НПАОП 5.2.30-1.06-98 ПРАВИЛА безопасности во время работ на воздушных линиях связи

19.1.12. Для захисту шкіри від шкідливої дії масляних антисептиків слід застосовувати спеціальні пасти (ИЭР-1 і ХИОТ-6).

Застосовувати для змазування шкіри вазелін та мазі, приготовлені на вазеліні, забороняється.

19.1.13. Кожному працівнику, зайнятому просочуванням стовпів та їх установленням, слід видати достатню кількість матеріалів для обтирання рук, забрудненої антисептиками тари та інструментів.

19.1.14. Роботи з просочування опор необхідно проводити за температурою повітря від 5 до 25 град. С.

Не допускається проводити роботи під час дощу, вітру і при температурі нижче 5°С.

19.2.1. Наносити пасту на стовпи щіткою безпосередньо з відра для уникання надмірного розбризкування пасти забороняється.

Необхідно користуватися для цього мірним кухлем. При обмазуванні стовпів щітками слід остерігатися попадання бризок пасти на лице, руки, одяг та взуття.

19.2.2. Якщо паста недостатньо густа, то в неї слід обережно невеликими частками добавляти сухий антисептик або густу пасту. У випадку необхідності просіяти антисептик сито слід заключити в цупкий чохол, що перешкоджав би розпорошенню антисептика.

19.2.3. Під час роботи на холоді загуслу пасту розріджують гарячою водою. Розігрівання пасти на відкритому вогні забороняється.

19.2.4. Просочування вершин стовпів , що встановлюються заново, слід проводити на землі до встановлення їх в ями.

19.2.5. Просочування вершин вже встановлених стовпів необхідно виконувати з особливою обережністю, щоб уникнути розбризкування та попадання пасти на незахищені частини тіла.

У випадку попадання антисептика на шкіру необхідно негайно ретельно витерти, потім вимити уражене місце теплою водою з милом.

19.2.6. При розплавлюванні бітуму необхідно стежити за тим, щоб він не перегрівався. Перегрівання бітуму викликає його розпінення та самозаймання. Після розплавлювання бітуму вогонь в топці гасять.

19.2.7. Щоб уникнути опіків від бризок, переливати гарячий бітум з казана в казанок або відро слід обережно, переконавшись у відсутності в них вологи.

19.2.8. Додавати в розріджений бітум гас дозволяється тільки після того, як казанок з бітумом буде віднесений убік від топки. Перемішувати гас з розплавленим бітумом слід обережно, не допускаючи розбризкування.

19.2.9. Під час додавання в розплавлений бітум сольвент-нафти необхідно стояти з навітряного боку, щоб не вдихати її отруйних парів, які можуть викликати отруєння.

19.2.10. Переносити розплавлений бітум необхідно удвох на довгій та міцній палиці в казанку або відрі з кришкою. Займати при цьому вільну руку якою-небудь іншою ношею забороняється.

19.2.11. В разі просочення стовпів способом тривалого вимочення завантажувати стовпи та приставки в просочувальні чани слід обережно, щоб уникнути розбризкування розчину водорозчинного антисептика. Просочені приставки з чанів розвантажують за допомогою кліщів, які використовуються для перенесення стовпів, або за допомогою інших пристосувань. Стовпи необхідно виймати за допомогою спеціальних пристроїв (підіймальних кранів, контейнерів).

19.2.12. Під час просочування вершин опор, врубок і затесів, допросочування приставок і т.ін. підігрівати креозотове масло у відрі на відкритому вогні забороняється. Відро з креозотовим маслом слід обережно опустити в казан з киплячою водою.

19.2.13. Під час розігрівання креозотового масла для просочування траверс і приставок способом гаряче-холодних ванн необхідно стежити за температурою креозоту, що розігрівається, і не допускати його перегрівання (вище 95°С), щоб уникнути розпінення, переливання через край бака та самозаймання. Щоб полум'я з топок не вибивалось назовні, дверці топок слід щільно закривати. Невелику кількість траверс або приставок завантажують в масляний антисептик за допомогою захватів, тросів або кіл.

19.2.14. Біля просочувальних установок необхідно мати пінні вогнегасники і пісок в ящиках. Для гасіння масла, що горить, слід застосовувати тільки пінні вогнегасники.

19.2.15. Забороняється курити при роботах з масляними антисептиками (креозотовим і антраценовим маслами) та гасом.

