6.2.22. Не дозволяється укладати вантажі на висоту, що обмежує зону огляду водія на шляху пересування навантажувача.
6.2.23. При виконанні вантажо-розвантажувальних робіт на автотранспорті необхідно підніматися на борт автомашини і спускатися з неї, використовуючи спеціальні драбини, трапи тощо. Забороняється знаходження людей в кузові автомашини під час опускання в нього вантажу.
6.2.24. При транспортуванні автотранспортом з відкритим кузовом вантаж повинен бути прикріплений до бортів кузова міцними неметалевими канатами або вірьовкою, якщо верхній ряд пак виступає над бортом більш як на половину своєї висоти.
6.2.25. При кріпленні вантажу та накритті його брезентом повинні використовуватися драбини або пересувні площадки, обладнані поручнями.
6.3. Вимоги до місць виконання вантажо- розвантажувальних робіт
6.3.1. Місця виконання вантажо-розвантажувальних робіт повинні бути розміщені на спеціально обладнаних майданчиках з твердим і рівним (без ухилів і вибоїн) покриттям розмірами, що забезпечують фронт робіт для транспортних засобів.
6.3.2. Для проведення вантажо-розвантажувальних робіт на складах і приймальних пунктах вторинної сировини необхідно обладнувати рампи висотою 1,2 м, шириною не менше 3 м і довжиною за розрахунками фронту робіт та обсягу вантажів, що транспортуються, але не менше 3 м.
6.3.3. Рампи необхідно обладнувати колесовідбійними запобіжними прист-роями, що перешкоджують з`їзду та падінню підіймально-транспортних засобів.
6.3.4. Ширина пандусів повинна бути не менше 2,5 м. Ухили зовнішніх пандусів повинні прийматися у співвідношенні від 1:15 до 1:25, внутрішніх - не більше 1:10.
6.3.5. На невеликих заготівельних складах і приймальних пунктах, де улаштування стаціонарних рамп вказаних розмірів неможливе, необхідно обладнувати вантажо-розвантажувальні площадки зменшених розмірів або застосовувати спеціальні вантажопідіймальні механізми, висота підйому робочих платформ яких дорівнює 1,4 м.
6.3.6. Для безпеки виконання вантажо-розвантажувальних робіт, рампи і площадки повинні бути оснащені перехідними кладками, трапами для з`єднання їх з кузовом автомобіля.
6.3.7. Шляхи проходження транспортних засобів з вантажами до місць їх зберігання і переробки, що включають проїзди і проходи, дверні прорізи повинні бути звільнені від сторонніх предметів, мати тверде і рівне покриття, постійно утримуватися в чистоті.
6.3.8. Забороняється проводити вантажо-розвантажувальні роботи з настанням темряви без належного освітлення фронту робіт.
6.4. Вимоги безпеки при виконанні вантажо- розвантажувальних
робіт ручним способом.
6.4.1. Виконання вантажо-розвантажувальних робіт вручну повинне включати тільки допоміжні операції по укладанню вантажів на піддони, вантажні візки і конвеєри, заповненню контейнерів, переміщенню вантажів за допомогою ручних механізмів та засобів малої механізації.
6.4.2. Забороняється застосування праці неповнолітніх віком до 18 років на роботах, які пов`язані виключно з підійманням, утриманням або переміщенням важких речей.
6.4.3. Забороняється застосування праці жінок на важких роботах і на роботах з небезпечними умовами праці, а також залучення жінок до підіймання і переміщення вантажів, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
6.4.4. Вага окремого вантажу та сумарна вага вантажів у розрахунку на одну годину робочого часу, що підіймаються та переносються жінками, не повинні перевищувати граничних норм, зазначених у таблиці 6.1.
Таблиця 6.1.
