НПАОП 05.1-1.03-07Правила охорони праці для працівників морських рибних портів

вантажопідйомністю. Виконання цієї вимоги контролює особа, що відповідає за вантажно-розвантажувальні роботи.

  1. Стріла повинна встановлюватися під таким кутом до щогли, який би забезпечив достатній винос вантажу за борт. Під час роботи великовагової стріли з граничним або близьким до нього навантаженням стріла повинна бути піднята у верхнє, граничноможливе для роботи положення.

  2. Під час навантаження на судно та вивантаження з нього вантажів на кожний люк повинен бути виділений сигнальник для подачі сигналів. Він повинен носити розпізнавальний жилет жовтогарячого кольору, знати знакову сигналізацію та мати посвідчення на право ведення сигнальних робіт. Сигнальник люка зобов’язаний стежити за безпекою докерів- механізаторів, які перебувають у трюмі та на палубі, і попереджати про рух вантажу.

  3. Спуск вантажу в трюм і підйом його з трюму дозволяється робити тільки за командою сигнальника, що перебуває на палубі судна в безпечному місці, з якого він має кращий огляд трюму та його добре видно машиністу крана (лебіднику).

  4. До подачі машиністу крана або лебіднику відповідної команди сигнальник зобов’язаний переконатися у тому, що вантаж застропований правильно, докери-механізатори перебувають в укритті або відійшли на безпечну відстань і що маневр крана (робота лебідки) не створює загрози для працівників.

  1. Не дозволяється подавати в трюм вантаж без попереджувального звукового сигналу, якщо на просвіті люка перебувають люди.

  2. Під час перевантажувальних операцій грейферними кранами без участі людей допускається робота без сигнальника (якщо машиністу крана видно положення грейфера в трюмі), зачистка трюмів повинна проводитися під керівництвом сигнальника.

  3. Сигнальник повинен стежити за правильним стропуванням вантажів і станом такелажу, за правильним укладанням пакетів на парашут. Якщо вантаж витягується з-під комінгса трюму, сигнальник не повинен подавати команду на підйом вантажу.

  4. Проводити вантажні операції кранами на суднах, що стоять другим корпусом і далі через судна, що стоять біля причалу, не дозволяється.

  5. Вивантаження мішків з трюму гірляндами через вузькі горловини не дозволяється.

  6. Під час вивантаження з трюму вантаж повинен бути поданий на просвіт люка, застропований і піднятий краном у разі вертикального положення кранових (лебідкових) тросів. Відтягнення та розгойдування вантажу для подачі його під палубу, а також підйом вантажу в разі похилого натягу кранових (лебідкових) тросів не дозволяється.

  7. У разі підтягування вантажів у трюмі за допомогою каніфас- блоків під вантаж необхідно підкладати міцні підкладки. Докери повинні перебувати осторонь від місця проходження вантажу і тросів, щоб уникнути травми у випадку обриву троса.

  8. Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт у трюмі не дозволяється:

перебування людей на просвіті люка під вантажем і на шляху його переміщення;

проводити вантажно-розвантажувальні роботи в шахтах трюмів, що не мають спеціальних укриттів для працівників;

висмикувати затиснутий вантажем строп.

  1. Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт у трюмі необхідно вчасно забирати сепарацію з трюму під час розвантаження, а під час навантаження вчасно й акуратно укладати її.

  2. Під час роботи з грейфером у трюмі судна не дозволяється:

перебувати ближче8м від грейфера або на сипучому вантажі в момент

його захоплювання;

направляти, розвертати грейфер руками та ставати на нього;

перебувати між грейфером і бортами, перебірками та надбудовами судна;

закидати грейфер під палубу;

піднімати та опускати на ньому людей.

  1. Одночасна робота двох кранів на одному трюмі дозволяється за умови ширини люків не менше8м, довжини не менше 9 м тільки у світлий час доби під керівництвом досвідченого сигнальника.

