НПАОП 0.00-5.40-14Інструкція з безпечної організації та проведення масових вибухів напідприємствах рудної галузі з підземним способом розробки

•ремонт зарядної техніки в місцях заряджання;

  • пневматичне транспортування сипких гранульованих ВР без їх зволо­ження в необхідній пропорції перед подачею у зарядний трубопровід. Сверд­ловини в період подачі зарядного трубопроводу необхідно зволожувати во­доповітряною сумішшю;

  • використання гранульованих ВР, що мають у своєму складі нітроефіри, гексоген, тетранитрат пентаеритрит або сенсибілізатори, чутливість яких до зовнішнього впливу перевищує чутливість гранулотолу.

  1. Роботи із заряджання дозволяється виконувати за наявності надійного двобічного зв'язку між машиністом-оператором зарядної техніки і підривником, який заряджає свердловини (шпури).

  2. На допомогу підривнику дозволяється призначати помічників. Вони мають пройти інструктаж відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.12-05 і під безпосереднім керівництвом і контролем підривника можуть виконувати ро­боти, не пов'язані з управлінням зарядним устаткуванням, поводженням із за­собами ініціювання, ПБ.

  3. Працівники, які залучаються до виконання робіт з підготовки і про­ведення МВ, мають бути ознайомлені під підпис з проектно-технічною доку­ментацією на проведення МВ, розпорядком проведення МВ, а також з пози­ціями ПЛА, які стосуються їх робочих місць.

  4. Перед початком зміни працівники, які залучаються до виконання робіт з підготовки і проведення МВ, мають бути ознайомлені з безпечними методами роботи під підпис у книзі нарядів, форма якої розроблена згідно з положенням про нарядну систему, затвердженим керівником суб’єкта госпо­дарювання.

  5. Перед доставкою зарядного устаткування місце його майбутнього розташування необхідно ретельно оглянути та вжити заходів щодо створення безпечних умов праці.

  6. Зарядне устаткування має розташовуватися на свіжому венти­ляційному струмені, де швидкість повітряного потоку відповідає вимогам безпеки ведення робіт під час заряджання.

  7. Забороняється під час пневматичного заряджання перевищувати тиск стисненого повітря вище показників, установлених паспортом чи ТУ на ЗМ (зарядні пристрої) і трубопроводи.

  8. ВР на МВ завозяться згідно із затвердженим керівником підприєм­ства графіком у кількості, визначеній проектом на МВ. Доставка ВР на МВ починається після того, як комісія, яка приймає блок (панель) на готовність його до виконання МВ, визначить, що все відповідає вимогам проекту на МВ, про що складається акт про готовність до проведення масового вибуху панелі, блока. Форма акта про готовність до проведення масового вибуху па­нелі, блока наводиться у додатку 4 до цієї Інструкції.

  9. Безпосереднє заряджання починається після того, як відповідальний керівник МВ, якщо вага заряду до 5 тонн, відповідальний керівник МВ, якщо вага заряду понад 5 тонн, упевняться у тому, що зарядне устаткування та місця робіт у виробках підготовлені.

  10. Заряджання свердловин, які мають вихід в очисний простір, без по­передньої їх герметизації забороняється.

  11. Поруч із зарядним устаткуванням має зберігатися ВР у кількості, що не перевищує визначену проектом на МВ.

  12. Звільнену від ВР тару слід складати в спеціальному місці, але не ближче 10 м від транспортної одиниці (штабеля) з ВР. Після закінчення за­ряджання вищезазначену тару слід очистити від залишків ВР. Подальше ви­користання тари визначається розпорядчим документом керівника підприєм­ства.

  13. Під час пневматичного заряджання забороняється:

  • одночасно заряджати свердловини тротило- та алюмомісткими ВР чи змішувати два або більше видів ВР;

  • використовувати зарядні трубопроводи, які не мають сертифіката відповідності заводу-виробника. У цих випадках допускається їх викори­стання після контрольної перевірки щодо визначення питомого електричного опору спеціалізованою організацією;

  • не приступати до заряджання у тупиковій виробці за відсутності нала­годженої системи провітрювання;

  • залишати просипані ВР по підошві виробки. На місці заряджання під висхідними свердловинами слід розстеляти брезент чи інший матеріал для забезпечення повного збирання просипів ВР, які підлягають знищенню у по­рядку, визначеному розпорядчим документом керівника підприємства. Про­сипані ВР не підлягають застосуванню під час заряджання. Їх слід зібрати у мішки з-під ВР і підірвати одночасно з МВ.

