НПАОП 6.1.36-5.03-95Інструкція по техніці безпеки під час проведення радіографічного контролю (для операторів-радіографів)

7.11. По можливості, просвічування рекомендується проводити в неробочий час (чи в обідню перерву).

7.12. Виконувати радіографування в закритих просторах резервуарів, котлів, трубопроводів, ємностей, колодязів можна тільки за умов розміщення пульта управління за межами названих приміщень.

8. РАДІАЦІЙНИЙ КОНТРОЛЬ

8.1. Метою радіаційного контролю є перевірка дотримання норм безпеки, санітарних правил і одержання інформації про дозу опромінення персоналу.

8.2. Радіаційний контроль обов'язковий для дефектоскопистів, підсобних робітників, шоферів спецлабораторій, ІТП, зайнятих безпосередньо радіографічним контролем чи ремонтом гамма-дефектоскопів.

8.3. Дефектоскописти повинні забезпечуватися необхідними приладами для виміру доз випромінювання і дозиметрами індивідуального контролю, що прямо показують, і фотографічними чи термолюмінесцентними, котрі розміщаються у верхній кишені спецодягу.

8.4. Періодичність проведення радіаційного контролю, обумовлена вимогами ОСП 72/87 і НРБ 76/87, контролюється керівником лабораторії або відповідальною особою.

8.5. Особи, відповідальні за радіаційний контроль, на підставі журналу даних щотижневої і/чи/ щомісячної дозиметрії визначає величину квартальної, річної дози опромінення, а також сумарної дози за весь період професійної діяльності працюючого. Дані індивідуальних доз випромінювання заносяться до картки індивідуального обліку і зберігаються в організації як архівний матеріал протягом 50 років.

8.6. Випадки перевищення допустимих /контрольних/ рівнів повинні розслідуватися, а причини їх появи усуватися.

9. ПРАВИЛА ЛІКВІДАЦІЇ РАДІАЦІЙНИХ

АВАРІЙ ПРИ РОБОТІ З ДІВ

9.1. Виникнення аварійної ситуації можливо в наступних випадках:

- втрати (розкрадання) джерел ДІВ;

- порушення герметичності ампули з радіоактивною речовиною;

- несправності гамма-дефектоскопа і зв'язаної з нею небезпекою опромінення осіб, що знаходяться поруч;

- пожежі в місці збереження, при транспортуванні або експлуатації гамма-дефектоскопа;

- повені чи іншого стихійного лиха.

9.2. Дефектоскопист, з вини якого створилася аварійна ситуація, чи співробітник, що знайшов аварію, зобов'язаний негайно повідомити про те, що трапилося, начальника лабораторії /особу, відповідальну за техніку безпеки і радіаційну безпеку/, а при виникненні пожежі - у пожежну охорону за телефоном 01.

9.3. Начальник лабораторії /особа, відповідальна за техніку безпеки і радіаційну безпеку/ зобов'язаний негайно за допомогою дозиметричних і радіометричних приладів зробити перевірку сигналу, що надійшов, і, у випадку підтвердження, довести до відома керівництво вищестоящої організації, а також місцеві органи Держсанганляду, місцеві органи внутрішніх справ, технічну інспекцію праці профспілки, територіальний штаб цивільної оборони.

Крім того, у залежності від аварійної ситуації сповіщаються:

- спецкомбінати - при втраті /розкраданні/ джерел іонізуючих випромінювань;

- спеціалізовані організації по ремонту і налагодженню радіаційної техніки - при несправності гамма-дефектоскопів;

- спецкомбінати - при неможливості укладання за допомогою дистанційного захоплення джерел іонізуючих випромінювань в аварійний свинцевий контейнер /при від'єднанні утримувача з джерелом від тросика чи при неможливості переміщення джерела в положення "збереження"/.

9.4. Необхідно виявити постраждалих осіб. Людей із травматичними ушкодженнями, переопроміненням вище 5 ГДД необхідно направити на медичне обстеження. У разі потреби повинна бути проведена санітарна обробка людей і вилучений забруднений одяг.

9.5. Первинні заходи при аварії: при втраті джерела іонізуючого випромінювання визначається і відгороджується зона передбачуваного його перебування і приймаються заходи до розшуку. Після виявлення джерела дії залежать від того, у якому стані він виявлений: з герметичною чи розгерметизованою ампулою з радіоактивною речовиною.

9.6. Якщо герметичність ампули не порушена, її укладають за допомогою дистанційного захоплення в аварійний свинцевий контейнер.

9.7. При порушенні герметичності ампули необхідно:

- припинити всі роботи, виключити прилади, апарати і вентиляційні пристрої;

- визначити границі аварійної зони таким чином, щоб за її межами не могли виявитися вторинні ділянки забруднення, що виникають у результати розносу радіоактивної речовини;

- видалити всіх осіб, що не мають відносин до ліквідації аварії, з території зони, перевіривши їх одяг і взуття на забруднення радіоактивними речовинами;

- відгородити аварійну зону, у нічний час освітити, вивісити знаки радіаційної небезпеки, виставити пости чи охоронне спостереження;

- вжити термінових заходів до запобігання забруднення нових ділянок: забруднення поверхні ґрунту, бетону, дерева і т.п. покрити шаром мокрих обпилювань, піску, щебеню чи землі, а металеві поверхні - шаром густого мастила чи інших грузлих рідин, мокрим папером, ганчірками.

