Про можливість та час зняття напруги необхідно заздалегідь домовитися і одержати письмовий дозвіл у власника ліній електропередачі. Якщо зняти напругу з проводів лінії електропередавання неможливо, роботу дозволяється виконувати без зняття напруги, але обов’язково у діелектричних рукавичках і калошах з використанням інструменту з ізольованими ручками.
На ділянках перехрещення, що не відповідають технічним нормам, працювати дозволяється тільки із зняттям напруги.
Під час улаштуванні перехрещення з лініями електропередавання провід лінії зв’язку або проводового мовлення, що натягується під лінією електропередавання, необхідно заземлити по обидва боки від перехідних опор. Для попередження дотику проводу лінії зв’язку або проводового мовлення з проводом перехрещуваної лінії електропередавання необхідно через провід, який натягується, перекинути вірьовку з боків перехрещуваної лінії. Довжина вірьовки повинна дорівнювати подвійній відстані від землі до вищої точки проводу, що натягується, після його закріплення. Кінці вірьовки треба закріпити за вбиті у землю кілки.
Перекидати проводи ліній зв’язку та проводового мовлення через голі чи ізольовані проводи ліній електропередавання забороняється.
Натягувати та регулювати проводи зв’язку та проводового мовлення, які проходять під лінією електропередавання, необхідно у діелектричних рукавичках та калошах, при цьому працівники, що безпосередньо натягують провід, поверх діелектричних рукавичок повинні одягнути брезентові, коротші за діелектричні.
Підвішувати проводи та кабелі зв’язку під проводами фідерних ліній проводового мовлення ^ класу у місцях перехрещення необхідно з додержанням усіх правил безпеки, що вказані вище.
Проводити роботи по улаштуванню перехрещення під час дощу та снігопаду забороняється.
У разі пошкодження кабельних вставок у місцях перехрещення ліній електропередавання з повітряними лініями зв’язку та проводового мовлення допускається улаштування тимчасового зв’язку тільки на час усунення аварії, у цьому разі підвішувати замість пошкодженого кабелю повітряні проводи дозволяється тільки за умови додержання габаритів, встановлених ПВЕ [42].
Роботи на лініях зв’язку і проводового мовлення у разі їх перехрещення та зближення з лініями електропередавання
Перед початком роботи працівник, який піднявся на опору, повинен переконатися у відсутності на проводах сторонньої напруги.
Відсутність на проводах сторонньої небезпечної напруги слід перевірити індикатором напруги. Первинну перевірку виконує керівник робіт.
Для перевірки відсутності сторонньої напруги на проводах ліній зв’язку і проводового мовлення, які мають повітряні перехрещення з лініями електропередавання напругою понад 1000 В, необхідно користуватися індикаторами для установок напругою понад 1000 В. У випадку, коли перевірка виконується з автовишки чи опори і застосовується індикатор, який діє за принципом ємнісного струму, для забезпечення необхідної чутливості індикатора його необхідно заземлити провідником з площею перерізу не менше 4 мм2.
Після встановлення відсутності на проводах ліній зв’язку або проводового мовлення сторонньої напруги понад 1000 В необхідно перевірити також відсутність на них сторонньої напруги нижче 1000 В.
Користуватися тільки одним індикатором низької напруги для перевірки відсутності сторонньої напруги на проводах ліній зв’язку і проводового мовлення, що мають перехрещення з лініями електропередавання напругою понад 1000 В, забороняється.
Присутність сторонньої напруги на проводах фідерної лінії проводового мовлення напругою 120 і 240 В визначається за характером горіння неонової лампочки контактного індикатора. У разі наявності сторонньої напруги промислової частоти неонова лампочка горить яскравим рівним світлом, у разі відсутності сторонньої напруги лампочка спалахує з частотою, що відповідає частоті звукового передавання.
