НПАОП 5.1.14-1.01-96 ПРАВИЛА ОХРАНЫ ТРУДА ПРИ СТРОИТЕЛЬСТВЕ, РЕМОНТЕ И СОДЕРЖАНИИ АВТОМОБИЛЬНЫХ ДОРОГ И НА ДРУГИХ ОБЪЕКТАХ ДОРОЖНОГО ХОЗЯЙСТВА

14.1.28. Посудина повинна бути виведена з експлуатації після зупинки компресора у випадках, передбачених інструкцією, і зокрема:

при підвищенні тиску в посудині вище дозволеного, незважаючи на дотримання всіх вимог, зазначених в інструкції;

якщо зламані запобіжні клапани;

при виявленнi в основних елементах посудини тріщин, випин, значного потоншення стінок, пропусків чи спітніння в зварних швах, течi в заклепочних і болтових з'єднаннях, розриву прокладок;

при виникненні пожежі, що безпосередньо загрожує посудині під тиском;

якщо несправний манометр і неможливо визначити тиск по інших приладах;

при зниженні рівня рідини нижче допустимого в посудинах із вогневим обiгрiвом;

при несправності чи неповнiй кiлькості кріпильних деталей кришок і люків;

якщо несправний покажчик рівня рідини;

при несправності запобіжних блокувальних пристроїв;

при несправності (відсутності) передбачених проектом КВП і засобів автоматики.

14.1.29. Повітропроводи компресорних установок повинні бути достатнього діаметру, щоб швидкість повітря в них не перевищувала 15-20 м/с, і перiодично пiдлягати гідравлічному випробуванню тиском, що перевищує в 2,5раза робочий.

14.2. Електродвигуни

14.2.1. До вибіру і установки електродвигунів, пускорегулюючої апаратури, КВП, пристроїв захисту, а також всього електричного і допоміжного устаткування, пред'являються вимоги "Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів і правил техніки безпеки при експлуатації електроустановок споживачів" ДНАОП 0.00-1.21-84.

14.2.2. На електродвигунах і на механізмах, що ними приводяться, повинні бути нанесені стрілки, якi вказують напрям обертання механізму і електродвигунА. На пускорегулюючих приладах повинні бути відмiченi положення "Пуск" і "Стоп".

При кнопковому увімкненні і вимкненні устаткування і механізмів кнопки увімкнення повинні бути заглиблені на 3-5 мм.

14.2.3. Вмикачі, контактори, магнітні пускачi, рубильники, пускорегулюючi прилади тощо, а також запобіжники повинні мати написи, що зазначають, до якого електродвигуна вони відносяться.

14.2.4. Продуваємі електродвигуни, встановлені в запилених приміщеннях, повинні мати підвiд чистого повітря ззовні.

14.2.5. Виводи статорної і роторної обмоток і кабельної воронки повинні бути огородженi.

14.2.6. Захист електродвигунів повинен передбачати автоматичне відключення останніх від мережi при перевантаженні. При спрацьовуванні захисту пуск електродвигуна дозволяється тільки тоді, коли з'ясована і усунена причина автоматичного відключення.

14.2.7. Плавкi вставки запобіжників повинні бути калiброванi з зазначенням на клеймі номiнального струму вставки. Клеймо повинно бути поставлено заводом-виготовлювачем чи електротехнічною лабораторією. Застосовувати некалiбровані вставки забороняється.

14.2.8. Для спостереження за пуском і роботою електродвигунів потужністю від 50кВт і вище бiля місць пуску повинен бути установлений амперметр. Синхронні електродвигуни, крім того, повинні мати амперметр і в мережi збудження. Для контролю напруги на групових щитах управління повинні бути установлені вольтметри.

14.2.9. Бiля електродвигунів потужністю менше 50кВт установка амперметра обов'язкова в тому випадку, якщо обслуговуючий персонал регулює навантаження машини залежно від навантаження електродвигуна.

