НПАОП 28.0-1.30-12Правила охорони праці під час роботи з абразивним інструментом

  1. Вимоги щодо безпеки при здійсненні технологічних процесів

  1. Вимоги щодо безпеки під час шліфування

    1. Необхідно забезпечити дотримання швидкісних параметрів роботи абразивного інструменту залежно від типу матеріалу зв'язки (керамічна, бакелітова, вулканітова), методу подачі інструмента або оброблюваної деталі і типу інструмента відповідно до даних таблиць 1 і 2, наведених у додатку до цих Правил.

    2. Необхідно забезпечити оптимальний режим роботи інструменту по зніманню стружки та зношування інструменту.

    3. Кабіна оператора шліфувальних верстатів повинна мати: подвійні утеплені звуконепроникні стінки, облицювання пластиком, кондиціонер, засклені частини повинні бути спрямовані у бік шліфування.

    4. На круглошліфувальних верстатах повинне бути забезпечене правильне центрування виробу, який підлягає шліфуванню.

    5. На плоскошліфувальних верстатах з електромагнітними плитами для попередження відкидання деталі при раптовому розмагнічуванні стола на кінцях стола необхідно встановлювати щитки, а також включати контрольну лампу в ланцюг постійного струму, від якого виконується живлення стола.

    6. При установці на верстат абразивний інструмент повинен бути ретельно оглянутий і перевірений на відсутність тріщин легкими ударами дерев'яного молотка. Застосовувати круги з деренчливим звуком не дозволяється.

    7. Після установки на верстаті шліфувальний круг повинен обертатися вхолосту при робочому числі обертів не менше 5 хвилин за наявності захисного кожуха.

    8. Для освітлення робочого місця в круглошліфувальних і всередині шліфувальних верстатів рекомендується дзеркальний світильник з лампою 25 Вт і напругою 12-36 В. Світильник необхідно закріплювати на верстаті праворуч від абразивного круга.

    9. Заточні і шліфувальні верстати повинні бути обладнані:

блокувальними пристроями - для зупинки стола і шліфувального круга

при припиненні подачі електроенергії на плиту - верстати з електромагнітними плитами;

люнетами - круглошліфувальні верстати. Люнети дозволяють шліфувати довгі деталі, у яких відношення довжини до діаметра більше або рівне 8;

пристроями, які відсмоктують пил, - верстати, при роботі на яких в повітрі робочої зони утворюється пил, концентрація якого перевищує гранично допустиму;

груповими або індивідуальними установками для відсмоктування шкідливих аерозолів із зони обробки - шліфувальні верстати, що працюють з використанням охолоджувальної рідини.

    1. Зазор між отвором круга і посадочним місцем повинен бути в межах допусків на діаметр посадочного отвору згідно з вимогами ГОСТ 2424-83 «Круги шлифовальные. Технические условия» і ДСТУ ГОСТ 21963-2002 «Круги відрізні. Технічні умови», а посадок - відповідати вимогам ГОСТ 2270­78«Инструмент абразивный. Основные размеры элементов крепления».

    2. Шліфувальні і заточні верстати з горизонтальною віссю обертання круга, що призначаються для обробки вручну і без підведення змащувально- охолоджувальної рідини в стаціонарному виконанні, на тумбі або встановлені на столі, повинні бути оснащені стаціонарним захисним екраном для очей.

Захисний екран повинен задовольняти такі вимоги:

екран повинен виготовлятися з цільного матеріалу завтовшки не менше

3 мм;

конструкція екрана повинна передбачати можливість переустановки його відповідно до розміру оброблюваної деталі і ступеня зносу шліфувального круга;

екран повинен розташовуватися симетрично по відношенню до шліфувального круга;

ширина екрана повинна перевищувати висоту круга не менше, ніж на 150 мм.

При неможливості використання стаціонарного захисного екрана повинні застосовуватися захисні окуляри з міцним склом, респіратори та інші засоби індивідуального захисту відповідно до НПАОП 27.0-3.01-08.

    1. Процес установки і зняття шліфувальних кругів масою більше 15 кг повинен бути механізований.

    2. Не дозволяється при виконанні робіт із застосуванням шліфувального круга:

працювати бічними (торцевими) поверхнями шліфувального круга - якщо він не призначений для виконання цього виду робіт;

гальмувати шліфувальний круг, що обертається, натисненням на нього яким-небудь предметом;

застосовувати насадки на гайкові ключі і ударний інструмент - при закріпленні шліфувального круга;

застосовувати важіль для збільшення зусилля натиснення оброблюваних деталей на шліфувальний круг - на верстатах з ручною подачею виробів;

виконувати роботу без застосування змащувально-охолоджувальної рідини - для інструменту, що призначається для роботи із застосуванням змащувально-охолоджувальної рідини.