У разі виявлення на проводах ліній зв’язку або проводового мовлення сторонньої напруги працівник повинен припинити роботу та доповісти про це керівнику робіт, який повинен викликати працівника відповідної дільниці електромережі для усунення пошкодження.
Роботи на залізобетонних опорах, пов’язані з ремонтом та технічним обслуговуванням повітряних ліній зв’язку та проводового мовлення, які мають перехрещення з лініями електропередавання, виконуються з обов’язковим заземленням кіл зв’язку через дренажні катушки спеціальними заземлюючими штангами і з застосуванням індивідуальних захисних засобів.
РОБОТИ НА БУДИНКОВИХ РОЗПОДІЛЬЧИХ МЕРЕЖАХ
В місцях установлення трансформаторів з напругою фідера 360 В і вище повинен бути попереджувальний напис про небезпечну напругу.
Забороняється торкатися штепсельних розеток і проводів радіотрансляційної мережі під час грози.
У разі роботі на вводі із зовнішнього боку будинків дозволяється застосовувати тільки дерев’яні драбини, які відповідають вимогам, що зазначені в п. 4.6.
Під час монтажу внутрішньої проводки слід користуватися драбинами; застосовувати для цього ящики та інші предмети забороняється.
Встановлювати драбину біля стіни слід так, щоб вона не могла бути перекинута при відкриванні воріт, дверей, вікон, які знаходяться поблизу.
Забороняється проводити роботи з монтажу розподільчої мережі одночасно двом працівникам на різних висотах.
Під час робіт усередині приміщення дозволяється стояти на драбині на висоті не більше 4 м. Роботи на більшій висоті необхідно проводити з улаштуванням риштувань.
Перед пробиванням гнізд, борозен та отворів стіни необхідно ретельно обстежити для того, щоб не пошкодити захованих в стінах проводок.
Під час пробивання гнізд, борозен та отворів або шлямбурування стін в кам’яних і бетонних частинах будівель необхідно вживати заходи, що запобігають пораненню людей як працюючих, так і тих, які знаходяться поблизу, уламками або інструментом, що випадково впав. Працювати слід в захисних окулярах та рукавицях.
Опускати матеріали через отвори або проходи можна тільки за умовою відповідного нагляду знизу.
Роботи з прокладання кабелю в свинцевій оболонці слід виконувати в брезентових рукавицях.
Під час робіт на горищі необхідно дотримуватись обережності, щоб уникнути падіння в неогороджені люки, поранення цвяхами, які стирчать в балках, дошках і ін.
Користуватися на горищі відкритим полум’ям (свічками, сірниками і ін.) та курити забороняється.
Якщо горище не освітлюється, роботу необхідно проводити при світлі переносної електричної лампи, електричного ліхтаря або ліхтаря типу «летюча миша».
Шлангові проводи до електролампи повинні мати таку довжину, щоб вмикання електролампи в електромережу можна було виконувати, користуючись штепсельними розетками, які є в домовій мережі.
Робота з паяльною лампою або газовим пальником на горищі допускається тільки у випадках крайньої необхідності, як виняток.
Перед проведенням робіт із застосуванням паяльної лампи, газового пальника необхідно вжити заходи з пожежобезпеки, а робоче місце спайника огородити щитами з вогнетривкого матеріалу.
Під час робіт на горищі забороняється ставити паяльну лампу на балку або накат. Паяльну лампу необхідно ставити у паяльне відро, а вимкнутий газовий пальник підвішувати. Доливати лампи бензином та розпалювати їх та газові пальники слід в пожежобезпечному місці.
Розпалювати лампу (пальник) на горищі забороняється.
РОБОТИ НА ЛІНІЯХ ЗВ’ЯЗКУ, ЯКІ МАЮТЬ КОЛА ДИСТАНЦІЙНОГО ЖИВЛЕННЯ
До самостійних робіт з обслуговування повітряних ліній зв’язку, які мають кола дистанційного живлення (ДЖ), допускаються працівники, які мають кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче III.