Граничні норми підіймання та переміщення вантажів для жінок
Стать | Вік, | Максимальна вага окремого вантажу, кг. | Сумарна вага вантажів у розрахунку на 1 год. робочого часу, кг | ||
робітни- ків | років | короткочасна робота при чергуванні з іншою роботою | тривала або постійна робота протягом зміни | при переміщенні з робочої поверхні | при підійманні з підлоги |
Жінки | 18 і більше | 10,0 | 7,0 | 350 | 175 |
Примітки: 1. Короткочасна робота жінок передбачає чергування робіт по підійманню та переміщенню вантажів з іншою роботою протягом робочої зміни.
2. Сумарна вага дорівнює добутку ваги вантажу з урахуванням ваги тари і упаковки на кількість його підйомів і переміщень.
3. Рівнем робочої поверхні вважається робочий рівень стола,
конвеєра та ін. згідно з вимогами ГОСТ 12.2.033-78.
6.4.5. Для чоловіків гранично допустимі норми підіймання та перенесення вантажу складають 30 кг. Переміщення вантажів вагою понад 30 кг необхідно здійснювати не менше ніж двома робітниками.
6.4.6. При одночасному перенесенні вантажів робітники повинні знаходитися на відстані не менше 3 м один від одного.
6.4.7. Перенесення вантажів на носилках повинне проводитися на відстань не більше 50 м. Перекидати та опускати носилки необхідно за командою робітника, який знаходиться позаду. Не дозволяється переносити вантажі на носилках по східцях та похилій поверхні.
6.4.8. При переміщенні вантажів жінками на вантажних візках чи у пересувних контейнерах зусилля не повинне перевищувати 10 кг.
6.4.9. Висота підіймання вантажу з укладкою в штабель ручним способом не повинна перевищувати 2 м для чоловиків і 1,5 м для жінок з дотриманням допустимих норм підіймання. Укладання вантажів вагою більше 30 кг в штабелі висотою понад 2 м необхідно здійснювати механізованим способом.
6.4.10. Забороняється працювати з несправними інструментами, інвентарем та пристосуваннями для виконання вантажо-розвантажувальних робіт.
6.5. Вимоги безпеки при завантаженнї і розвантаженні
залізничних вагонів
6.5.1 Завантаження та розвантаження залізничних вагонів вторинною сировиною необхідно здійснювати згідно з Правилами техніки безпеки і виробничої санітарії при вантажо-розвантажувальних роботах на залізничному транспорті ЦМ-4771.
6.5.2. Вагони, які встановлюються під завантаження або розвантаження, повинні бути загальмовані і огороджені спеціальними башмаками, що виставляються на коліях на відстані не менше 5 м від вагонів для запобігання їх від поштовхів при переміщенні суміжних вагонів.
6.5.3. Робітники, при відкриванні або закриванні вагонів, повинні знаходитися за полотном дверей для запобігання травмування при випаданні вантажу.
6.5.4. Для безпосереднього керівництва і нагляду за безпекою вантажо-розвантажувальних робіт на залізничних шляхах повинен бути призначений виконавець робіт, в обов`язки якого входять інструктаж вантажників з правил безпеки, підготовка робочого місця вантажника, забезпечення його механізмами, інвентарем і пристосуваннями.
6.5.5. Постійні місця вантажо-розвантажувальних робіт біля залізничних шляхів повинні бути з твердим покриттям (асфальтове, асфальтобетонне, кам`яне та ін.), на які повинна наноситися розмітка з вказівкою проходів і площадок складування. Площадки складування належить спеціалізувати по видам вторинної сировини.
6.5.6. Підготовлену для завантаження в вагони вторинну сировину необхідно укладати таким чином, щоб при висоті її складування до 1,2 м вона знаходилася від зовнішньої грані головки крайньої рейки не ближче 2 м, а при більшій висоті - не ближче 2,5 м.
6.5.7. При необхідності перенесення вантажів або переміщення механізмів через рейки повинні бути зроблені тверді покриття або переносні настили на рівні головки рейок шириною не менше 1,5 м для проходу вантажників, а для переміщення механізмів - шириною не менше 3 м.
