Розвантажувальні площадки біля відкосів, ярів, силосних ям тощо повинні мати надійний колесовідбійний брус висотою не менше 0,7 м для обмеження руху автомобілів заднім ходом.
На площадках для укладання вантажів повинні бути позначені межі штабелів, проходів та проїздів між ними. Не допускається розташування вантажів у проходах та проїздах.
Ширина проїздів повинна забезпечувати безпеку руху транспортних засобів і підйомно-транспортних механізмів.
За стан під’їзних шляхів і вантажно-розвантажувальних площадок відповідають власники підприємств, у віданні яких вони знаходяться.
При розміщенні автомобілів на вантажно-розвантажувальних площадках відстань між автомобілями, що стоять один за одним (у глибину), повинна бути не менше 1 м, а між автомобілями, що стоять поряд (по фронту), не менше 1,5 м.
Якщо автомобілі встановлюють для навантаження або розвантаження поблизу будівлі, то необхідно передбачати колесовідбійний брус, який би забезпечував відстань між будівлею і задньою частиною автомобіля не менше 0,8 м.
Відстань між автомобілем і штабелем вантажу повинна бути не менше 1 м.
При навантаженні (розвантаженні) вантажів з естакади, платформи, рампи, висота яких дорівнює висоті підлоги кузова, автомобіль може під’їхати щільно до них.
У разі різної висоти підлоги кузова автомобіля і платформи, рампи, естакади необхідно використовувати трапи, перекладки тощо.
Естакади, платформи, рампи для проведення вантажно- розвантажувальних робіт із заїздом на них автомобілів повинні обладнуватися огородженням, покажчиками допустимої вантажопідйомності
і колесовідбійними пристроями. У разі їх відсутності в’їзд на естакади, платформи, рампи забороняється.
Рух автомобілів і вантажопідіймальних машин на вантажно- розвантажувальних площадках і під’їзних шляхах повинен регулюватися загальноприйнятими дорожніми знаками і покажчиками. Рух повинен бути потоковий. Якщо через виробничі умови потоковий рух організувати неможливо, автомобілі повинні подаватися під навантаження і розвантаження заднім ходом, але так, щоб виїзд їх з території площадки робився вільно, без маневрування.
Для переходу працівників по сипучому вантажу, який має велику текучість і здатність засмоктування, слід установлювати трапи чи настили з поручнями вздовж усього шляху пересування.
Вимоги безпеки під час виконання підйомно-транспортних робіт
Технічний стан і організація експлуатації вантажопідіймальних машин, що застосовуються для проведення підіймально-транспортних робіт, повинні відповідати Правилам будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затвердженим наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 червня 2007 року № 132, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 09 липня 2007 року за № 784/14051, інструкціям заводів-виготовлювачів та цим Правилам.
Вантажопідіймальними машинами допускається підіймати вантаж, маса якого разом з тарою не перевищує допустиму їх вантажопідіймальність.
Підіймання дрібних штучних і сипучих вантажів повинно проводитися у виробничій тарі, виготовленій відповідно до вимог ГОСТ 19822-88 «Тара производственная. Технические условия» і випробуваній на міцність навантаженням, яке на 25 % перевищує її номінальну вантажопідіймальність, протягом 10 хв.
Вантаж у тарі без кришок повинен знаходитися нижче рівня її бортів на 0,1 м.
При переміщенні вантажу вантажопідіймальними машинами знаходження працюючих на них (крім машиніста), на вантажі і у зоні можливого його падіння не допускається.
Після закінчення і у перерві між роботою вантаж, вантажозахоплювальні пристрої, механізми (ківш, грейфер, електромагніт тощо) не повинні залишатися у піднятому положенні.
Переміщення вантажу над приміщенням і транспортними засобами, де знаходяться люди, не допускається.
До керування краном допускаються особи, які пройшли навчання за програмою кранівників і мають при собі посвідчення на право виконання цієї роботи.