19.2.16. Після закінчення робіт з метою попередження отруєння худоби розсипаний антисептик, що не піддається прибиранню, а також забруднену траву та залишки бандажів необхідно зібрати лопатами та закопати в яму на глибину не менше 0,5 м. Решта частина майданчика повинна бути перекопана.

19.3.1. Антисептики необхідно транспортувати в міцній тарі, що щільно закривається та охороняє від розпорошення і попадання в них вологи.

Перевозити працівників в кузові автомашини, навантаженій антисептиками, забороняється.

19.3.2. Вага вантажу з антисептиками, що дозволяється переносити одному працівнику (чоловіку), не повинна перевищувати 16 кг.

19.3.3. Не дозволяється складати бочки та ящики з антисептиками безпосередньо на землю. Попередньо необхідно влаштувати підмостки із сухих дощок або деревини.

За відсутністю в польових умовах закритого спеціального приміщення бочки та ящики з антисептиками необхідно закривати брезентами, щоб захистити їх від вогкості.

19.3.4. Приміщення, в яких зберігають антисептик, повинні бути сухими та добре провітрюватись.

19.3.5. Готову антисептичну пасту слід зберігати на складі в посуді, що щільно закривається.

Креозотове масло необхідно зберігати в залізних бочках з обручами та нарізною пробкою; гас, сольвент-нафту, щоб уникнути їх випаровування, необхідно зберігати в спеціальному посуді з кришками, що щільно закриваються.

19.3.6. Бачки, бідони, кухлі та ящики з антисептиками не можна зберігати біля печей, димоходів, труб центрального опалення, радіаторів і т.ін.

19.3.7. В місцях зберігання антисептиків слід розвішувати пінні вогнегасники; поблизу штабелів з просоченими стовпами, приставками і т.ін. слід ставити діжки з водою.

20. ОБЛАДНАНЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЯ ТИМЧАСОВИХ ЖИТЛОВИХ І ПІДСОБНИХ ФУРГОНІВ

20.1. Відповідальність за загальний стан фургонів (обладнання, розміщення, енергопостачання, пожежну безпеку) несе начальник дільниці, призначений наказом по будівельно-монтажному управлінню (БДУ) зв'язку.

20.2. За експлуатацію електрогосподарства фургонів несе відповідальність працівник, призначений наказом по БДУ і який має групу з електробезпеки не нижче ІІІ.

20.3. Працівник, відповідальний за експлуатацію електрогосподарства, повинен бути забезпечений перевіреними:

–діелектричними рукавичками, калошами, килимками;

–інструментом з ізольованими ручками;

–індикаторами напруги;

–захисними окулярами;

–запобіжним поясом;

–кігтями та лазами для залізобетонних опор.

20.4. Під час вибору місця для розташування фургонів необхідно враховувати, що фургони не дозволяється встановлювати:

–під лінією електропередавання напругою до 1000 В та ближче, ніж за 100 м від лінії електропередавання напругою понад 1000 В;

–поблизу складів горючо-мастильних матеріалів (ГММ);

–на відкритих підвищених місцях.

20.5. Освітлення фургонів може здійснюватись від місцевої електромережі або від власної електростанції.

20.6. До підключення повітряних електропроводів живлення до місцевої електромережі або власної електростанції необхідно виконати роботи:

–підготовити електропроводку всередині фургонів та між фургонами;

–перевірити наявність ізольованих вводів в фургони через загальний рубильник на ввідній опорі ;

–заземлити металеву обшивка фургонів.

20.7. Повітряну електропроводку до фургонів на території розташування фургонів необхідно виконувати ізольованим проводом.

20.8. У разі використання декількох фургонів живлення подається від стовпа електромережі (ввідна опора ) або власної електростанції ізольованим проводом через ввідний кронштейн до першого фургона. Потім ізольований провід або кабель прокладається всередині фургона, виводиться через кронштейн, встановлений на другому кінці фургона, підводиться до наступного фургона і т.д.

20.9. Ввід електропроводів в фургон здійснюється через трубку із ізоляційного матеріалу, яка повинна закінчуватись з внутрішнього боку фургона ізольованою втулкою, а із зовнішнього боку – ізольованою воронкою. Відстань між вводами електромережі та радіомережі повинна бути не менше 1,5 м.

20.10. У разі підключення проводів до місцевої електромережі відстань від проводів вводу при їх максимальному провисанні до поверхні землі повинна бути не менше 6 м над проїжджою частиною і 3,5 м за її межами .

Натягати повітряні електропроводи над дахами фургонів забороняється.

20.11. Коли довжина вводу більше 25 м, необхідно встановлювати біля фургона додаткову ввідну опору.