14.2.10. Електродвигун негайно (аварійно) вимикається з мережi:

при нещасному випадку (або загрозі його) з людиною, що вимагає негайної зупинки електродвигуна;

при появі диму чи вогню з електродвигуна або його пускорегулюючої апаратури;

при вібрації понад допустимi норми;

при ушкодженні приводного механізму;

при нагріваннi підшипника понад допустиму температуру, зазначену в інструкції заводу-виготовлювача;

при значному зниженні частоти обертання, що супроводжується швидким нагріванням електродвигуна.

14.2.11. Всі люки в підлозі приміщень, де установлені електродвигуни, повинні бути зачинені кришками.

14.2.12. Всі електродвигуни, що мають частини, якi не можна зручно і безпечно обслуговувати, стоячи на підлозі машинного відділення, повинні бути обладнані спеціальними площадками і сходами із поручнями для пiднiмання на площадки.

14.2.13. Обертові частини машин — шкiви, муфти, вентилятори, відкриті частини валів повинні бути огороджені, і зняття огорожi під час роботи машини заборонено.

14.2.14. Забороняється виправляти, ремонтувати, включаючи пiдтягування болтів, чистити електродвигуни і механізми, зв'язані із ними, на ходу.

14.2.15. Під час чистки і ремонту електродвигунів та електричних машин треба вживати заходiв проти довільного їх пуску.

14.2.16. Перед пуском електродвигуна черговий машиніст повинен переконатися в справності всіх його частин і запобіжних пристроїВ. Про несправностi, якщо вони не можуть бути негайно усунені, черговий машиніст повинен зробити відповідний запис в оперативному журналі і заявити начальникові.

14.2.17. Металеві частини електродвигунів, пускових, регулюючих і інших пристроїв, що не знаходяться під напругою, але можуть опинитися під напругою внаслідок ушкодження ізоляції, повинні бути заземлені.

14.2.18. Усякі роботи на електродвигунах, зв'язані з ліквідацією ушкоджень, допускається проводити при наявності засобів захисту. Місця роботи повинні бути огороджені. Крім того, повинні бути вивішенi плакати і попереджувальні знаки.

14.2.19. При демонтажу електродвигунів живильнi проводи необхiдно заздалегідь відключити від мережi, а оголені кінцi струмоведучих проводів ізолювати.

14.2.20. Поблизу працюючих електродвигунів забороняється держати горючі речовини, промащені обтиральні матеріали.

14.2.21. Обтирати устаткування необхiдно тільки чистим ганчір'ям, не забрудненим піском або сміттям. Не допускається для цієї цілі застосовувати клоччя і кінцi. Чисте обтиральне ганчір'я треба зберігати в ящиках із кришками, що щільно закриваються.

15. БЕЗПЕКА ПРАЦІ ПРИ ТЕХНІЧНОМУ ОБСЛУГОВУВАННІ ТА РЕМОНТІ МАШИН

15.1. Загальні положення

15.1.1. Безпечна робота автомобілів і дорожнiх машин забезпечується за рахунок їх справності і дотримання правил і норм по охороні праці працiвниками при ремонті і експлуатації (НАОП 5.1.12-6.02-84, ДБН В.2.8-3-95).

В свою чергу самий процес технічного обслуговування і ремонту (далі-ТО та Р) є джерелом можливого травматизму обслуговуючого персоналу. Ось чому при цьому необхiдно дотримувати такі основні вимоги.

15.1.2. При виборі місця проведення ТО та Р перевагу треба віддавати стаціонарним ремонтним базам дорожнiх господарств, що відповідають вимогам СНиП і оснащенi відповідним устаткуванням.

При неможливості (недоцільності) проведення ТО та Р на базі, його проводять в польових умовах з використанням пересувних майстерень.

15.1.3. Чистка, мащення і ремонт машин проводяться тільки після їх повної зупинки, зняття тиску в гідравлічних і пневматичних системах і при непрацюючих двигунах, крім випадків, коли необхідно регулювати роботу двигуна і гальм, а також при виконанні мащення при наявності централiзованої системи мащення.