6.5.8. На відкритих вантажо-розвантажувальних площадках повинні бути ящики або металеві контейнери для збирання сміття, що встановлюються на бетонованих площадках і віддалені від складів і залізничних шляхів не менше ніж на
20 м.
6.5.9. З`єднувальні містки для переїзду електронавантажувачів в вагон повинні бути виготовлені з рифленого заліза необхідної міцності.
6.5.10. На підвищеному залізничному шляху не дозволяється одночасна робота людей і механізмів в єдиній зоні.
6.5. 11. Переміщення вагонів по фронту розвантаження вручну із застосуванням ручної лебідки, аншпуга та ін. дозволяється тільки по горизонтальній ділянці шляху у кількості не більше одного навантаженого або двох порожніх чотирьохосних вагонів, обов`язково зачіплених, на відстань не більше довжини вагона і під безпосереднім керівництві відповідальної особи.
6.5.12. Перед початком переміщення вагонів робітники, зайняті вантажо-розвантажувальними роботами, повинні бути попереджені, а сходні, містки, та інші пристосування, які заважають переміщенню вагонів - забрані.
6.5.13. На електрифікованих залізничних коліях забороняється підніматися для виконання будь-яких робіт на покрівлі вагонів, завантажених платформ, напіввагонів і контейнерів до відключення контактної мережі та її заземлення.
6.5.14. При вантажо-розвантажувальних роботах на відкритому рухомому составі електрифікованої залізничної колії працюючі та інструмент, яким вони користуються, а також вторинна сировина не повинні бути ближче 2 метрів до струмоведучих частин контактної мережі, що знаходиться під напругою.
6.5.15. Робота на рухомому составі, розташованому на відстані від 2 до 4 метрів від частин контактної мережі, може виконуватися без зняття напруги і заземлення контактної мережі, але під наглядом спеціально виділеної і проінструктованої керівником робіт особи. При роботах на відстані більше 4 м. нагляд за ними не потрібний.
6.5.16. При підході до залізничної колії працівник зобов`язаний уважно оглянути їх і впевнитися, що в тому місці, де потрібно переходити колію, немає рухомих вагонів, локомотивів або потягів, що наближуються.
6.5.17. Забороняється ходити по коліям і по кінцям шпал.
6.5.18. Ходити можна тільки по міжколіям. Переходити колії належить тільки під прямим кутом.
6.5.19. Не дозволяється перебігати перед рухомим составом.
6.5.20. Не дозволяється переходити під вагонами. Необхідно користуватися гальмовими площадками або обминути состав.
7. ВИМОГИ ДО ОБЛАДНАННЯ
7. 1. Загальні вимоги
7.1.1. Будова, монтаж та експлуатація обладнання повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.007.0-75, ГОСТ 12.2.003-91, ГОСТ 12.2.061-81, ГОСТ 12.2.007.7-83, Правилам безпечної експлуатації електроустановок споживачів та інших нормативних документів, які регламентують вимоги до конкретних видів обладнання.
7.1.2. Обладнання, яке встановлене на підприємстві, повинне мати експлуатаційну документацію заводів виготівників.
7.1.3. Монтаж обладнання повинен виконуватися у відповідності з проектною документацією на будівництво, реконструкцію, технічне переоснащення розробленою в установленому порядку з урахуванням вимог експлуатаційної документації.
7.1.4. Засоби захисту передбачені в конструкції обладнання повинні приводитися до готовності перед початком роботи, щоб виконання робочого процесу було неможливе при відключеннi засобів захисту або їх несправності.
7.1.5. Пускова і захисна апаратура технологічного обладнання повинна розміщуватися на стіні у легкодоступних для термінового відключення місцях і не повинна заставлятися висотним обладнанням, шафами, стелажами та ін.
7.1.6. Сигнальне забарвлення обладнання та знаки безпеки повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.4.026-76*.