20.12. Для підключення фургона до електромережі на ввідній чи додатковій опорі необхідно встановити рубильник з плавким запобіжником, змонтованим в корпусі із ізоляційного матеріалу.

20.13. Заземлення фургонів слід виконувати відповідно до ПВЕ [42].

20.14. Підключення вводу до електромережі і підключення нульового проводу до болта заземлення фургона дозволяється проводити після огляду всього електрогосподарства (включаючи заземлення) представником місцевої електромережі сумісно з начальником дільниці зв'язку. У цьому разі оформляється акт, що підтверджує відповідність електричних пристроїв ПВЕ [42]. Підключення виконує представник електромережі або в його присутності особа, що обслуговує електрогосподарство фургонів із додержанням заходів безпеки. Напругу з електромережі у цьому разі необхідно зняти.

20.15. За наявністю власної пересувної електростанції електроенергія подається в фургони після проведення всіх підготовчих робіт, пов'язаних з поданням електроенергії в фургони та обладнанням захисного заземлення фургонів і електростанції.

20.16. Контур заземлення фургонів необхідно з'єднати провідником із пристроєм заземлення пересувної електростанції.

20.17. Під час обслуговуванні пересувної електростанції необхідно дотримуватись заходів безпеки, викладених в розділі 5.

20.18. Подання електроенергії від пересувної електростанції дозволяється тільки після огляду електрогосподарства фургонів начальником дільниці зв'язку та його письмового дозволу.

20.19. Металева обшивка фургонів, східці та поручні повинні мати між собою надійний електричний контакт.

20.20. В спеціальних фургонах (автомайстернях, вимірювальних) всі металеві частини, на які може потрапити напруга внаслідок пробою ізоляції, необхідно заземлювати.

20.21. Переносні лампи, які застосовуються для роботи в фургонах, повинні бути розрахованими на напругу не вище 42 В. Корпус знижувального трансформатора та його вторинна обмотка необхідно заземлювати. Живлення через автотрансформатори забороняється.

20.22. Під час роботи з електроінструментом і переносними електричними світильниками необхідно дотримуватись заходів безпеки, викладених в розділі 4.1.

20.23. Забороняється замість згорілих запобіжників ставити тимчасові перемички.

20.24. Забороняється застосовувати паперові абажури на світильниках, закривати абажури папером та іншими горючими матеріалами.

20.25. Якщо виявлено обірваний провід або напругу на металевих частинах фургона, необхідно рубильником, встановленим на ввідній опорі, відключити електромережу. Підходити близько до обірваного проводу і торкатися до нього без діелектричних захисних засобів (діелектричних рукавичок і калош) забороняється.

20.26. У разі виявлення обірваного проводу електромережі фургонів, обриву заземлення, несправності патронів, штепсельних розеток, вимикачів, а також наявності напруги на обшивці фургонів або поручнях східців, необхідно негайно повідомити про це особу, яка обслуговує електрогосподарство фургонів, або начальника дільниці зв'язку.

20.27. У випадку пропадання в фургоні електроосвітлення необхідно при виході із фургона для з'ясування пошкодження взути гумові чоботи. Під час спускання по східцях не можна триматися за металеві поручні східців, враховуючи, що на металевій обшивці фургона і поручнях східців може бути небезпечна напруга внаслідок обриву проводу електромережі.

20.28. Забороняється застосовувати в фургонах металеві печі, що не мають подвійних стінок.

20.29. В місцях розташування фургонів слід обладнати протипожежні щити. Кожний фургон повинен мати вуглекислотний вогнегасник.

20.30. В кожному фургоні повинна бути аптечка, укомплектована медикаментами та перев'язувальними засобами.

21. ПРОКЛАДАННЯ ПОВІТРЯНИХ ЛІНІЙ ЗВ'ЯЗКУ І ПРОВОДОВОГО МОВЛЕННЯ ЗА УМОВ РАДІОАКТИВНОГО ЗАБРУДНЕННЯ МІСЦЕВОСТІ

Під час проведення робіт на місцевості, забрудненій радіонуклідами, необхідно виконувати вимоги радіаційної безпеки, викладені в "Нормах радіаціної безпеки України НРБУ-97"[12] та "Инструкции по радиационной безопасности для 30-км зоны вокруг ЧАЭС" [45].