  1. Вимоги щодо безпеки при здійсненні гонінгування

    1. При гонінгуванні обов'язкова рясна подача змащувально- охолоджувальної рідини: для отворів діаметром 60-100 мм - 20-30 л/хв; для отворів діаметром 300-400 мм - 50-200 л/хв.

    2. Для попереднього гонінгування використовується гас, а при остаточному гонінгуванні - гас із добавкою 10-20% веретенної оливи. Температура змащувально-охолоджувальної рідини не повинна перевищувати

40-50оС за допомогою холодильних установок.

  1. Вимоги щодо безпеки при здійсненні полірування

    1. Під час полірування на станках всі приводи верстата повинні мати знімне, міцне, суцільне огородження і гальмові пристрої.

При роботі на верстатах для захисту очей від влучення абразивних матеріалів необхідно використовувати захисні окуляри та зручний спецодяг, що захищає від дії суспензій, хімікатів та інших рідин.

Освітлення на робочому місці повинне унеможливлювати пряме влучення світла в очі працівника.

Верстати та устаткування повинні мати надійне видиме заземлення.

    1. Під час полірування абразивним струменем і пульпою абразивна суспензія повинна складатися за вагою з 20-50% абразивного зерна і 75-50% содової емульсії з добавками нітрату натрію 0,5-1,0%.

Тиск повітря в системі необхідно встановлювати залежно від насиченості рідини абразивом і його зернистості.

  1. Вимоги щодо безпеки при здійсненні зачищення ливарних дефектів

    1. Ручні електричні машини і пристосування для зачищення виливків повинні бути напругою не більше 42В.

    2. Робота обдирково-шліфувальних верстатів і ручних шліфувальних машин без захисних кожухів для шліфувальних кругів не допускається, за винятком зачищення внутрішніх важкодоступних порожнин машинами зі шліфувальними кругами діаметром не більше 63 мм.

    3. Кріплення і балансування абразивних кругів на стаціонарних обдирково-шліфувальних верстатах, пристроїв і встановлення виливків на них, а також пристроїв запобіжних козирків і захисно-забезпечуючих кожухів повинні задовольняти вимоги ГОСТ 12.3.028-82.

    4. Кількість повітря, яке підлягає витяжці з-під кожуха-укриття стаціонарних обдирково-шліфувальних верстатів з переміщуваною шліфувальною головкою, повинна бути встановлена з розрахунку створення в зазорі між кожухом і абразивним кругом швидкості повітря, рівної 30% колової швидкості круга, але не менше 2 куб.м/год на 1 мм діаметра круга. Обдирково- шліфувальні верстати з абразивним кругом діаметром більше 0,4 м, що обертається з коловою швидкістю понад 50 м/с, допускається обладнати кожухами-укриттями із внутрішніми перегородками; при цьому кількість повітря, що підлягає витяжці, встановлюється не менше 30%.

    5. Стаціонарні обдирково-шліфувальні верстати з переміщуваною головкою, у тому числі спеціалізовані верстати для абразивного зачищення поверхні виливків, повинні бути обладнані захисно-забезпечуючими кожухами- укриттями або повним укриттям з тамбуром з боку подачі і виходу виливків довжиною не менше 0,5 м. Допускається розміщення верстатів поруч із рухливими вирвами або стаціонарними камерами для вловлювання пилового потоку.

    6. Підвісні обдирково-шліфувальні верстати повинні бути обладнані кожухами-укриттями, з яких проводиться витяжка повітря за допомогою гнучких рукавів, які приєднують до витяжної вентиляційної мережі. Допускається розміщення верстатів перед камерами для вловлювання пилового потоку. Кількість повітря, яке підлягає витяжці з-під кожуха-укриття або камери, а також площа витяжного прорізу камери приймаються такими, як у стаціонарних обдирково-шліфувальних верстатів.

    7. Дільниці очищення виливків ручним або механізованим інструментом з абразивними кругами повинні бути обладнані місцевою витяжною вентиляцією з обладнанням бічних пилоприймачів, ґрат у підлозі або верстаті.

  2. Вимоги щодо безпеки при здійсненні зачищення прокату

    1. При видаленні дефектів прокату за допомогою абразивних кругів спосіб їх кріплення на шпинделі зачисної машини, влаштування захисного кожуха тощо повинні відповідати ГОСТ 12.3.028-82 і мати блокування, що виключає самочинне запускания шліфувального круга.

    2. Облаштування і експлуатація металообробних верстатів, що застосовуются для зачищення прокату, повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.025-80, чинних нормативно-правових актів, вказівкам щодо обслуговування і догляду за верстатами, позначеним у керівництві з експлуатації верстата, а також вимогам попереджувальних таблиць і знаків, що є на верстаті.