15.1.4. Усі роботи по технічному обслуговуванню машин і устаткування повинні виконуватися в точній відповідності з заходами безпеки, передбаченими затвердженою технологією, і постійно контролюватися керівником робіт.

15.1.5. Перед виконанням ТО та Р необхідно вжити заходiв проти самочинного переміщування машини і окремих рухомих її частин під дією власної ваги.

Для цього необхідно:

відчепити причiпну машину;

укласти під гусеницi або колеса машини пiдпори (башмаки);

опустити в крайнє нижнє положення навісні робочі органи, установивши їх на підкладки або підпорки;

вимкнути подачу напруги на машинах із електроприводом;

усунути з ланцюга електродвигунів плавкi вставки запобіжників і вивісити на пускових приладах таблички "Не вмикати! Працюють люди".

15.1.6. При технічному обслуговуванні і ремонті машин з двигуном внутрішнього згоряння на пультах управління (пусковому двигуні) необхідно вивісити таблички з написом "Двигун не пускати! Працюють люди". Крім того, на машинах з дизельним двигуном перекривають паливоподачу.

15.1.7. Забороняється виконувати роботи по технічному обслуговуванню машин зі знятими колесами і вивішених тільки на одних домкратах, талях і інших піднімальних пристроях, спеціально не призначених для цих цілей. При обслуговуванні машин на під'ємнику (гідравлічному, електромеханічному) на механізмі управління під'ємнику вивішується табличка з написом "Не торкатися — під машиною працюють люди". В робочому положенні плунжер під'ємника повинен надійно фіксуватися стопорним пальцем або упором, гарантуючим неможливість самовільного опускання під'ємника.

В польових умовах для вивішування машин і механізмів дозволяється застосовувати інвентарні металеві підставки, а також шпальні клітки.

15.1.8. Необхідно постійно контролювати щільність з'єднань паливо і мастилопроводів і негайно усувати підтiкання.

15.1.9. На заправних пунктах повинно бути вивішено на видних місцях правила безпечної заправки автомобілів, а також знаки безпеки згідно ГОСТ 12.4.026-76і КНД 5.1.12-6.001-94.

15.1.10. Щоб запобiгти загорянню пiд час ремонту вузлiв I агрегатiв машин iз слiдами в'яжучих, палива i масел забороняється використовувати вiдкритий вогонь як засiб зняття з поверхнi цих речовин.

15.1.11. При заправці машин мастилом необхiдно вжити заходів проти його розливу на землю. Якщо це сталося, то цю ділянку посипають піском, який після цього збирають і випалюють на відстані не менше 100 м від місця збирання; в кінці робочої зміни спалюється і обтиральний матеріал, який необхідно зберігати в залізних ящиках з кришками.

15.1.12. Особливу обережність при технічному обслуговуванні машин і устаткування треба виявляти, якщо використовуються шкідливі речовини і рідини (етильований бензин, антифриз та ін.).

При змушеному застосуванні етильованого бензину забороняється засмоктувати його ротом крізь гумову трубку, мити ним руки чи чистити одяг. Етильований бензин, що потрапив на шкіру, змивають чистим гасом чи дизельним паливом, а після цього шкіру ре тельно миють водою з милом. Деталі системи живлення, працюючої на етильованому бензині, при розбиранні необхiдно ретельно промити в дизельному паливі або гасі. Робота з антифризами, вимагає підвищеної обережності, тому її необхідно виконувати в гумових рукавичках.

Для перекачки палива при заправці і продуванні паливопроводів повинен використовувати насос.

15.1.13. При зняттi заливної пробки з радiатора гарячого двигуна необхідно прикрити її щільною ганчіркою або рукавицею, знаходячись із навітряної сторони. Доливати рідину в радiатор слід при працюючому на низькій частоті обертання чи зупиненому двигуні.

15.1.14. Перед контрольним прокручуванням колінчастого або карданного валів необхідно додатково перевірити вимкнення запалювання, подачi палива, поставити важiль переключення передач в нейтральне положення, звiльнити важiль ручного гальма.