Під час проведення робіт з підіймання і переміщення вантажів краном особа, що проводить роботи, зобов’язана додержуватись таких вимог:
перед початком роботи перевірити стан крана і дію усіх його механізмів; знати характер майбутньої роботи;
перед початком підіймання вантажу обов’язково опустити і закріпити усі упори, що забезпечують стійке положення крана;
перед початком переміщення вантажів подати сигнал;
не починати вантажних операцій, не переконавшись у безпеці оточуючих осіб;
під час підготовки вантажу до підіймання слідкувати за кріпленням і не допускати підіймання погано застропленого вантажу;
підняти вантаж на висоту 0,2-0,3 м і переконатись, чи тримають гальма, чи добре підвішений вантаж, чи стійке положення крана, а потім продовжити підіймання;
приймати сигнали до роботи тільки від одного стропальника-сигнальника; аварійний сигнал «Стій!» приймається від будь-якої особи, яка подає його; незрозумілий сигнал вважати за сигнал «Стій!»;
при підійманні вантажу, маса якого наближається до граничного значення для даного вильоту стріли, необхідно попередньо підняти цей вантаж на 0,1 м, перевірити стійкість крана і тільки після цього продовжити підіймання;
укладати вантаж на стелажі і на транспортні засоби рівномірно, не перевантажуючи одну зі сторін; опускати вантаж плавно;
після закінчення роботи опустити і закріпити стрілу у транспортному положенні.
Під час роботи крана не допускається:
підіймати вантаж, маса якого перевищує вантажопідйомність крана; підіймати вантаж неустановленої маси, засипаний землею або завалений будь-якими предметами, що примерзли до землі або іншого предмета; допускати розкачування піднятого вантажу; витягати із землі стовпи, палі, шпунти тощо;
експлуатувати несправний кран (усі виявлені несправності повинні негайно усуватися);
навантажувати (розвантажувати) при несправному освітленні крана або недостатньому освітленні робочої площадки в темний час доби; працювати без встановлених упорів;
переміщати вантаж шляхом підтягування або підіймати його при косому натязі вантажного троса;
різко гальмувати при підійманні, опусканні вантажу або повороті кранової установки;
переміщати кран з піднятим вантажем; переносити вантажі над людьми;
працювати з канатом, що має вм’ятини, обриви хоч би однієї стальки або обірваних дротів більше ніж це допускається Правилами будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затвердженими наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 червня 2007 року № 132, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 09 липня 2007 року за № 784/14051;
працювати під лініями електропередач і в інших небезпечних зонах без наряду-допуску.
Підіймання і переміщення вантажу двома або декількома кранами здійснюється згідно з проектом або технологічною картою і тільки під безпосереднім керівництвом особи, відповідальної за безпечне проведення робіт з переміщення вантажів кранами.
На крані з електричним приводом забороняється працювати:
з несправними або знятими кожухами огородження струмоведучих частин; з пошкодженою ізоляцією електропроводки і кабеля; при пошкодженні занулюючої електропроводки; з відкритими дверцями шаф електрообладнання; без гумового килимка в кабіні.
Обслуговування електрообладнання кранів допускається виконувати тільки спеціально підготовленому персоналу.
Під час навантаження або розвантаження автомобіля, який обладнаний вантажопідіймальним бортом, забороняється:
робота при відсутності або несправності упорних планок фіксаторів на платформі;
робота вантажопідіймальним бортом при несправній і невідрегульованій гідросистемі;
навантаження і розвантаження за допомогою вантажопідіймального борта на нерівних площадках з ухилом більше 3 %;
підіймання і опускання людей на платформі борта;
проведення ремонтних і монтажних робіт під платформою борта без кріплення його страхувальним тросом до кузова автомобіля. До виконання стропальних та такелажих робіт допускаються особи, що мають посвідчення на право проведення цих робіт.
Для підвішування на гак крана вантажів без попередньої обв’язки (вантажі, які мають петлі, римболти, цапфи, а також ті, що знаходяться в ковшах, контейнерах або іншій тарі) можуть допускатися працівники основних професій, додатково навчені за скороченою програмою стропальника. До цих працівників ставляться ті ж вимоги, що й до стропальників.
При спільному виконанні робіт кількома стропальниками один із них повинен бути призначений старшим.
Допускається стропувати тільки той вантаж, схема стропування і маса якого відомі. Маса вантажу, який підіймається, не повинна перевищувати граничних навантажень строп, що вказані на ярлику, і навантажень підіймальних кранів.