9.8. Усі первинні заходи проводяться під обов'язковим дозиметричним контролем, включаючи і індивідуальний з використанням додаткових засобів індивідуального захисту, взятих з аварійного запасу.

9.9. При несправності гамма-дефектоскопів, коли виникає погроза переопромінення людей /порушення цілісності контейнера, несправність ампулопроводу п т.п./ роботи припиняються, небезпечна зона відгороджується, з неї виводяться люди, вивішуються знаки радіаційної небезпеки, забезпечується охорона /спостереження/.

9.10. Якщо гамма-дефектоскоп не вдається перевести в неробоче положення, його слід помістити в захисний контейнер, використовуючи індивідуальні захисні засоби. Ця операція виконується дефектоскопистом, попередньо приготовленим до швидкого і чіткого маніпулювання захопленням або дистанційним інструментом. При неможливості ізоляції джерела потрібно викликати співробітників спеціалізованої організації по ремонту і налагодженню радіаційної техніки, а охорону чи пост не знімати аж до ліквідації аварійного стану. Доторкатися до джерела іонізуючого випромінювання руками суворо забороняється!

9.11. При затопленні або завалі джерела чи сховища приймаються заходи до їх вивільнення, а якщо це відразу не вдалося, небезпечна зона відгороджується і вивішуються знаки радіаційної небезпеки.

9.12. Роботи з вивільнення заваленого чи затопленого джерела або сховища виконуються при безупинному дозиметричному контролі, у тому числі матеріалу, що відкидається, чи води. При виявленні радіоактивного забруднення твердого матеріалу або води роботи продовжуються тільки під контролем радіологічної групи органів Держсаннагляду.

9.13. При пожежі керівника гасіння пожежі слід негайно повідомити про наявність джерела іонізуючого випромінювання в зоні загоряння.

9.14. Джерело іонізуючого випромінювання евакуюється з району пожежі з дотриманням правил радіаційної безпеки, а якщо немає такої можливості, то всі роботи з ліквідації пожежі виконуються із застосуванням індивідуальних засобів захисту, що знаходяться в стаціонарних і пересувних лабораторіях.

9.15. Приймаються заходи до того, щоб закрити стороннім особам доступ до джерела іонізуючого випромінювання.

9.16. При ліквідації пожежі використовуються засоби гасіння, що перешкоджають розносу радіоактивної речовини /земля, пісок, піна, вуглекислота/.

9.17. Після ліквідації пожежі виконується дозиметричний контроль місцевості з метою виявлення радіоактивних забруднень.

9.18. Якщо в результаті пожежі створилася аварійна ситуація /втрата джерела/, ліквідація аварії здійснюється відповідно до вищевикладених вимог.

9.19. Відповідальність за виконання заходів щодо ліквідації аварії несе адміністрація організації /підприємства/, де відбулася аварія.

Додаток 1

ОБОВ'ЯЗКОВИЙ КОМПЛЕКТ

/аварійний запас/

спецодягу, пристосувань, засобів індивідуального

захисту для аварійних робіт - не менше 3 комплектів

А. Захисний спецодяг при небезпеці зовнішнього опромінення.

1. Рукавички зі свинцевої гуми, ДСТ 12.4.066-79.

2. Фартух з освинцьованої гуми, ДСТ 12.4.029-76.

3. Захисні окуляри, ДСТ 12.4.001-80.

Б. Засобу індивідуального захисту при порушенні герметичності ампули з радіоактивними речовинами.

1. Комбінезон з вибіленої діагоналі, арт. 569.

2. Рукавички, ВТУ Головгумопрома - УТ-995-58.

3. Чоботи гумові, ВТУ № 36-6-58.

4. Респіратор ШБ-1 "Пелюсток", ДСТ 12.4.028-76.

5. Напівкомбінезон з полівінілхлориду, рец. 80/193.

6. Нарукавники з того ж матеріалу.

7. Носки бавовняні нефарбовані.

В. Підсобні засоби

1. Інструмент дистанційний типу ІД чи будь-яке інше захоплення з рукояткою, довжиною не менше 1м.

2. Совок з подовженою ручкою /не менше 1м/.

Обов'язковий комплект зберігається в лабораторії і видається дефектоскописту за розпорядженням начальника лабораторії /групи/ при виникненні аварійної ситуації.

Додаток 2

ПЕРЕЛІК

засобів і пристосувань індивідуального захисту

від радіоактивних забруднень /для автомобіля/

1. Комбінезон з полівінілхлориду, рец. 80/193 2 шт.

2. Респіратор ШБ-1 "Пелюсток", ДСТ 12.4.028-76 2 шт.

3. Бахали гумові /пластикові/ 2 шт.

4. Рукавички гумові 2 шт.

6. Лопата штикова 1 шт.

7. Захоплення дистанційне 1 шт.

8. Вогнегасники вуглекислотні ОУ-2, ОУ-5, ОУ-7 2 шт.

9. Знаки радіаційної небезпеки 1ком.

10. Мотузка 20 м

11. Прилад дозиметричний /радіометр/ 1 шт.

12. Дозиметр індивідуальний 2 шт.

13. Рукавиці бавовняні 2 пари

14. Аварійний свинцевий контейнер 1 шт.

1

Завантажити