Для захисту шкіри від впливу охолоджувальних рідин необхідно застосовувати екрани з прозорих матеріалів, блокування насоса для подавання охолоджувальної рідини з пусковим пристроєм верстата.

6. Вимоги щодо безпеки при заточуванні різців

  1. Для заточування різального інструменту застосовуються верстати двох типів:

універсальні - для заточування будь-якого різального інструменту;

спеціалізовані - для заточування одного виду різального інструменту (свердел, різців, черв'ячних фрез).

  1. Заточування різального інструменту виконується із застосуванням та без застосування змащувально-охолоджувальної рідини. При заточуванні інструменту застосовуються водяні змащувально-охолоджувальні рідини, масляні емульсії та масла.

  2. При установці і закріпленні інструменту, що оброблюється в центрах:

не можна застосовувати центри із зношеними конусами;

необхідно перевіряти кріплення задньої бабки і пиноли.

  1. Під час обробки в центрах слід застосовувати безпечні хомутики й повідкові патрони. Надійно кріпити хомутик на інструменті, щоб інструмент не повертався при заточуванні.

  2. При заточуванні або доведенні інструмента абразивним або алмазним кругом, щоб уникнути їх розриву, треба:

при ручній подачі - подавати круг або інструмент на круг плавно, без ривків і різкого натиску;

заточування осьового інструмента, що заточується в центрових бабках, робити тільки зі справними центровими отворами; не допускати, щоб вершина центрів упиралася в дно центрових отворів; інструмент повинен щільно входити в обидва центри всієї конусної поверхні центрових отворів;

при автоматичному циклі роботи верстата слід дотримуватися заданих режимів заточування (швидкість різання та подача) відповідно до технології.

Начальник відділу взаємодії з ВРУ, КМУ та з питань координації роботи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких

спрямовується та координується через Міністра В.І. ТеличкоДодаток

до Правил охорони праці під час роботи з абразивним інструментом

Таблиця 1. Інструмент з робочими коловими швидкостями до 40 м/сек


Найменування інструменту

Позначення

форми

інструменту

Подача (інструменту або деталі)

Робоча колова швидкість, м/сек при зв'язці

керамічній

бакелітовій

вулканітовій

1. Круги за ГОСТ 2424-83

Плоскі прямого профілю

пп

Ручна

30

40

35

Механічна або автоматична

35

40

35

Плоскі із двостороннім конічним профілем

Механічна або автоматична

35

35

Плоскі 45-градусного конічного профілю

ЗП

Механічна або автоматична

35

Плоскі із однобічним конічним профілем (не більше 30°)

30

35

Плоскі із виточенням

ПВ

Ручна

25

Механічна

35

35

Плоскі із конічним виточенням

пвк

Механічна

30

Плоскі із двостороннім виточенням

пвд

Механічна

35

35

Плоскі із двостороннім конічним виточенням

пвдк

30

--

Плоскі рифлені

ПР

Ручна

30

Плоскі нарощені

ПН

Механічна або автоматична

35

Кільця

и 2ДО

Механічна

25

30

25

Чашки циліндричні

ЧЦ

Ручна

25

30

Механічна

30

35

Чашки конічні

чк

Ручна

25

30

Тарілки

1Т.2Т, ЗТ

Механічна Механічна або автоматична

30 30

35 30

Для шліфування калібрових скоб

С

Ручна або механічна

25

30

Для заточення голок

И

Механічна

25

Для заточення ножів косарок

КС

Ручна або механічна

25

Для розрізування мінералів

м

Механічна або автоматична

40

2. Голівки за ГОСТ 2447-82

Всі

форми

25

25

3. Сегменти шліфувальні за ГОСТ 2464-82

Те ж

Механічна

30

Продовження додатка

Таблиця 2. Інструмент з робочими коловими швидкостями

понад 40 до 65 м/сек


Найменування

інструменту

Позначення форми інструменту

Подача (інструменту або деталі)

Робоча колова швидкість у м/сек при зв'язці

керамічній

бакелітовій

вулканітовій

2. Круги за ГОСТ 2424-83

Плоскі прямого профілю:

а) для обдирково- шліфувальних робіт

пп

Ручна

50

50

б) діаметром від 30 до 150 мм включно, висотою до 100 мм включно для шліфувальних робіт

пп

Механічна або автоматична

50-65

в) діаметром 175 мм і більше всіх висот для шліфувальних робіт

пп

Те ж

50

50

50-60

Диски

д

Ручна або механічна

50

50

Плоскі із двостороннім конічним профілем (для нарізування і шліфування різьб), зернистістю № 12 і дрібніше, мм.

400 х 8 х 203 450 х 8 х 229 450 х 10 х 229 500 х 10 х 254

Ручна або механічна

55

55

350 х 8 х 160

Те ж

42

Завантажити