НПАОП 80.42-1.01-02Правила з охорони праці для навчальних закладів, у яких проводяться профільне навчання і професійна підготовка учнів з автосправи

2.3.8. Інструмент і пристрої в лабораторіях необхідно розміщувати безпосередньо на робочому місці в тій кількості, яка необхідна для виконання даного виду робіт.

2.3.9. Устаткування, пристрої та інструменти протягом усього періоду експлуатації повинні відповідати вимогам безпеки ГОСТ 12.2.003-91 “Оборудование производственное. Общие требования безопасности», ДНАОП 0.00-1.28-97.

2.3.10. У разі пересувного робочого місця інструмент треба розміщувати в спеціальному ящику або інструментальній сумці.

2.3.11.Виконувати роботи з обслуговування під навісами і на відкритих майданчиках, як правило, не дозволяється, виняток можна

допустити тільки в літню пору.

2.3.12. Після закінчення занять з технічного обслуговування

або ремонту автомобіля приміщення лабораторії та оглядову канаву

необхідно прибирати.

2.4. Вимоги пожежної безпеки

2.4.1. Робота робота з пожежної безпеки організовується відповідно до НАПБ В.01050-98/920 “Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України”.

2.4.2. Усі лабораторії, у яких проходить навчання з автосправи, повинні бути повністю забезпечені протипожежним інвентарем, вогнегасниками, ящиками із піском (не менше ніж по одному ящику в лабораторії), сигналами та іншим обладнанням у відповідності до НАПБ В.01050-98/920 “Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України”.

2.4.3. Біля ДВЗ треба мати пожежну повстину і вогнегасник.

2.4.4. Легкозаймисті і вогненебезпечні матеріали (бензин, гас, лак, фарбу, мастило тощо) зберігають у спеціальних приміщеннях, місцях і пристроях згідно з НАПБ В.01050-98/920 “Правила пожежної безпеки для закладів, установ і організацій системи освіти України” . Запас цих матеріалів на робочому місці не повинен перевищувати потреби в них робочого дня; при цьому залишати зазначені матеріали в лабораторіях після роботи не дозволяється.

3. Вимоги безпеки до технічного стану

і обладнання навчальних автомобілів

3.1. Технічний стан навчальних автомобілів повинен відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.28-97 “Правила охорони праці на автомобільному транспорті” та ГОСТ 25478-91 “Автотранспортные средства. Требования к техническому состоянию по условиям безопасности движения. Методы проверки”.

3.2. ДТЗ навчальних закладів, на яких проводиться навчання водінню, повинні мати знаки “Навчальний транспортний засіб” і бути обладнаними додатковими педалями зчеплення і гальмування, дзеркалами заднього виду.

3.3. Відповідно до Правил дорожнього руху на навчальних автомобілях мають бути встановлені розпізнавальні знаки — рівносторонній трикутник білого кольору з вершиною догори і смугою червоного кольору, у який вписана буква «У» чорного кольору (сторона - не менше 200 мм, ширина смуги – 1/10 цієї сторони). Знак розміщується спереду і позаду на транспортних засобах, що використовуються для навчання водінню (допускається встановлення двостороннього знака на даху легкового автомобіля).

3.4. Технічний стан автомобілів повинен гарантувати безпечну роботу під час навчання водінню, відповідати вимогам Правил дорожнього руху.

Будь-які зміни в конструкції автомобілів допускаються тільки за погодженням органами Державної автоінспекції МВС України (далі – ДАІ).

3.5. Автомобілі комплектуються набором справного інструменту і пристроями.

4. Вимоги безпеки під час навчання учнів

водінню автомобіля

4.1. Для запобігання травматизму учнів під час навчання їх водінню і набуття навичок безпечної роботи за кермом керівники навчальних закладів зобов'язані організувати проведення інструктажів з охорони праці учнів – вступний і первинний на робочому місці.

4.2. Під час переходу із закритого майданчика (або автодрому) на вулицю або дорогу особа, яка проводить навчання водінню, керується навчальними маршрутами, які повинні бути розглянуті на педагогічних радах, узгоджені з місцевим органом ДАІ і затверджені керівником навчального закладу.

4.3. До початку навчання водінню учнів слід ознайомити з навчальним автомобілем, закритим майданчиком (або автодромом), вимогами безпеки, протипожежними заходами. Учні зобов'язані виконувати вказівки особи, яка проводить навчання водінню автомобіля, особливо під час перебування за кермом.

4.4. Учн ям не дозволяється без особи, яка проводить навчання водінню:

займати місце в кабіні (кузові);

запускати двигун;

рушати на автомобілі з місця, перебувати під автомобілем, піднімати його домкратом, знімати колеса;

демонтувати і монтувати шини, накачувати їх;

виконувати будь-які роботи з акумуляторними батареями;

заправляти автомобіль пальним і водою;

відкривати капот, коли двигун працює.

4.5. Особі, яка проводить навчання водінню, не дозволяється залишати учня за кермом самого і давати йому вказівки, перебуваючи за межами свого робочого місця.

4.6. Під час зміни учнів у кабіні від особи, яка проводить навчання водінню, і учня вимагаються підвищені пильність і обережність; двигун при цьому зупиняють.

4.7. Особа, яка проводить навчання водінню, не дозволяє учневі сідати в кузов і висаджуватися з нього з боку проїжджої частини, а також під час руху; починати рух до повного, надійного зачинення дверей; відчиняти двері до повної зупинки автомобіля, їздити на підніжках та інших, не призначених для цього частинах автомобіля, стоячи в кузові, сидячи на бортах, висовуватися з вікна або за борт і виставляти будь-які предмети.