7.1.7. Всі рухомі частини машин і обладнання, що викликають небезпеку травмування, повинні бути закриті суцільними або сітчатими огородженнями, виконаними згідно з ГОСТ 12.2.062-81.
7.1.8. Огородження повинне бути достатньо тривким, легким, надійно закріпленим, без гострих кутів та ріжучих кромок.
7.1.9. З'ємні, відкидні та розсувні огородження робочих органів, обладнання повинні мати пристрої, що виключають можливість їх випадкового знімання або мати пристрої блокування, що забезпечують припинення роботи обладнання при зніманні або відкриваннi огороджень.
7.1.10. Роботи по ремонту, очищенню і ручному змащенню обладнання і механізмів повинні проводитися тільки після повного відключення від мережі електроживлення і зупинки з обов'язковим вивішуванням на місцях відключення попереджувальних плакатів. Перед пуском обладнання після закінчення ремонту, зняті огородження повинні бути поставлені на місце, міцно і правильно закріплені.
7.1.11. Після проведення ремонтних робіт необхідно перевірити напрямок обертання привідного валу, зазначеному стрілкою, нанесеною на редукторі.
7.1.12. Технічне обслуговування та ремонт обладнання необхідно проводити з залученням спеціалістів відповідної кваліфікації.
7.1.13. Після закінчення роботи необхідно вимкнути обладнання. При відключенні технологічного обладнання вимикається пускова апаратура на обладнанні, після цього вимикається загальний рубильник.
7.2. Вимоги до технологічного обладнання
7.2.1. Преси
7.2.1.1. Преси задіяні на пакуванні вторинної сировини повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.017-93, ОСТ2 КП96-4-81.
7.2.1.2. Преси повинні мати обмежувач ходу рухомої траверси, що виключає можливість виходу плунжерів з циліндрів.
7.2.1.3. Вертикальні преси повинні бути забезпечені пристроями, які запобігають небезпечне для робітника самовільне опускання рухомої траверси як при включеному так і при виключеному приводі під дією власної ваги.
7.2.1.4. Перемикач режимів роботи повинен мати написи або символи, що показують на який режим роботи переключена система управління, або світлову сигналізацію, якщо перемикач режимів має з`ємну рукоятку або знаходиться у замкненій шафі. Сигналізація повинна бути розміщена на головному пульті управління або іншому, зручному для візуального спостереження місці.
7.2.1.5. Зовнішня електропроводка до рухомих частин пресів повинна бути виконана гнучким мастилобензостійким кабелем або заключена в мастилобензостійкий шланг або металорукав.
7.2.1.6. Преси повинні бути забезпечені пристроями місцевого освітлення напругою 36 В.
7.2.1.7. При установленні пресу необхідно забезпечити вільний доступ до пульту управління та інших вузлів і механізмів.
7.2.1.8. Загрузку камери пресу необхідно проводити рівномірно. До пуску пресу на стискання, слід перевірити надійність клямки дверцят коробки. Запірні пристосуваня дверцят пресових камер повинні бути завжди в справному стані.
7.2.1.9. Забороняється відкривати кришку камери, завантажувати вторинну сировину під час руху плити, проводити упаковку паків під час роботи електродвигуна.
7.2.1.10. Під час роботи пресу не дозволяється опиратися чи ставати на раму пресу, класти сторонні речі та інструменти, триматися руками за його рухомі частини, підправляти матеріал що пресується,.
7.2.1.11. При відкриванні замків пресових камер робітник повинен знаходитися з лівої сторони.
7.2.2. Потокова лінія для обробки та сортування ганчір`я
7.2.2.1. Потокові лінії повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.022-80 та ГОСТ 13188-67.
7.2.2.2. Розташування візків-бункерів біля конвеєра потокової лінії повинно забезпечувати оптимальний фронт робіт. Висота конвеєра повинна забезпечувати легкодоступність до вторинної сировини, що рухається, мінімальну обмеженість рухів робітника і відповідати вимогам ГОСТ 12.2.033-78.