ДОДАТОК 1

до пункту 3.1.8

ПЕРЕЛІК РОБІТ З ПІДВИЩЕНОЮ НЕБЕЗПЕКОЮ

(у відповідностідо вимог пп.2, 3, 4, 5, 100, 108, 134 ДНАОП 0.00-8.02-93 "Перелік робіт з підвищеною небезпекою" [10])

1. Улаштування, переобладнання і ремонт перехрещень ліній зв'язку та проводового мовлення з лініями електропередавання будь-якої напруги, контактними проводами трамваїв і тролейбусів, електрифікованими залізницями, а також з фідерними лініями проводового мовлення І класу.

2. Улаштування, переобладнання і ремонт перехрещень ліній зв'язку та проводового мовлення з полотном залізниць і автомагістралей.

3. Підвішування та регулювання проводів ліній проводового мовлення на опорах електромережі.

4. Робота в місцях зближення повітряних ліній зв'язку і проводового мовлення з повітряними лініями електропередавання будь-якої напруги.

5. Робота в зоні впливу і на лініях, які зазнають впливу ліній електропередавання.

6. Підвішування і демонтаж проводів на повітряних лініях зв'язку та проводового мовлення, які зазнають впливу електрифікованих залізниць.

7. Встановлення і заміна опор, підвішування і демонтаж проводів, демонтаж ліній.

8. Робота біля стояків, встановлених на крутих та неогороджених дахах, у разі відсутності люка, трапа і тросового підходу поблизу стояка, на дахах будинків висотою більше 10 м, а також на дахах, покритих льодом або тонким шаром снігу.

9. Робота будівельних машин поблизу ліній електропередавання.

10. Улаштування щоглових переходів, заміна кінцевих, кутових, кабельних та інших складних опор.

11. Вирубання просік та заготівля стовпів , рубка та перенесення лісу, навантаження та розвантаження стовпів з залізничних платформ і автомобілів.

12. Навантаження та розвантаження залізобетонних опор і приставок.

13. Проведення земляних робіт поблизу місця проходження силових кабелів і трубопроводів та інших підземних комунікацій.

14. Підрізка крон дерев, які ростуть уздовж ліній зв'язку без кіл дистанційного живлення і ліній проводового мовлення ІІ класу.

15. Підрізка крон дерев, які торкаються кіл дистанційного живлення на лініях зв'язку і проводів проводового мовлення І класу або лежать на них.

16. Роботи на опорах сумісної підвіски проводів проводового мовлення та електромереж.

17. Робота на фідерних лініях проводового мовлення напругою понад 240 В.

Примітки.

1. Роботи по пп. 1-6,15-17 виконуються за нарядом-допуском (форма наведена в ПБЕ [5]).

2. Роботи по п. 7-13 виконуються за нарядом-допуском (форма наведена в додатку 13).

3. Роботи по п. 14 виконуються за усним розпорядженням керівника підприємства зв'язку з обов'язковим записом в журнал роботи бригади.

ДОДАТОК 2

до пункту 3.1.9

ПЕРЕЛІК
МІНІМУМУ ЗАХИСНИХ ЗАСОБІВ,
НЕОБХІДНИХ ПРИ ВИКОНАННІ РОБІТ

1. Основні захисні ізоляційні засоби:

–рукавички гумові, діелектричні;

–інструмент з ізольованими ручками;

–покажчики напруги;

–килимки гумові, діелектричні;

–калоші гумові, діелектричні.

2. Переносні заземлення.

3. Окуляри захисні.

4. Рукавиці робочі (брезентові).

5. Попереджувальні плакати.

6. Тимчасова огорожа.

7. Червоні прапорці.

8. Електричні ліхтарі з червоним світлом.

9. Запобіжні пояси.

10. Страхові канати.

11. Монтерські кігті.

12. Захисні каски.

13. Пояси рятувальні.

14. Драбини.

15. Спецодяг.

16. Протигази.

17. Респіратори.

ДОДАТОК 3

до пункту 3.1.13

К Н И Г А
ЗАПИСУ РЕЗУЛЬТАТІВ ПЕРЕВІРКИ ІНСТРУМЕНТА ТА ЗАПОБІЖНИХ ПРИСТРОЇВ

Дата

перевірки

Найменування інструмента або пристрою

Висновки про придатність інструмента або пристрою

Прізвище, ім'я та по батькові, підпис особи, яка перевірила

ДОДАТОК 4

до пункту 3.1.13

НОРМИ ТА ТЕРМІНИ ВИПРОБУВАНЬ
ПІДІЙМАЛЬНИХ МЕХАНІЗМІВ І ПРИСТОСУВАНЬ

(Витяг з ДНАОП 0.00.-1.03-93 "Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів" [2])

N

п/п

Назва механізмів, пристосувань

Випробне навантаження, кг під час періодичних випробуваннях

Тривалість статичних випробу-

Періодичність випробувань

статичне

динамічне

вань, хв

1

Лебідки ручні

1,5 Рн

1,1 Рн

10

1 раз на рік

2

Талі

1,5 Рн

1,1 Рн

10

3

Блоки та поліспасти

1,25Рн

1,1 Рн

10

4

Домкрати

1,25Рн

1,1 Рн

10

5

Канати (троси) сталеві

1,25Рн

10

1раз у 6 міс.