4.8. Перед запусканням двигуна вручну учень повинен перевірити загальмованість автомобіля стоянковим гальмом і нейтральне положення важіля коробки передач.

4.9. Дозволяється перевозити учнів у кузові автомобіля за умови виконання вимог розділу 21 Правил дорожнього руху.

4.10. Особа, яка проводить навчання водінню, не допускає в автомобіль осіб, які не мають відношення до навчального процесу.

4.11. Необхідно бути обережним під час водіння ускладних метеорологічних умовах, небезпечних місцях, перед якими встановлено попереджувальні знаки, на поворотах, підйомах і спусках, мостах, шляхопроводах, під мостами, в тунелях, під час переїзду перехресть, площ, залізничних переїздів і місць звуження дороги, в умовах інтенсивного руху, в місцях скупчення людей на проїжджій частині, біля навчальних закладів, під час обгону, об'їзду, зустрічного роз'їзду, розвороту у вузьких проїздах, руху заднім ходом, на початку руху, при зупинках тощо.

4.12. Особа, яка проводить навчання водінню, зобов’язана стежити за виконанням учнями Правил дорожнього руху.

4.13. Інструктор з навчання практичної їзди повинен вимагати від учня під час кожної, навіть короткочасної зупинки керуватися вимогами розділу 15 Правил дорожнього руху.

4.14. О соба, яка проводить навчання водінню, перебуває в постійній готовності вжити запобіжних заходів, якщо учень припустився помилки, яка може призвести до небезпечних наслідків.

5. Засоби індивідуального захисту

5.1. Під час проведення навчання з автосправи учням видають спецодяг, спецвзуття, інші засоби індивідуального захисту відповідно до Типових норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам автомобільного транспорту, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 20.10.98 №207, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.01.99 за №1/3294 .

Відповідальність за забезпечення спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального захисту учнів під час навчання покладається на керівників навчальних закладів.

Відповідальність за забезпечення учнів спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального захисту під час проведення виробничої практики з автосправи на автотранспортних підприємствах і організаціях покладається на їх керівників.

На час навчання з автосправи в установленому порядку за рахунок коштів навчального закладу учням видають бавовняні костюми, рукавиці, захисні окуляри. Допускати учнів, майстрів, учителів, інструкторів до роботи без спецодягу не дозволяється.

5.2. Розмір і модель спецодягу мають унеможливити захоплення його рухомими частинами верстатів. Одяг наглухо застібають, кінці косинок, хусток, тасьми підбирають, манжетами рукавів щільно охоплюють руки.

5.3. У тому разі, коли під час навчання з технічного обслуговування автомобіля робота виконується в лежачому, сидячому положенні або на колінах, учням треба видавати для обов'язкового користування спеціальні лежаки або наколінники з матеріалу низької теплопровідності.

5.4. Учні, які виконують роботу з очищення деталей або виробів від іржі, фарби, бруду тощо з виділенням пилу, повинні бути забезпечені захисними окулярами, а в разі потреби і респіраторами.

5.5. Особи, які проводять навчання з автосправи, зобов'язані стежити за виконанням учнями зазначених вимог до індивідуального захисту під час роботи, а також забезпечити належний догляд за індивідуальними захисними пристроями.

6. Обов’язки і відповідальність посадових осіб щодо охорони праці під час навчання з автосправи

6.1. Керівництво і відповідальність за організацію охорони праці під час проведення навчання з автосправи в навчальному закладі покладається на його керівника відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти.

6.2.Відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти керівник навчального закладу, в якому проводиться навчання з автосправи:

створює здорові й безпечні умови для проведення занять з автосправи;

наказом призначає відповідальних осіб, які зобов’язані контролювати створення безпечних умов праці та навчання, стежити за виконанням учнями цих Правил та відповідних інструкцій з охорони праці на робочому місці;

організовує роботу щодо розроблення інструкцій з охорони праці під час навчання з автосправи;

організовує роботу щодо забезпечення учнів справним інструментом і пристроями;

організовує навчання педагогічних працівників з питань охорони праці з наступною перевіркою знань відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-99 “Типове положення про навчання з питань охорони праці”, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 17.02.99 №27, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.04.99 за №248/3541 ;

відповідно до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах, проводить розслідування нещасних випадків, що сталися з учнями під час трудового навчання з автосправи.

6.3. Відповідно доПоложення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освітиособа, яка проводить навчання з автосправи:

навчає учнів безпечному поводженню з наявним у кабінетах, класах, лабораторіях обладнанням і автомобілями, а також безпечним методам виконання робіт;

стежить за дотриманням вимог безпеки;

відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-99 “Типове положення про навчання з питань охорони праці” здійснює навчання та інструктаж учнів з охорони праці з реєстрацією в журналі обліку навчальних занять та журналі реєстрації інструктажів.

Навчання проводиться відповідно до інструкцій з охорони праці, які розроблює особа, яка проводить навчання з автосправи, і затверджує керівник навчального закладу згідно з ДНАОП 0.00-8.03-93 “Порядок опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві”, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 21.12.93 №132, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.02.94 за №20/229, та ДНАОП 0.00-4.15-98 “Положення про розробку інструкцій з охорони праці”, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.98 №9, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.04.98 за №226/2666.

Начальник управління організації

нагляду в АПК Держнаглядохоронпраці В.І.Пономаренко

18


Завантажити