7.2.2.3. На конвеєрах, що входять в потокові лінії повинні бути передбачені автоматичні пристрої для зупинки привода при аварійній ситуації.
7.2.2.4. На потоковій лінії, що складається з кількох послідовно встановлених і одночасно працюючих конвеєрів, приводи повинні бути зблоковані таким чином, щоб при раптовій зупинці будь-якого конвеєра попередні конвеєри автоматично відключалися, а інші продовжували працювати до повного переміщення ганчір`я.
7.2.2.5. Всі частини приводних механізмів повинні бути розташовані в зручних для безпечного обслуговуваннях місцях; відстань від виступаючих частин механізмів до стін і колон повинна бути не менше 1 м.
7.2.2.6. Конвеєри потокових ліній повинні бути обладнані пристроями відключення лінії з кожного робочого місця.
7.2.2.7. Приймальна частина конвеєрів потокових ліній, що завантажується вручну повинна бути виконана так, щоб завантаження конвеєра забезпечувалось з горизонтальним переміщенням вантажу, або з невеликим ухилом в сторону завантаження.
7.2.2.8. Потокова лінія повинна мати пристрої звукового або світового сигналу при її пуску.
7.2.2.9. Стрічкові конвеєри потокових ліній повинні мати пристрої для видалення з поверхні нижнього розгалуження стрічки упавшого ганчір`я.
7.2.2.10. Місця з`єднання транспортної стрічки потокової лінії клепками, болтами та іншими засобами не повинні мати виступаючих кінців з`єднувальних деталей.
7.2.3. Ваговимірювальні прилади
7.2.3.1. Установка настільних вагів повинна проводитися так, щоб станина міцно опиралася на всі чотири опори і під час роботи не відбувалося самовільного переміщення чи падіння вагів.
7.2.3.2. Ваги для зважування важких вантажів повинні бути улаштовані в спеціальному заглибленнi так, щоб рівень платформи і підлоги співпадав.
7.2.3.3. Рівень вантажоприймальної платформи автомобільних вагів повинен бути на одному рівні з під`їздними шляхами.
7.2.3.6. Висота навісу над автомобільними вагами повинна забезпечувати вільний проїзд автомашини з вантажем.
7.2.3.4. Рух автомашини по вантажоприймальній платформі вагів повинен здійснюватися тільки при закритому арретирі зі швидкістю не більше 3 км на годину.
7.2.3.5. Підземна частина конструкції автомобільних вагів повинна мати вільний доступ для проведення ремонтно-профілактичних робіт та прибирання, освітлена і звільнена від сторонніх предметів.
7.2.4. Інструменти, пристосування, тара
7.2.4.1. Працівники підприємства повинні бути забезпечені справним, правильно загостреним інструментом.
7.2.4.2. Ручний слюсарно-ковальський інструмент повинен оглядатися безпосередньо перед застосуванням. Несправний інструмент підлягає вилученню.
7.2.4.3. Ручки молотків, кувалд та іншого інструменту ударної дії повинні виготовлятися із сухої деревини твердих листових порід або із синтетичних матеріалів, що забезпечують експлуатаційну міцність і надійність в роботі.
7.2.4.4. Ручки молотків, кувалд, ножів повинні мати по всій довжині в розтині овальну форму, бути гладкими, без тріщин.
7.2.4.5. Інструмент ударної дії (зубила, бородки) повинен мати гладку затилкову частину без тріщин, задирок, наклепів і скосів. На робочій частині інструмента не повинно бути пошкоджень.
7.2.4.6. Ключі гайкові односторонні, глухі двосторонні, із змінними головками та ін. повинні бути без тріщин і задирок.
7.2.4.7. Розміри зіву (захоплювача) гайкових ключів не повинні перевищувати розмірів головок болтів більш ніж на 0,3 мм.
