним інструментом.

2. Пошкодження рук при запилюванні без застосування пристроїв.

1. Надіньте спецодяг (фартух з нарукавниками або халат) і головний убір (берет або косинку). Ретельно підберіть волосся і заправте кінці косинки.

2. Перевірте наявність інвентаря (сидіння, щітки, совка), справність вер­стака (затискні коробки, упор для пиляння, затискні клини, пристрої для креслення).

3. Розкладіть на верстаку інструменти індивідуального користування в по­рядку, встановленому вчителем. Приберіть з верстака все зайве.

1. Надійно закріпіть оброблюваний матеріал (деревину) у затискачах верстака.

2. Користуйтеся тільки справним, добре налагодженим і наточеним інстру­ментом. Використовуйте інструмент тільки за призначенням.

3. Працюйте лучковою пилкою тільки після того, як переконаєтеся, що полотно добре розведене і надійно закріплене в шаховках, шнур забезпечує необхідний його натяг.

4. Працюйте стругальними інструментами, що мають справні ріжок (шерхебель, рубанок, фуганок) або вивіску (зензубель, кальовка, галтель) та округлу і гладеньку задню частину колодки. Розщеплені частини стругів негайно замі­нюйте. Ручки інструментів повинні бути зручними для роботи.

5. Технологічні операції (пиляння, обтесування, довбання, свердління, з'єднування деталей) виконуйте на верстаку в установлених місцях, використо­вуючи пристрої, підпори, підкладні дошки.

6. Не допускайте захаращування верстака відходами, стружками. Своєчас­но повертайте вчителеві інструмент загального користування.

7. Не відволікайтеся під час роботи, стежте за правильністю прийомів.

8. Готуйте і підігрівайте клей тільки під наглядом учителя в ізольованому від майстерні і добре вентильованому приміщенні.

9. Не користуйтесь у деревообробній майстерні відкритим вогнем та електронагрівниками.

10. Під час запилювання використовуйте напрямляч для опори полотна інструмента.

11. Очищайте струги (рубанок, шерхебель, фуганок) від стружок дерев'я­ними клинами.

12. У разі зіпсування інструмента під час роботи негайно замініть його.

1. Залишки матеріалів, незакінчені вироби здайте черговому або вчителеві.

2. Перевірте стан інструментів і покладіть їх у порядку, встановленому вчителем.

3. Приберіть своє робоче місце, користуючись щіткою. Не здувайте струж­ки ротом і не змітайте її рукою.

4. Перевірте наявність і стан клинів на верстаку, затискні коробки (задню й передню) загвинтіть до встановленого зазору (не більш як 5 мм).

5. Приведіть себе в порядок.

6. Виходьте з майстерні тільки з дозволу вчителя.

Додаток 21

Типова інструкція

з техніки безпеки під

час кулінарних робіт

1. Перед тим як користуватися плитою, добре провітріть приміщення, увімкніть вентиляцію. Переконайтесь, що крани пальників і духової шафи за­криті, відкрийте кран на газопроводі (риска на головці крана повинна бути напрямлена вздовж осі труби).

2. Стежте за тим, щоб полум'я пальника було рівномірним, синього кольору. Якщо воно жовтого кольору і відривається від пальника, відрегулюйте пальник.

3. Перед тим як запалювати пальник духової шафи плити, провітріть шафу, відкривши на 2 ... 3 хв.

1. Перед вмиканням перевірте справність шнура живлення. Ставте плитку на вогнетривку підставку (цеглу, азбест тощо). Не користуйтеся плиткою, що має відкриту спіраль.

2. Вмикаючи плитку, штепсельну вилку вставляйте в гніздо штепсельної розетки до відказу. Не допускайте вимикання вилки смиканням за шнур.

3. Для приготування їжі на електроплитці користуйтеся тільки емальова­ним посудом.

1. Будьте максимально обережними. Картоплю чистіть жолобковим ножем, рибу — скребком, м'ясо проштовхуйте в м'ясорубку дерев'яним товкачиком. Пе­редавайте ножі й виделки тільки ручками вперед.

2. Хліб, гастрономічні вироби, овочі та інші продукти нарізайте на оброб­них дошках, додержуючи правильних прийомів різання.

Пальці лівої руки повинні бути зігнуті й розміщені на деякій відстані від леза ножа.

3. Будьте обережні під час роботи з ручними терками. Міцно тримайте оброблювані продукти (фрукти, овочі і т. д.), не обробляйте занадто малень­ких частин.

При роботі з гарячими рідинами (водою, жиром тощо)

1. Стежте, щоб під час закипання вміст посудини не виливався через край. При сильному кипінні зменшуйте вогонь або вимикайте плиту.