Заряджання свердловин (шпурів) на висоті більше 2 метрів має прово­дитися відповідно до вимог пункту 4.3 глави 4 розділу IX НПАОП 0.00-1.66­13.

  1. Дозволяється виконувати ініціювання свердловинних зарядів проміжними детонаторами (патронованими ВР, шашками), при цьому швид­кість детонації проміжного детонатора має бути не нижче швидкості детона­ції ВР основного заряду.

  2. Уведення ПБ у свердловину слід виконувати вручну. Дозволяється використовувати для цього зарядні трубопроводи чи механізовані подавачі.

  3. Під час пневматичного заряджання забороняється перебування електродетонаторів у вибої.

  4. При застосуванні НСІ і підриванні зарядів за допомогою ДШ допус­кається пряме і зворотне ініціювання, при цьому ПБ слід розташовувати так, щоб унеможливити його зміщення під час подачі ВР, а також забезпечити за­хист КД від механічної дії потоку ВР. Гільзу КД необхідно утопити в ПБ на всю її довжину.

  5. У разі виникнення аварійної ситуації процес заряджання слід негай­но припинити. Оператор зарядного устаткування має відключити аварійно небезпечне устаткування, попередити підривника, який заряджає свердлови­ни (шпури), усіх причетних до заряджання, особу технічного нагляду у зміні про аварійну ситуацію, що виникла. Оператор повинен знати ознаки можли­вих аварійних ситуацій і заходи щодо їх усунення.

  6. У разі припинення подачі стисненого повітря оператор повинен пе­рекрити пускові пристрої зарядного устаткування.

  7. За будь-яких порушень зв'язку між оператором, який обслуговує за­рядне устаткування, і підривником, який заряджає свердловини (шпури), необхідно терміново зупинити роботи з пневматичного заряджання.

  8. У разі утворення в транспортній системі пробок та несправності за­рядного устаткування необхідно зупинити процес заряджання, знизити вели­чину тиску стисненого повітря до нульового значення, від'єднати зарядний трубопровід від устаткування та вжити заходів щодо усунення неполадок відповідно до вимог настанови з експлуатації обладнання.

  9. Заряджання і підривання свердловин (штангових шпурів) викону­ють за відповідним технічним розрахунком, з яким виконавців ознайомлю­ють під підпис.

  10. Конструкцію зарядів необхідно передбачити в типовому проекті проведення буропідривних робіт.

  11. Строк перебування зарядів у свердловинах (штангових шпурах) має не перевищувати для гранульованих ВР семи діб, для ЕВР - відповідно до встановлених ТУ.

  12. Заряджені свердловини необхідно постійно охороняти на дільниці, на якій проведене заряджання. Технічний керівник вибуху забезпечує прийом-передачу заряджених свердловин як за вагою ВР, так і за кількістю зарядів згідно з типовим проектом ведення підривних робіт.

  13. До технічного розрахунку на виконання вибуху з випереджаючим заряджанням додаються:

  • фактична схема розміщення свердловин (штангових шпурів), їх глиби­на із скорегованими перерізами, планами, схемою виставлення постів охоро­ни;

  • графік підривання, затверджений розпорядчим документом головного інженера шахти;

  • розрахунок провітрювання та схема вентиляції блока (панелі), викона­ний начальником дільниці і погоджений з начальником ПВС шахти.

  1. Відповідальний або технічний керівник з підривання свердловин за графіком призначається на період виконання робіт із зазначенням його прізвища, ініціалів у розпорядку проведення МВ.

  2. Відповідальні особи за виконання кожної операції з підготовки і підривання свердловин (штангових шпурів) за графіком призначаються на зміну із зазначенням їх прізвищ, ініціалів у книзі нарядів.