7.2.4.8. Рукоятки лопат повинні міцно закріплюватися в держаках і бути гладкими.
7.2.4.9. Ломи повинні бути прямими, з відтягнутими і загостреними кінцями.
7.2.4.10. Поверхні металевих ручок кліщів повинні бути гладкими (без задирок, зазубрин та вм`ятин) і очищеними від окалини. З внутрішньої сторони ручок кліщів повинен бути упор, який запобігає затисненню пальців руки.
7.2.4.11. Ручні інструменти з приводом повинні мати справні засоби захисту згідно з ГОСТ 12.2.010-75, ГОСТ 12.2.013.0-91.
7.2.4.12. Лещата на верстаках повинні бути укріплені так, щоб їх губки знаходились на рівні ліктя працюючого і забезпечували надійний затиск виробу.
7.2.4.13. Відстань між лещатами на верстаках повинна відповідати розміру оброблювальних деталей, але бути не менше 1 м.
7.2.4.14. Рухомі частини лещат повинні переміщуватися без заїдань, ривків і надійно фіксуватися в належному положенні.
7.2.4.15. Пластинчасті, зварні, штамповані ланцюги, що застосовуються на вантажопідіймальних машинах і для виготовлення стропів, повинні відповідати нормативній документації та мати сертифікат виготівника.
7.2.4.16. З`ємні вантажозахоплювальні пристрої повинні піддаватися періодичному огляду особою, відповідальною за їх технічний стан, в установлені експлуатаційною документацією терміни.
7.2.4.17. Виробнича тара повинна піддаватися технічному огляду і експлуатуватися у відповідності з вимогами ГОСТ 12.3.010-82.
7.2.4.18. При експлуатації тари необхідно виконувати наступні вимоги:
тара не повинна заповнюватися більше ніж передбачено її паспортними даними;
спосіб завантаження повинен виключати деформацію тари;
вантаж, укладений в тару повинен знаходитися нижче рівня його бортів;
забороняється штабелювання тари з відкритими стінками;
перевертання тари повинно здійснюватися вантажо-підіймальними пристроями;
переміщення тари волоком та її кантування не дозволяється.
7.2.4.19. При огляді тари слід перевіряти наявність тріщин, справність захоплювальних пристроїв для стропування.
7.2.4.20. Тара вагою брутто понад 50 кг повинна підлягатися технічному огляду перед початком її експлуатації та після ремонту.
7.2.4.21. Тара, яка переміщується вантажопідіймальними машинами повинна підлягатися огляду щомісячно.
7.2.4.22. Конструкція піддона повинна забезпечувати надійність і зручність в експлуатації, можливість захвату їх не менше як з двох сторін вилочними захватами.
7.2.4.23. Забороняється застосовувати до металевих контейнерів при відкриванні або закриванні удари.
7.2.4.24. Контейнери повинні виготовлятися згідно з вимогами ГОСТ
20259-80 та по робочим кресленням, затвердженим у встановленому порядку.
7.2.4.25. При відкриванні дверцят контейнерних піддонів необхідно стояти за ними, щоб в разі випадання вантажу виключалась можливість травмування робітників. Забороняється застосовувати до металевих контейнерів при відкриванні або закриванні удари.
7.2.4.26. Стелажі повинні виготовлятися по робочим кресленням, затвердженим в установленому порядку.
7.2.4.27. Дерев`яні деталі стелажів не повинні мати дефектів деревини, мати чисту поверхню, без задирок, глибоких подряпин і виготовлятися з негорюгих матеріалів або із деревини, обробленої вогнезахисними речовинами (антипіренами).
7.2.5. Драбини, кладки, сходнi, трапи
7.2.5.1. Переносні драбини, риштування стоєчні приставні, підмостки пересувні, збірнорозбірні засоби підмощування, огородження захисні iнвентарні повинні відповідати ГОСТ 26887-86 і експлуатуватися відповідно до вимог СНиП III-4-80.