2. Кришки гарячого посуду беріть рушником і відкривайте від себе.

3. Сковорідку ставте і знімайте чаплією з дерев'яною ручкою.

Додаток 22

Типова інструкція

з техніки безпеки під час роботи з тканиною

1. Шийте з наперстком.

2. Зберігайте голки й булавки в певному місці (спеціальній коробці, поду­шечці тощо), не залишайте їх на робочому місці (столі), ні в якому разі не бе­ріть голок, булавок у рот.

3.Не користуйтеся для шиття іржавою голкою.

4. Викройки і тканини прикріплюйте гострими кінцями булавок у напрямі від себе.

1. Зберігайте ножиці в певному місці (коробці).

2. Кладіть їх зімкнутими вістрями від себе.

1. Перевіряйте наявність і справність заземлення електричної швейної машини.

2. Волосся прибирайте під косинку. Кінці галстуків і косинок не повинні звисати.

3. Не нахиляйтеся близько до рухомих частин машини

4. Не тримайте пальці рук біля лапки, щоб не проколоти голкою.

5. Перед зшиванням переконайтесь у відсутності булавок або голок на лі­нії шва виробу.

1. Не залишайте ввімкнену в мережу електропраску без нагляду.

2. Вмикайте і вимикайте праску сухими руками.

3. Ставте праску на азбестову, мармурову або керамічну підставку.

4. Стежте за нормальною роботою праски, про всі несправності повідом­ляйте вчителя.

5. Стежте за тим, щоб підошва праски не доторкувалась до шнура.

6. Вимикайте праску тільки за вилку.

7. У приміщеннях з бетонними підлогами під час прасування обов'язково стійте на гумовому килимку.

Додаток 23

Інструкція з техніки безпеки

при експлуатації електроустановок до 1000 В

у школах та інших закладах народної освіти

1. Персонал, що обслуговує діючі електроустановки, а також технологічні установки з наявним на них електрообладнанням (електропечі, важки гальвано­покриття, зварювальні апарати і т. д), повинен знати і виконувати Правила техніки безпеки при експлуатації електроустановок споживачів, складені Дер­жавною інспекцією з енергетичного нагляду, погоджені з ВЦРПС 9 квітня 1969 р. і введені в дію з 1 жовтня 1970 р.

Особи, які обслуговують електроустановки або працюють на технологіч­ному обладнанні, зобов'язані вивчати і виконувати зазначені правила в обсязі відповідно до посади, яку посідають, або виконуваної роботи.

Безпека обслуговування електроустановок залежить від характеру середо­вища, в якому перебуває певна установка.

2. Приміщення, де є електроустановки, щодо можливості ураження людей електричним струмом поділяють на три категорії:

а) приміщення з підвищеною небезпекою, що характеризуються наявністю в них однієї з таких умов, що створюють підвищену небезпеку: сирості або струмопровідних підлог (металевих, земляних, залізобетонних, цегляних тощо), високої температури, можливістю одночасного доторкування людини до з'єдна­них із землею металоконструкцій будівлі, технологічних апаратів, механізмів, з одного боку, і до металевих корпусів електрообладнання — з другого;

б) приміщення особливо небезпечні, що характеризуються наявністю однієї з умов, що створюють особливу небезпеку: великої сирості, хімічно активного середовища чи одночасною наявністю двох або більше умов підвищеної небез­пеки (п. «а»);

в) приміщення без підвищеної небезпеки, в яких відсутні умови, що ство­рюють підвищену небезпеку та особливу небезпеку.

3. Вибирають машини і апарати відповідно до Правил улаштування елек­троустановок (ПУЕ).

Згідно з ПУЕ за умовами безпеки всі електроустановки поділяють на елек­троустановки з напругою до 1000 В та електроустановки, що мають напругу понад 1000 В.

Величина допустимої напруги залежить від призначення пристрою, умов його експлуатації та стану навколишнього середовища.

Електроустановки з напругою до 1000 В допускається використовувати у виробничих приміщеннях за умови, що все електрообладнання має захищене виконання, яке не допускає доторкування до струмоведучих частин.

Струмоведучі частини зборок щитів, установлені в приміщеннях і доступні для неелектротехнічного персоналу, повинні бути закриті суцільними захисними засобами.

Школярам забороняється мати для експлуатації установки з напругою понад 1000 В.

II.Відповідальність за експлуатацію електроустановок

4. Експлуатація електроустановок будь-якої напруги належить до робіт, що проводяться в умовах підвищеної небезпеки. Тому як до самих установок, так і до персоналу, що експлуатує їх, ставляться спеціальні вимоги.