15.1.15. При ремонті машин поза оглядовою канавою, естакади або підйомника, особи, якi виконують ремонт, повинні бути забезпечені лежаками.

Працювати без лежаків (підстилок) на підлозі (землі) заборонено.

15.1.16. При збиранні вузлів і агрегатів машин збіг отворів забезпечувати за допомогою оправок, ломиків, бородків тощо. Забороняється перевіряти збіг отворів за допомогою пальцiв руки.

15.1.17. Усі роботи, зв'язані зі стальними канатами, необхiдно виконувати в рукавицях.

При рубці канату, щоб уникнути саморозкручування пасм, канат необхідно обмотати дротом із двох сторін від місця рубки.

15.1.18. При виконанні кріпильних робіт необхідно користуватися ключами та іншим інструментом, відповідним роботі, що виконується.

При цьому забороняється:

вiдкручувати гайки, якi важко вiдкручуються зубилом і молотком;

вiдкручувати і закручувати гайки ключами великих розмірів із підкладкою пластинок між гранями ключа і гайки;

подовжувати ключ за допомогою іншого ключа.

15.2. Вимоги безпеки праці при обслуговуванні та ремонті машин в стаціонарних умовах

15.2.1. Ремонтні майстерні і гаражi дорожнiх підприємств в частинi влаштування виробничо-побутових приміщень і території, наявності припливно-витяжної вентиляції, каналізації, опалення, освітлення і очисних споруд повинні відповідати вимогам СНиП 2.09.02-85"Производственные здания", СНиП 2.09.04-87"Административные и бытовые здания", ГОСТ 12.1.005-88"Воздух рабочей зоны. Общие санитарно-гигиенические требования".

15.2.2. Уся територія ремонтної бази повинна бути чітко розмежована на зони (ділянки), якi точно встановлюють місця для відстою техніки в очiкуванні ремонту і обслуговування, заправки паливо-мастильними матеріалами (далі-ПММ), місця для відпочинку і паління. Всі ці місця повинні бути об'єднані схемою руху транспорту і пішоходів.

15.2.3. Перед початком руху вперед по території бази водій (машиніст) зобов'язаний дати попереджувальний звуковий сигнал, а при русi заднiм ходом сигнал повинен подаватися під час всього пересування і бути коротко переривчастим.

15.2.4. При встановленнi машини на гідравлічному чи електромеханiчному підйомнику на апаратах його управління повинна бути вивішена табличка "Не торкати! Під машиною працюють люди".

Підйомники повинні бути забезпечені справним механічним блокуванням проти мимовільного опускання.

15.2.5. Щоб уникнути отруєння людей продуктами згоряння запуск і робота двигунів машин провадяться в приміщеннях, що провітрюються. Для відводу вихлопних газів повинен бути передбачений вентиляційний трубопровід, сполучений з вихлопною трубою.

15.2.6. Піднімально-транспортна і дорожньо-будівельна техніка, що направляється на ТО і Р, повинна бути очищена від бруду і пилу.

Мити автомобілі, агрегати і деталі необхідно в спеціально відведених місцях, обладнаних очисними спорудами.

15.2.7. При механізованій мийці робоче місце мийника розташовують у водонепроникнiй кабіні.

В мережi управління агрегатами мийної установки напруга повинна бути низьковольтною (12 В). Допускається живлення магнітних пускачiв і кнопок управління мийних установок напругою до 220В при наявності пристроїв механічного і електричного блокування магнітних пускачiв при відкриваннi дверей шаф, гiдроiзоляції пускових пристроїв і проводки, заземлення кожухів, кабіни і апаратури.

15.2.8. Концентрація лужних розчинів, що використовуються при митті, не повинна перевищувати 5%. Деталі двигунів, працюючих на етильованому бензині, дозволяється мити тільки після нейтралiзацiї відкладів тетраетилсвинцю дизпаливом або гасом чи іншими нейтралiзуючими рідинами. Після закінчення миття агрегати і деталі промивають гарячою водою. Використання для миття легкозаймистих рідин забороняється.