Канати, ланцюги накладають на вантаж рівномірно, без вузлів і перекручування, а на гострі ребра вантажу слід підкладати під стропи прокладки, що запобігають їх пошкодженню.
При подвійних гаках вантаж, що підіймається, необхідно підвішувати рівномірно на обидва роги.
Вантаж повинен підвішуватися з урахуванням центра ваги так, щоб при підійманні він одночасно усією площиною, на яку спирається, відривався від землі або опори.
Стропування великогабаритних вантажів (металевих, залізобетонних конструкцій тощо) необхідно робити за спеціальні пристрої, стропувальні вузли або визначені місця.
Місця стропування, положення центра ваги і маса вантажу повинні бути позначені підприємством — виробником продукції або вантажовідправником.
Опускати вантаж необхідно так, щоб стропи не защемлялись ним і легко знімались з нього. Знімати стропи можна тільки після установлення вантажу на опору.
При укладенні вантажів круглої форми на площині необхідно запобігати можливості їх скочування шляхом підкладання прокладок, упорів тощо.
При підійманні, розвороті і опусканні громіздких і довгомірних вантажів направляти їх допускається тільки за допомогою відтяжки (розтяжки) із стального або іншого матеріалу каната необхідної довжини або легких міцних багрів.
Направляти вантаж руками забороняється.
Підлазити під ледь піднятий вантаж для підведення строп забороняється. Стропи повинні підводитися гачками із товстого дроту або баграми.
Перед підійманням вантажу краном (механізмом) усі сторонні особи повинні віддалятися на безпечну відстань. Стропальник, знаходячись збоку від вантажу, подає кранівнику (оператору підйомного механізму) сигнали про переміщення вантажу. Після підіймання вантажу на 0,2-0,3 м стропальник зобов’язаний дати сигнал «Стій!», оглянути ув’язку вантажу, перевірити справність кріплення та центрування і, якщо все в порядку, дозволити продовжувати переміщення у необхідному напрямку.
У разі несправності обв’язки вантаж повинен бути негайно опущений у вихідне положення, а подальше підіймання допускається проводити тільки після усунення неполадок.
Міцність ув’язки пучків (бухт, мотків тощо) не повинна допускати її розриву при підійманні.
Перед опусканням вантажу необхідно перевірити місце для його установлення і переконатись, що вантаж, який опускається, не упаде, не перекинеться і не сповзе вбік.
Забороняється:
установлювати вантаж на тимчасові перекриття, труби і паропроводи, кабелі тощо, а також стояти на вантажі, що переміщується, або знаходитися під ним;
користуватися несправними або зношеними чалочними пристроями, а також пристроями, строк випробувань яких минув;
поправляти (посувати) ударами кувалди, лома тощо положення вітки строп, якими обв’язаний вантаж;
утримувати руками або кліщами стропи, що зісковзують при підійманні вантажу (у таких випадках необхідно спочатку опустити вантаж на опору, а потім поправити підв’язку);
зрівноважувати вантаж вагою власного тіла або підтримувати частини вантажу під час його переміщення. Експлуатація навантажувачів всіх типів здійснюється відповідно до НПАОП 0.00-1.22-08 «Правила будови і безпечної експлуатації навантажувачів». Керувати автонавантажувачами можуть тільки водії автомобілів, які мають посвідчення на право керування ними.
Керувати електронавантажувачами мають право особи, які мають посвідчення на право керуванням ними, а також першу кваліфікаційну групу з електробезпеки.
Робота на несправному авто- та електронавантажувачі (навантажувачі) не допускається. Навантажувачі, що мають колеса з вантажошинами, повинні використовуватись тільки на дільницях з твердим і рівним покриттям, а автонавантажувачі з пневматичними шинами, крім того,— на покриттях із каменю (щебеню) і вирівняних земляних площадках.
Забороняється використовувати навантажувачі для перевезення і підіймання людей.
Навантажувач повинен бути оснащений захисним огородженням (тентом, навісом) над головою водія, щоб захистити його від невеликих предметів (вантажу), що можуть впасти зверху.
Не допускається використовувати навантажувач для піднімання вантажу, вага якого перевищує його вантажопідйомність.