  3. Порядок обліку ВМ здійснюють відповідно до вимог Порядку обліку вибухових матеріалів промислового призначення, затвердженого наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 06 липня 2006 року № 424, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 липня 2006 року за № 828/12702 (НПАОП 0.00-6.04-06).

  4. У випадках, коли для заряджання та підривання свердловин по­трібен час, більший ніж одна зміна, має бути визначений і затверджений керівником підприємства за умови письмового повідомлення територіально­го органу Держгірпромнагляду України та уведений в дію відповідним розпорядчим документом по підприємству особливий порядок обліку ВМ на весь час підготовки і проведення МВ. У ньому необхідно визначити:

  • процес виписки, отримання, доставки ВМ та відповідальних за це осіб;

  • облік ВР під час заряджання, необхідні для цього документи та відповідальних за це осіб;

  • порядок списання ВР та відповідальних за це осіб;

  • осіб технічного нагляду, відповідальних за особливий порядок обліку на весь період підготовки та проведення МВ.

  1. У разі підривання зарядів за технічним розрахунком небезпечні зони установлюються відповідно до вимог пункту 4.7 глави 4 розділу VII НПАОП 0.00-1.66-13.

  2. Відключення електричного струму проводиться під час:

  • пневматичного заряджання свердловин (камер) і уведення патронів- бойовиків з електродетонаторами в межах забороненої зони (50 м);

  • монтажу електричної системи ініціювання по виробках, де прокла­дається електрична мережа для підривання зарядів ВР. Дозволяється не відключати освітлювальні мережі з напругою менше ніж 42 В на змонтова­них ділянках та вентилятори місцевого провітрювання.

  1. Роботи із заряджання слід виконувати після одержання повідомлен­ня про відсутність шкідливих газів у вибої.

  2. ПБ з електричними засобами ініціювання дозволяється вводити в заряди тільки після виведення працівників за межі небезпечної зони і безпо­середньо перед підриванням зарядів.

  3. Для розташування безпосередньо ПБ чи НСІ першим від дна сверд­ловини (штангового шпуру) дозволяється застосовувати зарядний трубо­провід, оснащений надставкою-проштовхувачем одноразового використання (парашут).

  4. Досилати ПБ з детонатором із застосуванням набійника необхідно обережно. При цьому вивідні (сполучні) проводи електродетонаторів або хвилеводи НСІ повинні мати слабину. Дозволяється ПБ та пасивний патрон ВР розміщувати в поліетиленовому рукаві з товщиною плівки не менше ніж 0,5 мм.

  5. У разі використання набійника при застосуванні НСІ поводження з ними повинно здійснюватися відповідно до інструкції з експлуатації. Необ­хідно забезпечувати надійне з'єднання елементів системи та вживати заходів щодо недопущення пошкодження хвилеводів і КД, а в разі досилання ПБ до­вжину трубок хвилеводів НСІ слід обирати з урахуванням глибини роз­міщення ПБ у свердловині та відстані між устями свердловин.

  6. Слід застосовувати НСІ однієї системи, враховуючи гарантований строк використання.

  7. Перед застосуванням комплекти НСІ слід перевірити на наявність дефектів: вм’ятини, корозії, тріщини на боковій і донній поверхнях КД, тріщини, порізи та проколи на хвилеводах.

З такими дефектами комплекти НСІ застосовувати забороняється.

Кінці трубок повинні мати обов’язкову герметизацію.

  1. У разі застосування забивника-досилача ПБ у свердловину всі його елементи не повинні пошкоджувати хвилевід НСІ.

  2. За ергономічними показниками, показниками мікроклімату та освітленості зарядне устаткування має відповідати вимогам ГОСТ 12.2.106­85 «ССБТ. Машины и механизмы, применяемые при разработке рудных, не­рудных и россыпных месторождений полезных ископаемых. Общие гигие­нические требования и методы оценки».

  3. Еквівалентний рівень шуму на робочих місцях при обслуговуванні зарядного устаткування має відповідати вимогам ДСН 3.3.6.037-99 «Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку», затвер­джених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року № 37, і не перевищувати 80 дБА.