  2. У випадках, коли один сигнальник не може забезпечити керівництво роботою двох кранів, виділяються два сигнальники, один з яких призначається старшим і його сигнали виконуються машиністами кранів.

  3. Щоб уникнути аварії рух стріл кранів не повинен бути зустрічним, крани повинні працювати по черзі.

  4. Перед здійсненням підйому кожним з кранів усі працівники повинні бути віддалені з просвіту люка.

  5. Вибірка й укладання вантажу в трюмі повинні проводитися рівномірно по всій площі так, щоб не утворювалися колодязі та вертикальні стінки. Нестійке укладання вантажних місць не допускається.

  6. Укладання вантажу на вантажозахоплювальні пристрої повинно проводитися так, щоб вантаж не виходив за межі парашута, ковша тощо, а під час підйому сітками - усі місця були обтиснутими з усіх боків.

  7. Інтенсивність подачі вантажів у трюм під час навантаження повинна відповідати швидкості прибирання й укладання його в трюмі щоб уникнути захаращення робочої площі трюму та створення незручності в роботі.

  8. Розкантовувати і направляти вантаж, що перебуває у висячому положенні, можна тільки за допомогою багрів і відтягнень.

  9. Палубні вантажі повинні укладатися так, щоб був безпечний доступ до лебідок, трапів і посту сигнальника та була забезпечена безпечна робота лебідок, якщо ними доведеться користуватися.

  10. Безпечний доступ до палубного вантажу, трюмних трапів і лебідок повинен бути забезпечений за допомогою надійно встановлених трапів і сходень.

  11. Для пересування сигнальника біля комінгса люка варто залишати прохід шириною не менше 2 м. Це варто враховувати також під час навантаження, якщо в проміжних портах доводиться відкривати трюми без вивантаження палубних вантажів.

  12. У разі вкладання палубних вантажів упритул до фальшборту, релінгів або комінгсів люків слід установити тимчасові огородження.

  13. Якщо палубний вантаж укладається до суднових леєрних огороджень, фальшбортів або вище їх, то повинні бути встановлені пристосування, що дозволяють робити кріплення вантажу з палуби, не виходячи за борт.

  14. Кріплення і розкантування палубних вантажів повинно проводитися під керівництвом суднової адміністрації.

Прокладки, стійки й інші пристосування, що звільняються під час вивантаження вантажу, повинні негайно видалятися.

  1. Розвантаження судна в разі наповнених рибою трюмів спочатку необхідно робити таким чином, щоб у міру поглиблення в трюм забезпечувати стійке положення для бадді або ящика та безпечне місце для укриття людей, що працюють у трюмі. Якщо відсутнє надійне укриття або можливість відходу вбік з-під вантажу, працівники в трюмі на час підйому вантажу і спуску бадді або ящика повинні виходити з трюму на палубу й убік від радіуса дії крана.

  2. Стояти працівникам у трюмі під вантажем, що піднімається, і ящиком чи баддею, що опускаються, не дозволяється.

  3. Не дозволяється перебувати на палубі під вантажною стрілою лебідки, стелінга або крана та на шляху перенесення вантажу.

  4. Керівництво судном не повинне допускати сторонніх осіб до люків вантажних трюмів судна під час вантажно-розвантажувальних робіт; місця проведення вантажних робіт на судні повинні бути обгороджені леєрами, на яких варто вивішувати плакати „Прохід не дозволено”.

  5. Перед спуском навантажувача в трюм вантаж повинен бути вибраний до пайола на площі, достатній для роботи машини й укриття її в підпалубному просторі під час підйому або опускання вантажу краном.

  6. Вантаж у трюмах повинен вибиратися так, щоб унеможливлювати його сповзання або падіння окремих місць.

  7. Під час навантаження і розвантаження суден за допомогою навантажувачів висота покладеного (знятого) штабеля вантажу в трюмі та твіндеку повинна бути безпечною для роботи докерів-механізаторів.