Роботи з обслуговування ліній зв’язку, які мають ланцюги дистанційного живлення, повинні проводитись:
без зняття напруги ДЖ: а) виконання низових лінійних робіт;
б) очищення проводів від паморозі та ожеледі дерев’яними жердинами та іншими неметалевими пристосуваннями;
в) усунення пошкодження на колах, що розташовані нижче кіл ДЖ, а також на колах, розташованих на протилежному по відношенню до кіл ДЖ боці траверс, у цьому разі обов’язкове застосування діелектричних рукавичок.
зі зняттям напруги ДЖ:
а) капітальний та поточний (планово-попереджувальний) ремонт повітряних ліній зв’язку з колами ДЖ;
б) усунення пошкоджень на колах, що підвішені вище кіл ДЖ, і на ланцюгах, що розташовані по один бік з колами ДЖ.
Роботи на лініях, які мають кола ДЖ, виконуються за нарядами-допусками відповідно до вимог ПТЕ [5] (додаток 10) або за особистим телефонним розпорядженням змінного інженера (техніка) пункту підсилювання (ПП), станції або осіб, які їх заміщають і які несуть відповідальність за своєчасне вмикання та вимикання дистанційного живлення.
Це розпорядження необхідно записати в оперативний журнал з відміткою часу вимикання та вмикання дистанційного живлення. У цьому випадку вимикання та вмикання дистанційного живлення здійснюється на пунктах живлення особою, яка дала розпорядження про початок робіт з усунення пошкоджень.
В разі аварії напруга ДЖ знімається негайно відповідальним черговим по ПП або станції.
Напруга ДЖ знімається за телефонограмою (розпорядженням) керівника робіт. Телефонограма про початок робіт надсилається на ім’я чергового інженера ПП або станції, який в свою чергу сповіщає про це чергового сусіднього ПП.
В телефонограмі зазначаються: кола, з яких знімається напруга ДЖ, час початку робіт, ділянка роботи і точне місце пошкодження, характер роботи, відповідальний виконавець.
Перед початком робіт необхідно через службовий зв’язок отримати підтвердження з ПП або станції про зняття напруги ДЖ, перевірити за допомогою індикатора відсутність напруги ДЖ на проводах.
Вимикання дистанційного живлення на підсилювальному пункті живлення або на пункті, який дистанційно живить радіотрансляційний вузол, необхідно здійснювати за допомогою ключа або рубильника (з утворенням видимих розривів кола); крім цього, для попередження можливості помилкового вмикання напруги на платі ДЖ необхідно зняти запобіжники та повісити плакати з написом «Не вмикати! Робота на лінії!». Кількість повішених плакатів повинна відповідати кількості бригад або працівників, які одночасно працюють на лінії.
Після закінчення роботи зняти плакати та увімкнути напругу ДЖ має право тільки особа, яка повісила плакати. Плакати знімаються поступово після отримання телефонограм про закінчення робіт на лінії. Вмикання напруги ДЖ здійснюється тільки після підтвердження керівника робіт про їх завершення та виведення лінійних працівників з небезпечних зон.
РОБОТИ НА ПОВІТРЯНИХ ЛІНІЯХ ЗВ’ЯЗКУ З КОЛАМИ,
ЯКІ ОБЛАДНАНІ АПАРАТУРОЮ ДІЛЬНИЧНОГО СЛУЖБОВОГО ЗВ’ЯЗКУ З ВИБІРКОВИМ ВИКЛИКОМ.
Працювати з проводами дільничного зв’язку і з проводами, по яким передається виклик змінним струмом, дозволяється тільки в діелектричних рукавичках або інструментом з ізольованими рукоятками. В сиру погоду необхідно надягати діелектричні калоші.
У разі роботи з іншими проводами на цих опорах необхідно дотримуватись обережності, щоб уникнути торкання проводів дільничного службового зв’язку і проводів, по яким передається виклик змінним струмом.