Під час укладення (розбирання) штабелів вантажів навантажувачами у зоні їх роботи не повинні проходити шляхи ручного перенесення і перевезення вантажів, а також не повинні проводитися перевантажувальні роботи.
Під зоною роботи навантажувача мається на увазі площадка, яка необхідна для його маневрування при під’їзді до місця навантаження або розвантаження і від’їзді назад.
Перед в’їздом навантажувача у вузьке місце між штабелями, устаткуванням, елементами конструкцій будівель та споруд водій зобов’язаний зупинити навантажувач і переконатись у відсутності людей у зоні його роботи.
У випадку, коли вантаж закриває переднє поле зору водію, він повинен здійснювати рух навантажувача заднім ходом.
При русі навантажувача з вантажем під ухил він повинен рухатися заднім ходом.
При переміщенні вантажів навантажувачами необхідно застосовувати робочі пристрої (вилочні захвати, гаки, ковші тощо) відповідно до технічної документації.
Навантажувачі з вилочними захватами при транспортуванні дрібних або нестійких вантажів повинні бути обладнані запобіжною рамкою або кареткою для упирання вантажу при переміщенні.
Подовжувачі вилочних захватів повинні бути обладнані защіпками або пристроями, що надійно фіксують їх на захватах.
При перервах у роботі та після закінчення її вантаж повинен бути опущений на підлогу.
Під час роботи на вилочному навантажувачі необхідно дотримуватись таких вимог:
вантаж повинен розміщуватись на захватній вилці таким чином, щоб не виникав перекидний момент; при цьому вантаж повинен бути притиснутий до рами вантажопідйомника;
вантаж повинен розміщуватися рівномірно на обидві лапи і може виходити уперед за межі вилки не більше ніж на 1/3 довжини лап;
великогабаритні вантажі допускається укладати вище захисного пристрою, але не більше одного місця, при цьому повинна бути виділена одна особа для керівництва рухом навантажувача.
Під час роботи навантажувача зі стрілою необхідно спочатку підняти вантаж, а потім проводити його транспортування.
Не допускається:
зіштовхувати вантаж зі штабеля та підтягувати його за допомогою навантажувача;
стояти або проходити під піднятим вилочним захватом;
буксирувати або штовхати інший транспортний засіб, за винятком випадків, коли він має спеціальне пристосування для цього.
Транспортувати вантажі допускається тільки тоді, коли рама вантажопідйомника навантажувача відхилена назад до відказу. Захватний пристрій повинен забезпечувати висоту підіймання вантажу від землі не менше величини дорожнього просвіту навантажувача і не більше 0,5 м для навантажувача на пневматичних шинах та 0,25 м — для навантажувача на вантажошинах.
Довгомірні вантажі допускається транспортувати на навантажувачі тільки на відкритих територіях з рівним покриттям, при цьому спосіб захоплення вантажу повинен виключати можливість його розвалювання або падіння вбік. Вантаж повинен бути попередньо надійно ув’язаний в пакет.
Максимальний повздовжній уклон шляху, по якому допускається транспортування вантажів навантажувачами, не повинен перевищувати кута нахилу рами вантажопідйомника навантажувача.
Під час роботи на навантажувачах забороняється:
проводити технічне обслуговування або ремонт навантажувача при піднятих вантажозахватних пристроях (без страховки);
підіймати на піддонах дрібноштучний вантаж вище захисного пристрою, що захищає робоче місце від падіння на нього вантажу;
відривати примерзлий або затиснутий вантаж, підіймати вантаж при відсутності під ним просвіту, який необхідний для вільного проходу вилки, і укладати вантаж краном безпосередньо на захватний пристрій навантажувача;
перевозити на електронавантажувачах легкозаймисті рідини, а також кислоти, якщо акумуляторна батарея розміщена під вантажною платформою.
Начальник відділу
взаємодії з Верховною Радою України,
Кабінетом Міністрів України та з питань координаційної роботи центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується
через Міністра В. І. Теличко Додаток 1
до Правил охорони праці на автомобільному транспорті
Категорії транспортних засобів залежно від їх габаритних розмірів
Категорія транспортного засобу | Розміри автомобіля, м | |
довжина | ширина | |
I категорія | до 6,0 включно | до 2,1 включно |
II категорія | понад 6,0 до 8,0 | понад 2,1 до 2,5 |
III категорія | від 8,0 до 12,0 | від 2,5 до 2,8 |
IV категорія | понад 12,0 | понад 2,8 |
Примітки:
Для автомобілів і автобусів з розмірами довжини та ширини, що відрізняються від розмірів, які наведені в таблиці, категорія визначається за найбільшим розміром.