  8. Під час роботи навантажувача в трюмі судна:

водій має стежити за тим, щоб подача (підйом) механізму в трюм проводилася на спеціальних захватах з попереднім підйомом навантажувача на10-20см від поверхні для перевірки надійності стропування;

якщо надійність покриття пайола, твіндечної палуби, люкового перекриття не відповідає умовам безпеки, то водій повинен, не приступаючи до роботи, негайно заявити про це стивідору або змінному механіку;

водію не дозволяється під’їжджати під вантаж, що опускається (підіймається).

  1. Після закінчення робіт або під час перерви вантажні гаки стріл повинні бути закріплені за рими або обухи, а шкентелі обтягнуті.

  2. На суднах, що перевозять вантажі у твіндеках, під час вивантаження і навантаження необхідно обгороджувати відкриті люки твіндеків спеціальними леєрними огородженнями.

  3. Вивантаження вантажів із суден, що мають твіндечні палуби, повинна проводитися в першу чергу з верхніх палуб під час закритих люків твіндечних палуб і тільки після зняття вантажів із твіндечних палуб дозволяється вивантаження вантажів з глибини трюму. Навантаження повинно проводитися в зворотному порядку: спочатку завантажується вантаж у трюм, а потім, після закриття твіндечних люків, завантажуються твіндечні палуби.

  4. У місцях, де виконуються вантажні операції, не допускаються ремонтні й інші роботи: фарбування пульверизатором, різання, зварювання тощо, що заважають працювати або створюють небезпеку для працівників.

  5. Вантажні операції на відкритому рейді повинні бути припинені для несамохідних суден вантажомісткістю від20до100т у разі хвилювання моря понад 3 бали, а для суден вантажомісткістю понад 100 т під час хвилювання моря понад 4 бали.

  6. У разі несприятливих метеорологічних умов (гроза, дощ, туман тощо), коли погіршується видимість і не забезпечується безпека проведення робіт, зовнішні роботи повинні бути припинені.

  7. Під час проведення вантажних операцій на судні в порту не дозволяється проводити роботи за допомогою стрілових вантажопідіймальних пристроїв у разі збільшення швидкості вітру понад 22 м/с, крені судна понад 5°, диференті судна понад 3°.

  1. Вагонні перевантажувальні роботи

  1. Експлуатація портового залізничного транспорту повинна здійснюватися в повній відповідності з Правилами техніки безпеки і виробничої санітарії під час навантажувально-розвантажувальних робіт на залізничному транспорті ЦМ-4771, затвердженими Міністерством шляхів СРСР 15.02.90 (НПАОП 63.21-1.22-90).

  2. Переміщення вагонів за допомогою машин нерейкового транспорту (автомобіля, бульдозера тощо) не дозволяється.

  3. Не дозволяється розвантажувати вантажі на рейкові колії та на міжколійя, а також захаращувати рейкові колії різними предметами.

  4. До початку перевантажувальних робіт механічні, підіймальні, транспортні засоби та допоміжні до них пристосування повинні бути випробувані. Під час роботи механізмів на місцях, відведених для їх роботи, не повинні перебувати люди, що не беруть участь у виконанні робіт.

  5. Місця проведення вантажних робіт повинні бути освітлені відповідно до діючих норм. У разі недостатньої освітленості фронту роботи кранів на них повинні бути обладнані додаткові освітлювальні пристрої.

  6. Для зупинення вагонів повинні застосовуватися гальмові башмаки, використовувати для цієї мети випадкові предмети не дозволяється.

  7. Під час використання гальмових башмаків необхідно дотримуватись таких запобіжних заходів:

для укладання башмака на рейку брати його за ручку;

укладати башмак на рейки завчасно, перебуваючи на безпечній відстані від вагона, що наближається;

після укладання башмака відійти убік від колії на відстань не менше 1,5 м;

для укладання башмаків під другі та наступні колісні пари вагонів користуватися спеціальними пристосуваннями (вилками);

знімати гальмовий башмак з рейки після зупинки вагона тільки в рукавицях. Вибитий з-під колеса гальмовий башмак брати до проходження відчепа не дозволяється.