  4. Забезпечення працівників засобами індивідуального захисту необ­хідно здійснювати відповідно до вимог розділу VII НПАОП 0.00-1.66-13.

VIII. Організаційно-технічні вимоги після проведення масового
вибуху

  1. Командир ДАРС разом із керівником шахти мають скласти план об­слуговування електроустаткування, водовідливних і вентиляційних устано­вок працівниками ДАРС до, в період підготовки та після проведення МВ.

  2. У споруді ГВУ на поверхні після проведеного МВ на строк провітрювання необхідно виставити пост працівників ДАРС, в обов'язки яких входять:

  • контроль за складом отруйних газів у дифузорі вентилятора при його роботі на всмоктування;

  • забезпечення роботи вентилятора у випадку проникнення газу в спору­ду.

  • 8.3. Спуск працівників ДАРС у шахту на пост після МВ вагою більше 5,0 тонн дозволяється не раніше ніж через одну годину, у виробки району вибуху - не раніше, ніж через дві години. У разі проведення спеціального МВ з руйнування стелин або ціликів спуск працівників ДАРС у шахту на пост дозволяється через дві години після вибуху, до району вибуху - не раніше ніж через чотири години, для виконання робіт в районі вибуху - не раніше ніж через 8 годин після МВ.

  1. Працівники ДАРС мають виконувати у гірничих виробках роботи, передбачені завданням відповідального керівника МВ.

  2. Роботи з обслуговування МВ на гірничорудних підприємствах здійснюються працівниками ДАРС відповідно до вимог Інструкції з обслуго­вування аварійно-рятувальними службами масових вибухів на вугледобувних і гірничорудних підприємствах, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 31 березня 2003 року № 86, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 18 квітня 2003 року за № 311/7632.

  3. Допуск працівників у підземні виробки дозволяється відповідальним керівником МВ тільки після отримання від командира ДАРС інформації про повне провітрювання і встановлення нормальної рудникової атмосфери в шахті чи окремих її ділянках.

  4. У першу робочу зміну після МВ керівники дільниць або їх заступни­ки мають особисто перевіряти стан виробок (вибоїв) на дільниці. При вияв­ленні ознак небезпеки необхідно вивести працівників в безпечне місце та по­відомити про це диспетчера та керівника підприємства (рудника, шахти).

  5. При виявленні після МВ поодиноких або групових зарядів, що не зініціювали, відповідальний керівник МВ повинен діяти відповідно до вимог глави 5 розділу VII НПАОП 0.00-1.66-13.

  6. Під час випуску гірничої маси, що відбита вибухом, необхідно здійснювати постійний контроль за вмістом залишків у ній ВМ.

  7. Територія обвалення поверхні, що визначається маркшейдерською службою, має бути огороджена.

  8. Розпорядчим документом керівника підприємства встановлюється порядок систематичного аналізу результатів МВ для прийняття рішень з уточнення параметрів та удосконалення бурових та підривних робіт.

Директор Департаменту промислової без­

пеки, охорони праці, цивільного та

фізичного захисту, трудової та соціальної

політики О.М. Онищенк

о

Додаток 1 до Інструкції з безпечної організації та проведення масових вибухів на підприємствах рудної галузі з підземним способом розробки (пункт 4.1 розділу IV)

ТЕХНІЧНИЙ РОЗРАХУНОК
масового вибуху до типового проекту масового вибуху

№п/п

Показники

Одиниця виміру

Усього

Об'єкти вибуху

відрізання, підсікання

МКЦ

стелина

рудний масив

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Обсяг гірничої маси, що підри­вається

тисяч тонн

2

Діаметр:

свердловин

мм

штанг, шпурів

мм

3

Довжина:

свердловин

м

штанг, шпурів

м

4

Загальна довжина:

свердловин

м

штанг, шпурів

м

5

Підлягає заряджанню:

свердловин

шт.

штанг, шпурів

шт.

6

Місткість 1 м:

свердловини

кг

штанг, шпурів

кг

7

Кількість свердловин (скупчених зарядів, камер)

шт.