15.2.9. При роботі з синтетичними миючими засобами для захисту рук і очей повинні застосовуватися засоби індивідуального захисту (захисні окуляри, респiратори, рукавички). Руки до ліктя треба заздалегідь змащувати захисними кремами і пастами (силiконовий, ПЕР-2 тощо). Забороняється використовувати для миття рук препарат АМ-15, бо він висушує шкіру. В зоні постів мийки забороняються роботи iз застосуванням відкритого вогню.

15.2.10. Акумуляторні батареї масою понад 20кг можна переміщати тільки на спеціальних візках, платформи яких виключають можливість падіння батарей. Малогабаритні акумуляторні батареї допускається переносити вручну, але при цьому необхідно використовувати захвати або носилки і дотримуватися запобіжних заходів, щоб уникнути витікання електролiту.

15.2.11. Приготовлювати кислотний електролiт необхідно в спеціальних посудинах (керамічних, пластмасових), в які спочатку наливають дистильовану воду, а після цього кислоту (але не навпаки). Переливати кислоту допускається тільки за допомогою качалок, сифонiв та інших спеціальних пристроїВ. Перед заливкою, доливкою і приготуванням електролiту акумуляторнику необхiдно одягати захисні окуляри і гумові рукавички.

15.2.12. При приготуванні лужного електролiту посудину iз лугом необхiдно відкривати обережно, не прикладаючи значного зусилля. Щоб полегшити відкривання посудини, пробка якого залита парафiном, горловину посудини треба прогріти ганчіркою, змоченною гарячою водою. Великі шматки їдкого калiю при дробінні необхiдно прикривати чистою тканиною, щоб уникнути влучення дрібних осколків в очi і на шкіру. Для розчинення лугу можна застосовувати тільки холодну воду. Брати луг дозволяється пiнцетами, щипцями чи ложками.

15.2.13. При заряджуванні акумуляторних батарей необхідно виконувати такі заходи безпеки:

щоб виключити iскрінння, необхідно забезпечити щільний контакт в клемних з'єднаннях;

щоб уникнути опіку бризками електролiту при контролі заряджування не нахилятися близько до акумулятора.

15.2.14. В акумуляторному відділенні забороняється:

палити;

користуватися відкритим вогнем і електроопалювальними приладами;

спільно зберігати і заряджати кислотні і лужні акумуляторні батареї;

зберігати понад добову потребу бутелi із сірчаною кислотою і посудини з лугом;

зберігати порожню тару;

знаходитися стороннім особам.

Для огляду акумуляторних батарей використовувати переносні електролампи у вибухобезпечному виконанні напругою не більше 42 В.

15.2.15. Плавити свинець і заповнювати ним форми при відливці деталей акумуляторів дозволяється тільки у витяжних шафах.

Всі роботи по ремонту батарей, якi вимагають зiткнення зі свинцем і його окисами (намазування пластин), повиннi проводитись в гумових рукавичках.

15.2.16. Акумуляторні відділення обладнуються умивальником, постачаються милом, ватою в упаковці, рушником і закритими посудинами з 5-10%-ним нейтралiзуючим розчином питної соди (для очей). При експлуатації лужних акумуляторів у вигляді нейтралiзуючого розчину застосовують 5-10%-ний розчин борної кислоти (для шкіри) і 2-3 %-ний (для очей).

15.2.17. При попаданні кислоти, лугу чи електролiту на шкіру уражені ділянки необхідно негайно промити спочатку нейтралiзуючим розчином, а після цього водою з милом. Електролiт, пролитий на стелажi, рекомендується витерти ганчір'ям, змоченим в 10%-ному нейтралiзуючому розчині, а пролитий на підлогу — спочатку посипати тирсою, після цього зібрати її, протерти це місце нейтралiзуючим розчином і витерти насухо.