  1. Відкривання та закривання дверей вагонів повинно здійснюватися за допомогою безпечних пристосувань. У всіх випадках працівники зобов’язані перебувати за полотнищем дверей (тобто напроти дверей).

  2. До початку руху вагонів їхні двері слід застопорити, усі незакріплені й хитні стійки або металеві скоби вивантаженого вагона (платформи) повинні бути зняті й покладені осторонь від робочої площадки.

  3. Відкривання бортів залізничних платформ слід починати з середніх закладок, після чого відкриваються крайні закладки, а щоб уникнути травми під час відкривання борта потрібно перебувати збоку від нього і на відстані не менше 0,7 м від платформи.

  4. Опускання краном вантажу на столи в разі перебування на них людей не допускається, механізатори в момент опускання вантажу на вантажний стіл повинні знаходитися у вагоні.

Для спуска (підйому) всередину піввагона механізатори повинні користуватися переносними драбинами.

  1. Розвантажувати вагони вдовж портових шляхів слід тільки на відведених для цього місцях. Відстань між габаритом рухомого складу і вантажем повинна бути не менше 1,5 м.

  2. Захаращення та завалювання вантажами переходів, переїздів, проходів, а також під’їздів і підходів до них не дозволяється.

  3. Вивантажені або підготовлені до навантаження вантажі повинні бути покладені та закріплені так, щоб габарит наближення будівель не порушувався. Між штабелями вантажу повинні бути вільні проходи шириною не менше1м, ширина проїздів повинна встановлюватися залежно від габаритів експлуатованого автотранспорту.

  4. Механізатори, що працюють на залізничних платформах, під час підйому й опускання малогабаритного вантажу повинні відходити в безпечне місце на відстань не менше2м або зійти з платформи, а під час підйому й опускання негабаритних і довгомірних вантажів повинні зійти обов’язково.

  5. Не допускається знаходження механізаторів у піввагонах і на платформах під час перевантаження металевого лома, прокату тощо.

  6. У нічний час доби у вагоні повинно бути достатнє освітлення від низьковольтної мережі напругою не більше 36 В.

  7. В’їжджати на навантажувачі у вагон або виїжджати з нього дозволяється тільки з рампи складу або вантажного стола спеціальним трапом, що забезпечує безпечний проїзд з повним навантаженням та який повинен міцно опиратися на рампу (вантажний стіл) і підлогу вагона.

  8. У разі виявлення несправності підлоги вагонів, настилу або огороджувального бруса вантажного стола водій зобов’язаний негайно припинити роботу і повідомити про це стивідора та змінного інженера- механізатора.

  9. Перш ніж робити нахил рами навантажувача вперед для скочування бочок або рулонів, водій повинен дати попереджувальний сигнал і перевірити, чи всі працівники пішли з місця, куди повинен скотитися доставлений вантаж.

  1. Складські роботи

  1. Вимоги до складів і вантажно-розвантажувальних майданчиків

  1. Портові склади повинні:

мати достатню міцність покриттів підлог і міжповерхових перекриттів, що забезпечує сприйняття навантажень від складованих вантажів, транспортних і перевантажувальних пристроїв;

обладнуватися необхідними засобами зв’язку;

мати освітлення, що забезпечує можливість якісного та безперебійного виконання складських операцій.

  1. Спеціалізовані склади повинні бути обладнані опаленням, вентиляцією та установками для кондиціонування повітря.

  2. Службово-побутові приміщення повинні ізолюватися від складських відсіків і мати входи безпосередньо з портової території або зі сходових кліток (у багатоповерхових складах).