У разі підключення переносного телефонного апарата, встановленого на землі, до проводів дільничного службового зв’язку необхідно попередньо приєднати гнучкі ізольовані провідники типу ЛТВ до клем телефонного апарата; після цього дозволяється їх другі кінці приєднати до лінійних проводів. Відключення переносного телефонного апарата здійснюється в зворотній послідовності.
Підключати провідники до лінійних проводів дозволяється в діелектричних рукавичках або за допомогою затискачів, щоб уникнути контактів з цими проводами. Застосування гнучких провідників з пошкодженою ізоляцією не дозволяється.
Не дозволяяється торкатися незахищеними руками до лінійних клем телефонного апарата, підключеного до проводів.
Не дозволяється підключення переносного телефонного апарата до проводів дільничного службового зв’язку, розташованих на опорах, які мають заземлення без іскрових розривів.
РОБОТИ НА ФІДЕРНИХ ЛІНІЯХ ПРОВОДОВОГО МОВЛЕННЯ
Роботи на фідерних лініях проводового мовлення напругою до 240 В
Працювати на фідерних лініях проводового мовлення напругою 120 В дозволяється без зняття напруги з обов’язковим застосуванням інструмента з ізольованими рукоятками або в діелектричних рукавичках. На фідерних лініях напругою 240 В без зняття напруги необхідно працювати в діелектричних рукавичках.
У разі роботи на фідерних лініях з напругою 120 В і 240 В у сиру погоду, а також у будь-яку на залізному даху (даху з металевим покриттям) і на опорах, обладнаних блискавковідводами, необхідно обов’язково застосовувати діелектричні калоші.
Підключати головні телефони до проводів фідерних ліній забороняється. При роботах з абонентськими лініями можна користуватися головними телефонами, корпус яких виготовлений з ізоляційного матеріалу.
Працювати на проводах напругою 120 В і 240 В, що підвішені на опорах ліній проводового мовлення сумісно з проводами проводового мовлення напругою 360 В і вище, дозволяється без зняття напруги з останніх, за умови, що вони розташовані вище проводів напругою 120 В і 240 В не менше ніж на 1 м на стовпових лініях і не менше ніж на 1,7 м на стоякових лініях, а також за умови, що роботи не пов’язані з підвішуванням, регулюванням та демонтажем проводів. Торкатися проводів, що мають напругу 360 В і вище, не дозволяється.
Роботи на фідерних лініях проводового мовлення напругою понад 240 В
Роботу на фідерних лініях проводового мовлення напругою понад 240 В необхідно проводити за нарядом-допуском тільки після зняття з них напруги. Форма наряда-допуска наведена в ПБЕ [5].
Наряд-допуск фіксується в «Журналі чергування по апаратній» із зазначенням номера фідера, що відключається, а також часу його вимкнення та вмикання після закінчення лінійних робіт.
Під час виконання аварійних лінійних робіт допускається виконувати роботи за телефонним дозволом з реєстрацією цього дозволу в «Журналі чергування по апаратній» з наступним оформленням наряду-допуску за встановленою формою.
Той, хто підписав наряд-допуск на проведення робіт (або віддав телефонне розпорядження), зобов’язаний забезпечити невмикання напруги в лінію, на якій проводяться ці роботи, до отримання відомостей про їх завершення. На розподільному пункті або стативі вихідної комутації, звідки подається напруга, відключається потрібний фідерне коло та вивішуються плакати «Не вмикати! Робота на лінії!». Кількість плакатів, вивішених на рукоятках управління, повинна відповідати кількості бригад (осіб), які одночасно працюють на відключеній лінії.
Під час проведення робіт на фідерній лінії, що має на своїх опорах декілька кіл з напругою 360 В і вище, необхідно одночасно вимкнути та заземлити всі кола цієї лінії. У випадку проведення робіт на лінії, яка відходить в бік від суміжної ділянки, вимикаються тільки ті кола, які знаходяться на лінії відгалуження, де буде виконуватися робота, про що повинно бути зазначено у наряді-допуску.