15.2.18. Забороняється зберігати харчові продукти і приймати їжу в приміщенні, де виконують акумуляторні роботи.

15.2.19. Кабіни і кузови дорожнiх машин, що ремонтуються повинні надійно закріплюватися на спеціальних підставках (стендах). Перед виправленням деталі з листової сталі необхідно очистити від іржі металевою щіткою.

Усі роботи з листовим металом виконувати тільки в рукавицях.

15.2.20. При роботі на плиті всі інструменти і пристрої, що застосовуються необхідно вкладати на спеціальні дерев'яні чи гумові підкладки, що перешкоджають їх сповзанню. При роботі зубилом, крейцмейселем, молотком, вибивачем та іншими інструментами ударної дії необхідно користуватися захисними окулярами.

15.2.21. При виготовленні деталей і латок з листової сталi, а також при вирізуваннi пошкоджених місць необхідно зачищати гострі кути, краї і задирки. При використанні пневматичного різака його до подачi повітря необхiдно установити в робоче положення.

15.2.22. Обрізки металу необхідно складати в ящики. Дрібні металеві відходи прибираються щіткою.

15.2.23. Паяти, лудити і зачищати деталі допускається на робочих місцях, обладнаних місцевою витяжною вентиляцією. Флюс і матеріали необхідно зберігати у витяжнiй шафі в кількості, що не перевищує добову потребу. Травлення кислоти провадять у мiцнiй кислототривкiй ємкості у витяжнiй шафі, опускаючи в кислоту цинк невеликими порціями. Працюючи паяльником, необхідно знімати зайвий припій щоб уникнути його стікання.

15.2.24. Паяти деталі необхідно на підставках, стендах, обладнаних піддонами для збирання стікаючого припою, ці роботи необхідно проводити під витяжним зондом.

При роботі з паяльними лампами забороняється:

застосовувати паяльну лампу без запобіжного ковпака і лампу, що має витік палива;

заправляти лампу, якщо вона не охолола;

застосовувати в паяльних лампах етильований бензин.

15.2.25. Під час прочистки труб радiатора за допомогою шомполу не допускається держати руку на протилежній стороні трубки.

При випробуваннi після ремонту радiатора стислим повітрям тиск повітря не повинен перевищувати значень, зазначених в керiвництвi по капітальному ремонту машин.

15.2.26. Під час вулканізаційних робіт забороняється застосовувати етильований бензин.

15.3. Шиномонтажні роботи

15.3.1. Монтувати і демонтувати шини необхідно в призначених для цієї цілі місцях на спеціальних стендах за допомогою знімального пристрою.

В дорозi ці операції треба проводити на розстеленому брезенті чи іншiй підстилці, використовуючи штатний монтажний інструмент. При демонтажі шини із диску повітря з камери повинно бути повністю випущено. Вибивати диски кувалдою забороняється.

15.3.2. Монтувати кришку на обід, що має прим'ятини, тріщини, задирки і покритий іржею, забороняється. Замкове кільце при монтажі шини на диск колеса повинно надійно входити у виїмку обода всією своєю внутрішньою поверхнею. Не допускається використовувати для монтажу зламані і не відповідні розміру шин диски коліс і замкові кільця.

15.3.3. Накачувати і підкачувати зняті із машини шини в стаціонарних умовах необхiдно в спеціально відведених для цих цілей місцях з використанням запобіжних огорож. При виконанні цих операцій в дорожнiх і польових умовах необхідно у вікна диску колеса установити запобіжну вилку чи покласти колесо замковим кільцем вниз. Під час накачування шини повітрям забороняється виправляти положення шини постукуванням, ударяти по захисному кільцю молотком чи кувалдою. Підкачувати шину без демонтажу дозволяється в тому випадку, якщо тиск повітря складає не менше 40% нормального; крім того, слід переконатися в тому, що зменшення тиску не порушило правильності монтажу. Тиск повітря необхiдно перевіряти в шинах, що охололи до температури навколишнього повітря.

Завантажити