  3. Склади повинні утримуватися в справності та порядку:

двері повинні легко рухатися по рейках зусиллям однієї людини;

настінні крани повинні бути справні, легко повертатися і мати повний

комплект необхідних надійних і випробуваних вантажних пристосувань;

вимикачі, рубильники повинні бути справні та захищені кожухами;

колодязі і ями повинні бути закриті кришками достатньої міцності тощо.

  1. Склади, розташовані вище першого поверху, і що мають сходи висотою понад2м, повинні обладнуватися вантажопідіймальними механізмами.

  2. Помости-платформи біля складів мають бути шириною не менше 1,5 м, а біля складів, де вантажні операції виконуються за допомогою навантажувачів, - не менше 2,5 м.

  3. Помости-платформи повинні мати тверде рівне покриття, що забезпечує безперешкодне пересування транспортних механізмів.

  4. Платформи повинні мати відповідні навіси.

  5. Величина допустимого навантаження на 1 м підлоги складу повинна бути вивішена на стіні кожного поверху складу.

  1. Складування вантажів

  1. Способи штабелювання вантажів повинні гарантувати безпеку роботи. Методи укладання штабелів у кожному окремому випадку визначаються відповідною технологічною картою.

  2. Вантажі в усіх випадках повинні укладатися в стійкі штабелі, що виключають можливість їх розвалу.

  3. Для безпечного відстропування та застропування штучні вантажі повинні бути покладені на рівні й міцні прокладки однієї висоти та прямокутного перетину.

  4. Кінці прокладок не повинні виступати за межі штабеля більше ніж на10см.

Прокладки повинні бути покладені до початку подачі вантажу до місця складування. Не дозволяється змінювати положення прокладок під вантажем.

  1. Висота складування вантажів під час механізованого укладання без присутності людей на штабелях обмежується технічними можливостями засобів механізації, що застосовуються, допустимими навантаженнями на підлогу або причал, міцністю тари та станом самого вантажу.

  2. Укладання штабелів навалом впритул до парканів і стін дерев’яних споруджень не дозволяється.

Відстань від стін або паркану до основи складованого матеріалу повинна бути не менше0,8м.

  1. Під час роботи з тарованими вантажами, покладеними в штабелі, розбирання треба починати з верхніх рядів, щоб виключити можливість падіння інших місць вантажу. Не дозволяється залишати в штабелях окремі місця вантажу, що лежать у хиткому положенні або ряду вище того, що розбирається.

  2. Під час підйому та спуску вантажу не дозволяється перебування працівників на крайньому ряді покладеного штабеля, а також у проходах штабеля, що розбирається чи укладається.

  3. Закриття штабелів на відкритих площадках брезентами повинно здійснюватися розкочуванням, а відкриття - скочуванням брезентів.

  4. Не дозволяється розкривати штабелі шляхом стягування брезенту.

  5. Складування будь-яких вантажів в охоронній зоні високовольтних ліній електропередач не дозволяється.

  6. Не дозволяється укладати в штабель по висоті ближче чим на 2,5 м від освітлювальних електропроводів у місцях найбільшого їх провисання, а по горизонталі - від найближчого проводу в разі найбільшого його відхилення менше чим на1м.

15.5 Перевантаження, транспортування та складування окремих видів вантажів

  1. Т арно-пакувальні вантажі

  1. Під час навантаження та вивантаження тарних штучних вантажів необхідно правильно укладати вантажі в штабелі, для чого необхідно враховувати вагу вантажу, міцність упакування і припустиме навантаження на основу штабеля (підлоги, настилу, платформи).

  2. Спосіб укладання вантажів повинен забезпечувати:

безпеку працівників на штабелі та біля нього;

стійкість штабелів та вантажів, що знаходяться в них.

  1. Відстань між штабелями тарних вантажів для проходу встановлюється 1,5 м.

  2. Під час укладання штабелів механізованим способом висота штабеля за умови відповідної міцності тари й основи може бути до6м.

  3. Ящикові вантажі (з рибою, консервами тощо) укладаються в штабелі вперев’язку залежно від стандарту ящиків у вигляді усіченої піраміди або паралелепіпеда.