5. Відповідальність за виконання Правил покладається на спеціально під­готовлену особу електротехнічного персоналу, яка задовольняє всі викладені у них вимоги і знає електроустановки свого господарства настільки, щоб уміти організувати:

а) безпечну експлуатацію цих установок;

б) навчання, інструктування і періодичну перевірку знань персоналу, що обслуговує електроустановки школи, і персоналу, що працює на технологічних установках з електрообладнанням;

в) заходи з техніки безпеки (забезпечення захисними засобами, перевірку та випробування їх, належне утримання заземлення тощо).

Така особа несе відповідальність за електрогосподарство школи.

У тих школах, де в штаті не передбачено посади електрика, вища органі­зація розв'язує питання про призначення особи, відповідальної за електрогоспо­дарство школи або групи шкіл, яка задовольняє вимоги Правил.

Дозволяється також передача експлуатації електроустановок окремих шкіл за договором спеціалізованій організації, яка повинна виділити з інженерно-тех­нічного персоналу особу, відповідальну за електрогосподарство певної школи.

III.Вимоги до персоналу, що обслуговує електроустановки, навчання його і перевірка знань

6. Персонал, що обслуговує діючі електроустановки, повинен бути психічно здоровим, не мати захворювань і каліцтв, що заважають виконувати виробничі операції по експлуатації електроустановок.

Відповідно до наказу Міністра охорони здоров'я СРСР від 30 травня 1969 р. № 400 зазначений персонал зобов'язаний пройти медичний огляд під час прийому на роботу і проходити повторні огляди не рідше як один раз на 24 місяці.

7. До призначення на самостійну роботу або при переведенні на іншу ро­боту, пов'язану з обслуговуванням електроустановок, персонал зобов'язаний пройти виробниче навчання на робочому місці.

Для виробничого навчання відповідальний за електрогосподарство школи повинен визначити термін, достатній для того, щоб набути практичних навичок, ознайомитися з обладнанням, вивчити ці Правила і виробничі інструкції.

Навчання має здійснюватись під керівництвом досвідченого працівника, під контролем особи, відповідальної за електрогосподарство.

8. Періодична перевірка знань персоналу, який обслуговує електроустановки школи, повинна проводитися щороку кваліфікаційною комісією у складі не менш як трьох чоловік:

а) для особи, відповідальної за електрогосподарство школи,— у складі ди­ректора школи (голови), представника енергонагляду енергосистеми і представ­ника технічної інспекції профспілки;

б) для решти персоналу — у складі особи, відповідальної за електрогоспо­дарство, яка пройшла перевірку в комісії (п. «а»), і представників від адміні­страції школи та місцевкому.

9. Відповідальним за електрогосподарство школи з правом обслуговування установок до 1000 В може призначатись особа, якій за результатами перевірки знань присвоєнаIV кваліфікаційна група допуску до експлуатації електро­установок.

10. До обслуговування електротехнічних установок і до роботи з машинами та механізмами, що мають електропровід, допускають осіб, які мають І квалі­фікаційну групу допуску. Особи з І кваліфікаційною групою, хоч і не мають спеціальної електротехнічної підготовки, повинні мати елементарне уявлення про небезпеку електричного струму, про заходи безпеки під час роботи на об­слуговуваній дільниці, а також бути практично ознайомлені з правилами по­дання першої допомоги потерпілим від дії електричного струму.

11. До неелектротехнічного персоналу, якому достатньо присвоєння І ква­ліфікаційної групи допуску, належать:

а) персонал, що обслуговує електроустановки, стенди для перевірки елек­тромонтажних робіт тощо, якщо за покладеними на нього функціями йому не потрібне присвоєння вищої кваліфікаційної групи;

б) персонал, що обслуговує пересувні машини і механізми з електропри­водом;

в) персонал, що працює з електроінструментом;

г) персонал, що працює в приміщеннях і поза ними, де в разі виникнення несприятливих умов і відсутності необхідних знань з електробезпеки може ви­никнути небезпека ураження електричним струмом.

12. Присвоєння І кваліфікаційної групи допуску є не що інше, як прове­дення безпосередньо на робочому місці інструктажу з техніки електробезпеки і перевірки засвоєння його змісту.

Ніяких комісій для перевірки знань персоналу з метою присвоєння І ква­ліфікаційної групи створювати не треба. І кваліфікаційна група з техніки без­пеки може присвоюватись однією особою, що відповідає за електрогосподарство, або за її письмовою вказівкою електротехнічним персоналом, що маєIII кваліфікаційну групу.

13. І кваліфікаційна група допуску присвоюється після перевірки знань з техніки електробезпеки безпосередньо на робочому місці того, кого перевіряють, і фіксується в журналі з обов'язковим підписом того, хто перевіряє, і того, кого перевіряють.

Посвідчення про перевірку знань при цьому видавати не треба.

Завантажити