6

Канати пряди­в'яні, бавовня­ні, капронові

1,25Рн

10

7

Стропи, скоби, кільця й тому подібні присто­сування

1,25Рн

10

8

Запобіжні поя­си, страхуваль­ні канати

225

5

9

Монтерські кігті

135

2

10

Драбини дерев'яні

120

2

1 раз на рік

Вказівки і пояснення.

1. Рн – допустиме робоче навантаження, кг.

2. У разі незадовільних результатів статичних випробувань динамічні випробування не провадяться. Динамічні випробування полягають у повторних підійманнях та опусканнях вантажу.

3. Під час статичного випробування пробний вантаж повинен перебувати на висоті приблизно 100 мм від землі або підлоги.

4. Під час випробувань канати та ланцюги повинні витримувати випробне навантаження без розривів, помітного місцевого подовження (канати) та витягання окремих ланок (ланцюги).

5. Перед випробуванням підіймальні механізми необхідно перевірити (технічним оглядом) та у разі потреби відремонтувати.

6. Усі механізми та пристосування після капітального ремонту підлягають обов'язковому випробуванню незалежно від чергового терміну випробувань.

7. Гвинтові домкрати періодичним випробуванням не підлягають, а підлягають техничному огляду 1 раз на 3 місяці.

8. Випробування підіймальних механізмів та пристосувань слід провадити відповідно до вимог чинних ГОСТ, ДСТУ та Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів [2].

ДОДАТОК 5

до пункту 3.1.14

НОРМИ І ТЕРМІНИ ЕЛЕКТРИЧНИХ ВИПРОБУВАНЬ
ЗАХИСНИХ ЗАСОБІВ

(Витяг з Правил застосування та випробування засобів захисту, які використовуються в електроустановках [19])

Назва

Напруга

Періодичність

електро-

установок

випробувань

огляд

Кліщі ізолюючі

До 1000 В

1 раз

на 2 роки

1 раз

на 2 роки

Кліщі електровимірювальні

До 1000 В

1 раз

на рік

1 раз

на рік

Покажчики

напруги

До і вище

1000 В

1 раз

на рік

1 раз

на рік

Рукавички гумові, діелектричні

Усі напруги

1 раз

за 6 місяців

1 раз за 6 місяців

Боти гумові

діелектричні

Усі напруги

1 раз

на 3 роки

1 раз

на 3 роки

Калоші гумові,

діелектричні

До 1000 В

1 раз

на рік

1 раз

на рік

Коврики гумові,

діелектричні

Усі напруги

-

1 раз

за 6 місяців

Ізолюючі

підставки

До 10 кВ

-

1 раз

на 3 роки

Інструмент слюсарно-

монтажний з ізолюю-чими рукоятками

До 1000 В

1 раз

на рік

1 раз

на рік

Примітка. Усі захисні засоби необхідно оглядати перед застосуванням незалежно від строків періодичних оглядів.

ДОДАТОК 6

до пункту 3.2.7

ЗВІЛЬНЕННЯ ПОТЕРПІЛОГО ВІД ЕЛЕКТРИЧНОГО СТРУМУ

Дотик до частин, що проводять електричний струм та знаходяться під напругою, викликає у більшості випадків свавільне судорожне скорочення м'язів. Через це пальці, якими потерпілий тримає провід, можуть бути так сильно стиснуті, що звільнити провід з його рук стає неможливим. Якщо потерпілий продовжує торкатися до частин, що проводять електричний струм, необхідно перш за все швидко звільнити його від дії електричного струму. При цьому треба мати на увазі, що доторкатися до людини, яка знаходиться під струмом, без належних заходів перестороги небезпечно для того, хто надає допомогу. Тому першою дією того, хто надає допомогу, повинне бути швидке вимкнення частини устаткування, до якої доторкається потерпілий.

При цьому треба враховувати таке:

Завантажити