Категорія автопоїздів визначається за габаритними розмірами автомобілів-тягачів.
Зчленовані автобуси відносяться до III категорії. Додаток 2
до Правил охорони праці на автомобільному транспорті
Граничнодопустимі концентрації шкідливих речовин у повітрі робочої зони
№ з/п | Найменування речовини | Величина гдк, мг/м3 | Клас небезпеки |
1 | 2 | 3 | 4 |
А. У виробничих приміщеннях, кабінах і салонах автомобілів | |||
1 | Азоту оксид (у перерахунку на N^) | 5,0 | III |
2 | Акролеїн | 0,2 | II |
3 | Бензин (розчинник, паливний) | 100,0 | IV |
4 | Метилмеркаптан | 0,8 | II |
5 | Свинець і його неорганічні сполуки (щодо свинцю) | 0,01/0,005 | I |
6 | Спирт метиловий (метанол) | 5,0 | III |
7 | Вуглеводні аліфатичні граничні С1- С10(у перерахунку на С) | 300,0 | IV |
8 | Вуглецю оксид | 20,0 | IV |
9 | Формальдегід | 0,5 | II |
Б. У виробничих приміщеннях | |||
10 | Ацетон | 200,0 | IV |
11 | Водню хлорид (соляна кислота) | 5,0 | III |
12 | Г ас (у перерахунку на С) | 300,0 | IV |
13 | Сірчана кислота | 1,0 | II |
14 | Ксилол | 50,0 | III |
15 | Уайт-спірит (у перерахунку на С) | 300,0 | IV |
16 | Толуол | 50,0 | III |
17 | Фенол | 0,3 | II |
18 | Тальк | 4,0 | III |
19 | Луги їдкі (розчини в перерахунку на КаОН) | 0,5 | II |
20 | Пил рослинного походження: деревний | 6,0 | IV |
луб’яний, бавовняний тощо | 2,0 | IV | |
21 | Марганець у зварювальних аерозолях за його вмісту: до 20% | 0,2 | II |
від 20% до 30% | 0,1 | II |
Примітки.
У чисельнику - максимальна, у знаменнику - середньозмінна.
При тривалості роботи не більше 1 години в середовищі, яке містить оксид вуглецю, граничнодопустима концентрація оксиду вуглецю може бути підвищена до 50 мг/м3, при тривалості роботи не більше 30 хв. - до 100 г/м3, при тривалості роботи не більше 15 хв. - 200 мг/м3. Повторні роботи в умовах підвищеного вмісту оксиду вуглецю в повітрі робочої зони можуть проводитися з перервами не менше як на 2 години.
Додаток 3
до Правил охорони праці на автомобільному транспорті
Норми відстаней між транспортними засобами, елементами конструкцій будівель і споруд
№ з/п | Номенклатура відстаней | Відстань для категорій транспортних засобів (не менше), м | ||
I | II та III | IV | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
1 | Між поздовжніми сторонами автомобілів | 0,6 | 0,6 | 0,8 |
2 | Між стіною і автомобілем, установленим паралельно до стіни | 0,5 | 0,6 | 0,8 |
3 | Між поздовжньою стороною автомобіля і колоною або пілястром стіни | 0,3 | 0,4 | 0,5 |
4 | Між передньою стороною автомобіля і стіною або воротами при розстановці автомобілів: прямокутником | 0,7 | 0,7 | 0,7 |
косокутником | 0,5 | 0,7 | 0,7 | |
5 | Між задньою стороною автомобіля і стіною або воротами (незалежно від розстановки) | 0,5 | 0,7 | 0,7 |
6 | Між автомобілями, що стоять один за одним | 0,4 | 0,5 | 0,6 |
7 | Між передньою стороною автомобіля і пристроєм для підігрівання автомобілів взимку | 0,7 | 0,7 | 0,7 |