Перед початком роботи на лінії працівник, на ім’я якого виписаний наряд- допуск, зобов’язаний переконатися в тому, що фідерна лінія з напругою вище 240 В, на якій буде проводитись робота, відключена і напруга з неї знята, а також у тому, що на цій лінії відсутня стороння напруга.
До виконання роботи на лінії дозволяється приступати не раніше часу, зазначеного в наряді-допуску або записаного в журналі, і після відповідної вказівки виконавця робіт (працівника), на ім’я якого виписаний наряд-допуск.
Переконавшись у відсутності сторонньої напруги на проводах, необхідно заземлити та закоротити їх з обох боків від місця роботи за допомогою переносних заземлювачів. Переріз гнучкого мідного проводу для заземлення повинен бути не менше 16 мм2. На стоякових лініях проводового мовлення І класу як заземлювач використовується додатковий заземлений провід лінії проводового мовлення.
Місця заземлення слід вибирати так, щоб їх було добре видно з місця роботи. Заземлювати та закорочувати проводи необхідно в діелектричних рукавичках, причому провідник заземлення спочатку приєднується до заземлювача, а потім до проводів фідерного ланцюга. Заземлювачі необхідно вбити на глибину не менше 0,5 м.
Під час знімання провідника заземлення необхідно спочатку відключити його від фідерної лінії, а потім від заземлювача.
Після закінчення роботи особа, на ім’я якої виписаний наряд-допуск, зобов’язана переконатися в тому, що всі роботи виконані правильно, тимчасові перемички та заземлення зняті, всі працівники виведені з місця роботи. Про це робиться відповідний запис в бланку наряду-допуску на роботу.
Включити фідерну лінію, подати на неї напругу та зняти попереджувальні плакати може лише особа, яка проводила виключення, після того, як виконавець робіт, на ім’я якого виписаний наряд-допуск, розпишеться в «Журналі чергування по апаратній» про можливість вмикання напруги. Якщо робота виконувалась декількома бригадами (особами), то вмикати напругу в лінію можна тільки після того, як всі робітники, відповідальні за виконання робіт, розпишуться в журналі. Якщо місце роботи віддалене від радіовузла, допускається включати фідерну лінію за телефонограмою, переданою виконавцем робіт. Текст телефонограми записується в «Журнал чергування по апаратній» особою, яка вимикала напругу.
Оббивати ожеледь з проводів ліній І класу слід після зняття напруги.
Роботи на лініях сумісної підвіски проводів проводового мовлення
та електромереж
У разі необхідності проведення робіт на опорах сумісної підвіски працівники, які обслуговують мережу проводового мовлення, зобов’язані отримати письмовий дозвіл на проведення робіт від організації-власника ПЛ (додаток 11).
Після отримання дозволу на роботу необхідно перевірити, чи враховані в ньому всі заходи безпеки. У тих випадках, коли габарити між проводами ліній проводового мовлення та електромережі менше встановлених нормами, необхідно вимагати зняття напруги з ліній електромережі. У випадку неможливості зняття напруги роботи необхідно виконувати згідно наряду-допуску не менше ніж двома особами із застосуванням діелектричних засобів захисту.
Торкатися проводів електромережі, а також проводити які-небудь роботи з опорами, проводами або арматурою ліній електромережі забороняється.
Без повідомлення власника ліній електромережі на проводах проводового мовлення дозволяються тільки роботи з улаштування, заміни та регулювання вводів, заміни обмежувальних перемичок, крюків, ізоляторів та трансформаторів, причому забороняється підніматися вище верхнього проводу проводового мовлення.