  4. Для забезпечення зв’язування тарних вантажів, що укладають у штабель, а також для більшої стійкості самого штабеля необхідно застосовувати прокладки, кількість яких залежить від висоти штабеля, виду вантажу та роду його впакування.

  5. Якщо висота штабеля понад 2 м, прокладки укладають через кожен метр, якщо висота штабеля до2м, прокладки можна не застосовувати.

  6. Переробка штучних вантажів повинна здійснюватися переважно пакетним способом із застосуванням відповідних вантажозахоплювальних пристроїв і засобів механізації.

  7. Укладати вантажі на універсальні площадки потрібно так, щоб унеможливлювати їх падіння під час транспортування та штабелювання.

  8. Під час перевантаження штучних вантажів навантажувачами з вилочним захоплюванням допускається укладання вантажу в штабель пакетами на універсальних площадках з дотриманням необхідних заходів щодо запобігання розвалу штабеля.

  9. Під час переміщення мішків за допомогою сіток останні повинні надійно охоплювати вантаж.

  10. Укладати мішки у вагоні треба, як правило, із застосуванням навантажувачів або інших засобів механізації.

  11. Вантажі в мішках повинні укладатися в штабель вперев’язку у вигляді усіченої піраміди уступами в півмішка до середини штабеля через кожні шість рядів. Прокладки укладаються через кожен метр висоти штабеля. Якщо загальна висота штабеля до 2 м, прокладки не обов’язкові, за винятком бічних частин штабеля, де вони повинні укладатися.

  1. Котно-бочкові вантажі (бочки, барабани, рулони тощо)

  1. Під час вибору захоплювальних пристосувань керівник робіт (стивідор, завідувач складом) повинен переконатися в надійній стійкості вантажу на них і міцності самих захватів.

  2. Захвати для штучних вантажів необхідно застосовувати під час переробки вантажів, що мають досить міцну тару.

  3. Храпці повинні бути підвішені до рам рівномірно. Перекручування ланцюгів під час стропування не допускається.

  4. Навантаження, розвантаження та переміщення котно-бочкових вантажів уручну повинно проводитися тільки перекочуванням.

Під час перекочування необхідно вантаж штовхати перед собою. Руки працівників не повинні розміщуватись з боків торців. Перенесення таких вантажів на спині не дозволяється.

У разі скочування бочок з листа автонавантажувача у вагон або на штабель працівники повинні стояти осторонь від напрямку руху бочок.

  1. Після стропування вантажів храпцями механізатори повинні негайно відійти в безпечне місце для того, щоб не піддавати себе небезпеці в разі випадання бочки з храпців.

  2. Звільняти вантажі від храпців можна тільки після того, як весь вантаж ляже на місце і вантажний шкентель послабшає; з уторів вантажу варто скидати обидва храпці.

  3. Під час перекочування котно-бочкового вантажу під ухил потрібно весь час притримувати його руками, перебуваючи за ним. Спуск і підйом котно-бочкового вантажу на вантажну площадку або у вагон і під час укладання в кілька рядів виконується по спеціально встановленим подвійним латам за допомогою канатів. Лати для бочок повинні мати пристосування, що запобігають скочування бочок униз. Знаходження людей між латами не дозволяється.

  4. У разі завантаження критих вагонів бочковим вантажем вагою100кг і більше відстань від верхнього ярусу до виступних частин стелі повинна бути не менше 1 м. Укладання котно-бочкових вантажів допускаються на бічну поверхню або на торець пробкою догори.

  5. Перший спосіб укладання допускається з вантажем у тарі, що розрахована на більше навантаження, а другий - з вантажами в тарі більш слабкої конструкції.

  6. Укладання котно-бочкових вантажів на торець виконується у вигляді усіченої піраміди або паралелепіпеда з прокладкою рівних дощок між кожним рядом.

Завантажити