8

Кількість ВР: усього, у тому числі.

кг

гранульо ваних

кг

емульсійних

кг

патронованих:

кг

патронів діам. 90 мм

шт.

патронів діам. 60 мм

шт.

патронів діам. 32 мм

шт

9

Кількість електродетонаторів, у тому числі

шт.

за сповільненням

шт.

10

НСІ

шт.

11

Довжина: детонуючого шнура електропідривного проводу

м м

12

Розрахункова питома витрата ВР

г/т

13

Вихід руди з 1 м свердловини

т

14

Спосіб заряджання

Розсипних ГВР, ЕВР - механізованим способом, патронованих ВР - вручну

15

Конструкція заряду

Колонкова за паспортом № _ _ від _

16

Спосіб і схема підривання

Електричний, послідовна з дублюванням; НСІ (непотрібне закрес­лити)

17

Джерело струму, що використо­вується

Силова мережа шахти з випрямною станцією

Додаток 2 до Інструкції з безпечної організації та проведення масових вибухів на підприємствах рудної галузі з підземним способом розробки (пункт 4.1 розділу IV)

РОЗПОРЯДОК

проведення масового вибуху, якщо загальна вага заряду ВР до 5
тонн

ЗАТВЕРДЖУЮ:

Відповідно до типового Головний інженер

проекту масового вибу-

ху № 1 «» 20 р.

Додаток до проекту №

від «»20 р.

Розпорядок

проведення масового вибуху, якщо загальна вага заряду ВР
до 5 тонн

Призначення вибуху

Найменування покладу , блок № панель , горизонт дільниця , шахта

Вибух виконується «»20 р. о год. хв.

Відповідальний керівник за вибух - технічний керівник вибуху

(посада, П.І.Б.)

  1. Вибухова речовина (компоненти ЕВР) до місця робіт із заряджання доста­вляється з

Відповідальний за доставку і зберігання ВР (компонентів ЕВР)

(посада, П.І.Б.)

  1. Доставка ЗІ

Відповідальний за доставку ЗІ

(посада, П.І.Б.)

  1. Вимкнення електроенергії у блоці (панелі) виконується з год. хв.

«»20 р.

Відповідальний за вимкнення електроенергії

(посада, П.І.Б.)

  1. Заряджання ГВР проводиться механізованим способом МТЗ, тип

, ЕВР - ЗМ типу, №і заряд­ним трубопроводом типу ,R= Ом-м

Початок заряджання о год. хв. «»20 р.

Закінчення заряджання о год. хв. «»20 р.

Відповідальний за заряджання

(посада, П.І.Б.)

Продовження додатка 2

  1. Введення патронів-бойовиків і монтаж підривної мережі виконують підри­вники :

(П.І.Б.)

Початок о год. хв. ««»20 р.

Закінчення о год. хв. «»20 р.

Відповідальний за введення патронів-бойовиків і монтаж підривної мере­жі

(П.І.Б.)

  1. Місце розташування підривної станції (джерела струму)

Увімкнення джерела струму виконує

посада, П.І.Б.)

  1. Розрахунок електропідривної мережі та послідовність підривання зарядів наведені на

  2. Небезпечна зона по дії УПХ у період:

заряджання ;

уведення патронів-бойовиків;

монтажу і перевірки підривної мережі;

проведення вибуху

  1. Відповідальний за виставлення постів і вивід працівників із небезпечної зони

(посада, П.І.Б.)

  1. Відповідальний за інструктаж виконавців вибуху

(посада, П.І.Б.)

  1. Відповідальний за забезпечення засобами пожежогасіння та протипожеж­ний стан

(посада, П.І.Б.)

  1. Розрахунковий час провітрювання дільниць (шахти) після вибуху

, тривалість перерви між змінами

  1. Відповідальний за допуск в небезпечну зону і в район вибуху

(посада, П.І.Б.)

  1. Допуск працівників у район вибуху виконується після перевірки за письмовим нарядом стану виробок і рудникової атмосфери технічним наглядом дільниці

Завантажити