Перед початком роботи на проводах проводового мовлення, підвішених на опорах електромережі, необхідно переконатися за допомогою індикатора у відсутності на них напруги електромережі. Якщо на проводах проводового мовлення буде виявлена напруга електромережі, про це необхідно негайно повідомити лінійну службу організації- власника підприємства ПЛ. Працювати з проводами та арматурою проводового мовлення у тому випадку, якщо на них є напруга електромережі, забороняється.
Усувати самим пошкодження в електромережі забороняється. Після усунення пошкодження електромережі необхідно до проведення робіт на колах проводового мовлення за допомогою індикатора переконатися у тому, що на проводах цих кіл нема сторонньої напруги, і тільки після цього можна приступити до виконання робіт.
Під час проведення робіт з підвішування та регулювання проводів на опорах електромережі проводи, що підвішуються, необхідно заземлити. Натягування та регулювання проводів слід проводити в захисних окулярах і діелектричних рукавичках, поверх яких надягають бавовняні рукавиці. Останні повинні бути коротші за діелектричні рукавички.
Роботи на опорах, що сумісно використовуються і потребують зняття напруги з проводів електромережі, необхідно проводити у заздалегідь узгоджені з власниками ПЛ строки.
Роботи на залізобетонних або дерев’яних опорах з спусками заземлення ліній сумісної підвіски можуть проводитись зі зняттям напруги з лінії електромережі або без зняття напруги.
Перед підійманням на опору необхідно переконатися у відсутності напруги на спуску заземлення, а приступати до роботи слід після перевірки відсутності на проводах мережі проводового мовлення сторонньої небезпечної напруги.
Організації, що експлуатують лінії сумісної підвіски, зобов’язані не рідше одного разу на рік обстежувати ці лінії з метою виявлення порушень габаритів та інших несправностей для негайного усунення з оформленням акту обстеження (додаток 12).
Будівництво та експлуатація сумісної підвіски ліній проводового мовлення на опорах ліній електромережі напругою понад 0,4 кВ забороняється.
РОБОТИ НА ЛІНІЯХ ЗВ’ЯЗКУ І ПРОВОДОВОГО МОВЛЕННЯ, ЯКІ ЗАЗНАЮТЬ ВПЛИВУ ЕЛЕКТРИФІКОВАНИХ ЗАЛІЗНИЦЬ ЗМІННОГО СТРУМУ НАПРУГОЮ 25 КВ
Роботи на міжміських високовольтних лініях зв’язку
Високовольтні повітряні лінії зв’язку (ВПЛЗ) — це лінії, на проводах яких внаслідок їх зближення чи перехрещення з лініями електрифікованих залізниць змінного струму постійно чи тимчасово індукується напруга по відношенню до землі, небезпечна для життя обслуговуючого персоналу та апаратури, включеної в повітряну лінію.
На опорах ВПЛЗ на висоті 2,5-3 м від землі необхідно вивішувати плакати «Обережно! Електрична напруга». В населених пунктах плакати вивішуються на кожній опорі, в ненаселених пунктах — через кожні 10 опор і на всіх перехідних опорах незалежно від місця їх установлення.
Роботи необхідно проводити за нарядом-допуском бригадою не менше ніж з двох працівників під керівництвом особи, відповідальної за безпечне проведення робіт. До виконання робіт допускаються працівники, які мають групу з електробезпеки не нижче ІІІ. Керівник робіт повинен мати групу з електробезпеки не нижче IV.
Під час усунення пошкоджень допускається проведення робіт за усним або телефонним розпорядженням з обов’язковим записом в оперативному журналі. В журналі зазначаються: прізвище, посада та підпис відповідального за проведення робіт; прізвища членів бригади; номери кіл, які необхідно заземлити; номери опор, де повинні бути встановлені заземлення, забезпечення захисними засобами та пристосуваннями.
Роботи на опорах ВПЛЗ проводяться тільки після заземлення всіх проводів, розташованих з того боку опори, на якій знаходиться коло, що ремонтується; на ВПЛЗ крюкового профілю слід заземлювати всі проводи.